Xd 3462 Woensdag 29 December 1920. 348t'Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Ipoor- en Bootdlonst. Binnenland, Öemengd. Nieuws* BERICHT. Nieuwjaarsgroeten. ölt bl«4 virschfjal Woengdar- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangenoman bg de Uiig. Vimma LAN3EVELB #E ROOI 5, Farktiraat, Buna o* Tax il In verband met Nieuwjaarsdag, zal ons blad Vrijdag 31 December verschijnen. Advertentlën voor dat nummer bestemd moeten Donderdag 30 December uiterlijk 's avonds 0 uur In ods bezit zijn. HOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 30 Dec. v.m. 12, Vrijdag 31 12,39 Post- en telegraafkantoor Den Burg geopsnd. Beperkt* dienstregeling van 6 December 1920 Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen; Aangifte ter inschrijving voor de Militie TEXEL, 28 Dec. 1920. Vrijwillige Landstorm. De Kerstdagen. Weer flikkerden en flonkerden d9 blijde lichtjes, weer bracht de keistboom gezelligheid eü genot 6n blijde ver rassingen in menigen kring. Het feest des lichts is weer voorbij en het liet, willen wij hopen bij allen een blijde herinnering achter. In Ebenhaëzer werd het kerstfeest Maandag met de kinderen van de Zon dagschool op de gewone wijze gevierd, om de schitterend verlichte keistboom. Kerstvertellingen en kinderzang wis selden elkaar af, terwijl de kinderen extra werden onthaald eu .ieder een of meer geschenken mee naar huis mocht dtagen. De gewone uiivoeiing. op den 2(.'en Kerstdag van U. d I., voor de Bewaar school, ging dit jaar niet door op dien dag, de Centrale Bioscoop gaf een drietal voorstellingen. 's Middags 4 uur een kindervoorstel ling, die evenals de voorstelling te 6 uur D.m slecht bezocht kon heeten. Naar wij vernemeD, was de zaal 's avonds echter uitstekend bezet en er is gelachen, waarlijk de aankondiging was niet te boud. De avonturen van „de Oesterprinses" waren al van zeer komischen aard. De heer J. de Jager, Onderwijzer aan de M.U.LO. school alhier, is in gelijke betrekkiDg benoemd te Westzaan. Buurmaus leed troost. Wij hebben nog al eens te klagen. Het moge ons dus een troost zijD, dat ook Terschelling daartoe reden heeft. Wij ODtleenen het volgende aan een bericht vandaar aan do N. Harl. Ct. „Met de huisbrand is het intusschen niet te ruim. Het brandstoffen-bureau beschikt nog slechts over een geringen voorraad- Wel is een bezending van 100 ton onderweg naar hier, maar dezo zal zeer waarschijnlijk voorloopig niet aankomen. Beslist kolennood zat men echter niet behoeven te hebben, daar de pakhuizen der firma Doeksen en van de Mij. Texel nog goed gevuld zijn en ze ook niet ongenegen zijn hiervan aan het brandstoffen bureau beschikbaar te stellen. Het wordt wel duur, daar het industriekolen zijn, maar enflu, men moet dan maar roeien met de riemen die men heeft. We hopen evenwel niet dat het zoover zal moeten komen." Tot nieuwe diakenen bij de Doops gezinde Gemeente te Bnrg, Waal en Oosterend zijn gekozen de heeren Joh. Keijser Dz. voor Den Burg, Joh. Keijser Jbz. voor Waal en Joh. Koning Sz. voor Oosterend. Aan de beurt van aftreden waren de Heeren D. Keijser SJz., Jac. Roeper Jz. en Jac. Eelman Dz., dieniet dadelijk herkiesbaar waren. Den Hoorn, 25 Dec. Hedenavond vierden de kinderen van de Zondagsschool in de Ned Herv. Kerk Kerstfeest. Vele ouderen waren opge gaan. Door Ds. Kroese werd het feest met g9bed geopend. De kinderen werden volop onthaald. Door den heer K. Lap Sz. werd de beteekenis van het Kerstfeest duidelijk uit een gezet. Oosterend, 27 Dec. In bet kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente, alhier, werd heden door "de leerlingen der Zondagsschool en onder belangstelling van vele ouderen een op gewekt kerstfeest gevierd. In de kerk was een keurige kerstboom opgericht tot groot genoegen van de jeugd, die zich ook de aangeboden versnaperingen wel liet smaken. Karig was men er niet, want ook de vele kinderen, die niet tot de Zondagsschool behoorden, deelden mee. Verder werden gegeven vertellingen, toespraken enzterwijl gedurig opgewekt gezang weerklonk. Vooral de entree was aardig, daar de leerlingen zingende binnenkwamen en zoo naar hun plaats geleid werden. Het kerstfeestvieren bij een kerstboom mag zich hier meer en meer in de belangstelling verheugen. Suiker goedkooper. Het Ned. Weekbiad voor den handel in Kruidenierswaren verneemt, dat met ingang van Maandag 27 December de suikerprijs opnieuw belangrijk verlaagd is en wel tot op f74 per 1GU KG. Invoerrechten op lijnkoeken gevraagd. De heer B. H. Bertels, van de N. V. Bertel's Oliefabrieken te Amsterdam, beeft aan de ministers van financiën en landbouw eon adres gezonden, waarin hij betoogt, dat door de bescherming, die de Amerikaansche industrie geniet, deze lijnkoeken tegen een veel lageren prijs in Nederland kan leveren, dan de Nederlandsche industrie. Hij rekent uit, dat by een invoerrecht in Nederland van f 60 voor 1300 Kg. lijnkoeken, Amerika de lijnkoeken nog kan leveren tegen denzelfden prijs als thans, dat de Nederlandsche regeering daardoor het dreigende gevaar voor de Nederlandsche lijnolieindustrio zou kun nen afwenden en dat de schatkist, bij invoer van een gelijk quantum als voor den oorlog 11 Va millioen gulden aan invoerrecht zou ontvangen. Voor prijsverhooging behoeft dan nog niet gevreesd te worden. Men schrijft uit Drente aan het „Hbld" Het schijnt, dat de turfhandel ook in de algemeene malaise deelthet is al thans buitengewoon slap in de laatste weken. Werd in Augustus en September veel gevraagd en liepen daardoor de prijzen verbazend op, thans is betrekke lijk weinig vraag meer naar turf. Het schijnt, dat men ook in dit opzicht de buitensporig hooge prijzen moe is in de groote steden en zich maar zooveel mogelijk beperkt, althaDs de schippers klagen, dat hun vrachten weinig aftrek vinden. Aan de stations van de Noordooster locaal te Enloo, Valthe en Weerdinge, hoopen zich de per as uit het veen aangevoerde voorraden reusachtig op. Met eenigo spanning worden de jaar- lijksche verhuringen van veenputten, welke in het volgend seizoen zullen worden uitgegraven, tegemoet gezien. Door degelijke organisatie van de ver venors houdt men de prijzen thans nog staande, doch een daling schijnt wel onvermijdelijk, nu de vrije concurrentie met de steenkolen en cokes weer op treedt. Zal men prijsdaling trachten mogelijk te maken door lager inhuren van het te vergraven veen Het huis van wijlen Dr. Kuyper, Naar de „Telegr." verneemt heeft de heer H. Colijn, oud-Minister, le voorzitter van het centraal-comité der Anti-Revol. Partij het huis in de Kanaalstraat te Den Haag, waar dr. Kuyper heeft ge woond, aangekocht. Onmiddollijk na aankoop heeft de heer Colijn het huis aan de Anti-Revol. Partij ten geschenke gegeven. Het op te richten bondsbureau van de Partij zal er in worden gevestigd. De studeerkamer van wijlen dr. Kuyper zal goheei onveranderd worden gelaten. Onder een molensteen. Woensdagavond heeft te Kampen een droevig ongeval plaats gehad. Het vijf jarig zoontje van een molenaar stond in de machinekamer te kijken naar 't in vollen gang zijnde bedrijf, toen naet denderend gekraak een der enorme molensteenen door de splijtende zolde ring neerstortte en op het knaapje te recht kwam. Toen het met groote inspan ning gelukt was den duizenden ponden zwaren steen op te heffen, kon de arme vader hst misvormde lijkje van zjn kind wegdragen. Als tragische bijomstandigh ,id kan vermeld, dat juist een jaar gr eJen een 9-jarig jongetje van denzelfc'en molen te pletter viel. Ab*rmemettUprüt per 3 maanden! Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT, Pr#s dtr Advirienlièni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. In ons Oudejaarsnummer bestaat als ge woonlijk gelegenheid tot het plaatsen van Nieuwjiarsgro.ten tegen een bedrag van 40 cent voor hoogstens 5 regels. Beleefd verzoeken wt) vroegtijdige toe zending. De Uitg. LICHT DPI Van Zaterdag 25 Dec. tot en met Vrijdag 31 Dec.: ▼oor rijwielen 4,25 uur, voor rijtuigen 4,55 uur Zaterdag 1 Jan. 1,30 Zondag 2 2,24 Maandag 3 3,27 Dinsdag 4 4,42 Woensdag 5 5,53 Das namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen V*i. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7V» uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur, tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. Vertrek Texel 7,45 v.m. 11v.m. 2.45 n.m Nieuwediep 9,15 12,10 n.m. 4,— Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Nieuwsdlep: 8,45 4.— Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7.28 sneltrein 9,06 10,25§ 1,30 12,37 3,25 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4.29 8,45 7,25 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28 8,36 8,01§ 9,47 9,15 11,40 12,24§ 3,11 3,03 6,01 6,079,04 8,57 10,48 11,11+ 12,54 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De Burgemeester der gemeente Texel Brengt ter kennis van wie het aangaat, inzonderheid van de in het jaar 1902 geboren mannelijke personen, dat de bepalingen der Militiewei be treffende de inschrijving voor de militie-lichting 1922 aan de publicatie-borden, die zich op verschillende plaatsen der gemeente bevinden, zijn aangeplakt. De aangifte ter inschrijving moet geschieden 'tusschen 1 en 31 Januari 1921 ten Raadhuize. In het belang van eene vlugge wijze van afhandeling wordt belanghebbenden in overwe ging gegeven, de aangifte te doen uitsluitend op Dinsdag, 18 Januari 1920, tusschen des voormiddags 9en 12l/i uur n.m. Als dan zal voor het ontvanger, der aangiften ter secretarie speciaal zitting worden gehouden. Texel, 11 December 1920. De Burgemeester voornoemd, BUYS1NG DAMSTE. Ons leger maakt een periode door van in grijpende veranderingen. De Regeering streeft er naar, den druk, door den dienstplicht op de bevolking gelegd, die. ondanks den Volkenbond, nog niet in afzien- baren tijd zal kunnen vervallen, toch te ver lichten. Dit moet gecombineerd worden met een noodzakelijke vermindering van kosten, even wel zonder dat hiervan minder goede opleiding het gevolg zal zijn. Zoo is de Regeering gekomen tot een be langrijke hervorming^ en uitbreiding van het instituut van den Vrijwilligen Landstorm waar van wij in het onderstaande zullen trachten een overzicht te geven. De Vrijwillige Landstorm kent vier soorten van vrijwilligers: 1. Bijzondere vrijwilligers. Hiertoe worden gerekend de in militairen dienst geweest zijnde personen, die zich vrij willig ter beschikking der Regeering hebben gesteld om in geval van binnenlandsche on lusten de Regeering te steunen. Zij teekenen geen contract en kunnen hunne toezegging steeds herroepen. 2. Gewone vrijwilligers. Jongelieden van 16 jaar en ouder kunnen zich bij den Vrijwilligen Landstorm verbinden als „gewoon vrijwilliger" en worden dan zooveel mogelijk plaatselijk, of anders in zeer nabij gelegen plaatsen, gedurende 4 A 5 uren per week In den vrijen tijd geoefend waardoor het mogelijk is een diploma te verwerven als „ge oefend man" wie dit diploma bezit behoeft slechts twee maanden bij het leger te dienen (althans zoolang de eerste oefentijd blijft vast gesteld op 6 maanden) en slechts 1 uur te oefenen. 3. Buitengewone vrijwilligers. Dit zijn militie- of reserveplichtigen die door zich na afloop van hun eerste oefening te ver binden, blijvend van herhalingsoefeningen af zijn, indien zij zich n.l. binnen 3 maanden na hun „afzwaaien" verbinden. Bovendien zijn zij dan 2 jaar lang van oefenen vrijgesteld, daarna hoogstens 50 uur per jaar in hun woonplaats. Verbinden zij zich pas na een jaar na af zwaaien dan moeten ze de eerste herhalings oefening in het leger meemaken en direct be ginnen met oefenen. 4. Vrouwelijke vrijwilligers. Als vrouwelijke vrijwilligers kunnen worden toegelaten vrouwelijke artsen, alsmede vrouwe lijke personen, die opgeleid zijn, worden of wenschen te worden tot personeel voor zieken verpleging en voor andere functies, als chauffeur, kok, administrateur, enz. Oefeningstijd 50,uur per jaar. Uit bovenstaande moge blijken, dat door den Vrijwilligen Landstorm werkelijk belangrijke vereenvoudiging van den dienstplichtdruk te verkrijgen is. Waar de op deze wijze vóórgeoefenden in plaats van 6 slechts 2 maanden bij het leger worden ingelijfd (wanneer zij althans hun bewijs van te zijn „geoefend man" hebben be haald) geeft dit tevens voor het Rijk belang rijke financieele voordeelen, omdat hierdoor slechts '/3 der onderhoudskosten benoodigd wordt. Zal dit instituut van vóór-oefening er in sla gen de 4-maanden diensttijd-vermindering te rechtvaardigen, dan zullen hooge eischen ge steld" moeten worden aan deze opleiding en vooral aan hen, die daarmede zijn belast. Maar wanneer blijkt, dat ons volk bereid is in deze richting mede te werken, dan zijn wij ongetwijfeld met deze hervormingen een zeer belangrijke stap vooruit in de goede richting. Ingez.

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 1