3458 Woensdag 15 December 1920. 34s" Jaargang. Advertentieblad.. Spoor- en Bootdicnst. Binnenland. Van week tot week. L» it blsd verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags roor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN worden aangenomen b|j de Uiig. Fmma LAN&EVELBdi DE R O O IJ, Parkstraat, BoisorTixii, LICHT OP! Post- en'telegraafkantoor Den Burg geopend. Beperkte dienstregeling van 6 December 1930 Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; 8,°1 9'fn &4§ 3,1} Aangifte ter inschrijving voor de Militie. TEXEL, 14 Dec. 1920. Verrassingen. Abonnementsprijs per 8 maanden-. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. CJaAJft Prijs der Advertentièn'. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 11 Dec. tot en met Vrijdag 17 Dec. voor rijwielen 4,20 uur, voor rijtuigen 4,50 uur UOOGWATKR Reede van Texel. Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Dec. 12, 12.28 1,11 2,01 3,01 4,13 5,24 Des namiddags is het ongeveer een half uur jater hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Vertrek Texel 7,45 v.m. 11v.m. 2.45 n.m Nieuwediep 9,15 12,10 n.m. 4, Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwediep: 8,45 4.— Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7^28 sneltrein 9,06 10,25§ 1-30 12,37 3,25 I.54tt £42 4,08" 6,30 4 295 3,45 7,25 9,40 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8,36 9 15 11»4U O 03 O,UI 6'07§ 1048 8,57 0,48 II,11+ 12,54 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1902 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Mihtiewet be treffende de inschrijving voor de militie-lichting 1922 aan de publicatie-borden, die zl9" °P verschillende plaatsen der gemeente bevinden, zijn aangeplakt. De aangifte ter inschrijving moet geschieden tusschen 1 en 31 Januari 1921 ten Raadhuize. In het belang van eene vlugge wijze van afhandeling wordt belanghebbenden in overwe ging gegeven, de aangifte te doen uitsluitend op Dinsdag, 18 Januari 1920, tusschen des voormiddags 9en 12 uur n.m. Als dan zal voor het ontvangen der aangiften ter secretarie speciaal zitting worden gehouden. Texel, 11 December 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. A—ll Dec. Uit Geneve wordt gemeld, dat de Minister van buitenlandsche Zaken aan den Volken bondraad beeft bericht, dat de Nederland- sche regeeriDg in principe bereid is, deel te nemen aan het zenden van troepen naar Wilna. Het zal dus wel doorgaan, al zal de regeering het zeker wel niet onnoodig achten, de sanctie van de Volksvertegen woordiging daarop te vragen. Waarom het bericht echter uit Geneve moest komen en niet uit Den Haag zelf, ja, dat is een vraag waarop minister van Karnebeek misschien alleen het antwoord kan geven. De schriftelijke vraag van het Kamerlid van Doorn heeft hem al even uit z(Jn tent gehaald, maar hij is niet verder buiten gekomen als strikt noodig was. Een mede- deeling van de feiten, onder overlegging van het schrijven van den Volkenbond, plus de verzekering, dat de regeering de Kamer te zijner tjjd verder op de hoogte zou brengen. Enfin, Geneve is er en we weten het dus hoe men in den Haag over de zaak denkt, al begrijpt men dan ook niet waarvoor zooveel geheimzinnigheid noodig is. O—O-O Een oud en bekend onderwerp heeft in de afgeloopen week ook weer een3 om de aandacht gevraagd. We bedoelen de Belgische kwestie. Zij die zich, op grond van sommige berichten uit Brussel, dadelijk na het optreden van het nieuwe Belgische Kabinet, mochten hehben gevleid met de hoop, dat Carton de Wiart weldra een stap tot toenadering tot Nederland zou doen, z^jn bedrogen uitgekomen,Bij de begrootings debatten in de Belgische Kamer,heeft Jaspar, de minister van buitenlandsche zaken, in een uiteenzetting omtrent de buitenlandsche politiek, ook een verklaring afgelegd om trent de kwestie tusschen Nederland en Belgie. Een verklaring, die hierop neer komt, dat er van de zjjde der Belgische regeering geen stap tot oplossing der kwestie is te verwachten. Het nieuwe Kabinet stelt zich geheel op het standpunt van de vorige regeering, dat Nederland de schuldige is en dat van een hervatting der onderhandelingen geen sprake kan zijn, indien de Nederlandsche regeering niet openlik haar aanspraken op d9 Wielingen prijs geeft. De Belgische minister zei het natuurlijk heel vriendelijk en niet zonder de plechtige verzekering erbij, dat Belgie heel gaarne met zijn noordelijken buurman in goede vriendschap wil leven, maar we gelooven niet, dat dit te Den Haag veel indruk zal maken. Als de Belgische regeering een hervattine van de onderhandelingen werkelijk afhan kelijk stelt van de door den minister ge noemde voorwaarde, dan staat te vreezen, dat er wel nooit iets van zal komen. —o—o—o— Ter afwisseling van den begrootingsarbeid heeft de Tweede Kamer in de afgeloopen week zich een paar dagen bezig gehouden met het voorstel van de regeering tot wijziging van de Militie- en Landstorm wetten. Een voorstel van betrekkelijk ge ringe beteekenis, omdat ze alleen voor de lichting 1921 zal gelden. De minister be doelt met de wijziging vermindering der militaire lasten, met behoud van de weer kracht. Het contingent zal van 23000 tot 13000 worden teruggebracht, terwjjl de diensttijd der onbereden wapens van 8 tot 6 maanden (voorgeoefenden 4 maanden) zal worden verminderd. Voor de bereden wapens wordt de diensttijd van 2 tot l1/» en van U/a tot 1 jaar teruggebracht. Verder zal het blijvend gedeelte worden afgeschaft Waartegenover echter staat, dat zij, die in den oorlogstijd by den landstorm werden ingedeeld, daarbij tot hun 40e jaar zullen biyven en dat de z,g. ongewapende land storm, bij mobilisatie tot gewapendön dienst opgeroepen kon worden. Waar deze regeling slechts voor één jaar bedoeld is, kon men ze van betrekkeiyk geringe beteekönis acbten, ware het niet, dat ze kan worden beschouwd als de aanloop voor de ophanden zijnde legerorganisatie. En thans kreeg de behandeling ervan bovendien nog eenige bijzondere beteekenis, omdat ze kon worden beschouwd als het voorspel van de algemeens beschouwingen over de oorlogsbegrooting Tal van sprekers hebben over het ontwerp het woord gevoerd, maar niemand was er' recht warm voor. De eene partij gaat het voorstel te ver, de andere niet vergenoeg. En zelfs van de zijde harer politieke vrienden kreeg de regeering heel wat cridek te hooren. 'tls zelfs nog lang niet zeker, dat het ontwerp aangenomen zai worden. Veel zal wellicht afnangen van het antwoord, dat minister Pop op de algemeene beschouwingen geeft. Verwerping van het ontwerp of gedeelte lijke aanneming ervan voor de wyzi ging van de Landstormwet schijnt gemak kelijker een meerderheid te zullen worden verkregen dan voor de vermindering van het contigent zou al een slecht voor spel zyn voor het aanstaande defensie debat, dat stellig zeer geanimeerd zal wor den. Iutusschen zal het voor de regeering een grooto zorg van de lucht zyn, dat de rechterzyde het over de defensieonder- werpen eens geworden is. De drie recht- sche fraoties hebben overleg gepleegd en naar de „Tyd" mededeelt, wordt m de komende dagen een goede oplossing ver wacht, terwjjl het zich tevens laat aanzien, dat ook een deel der linkerzijde aan de regeering zyn steun niet zal onthouden. De zetel van den minister van oorlog staat dus nog vast. o o o In Duitschland is er in de afgeloopen week op het kantje af een regeeriDgs- crisis geweest. De oorzaak hiervan was de weigering van den minister van finan ciën, om aan de eischen van verschillende groepen van ryksambtenaren, om een nieuwe duurtetoeslag te voldoen. De be ambten dreigden met staking, waarop de regeering bekend liet maken, dat zij daartoe niet het recht hadden op grond van hun eed- In den Ryksdag, waar de zaak ter tafel kwam, stond de zaak aanvankeiyk gevaarlijk voor de regeering, zoodat het aftreden vaD den minister en wellicht van het geheele Kabinet, waarschijnlijk werd geacht. Na een uiteenzetting van den flnancieelen toestand, is de Ryksdag ten slotte met de regeering meegegaan, zoodat een crisis voorkomen werd. o—o—o Met de vredesactie tusschen Engeland en Ierland schiet het nog niet hard op en het zal wel zeer de vraag zijn, of met Kerstmis in Ierland de vredesklokken zullen kunnen worden geluid. Er zyn althans nog zeer groote moeilijkheden te overwinnen, moeiiykheden, die zich voor doen aan beide zijden. In Ierland schynt de vredespoging van pater O'Flannagan, den z.g. waarnemenden president der Iersche republiek, groote ver deeldheid onder de activisten te hebben gebracht. Een deel dezer keurt het optre den van O'Flannagan goed, maar een ander deel wil niets hooren van wapen stilstand en vrede. Dat zyn de extrimisten die den stryd voor een onaihankeiyk Ier land willen voortzetten tot het bitter einde. Zy vinden vooral steun in „president* Va lera, die zich in Amerika bezighoudt met de propaganda voor de zaak van Ierland en die openlyk en met kracht tegen wapen stilstand en vredesonderhandelingen waar schuwt. Onder deze omstandigheden scby nt Lloyd George niet recht te weten wat by zal doen, vooral ook, omdat by niet weet, hoe sterk de Iersche onverzoeniijken zyn. Wel heeft de Engelsche arbeidersafgevaardigde Henderson, die een bezoek aan Ierland heeft gebracht, in geschrift en redevoering verklaard, dat de groote meerderheid van het Iersche volk reikhalzend naar herstel van rust en orde uitziet, maar als de Sinn Feiners, ondanks hun minderheid, toch hun moordpartyen voorwetten, dan geeft een wapenstilstand niets. Sir Harmon Greenwood, de Britsche staatssecretaris van Ierland, heelt in het Lagerhuis verklaard, dat onderhandelingen niet eeider mogelijk zijn, dan nadat do moordenaarsbenden hun wapens ingeleverd hebben. En dat zal nog zoo dadelijk niet het geval zijn. De Brit sche autoriteiten blijver dan ook nog steeds met alle energie tegen de uitspat tingen der Sinn Feiners optreden. Reede is in een deel van Ierland den staat van beleg afgekondigd. Alle personen, die daar met de wapens in de hand worden aan getroffen, worden op staanden voet dood geschoten. o—o o Omtrent de Fiumekwestie valt op het oogenblik nog niet veel nieuws te melden. Alleen kan uit de berichten worden opge maakt, dat d'Annunzio in zijn rol blyft. Het beroep, dat het Italiaansche parlement en de Senaat op hem hebben gedaan, om in het belang van het vaderland een oilër te brengen, heeft blijkbaar niet het gewenschte gevolg gehad. HLj heeft althans, door zijn vertegenwoordiger te Rome, aan de regeering den eisch laten stellen, dat zij Fiume zal annexeeren, wat natuurlijk geheel in stryd zou zijn met het verdrag van Rapallo. D'Annunzio zal nog in zyn verzet ver sterkt zyn door de muitery, die op de vloot, welke Fiume moet blokkeeren, is uitgebroken. De bemanningen van twee torpodobooten liepen naar d'Annunzio over en deze heeft de matrozen op verheven wyze gehuldigd. Hy liet zijn legionairs op het marktplein aantreden en wierp zich met dezen op de knieën voor de matrozen, die, naar d'Annunzio beweerde, de eerder Italiaansche vloot hadden gered. Jammer voor hem, dat de officieren der torpedo booten, niet te bewegen waren ontrouw aan hun regeering en de gegeven orders te worden. Men mag benieuwd zijn, hoe het nu verder zal gaan. o—o—o— Ex-Koning Konstantyn gaat naar Athene terug. Hij heeft dat in een intervieuw verklaard en er tevens bygevoegd, dat hij er niet aan denkt afstand te doen van den troon ten gunste van den kroonprins George. Het Grieksohe volk heeft hem en niet den kroonprins geroepen om naar Athene te komen. En hy zal afwachten, wat de Eotente zal doen. Natuuriyk heeft hij opnieuw de plechtige verzekering gegeven, dat hij de vriendschap der geallieerden op prys zal stellen. En tevens heeft hy de vraag gesteld, of de Entente er belang by heeft Griekenland naar een bankroet te voeren, door het flnancieelen steun te weigeren. Hij geloofde, dat men te Parys en Londen wel verstandiger zou zijn. En algemeen gelooft men dat ook. De geallieerden hebben Griekenland in het Oosten al te noodig. Er komt geen einde aan de verrassingen. Vrijdagmiddag werden wij weer verrast met een kostelooze vliegdemonstratie door een land- vliegtuig, waarmede weer verrassende staaltjes van vliegkunst te zien werden gegeven, maar zooals zaterdag, zoo stout werden hier nog geen stukjes vertoond. Vlak boven ons dorp, neen, tot op de daken onzer woningen ongeveer daalde de vliegmachine, om de kerk, juist boven de boomen werd een rondgang gemaakt, er werd kopje geduikeld en o zoo stout rondge vlogen. Heel de bevolking van ons dorp volgde, zij het soms met spanning! de vlieger en zijn waarnemer bij hunne stoute evoluties en 't is op verzoek van vele onzer mede-ingezetenen, dat wij hen voor de demonstratie hier gegeven hartelijk dank brengen. Jammer, dat onze luchthelden zoo'n onaan gename verrassing ten deel viel. Toen ze, na een noodlanding op het strand achter de slufter, weer zouden opstijgen, is naar we vernemen het vliegtuig in de sneeuw blijven steken en over den kop geslagen. Het vliegtuig is des avonds nog gedemon teerd en op de hofstede Dordrecht geborgen. Maandag werd het geladen op 3 boerenwagens naar de haven vervoerd. O, bittere ironie, onder het gelui van de doodsklok, er had juist een begrafenis plaats, ging de droeve stoet door onze dorpsstraten. Sic transit gloria mundi, zoo gaat de heerlijkheid der wereld voorbij. Geen ongeluk zoo groot of er is een geluk bij en dat is in dit geval wel, dat onze vliegers het er heelhuids hebben afgebracht. Wij hopen nog weer eens op een bezoek en voegen er alvast de wensch aan toe, dat het dan weer zonder materieele schade ook mag afloopen. De gewone winterverrassing in den vorm van een pak sneeuw bleef niet uit en de jeugd heeft het weten te waardeeren. Het slede- vermaak en wat dies meer zij wordt druk be oefend, zoodat de gladheid der straten, vooral voor ouderen van dagen, een bezwaar vormt voor het uitgaan. Mogelijk was het dan een en ander te wijten, dat de .bioscoop zoo'n slecht bezoek ten deel viel, niettegenstaande het prachtprogramma dat was aangekondigd. Zaterdag ging de voorstelling niet door en Zondag was het bezoek in waar heid onbeteekenend. Het is jammer voor de ondernemers, die zich geen moeiten en kosten hebben gespaard, om (werkelijk iets moois te geven. De beelden uit het land van sneeuw en ijs waren zeer intressant en de komische nnm- mers van een goed gehalte. Wanneer bij her haling aan de bioscoopavonden zoo'n slecht

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1