1 De Helders* Meubeltransport I en Sleepondernemlug Gemengd N ie 11 w INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Moopingen. Ml orktberidbLten. Predikbeurten- De Koog, Oosterend13 Dec. Zaterdagavond trokken hier een aantal zaDgers door de straten, om giften in te zamelen voor Witte Kruis en Wijk verpleging. Ook werden een tweetal liederen, welke gezongen werden, ten verkoop aangeboden. Naar men mede deelt was de inzameling niet onbelangrijk; 't cijfer kan evenwel niet genoemd gor den. Heden vertoonde de Oude St. Nicolaas zich tamelijk drukde visscbersvloot was dan ook thuis, en naar andere dorpen trekt men alleen, wanneer de Sint verjaart. Bijzondere dingen werden juist niet vertoond, al was er van som mige pakjes nogal wat werk gemaakt. In het cafe van den Heer deu Braven was gelegenheid tot dansen, waarvan een vrij druk gebruik gemaakt werd. Beroepen bij de Oer. Kerk, alhier, de WelEerw. Heer H. Kuiper, Cand. te Kampen. Oudeschild, 13 Dec. Wat het vieren van Oude Sinterklaas betreft, kan medegedeeld worden, dat heel wat meer Sinten langs het dorp liepen, dan met 6 Dec. j. 1. het geval was doch wat het fraaie der kostuums aanging, hierop viel niet te roemen. Al vroeg waren de meesten huiswaarts gegaan of hadden zich naar de Zeven Provinciën begeven. De bejaarde heer Bakker te Heeren veen kwam onder een hollend paard te recht en werd dood opgenomen. Van Wiel ingen meldt men aan de Held. Ct. het, volgende Een koopman in brillen zich noemende Joh. Lauwers, opticien van Alkmaar en alhier zijn waar duur aanbiedend, maakte goede zaken, daar bij menigeen tot koopen wist over te halen. Brillen van f8,— f9,— f10, ze werden als eieren uit de mand gekocht. Juffrouw L. M. de H. kocht er twee voor f 20 en betaalde deze. Later kwam ze tot deootdekkirg dat ze in plaats van 2 bankbiljetten a f 10,— één a f 10,— en één a f40,— had afgegeven. Direct op zoek naar den koopman, doch deze was reeds met de postboot vertrokken. Goede raad was duur en belde de echtgeuoot den koop man op en vroeg hein of hij geen geid te veel ontvangen bad. De heer Lauwers wist echter van niets, hij was iu 't ge heel niet op Wieringeu geweest en zjju personeel ook niet, dus had vermoedelijk de een of andere kwakzalver brillen op zijn naam verkocht. Van 't geval werd aangifte gedaan bij de rijksveldwachter Admiraal. Deze ging naar het logement waar de briilenkoopman had gelogeerd, en bleek hem (zoo hij geen valsche naam had opgegeven) dat het was een zekere P. Roels van Rotterdam. Van 't een en ander is proces verbaal opgemaakt en wordt opsporing van voornoemde briilenkoopman verzocht. Geweldige voorraden. Het publiek iu Engeland isbenienwd, waarom de wolprijs daar le lande niet daalt in evenredigheid met de sterke prijsverlagingen in Australië, de groote wolexporteur. Eenig licht op deze kwestie wordt geworpeu door een Witboek, dat gisteren door het Engelsche ministerie van muDitie is uitgegeven. De afdeeling voor grondstoffen van dit ministerie heeft groote voorraden koloniale wol gekocht, welke in Maart 1920 een waarde hadden van meer dan 73 miilioen pond sterling (d.i. ongeveer f875 miilioen, waarvan nog voor f 720 miilioen onver kocht is. Op het vasteland zijn de centrale mo gendheden als koopers uitgeschakeld en België en Frankrijk koopen zoo weinig mogelijk. Terwijl de Britsche regeoring in Enge land en Australië, of vareude, 2l/, mil- lioeD balen van deze wol bezit, komt het nieuwe scheersel wol, die sinds den 30sten Juni 1920 is geschoren, welke zij niet heeft opgekocht, reeds binnen. De plaatselijke verkoopiDgen in Nieuw- Zeeland en Australië van deze nieuwe wol brachten zoo groote teleursteljiüg, dat in eerstgenoemd land de markten op het oogenblik verlaten zijn. Er zijn groote voorraden wol van ge kruist ras in Zuid Amerika, welke tot zeer lage prijzen is aangeboden aan de centrale mogendheden, terwijl tevens een opmerkeliike prijsdaling in de Vor- eenigde Staten en Afrika wordt gecon stateerd. Dit alles zou doen veronderstellen, dat in Engeland de wol tegen lagen prijs zou worden verkocht, maar het Witboek geeft aaD, waarom dit onmogelijk is „Een pogiDg tot een geforceerden ver koop van 60 miilioen pond sterling wol biDneu korten termijn, is in de eerste plaats ondoenlijk en in de tweede plaats zou het den geheelen wolhandel van Engeland ruïneeren nog afgezien van het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland financieel zijn geïnteresseerd bij de op brengst van den verkoop der regeerings- voorraden aan wol. De Londensche Star betoont zich ver ontwaardigd over deze houdtng der Britsche regeering, die niet bezorgd was toen de verbruiker werd geruïneerd en niets deed, toen de fabrikanten van wol len stoffen een 32-maal zoo groote winst namen op de stoffen, die voor burger- kleeding werden gemaakt als op die voor de militaire kleeking. De oorzaak vaD die veranderde houding is natuurlijk, zegt het blad, dat de regeering thans zelf bij den wolhandel is geïnteresseerd en de wol duur wil houden om nog een winstje te behalen ten koste van de dragers van wollen kleeding. - Bezuiniging op de departementen. Men schrijft aan „Het N.v.d.D. Mr. Havcbant predikt in de Kamer een bezuinigingsveldtocht op de Depar tementen. Zijn methode bestaat alleen in het met-toestaan van nieuwe ambte naren, waarmee men natuurlijk niet veel opschiet. Hij gaat van de veronder stelling uit, dat bij toeneming van de hoeveelheid werk de in dienst zijnde ambtenaren harder zullen gaan werken. Inmiddels zal hij wel geen bezwaar er tegen hebben, dat overbodige ambtenaren onmiddellijk wórden verwijderd. Hem zij derhalve het volgende mee gedeeld Toen in '!4 de mobilisatie begon werd o a op het Departement van Oorlog een speciaal telegraafkantoor gesticht, dat rechtstreeks in verbinding stond met het hoofJtelegraafkantoor in de Prinse- straat. Telefonisch en telegrafisch werden telegrammen overgebracht. Of dat nu wel noemenswaardig versnelling gaf, is nog twijfelachtig, maar laten we aan nemen, dat het de suelheid vergrootte. Voor de bediening van dit postje op het Departement werden aangewezen twee telefonisten, twee telegrafisten en als leider ei n hoofdcommies. Na November 8 is natuurlijk de reden van beslaan voor dezen üienst vervallen en men zou verwacht hebben, dat mede in verband met het tekort aan personeel bij den telegraaf- en telefoondienst, deze vijf personen aan dien dienst zouden zijn teruggegeven- Wel verre van dien. Tot op den huidigen dag zitten ze daar, alleen de hoofdcommies doet er halve dagen dienst. En nu de kosten van dat dienstje, deze bedragen twaalf duizend driehon derd acht en tachtig gulden tachtig cents per jaar. De vier telefonisten en telegrafisten hebben een inkomen van 9600 gulden per jaar en brengen maan delijks 32.40 gulden voor tramkosten in rekening. De hoofdcommies, die half meetelt, heeft een inkomen van 4800 gulden en telt dus mee voor 2400 gul den. Per maand worden van dit kan toortje uit 20 a 25 telegrammen over geseind en voorts wordt het huistele foontoestel bediend. Dat kost dus meer dan duizend gulden per maand. {Woensdag 15 Dec, 1920. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur Bijbellezing Zondag 19 December 1920. HERVORMDE GEMEENTE Burg, v.m. 10 uur Ds. Kroese. Mond- en klauwzeer. Sinds de vorige 'opgaaf is mond- en klauwzeer geconstateerd onder vee, toe- behoorende aauC. de Wit Kzn. te O per en. Hersteld is het vee van Teunis Huis man Nzn. te Koogerweg, C. W. Bakker Dzn. te de Westen, Jan Kikkert Pzn, bezoek mocht ten deel vallen, zullen de onder nemers zeker spoedig tot staking moeten over gaan. Van staking van ons Oude Sunterklaasfeest zal voorloopig nog wel geen sprake zijn. Met animo toch is het feest ook dit jaar weer ge vierd, al mochten wij de vertooningen nu juist niet bijster roemen. Zonder de beer en zijn geleider geen Sunter- klaas, die ontbrak dus niet. Soldaten, een Indiaan, een geharnast ridder uit de Middeleeuwen, Tirolers, Volendammers, groote en kleine pop pen, meegedragen of gereden in een of ander vehikel, het was het oude gedoe. We zagen zelfs een kind meedragen, arm kind. Aardig was het muziekgezelschap te noemen, aardig ook de vertooning van de dikke Bamse, hier (door de bioscoop) onder de jongeren een bekende figuur. De feestelijkheden liepen in de beste orde af, niettegenstaande enkele belhamels 't den spelers met hun sneeuwballen gooien soms heel lastig maakten. Bij het arresleden in de middaguren had een ongeluk plaats. Een paard gespannen vooreen arreslede schrikte op de Groeneplaats van de lichten van een auto en sloeg op hol. Op de Steenenplaats bleef de ar met de inzittenden achter. De bestuurder, de heer A. J. Keijser, kwam er geheel ongedeerd af, het zoontje van den heer P. Dros Albz. dat in de ar zat, be kwam een lichte verwonding aan het hoofd. Het paard holde verder en werd eerst in Eierland tot staan gebracht. Het bouwen van 62 arbeiders- en 6 midden standswoningen, benevens een winkelhuis, voor de woningstichting „Patrimonium" te Enkhuizen is gegund aan onzen vroegeren plaatsgenoot, de heer G. Kuip, aannemer te Blokker voor f 457,000,—. Ij heelt reeds vele gunstige ge il tg» tuigenisoen van Texel'B inge- ij z -ti-nen ontvangen. I Wij heiiben de grootst mogelijke J ja verhuiswagen beschikbaar, die JJ, H jq met de boot mee kan. 3 H Bestelt bij 1 Jb. HARJER Zn. i Spoorstraat 49. Tel. intc. 46. i I Eigen Tapissières Eigen stal 1 (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Prins Hendrik Hotel 10 Dec. 1920. Ondergeteekende verzoekt beleefd opname van 't volgende. Tot mijn spijt behoort het kiezen van een onderwijzer op Oost tot het verleden. De heer Daalder heeft mij tot opheldering van mijn advertentie al mooi op dreef geholpen, daar Daalder schrijft, dat hij bij mij drie maal is geweest en bij de andere raadsleden twee maal. Nu uw argumenten of feiten. Daalder bezocht mij en vroeg mijn stem Daalder stond op Oost, en gaf voor, daar hij weduwnaar was, gaarne bij zijn ouders te willen blijven. Nu daar was veel voor te zeggen, en zonder er lang over nagedacht te hebben, beloofde ik Daalder mijn steun bij de vergadering. Toen spoedig daarop Daalder een vrouw zocht was dit voor mij een aanleiding mijn woord terug te nemen, omdat hij de zorgen van zijn moeder nu niet meer zoozeer noodig had. Hierdoor en hierover kregen Daalder en ik zoo'n druk onderhoud. Intusschen maakte ik kennis met de Groot en zegde hem mijn steun toe. Doch ik ben overtuigd, had Daalder met zijn vader niet voor de tweede maal een deel der raadsleden bezocht, dan had de Jager meer stemmen gekregen, al stemde ik hem dan ook niet. Ik hoop dat Daalder in zijn betrekking te Blaricum tevreden is, ik als raadslid op Texel ben het niet, gaarne ging ik me verbeteren, doch wat de gemakkelijkheid betreft het ambt valt nogal mede. Als wij niets te zeggen hebben, hebben wij vanzelf ook niets te verantwoorden, en boven dien is het leerzaam, en leeren doe ik graag. We hebben hier een handige burgemeester, waarvan wij heel wat kunnen leeren. Door het stukje van Daalder gevoel ik mij niet beleedigd, dat ligt niet in onze aard. U mijnheer de redacteur beleefd dankend voor de plaatsruimte. Door afwezigheid kon ik eerst heden ant woorden. Hoogachtend, FLORIS DEKKER. WALVISCHKAKtdV. Het mag van voldoende bekendheid worden geacht, dat ook Texel in vroegeren tijd zijn Groenlandsvaarders had en de herinnering aan de gezagvoerders dier scheepjes, de z. g. Com mandeurs, is nog niet geheel en al verdwenen. Hoe groot het aantal personen was, dat van Texel uit de walvischvangst ging beoefenen, zal wel niet voldoende bekend zijn en stellig is het minder groot geweest, dan op andere eilanden. Op het kerkhof te Vlieland deden walvischkaken tot voor kort dienst als graf- steenen en op Ameland vindt men een dichte rij van waivischbeenderen als afscheiding van een tuin. Texel is veel grooter en de geweldige been deren, welke de Groenlandsvaarders van hun lange en gevaarlijke tochten mee naar huis namen, en waarvan een groot deel ook thans nog aanwezig moet zijn, vallen er niet zoo licht in het oog. Maar waivischbeenderen doen er ook nu nog dienst als dampalen enz. en voor een onderzoek naar den omvang van de wal- vischvaart zou het van groote waarde zijn, indien het aantal walvischkaken en andere beenderen zoo nauwkeurig mogelijk kon worden opgegeven, met de aanduiding van de plaats, waar zij worden aangetroffen. Korte afgebrok kelde stukken dienen eveneens te worden ver meld. De heer van Deins# te Rotterdam heeft jarenlang studie gemaakt van de walvisschen, zoowel wat het voorkomen van verdwaalde exemplaren aan onze kusten aangaat, als wat de vangst in vroegeren tijd betreft en hij be treurt het, dat hij van Texel zoo weinig gegevens bezit. Het is mijn bedoeling genoemden heer zoo volledig mogelijk in te lichten en daartoe doe ik een beroep op alle Texelaars. Aan het Bureau van de Texelsche Courant is een kaart aanwezig, waarop de plaats der waivischbeenderen kan worden aangeduid, en het is van groot belang, dat deze kaart zoo volledig mogelijk wordt ingevuld. Zonder twijfel kunnen er ook verdere bij zonderheden over de walvischvangst worden medegedeeld en misschien bestaan er ook nog brieven of andere geschriften, teekeningen enz., op de walvischvaart betrekking hebbende. Ook de kerkelijke boeken zullen belangrijke zaken aan het licht kunnen brengen. Voor mededeeling van elke bijzonderheid; hoe gering die ook moge schijnen, houd ik mij beleefd aanbevolen. J. DRIJVER. Santpoort, 2 December f920. Molenstraat 15. Notaris O. J. O. D, DIKKERS, op Zaterdag 11 Dec. to Oosterend a. Een perceel hooiland, „Kodenweid" ia Waalenburg op Texel, sectie I, no. 186 groot 3,21,heet. Te veilen in 2 perc. perc. 1 groot 1,07.Opgehouden perc, 2 groot 2,14,— kooper K. W. Roeper voor f 3750.— b. Een perceel weiland, „de Fan" bij Oosterend op Texel, sectie B no'. 327, groot 1,09,70 heet. kooper C. Dros Pz. voor f 2600,— c. Een perceel weiland „het Hoogeweidje® bij Oosterend op Texel, seotie B no. 329, groot 0,65,90 heet. kooper KI. Jbz. Eelmaa voor f 1610. d. Eeu perceel weila.-d „Meisjeslmd" bij Oostereud op Texel, sectie B no, 330, groot 0,65,10 heet. kooper Lt. den Braven voor f 1600, e. Een perceel weiland „Koeienweid" by Ooiterend op Texel, sectie B no. 328 en 331, groot 2.11,10 heet. kooper Jb. Boogaard voor f 4700,— en t. Een perceel weiland „Vijvertje" bij Oosterend op Texel, sectie Bno. 332 groot 0.81.50 heet. Opgehouden, op'Dinsdag 14 Dec. 's morgens 11 uur in „Café den Burg" voor Kuijper Kind. Perc. 1. Huis, erf en land groot 1 37 90 Heet. Perc. 2. land annex perc. 1 1 55 30 Perc. 3 land annex perc. 2 1 51 20 Perc. 4 land annex perc. 3 3 23 40 Perc. 5. land aunex perc. 2 124 50 en perc. 6 land annex perc. 3 en 5 1 97 60 Comb. pero. I tot 6 10 89 90 Heet, kooper C. Kooiman Dz. voor f 3220.— voor den heer D. Keijser Js. a. Een riant Heerenhuis met st«eg e tuin in do Warmoesstrvat groot 243 cA. kooper Jb. Jbz. Bakker voor f 4800.— b. een Schuur aldaar met grond, groot 363 centiareD kooper L. Lz. Eelman voor f 1350, en e. een perceeltje grond aldaar, groot 10 centiaren. kooper Joh. Dz. Keijser voor f 125. voor den heer Joh. Plens Pz. lo. Een. perceel land in Bargen in de nabijheid van de Waal, genaamd „Boone hoekje" groot 1,50,heet. 2o. Een perceel land aldaar en annex, geDaamd „Groote Duiukersland" groot 2.02,heet. 3o. Een perceel land aldaar en annex, genaamd „Achterste Duinkereland" groot 1,38,— heet. en 4o. Een perceel land aldaar, en annex genaamd ^Bezaan", groot 1,36,70 beet. Comb. perc. 1 tot en met 4. kooper A. Kooiman qq voor 1 11545.— voor den heer A. J. Jonker een perceel land, genaamd „de Dijkstal* groot 23 20 aren. Opgehouden. in Eben flaëzer. Zuid-Eierland, 's av. 71/* uur Bijbellezing Waal, n.m. 2 uur ds, Pijnacker Hordijk. den Hoorn, vm. 10 uur ds. Pijnacker Hordijk Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 ds. van Grasstek. Cocksdorp, 'sav. half 7 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m half 10 uur ds. J. G. Feenstra van Dirkshorn. H. Avondmaal, n.m. half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burgv.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Attema van Zaandam Westzijde. Parmereuu, 14 Dtc. Aangevoerd 619 Runderen waaronder: 485 vette HWen 160 a 200 Ct. per K.G ,07 Geide koeien f 350 A 750; 1<S' Melkkoeien f 350 A 750; 7 stieren. 37 vette kalveren 12,60 a f 2.90 p. Kg. 131 Nuchtere kalveren 120 af 70; 1906 Schapen f 35,— a 1 86. 302 vette varkens f 1,30 a 11.50 per Kg. 48 magere varkens f 45 a 1 65,00; 161 biggen f 22,00 a 1 38,00; kipeieren f 17,00 a f 18.00 per 1U0;

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2