I De Helderste Meubeltransport I I en Sleepondemlng Van week tot week 18—85 Dec. Het jaar snelt ten einde. Nog enkele dagen en 1920 zal tot bet verleden behooren en we zullen het nieuwe jaar mogen be groeten- De dagen voor Kerstmis zijn achter den rug, de Kerstklokken hebben weer geluid en de Kerstliederen hebben weder geklonken. En we leven weer dat leten van herinneriogen en terugzien op wat achter ligt en in de sfeer van wee moedige gedachten, die iedor jaareinde met zich brengt. Doch het gewone loven gaat voort, de wereldgebeurtenissen staan niet stil, al schijnen ze ook in deze dagen van bijzondere stemming ietwat op den achtergrond te zyn getreden. Des te drukker ook lijken de dagen van de afgeloopen week, waarin op verschillend gebied meer haast werd ge maakt, dan men anders zoo opmerkt. Vooral gold dit van de Tweede Kamer die in één week tijds niet minder dan vier belangrijke begrootingen wist af te doen. Er moest onder huogen druk worden gewerkt de bekonde „vacatiestemming" deed zich ook af en toe gelden, maar het werk kwam klaar. De minister van koloniën probverde nog de Indische belastingwetten tusschen het werk in te schuiven, maar daar wilden de heereo toch niet aan en en evenmin waren ze bereid, om het spoedoDtwerp voor het zenden van troepen naar Wilna, nog even in een vloek en een zucht af te doen. Daar dit ontwerp bezwaarlik kan wachten tot het einde der vacantie zal de kamer nu 4 Januari even bijeenkomen om de 100 man en wat daarbij behoort toe te staan De behandeling d6r nog vier overgebleven begrootingen gaf nog heel wat werk, want er waren eenige zeer belangrijkebeslissiDgen te nemen, waarover de Kamer toch wel goed het voor en tegen wilde overwegen. Zoo kwam bij de begrooting van buiten- landsche zaken de vraag ter tafel of het tjjdelljk gezautschap bij het Vaticaan in eun definitieve zou worden omgezet. Het amendement-Lobman om het gezantschap op te heffen weid verworpen, hetgeen ook het geval was met het amendement- Dresselhuis, om het tijdelijk karakter van het gezantschap te houden, waarna het legeeringsvoorstel aangenomen werd. Zoo dat ons land voortaan een vasten vertegen woordiger bij den H. Stoel zal hebben. Bij de begroeting van Onderwijs werd goed gekeurd de post tot instelling van een instituut voor lichamelijke op voeding, waarmede de Minister van Onderwijs de Nederlandsche jeugd blij wil maken. Verder kwam nog even de salaris kwestie ter sprake, waarbij minister de Visser de mededeeling deed, dat hij tal van brieven van tevreden onderwijzers ontvangen had. Tusschen de begrootingen in werd nog een aantal kleine wetsont werpen afgedaan, w.o. dat tot verhooging van den drankaccijns met 100 pCt.,ofvan f150 tot f300 per HL, Er was nogal wat oppositie tegen, doch minister de Vries verklaarde bet geld dubbel en dwars noodig te hebben. De Minister had eerst de hoop gekoesterd, dat 1920 tot alle verrassing een batig slot zou oplevereD, maar in de laatste weken had de Kamer zooveel geld uitgegeven, dat de begrootiog wel niet meer sluitend zou zijn ie maken. Eu daarbij vreesde hij, dat 1921 beelemaal niet sluitend zou te maken zijn. Meer geld de minister üjuost het blijven vragen, En nu het draukgebruik, ondanks alle propaganda voor geheelonthouding, in den laatsten tijd sterk toegenomen is, kon het geen kwaad de borrel maar weer wat duurder te makeD. Wat de gevolgen zullen zjjn moet nader blijken, de drankbestrijders denken er niet geljjk over, maar de minister krijgt in elk geval geld in de la. We hebben even het voornaamste aan gestipt van de laatste Kamerweek van 1920, Thans zijn de heeren met vacantie. —o—o o Ook d6 gedelegeerden van de fiDancieele contereutie te Brussel zijn met vacantie uiteengegaan. De conferentie werd tot 10 Januari verdaagd. Intusschen zullen de leiders der delegaties ook in de vacantie voeling met elkander blijven houden, om dat er Dog heek wat overleg omtrent de verschillende punten moet plaats hebben. Bergmann, de leider der Duitsche delegatie heeft, voor dat de conferentie uiteenging, de beleefdheid gehad, de geallieerden dank te betuigen voor de aan de Duitscbers te Brussel bewezen welwillendheid. Het com plimentje was verdiend, want er schijnt Id de kringen der geallieerden iDderdaad een andere en betere stemming jegens Duitsch land te komen. Het besef, dat men de hulp van Duitschland noodig beeft voor het economisch heistel der wereld, schijnt zelfs in Fianscbe kringen door te werken In elk geval begrijpt men er wel, dat men Duitschland niet zoozeer moet aderlaten, dat het leven van den patient in gevaar wordt gebracht. Weliswaar gelden voor Frankrijk nog meer de matrieele dan de ethische overwegingen, maar van andere zijue ziet men toch ook, dat men ten op zichte van de Duitscbers wat beter gaat dtnken. Een mooi voorbeeld daarvan heb ben de manschappen v.m bet Amerikaan sehe bezettings:eger gegeveD, door een millioen mark bijeen te breDgen, om aan P heelt reeds vele gunstige ge tij tg1 tuigenisien van Taxel's iDge- I |1 g. Zbtenen ontvangen. §1 S j| a Wij hebben de grootst mogelijke 2 1 tij Ja verhuiswagen beschikbaar, die g, A gj met de boot mee kan. J» Bestelt bij Jb. HARJER Zn. I Spoorstraat 49. Tel. lutc. 46. I Eigen Tapissières Eigen stal. 1 het Duitscbe kind een mooi Kerstfeest te bereiden. Zoover is men in Parjjs Dog niet. Wat intusschen de conferentie te Brussel betreft, mag worden gezegd, dat zij in 66n gunstig teeken staat. De geallieerden heb ben hun vertrouwen uitgesproken in de oprechtheid der Duitsche regeering en dat is een zaak van groot belang. Als er ver trouwen is, kan ook een vruchtbaar over leg plaats hebben. Als Lloyd George aan het eind van bet jaar de balans opmaakt, dan vindt by daarop, als een kwade post, de Iersche kwestie. En met eenige zorg zal hfl zich afvragen' wat het nieuwe jaar ten opzichte daarvan brengen zal. De strjjd in Ierland, men kan haast zeggen, de eeuwenoude strijd, schijnt haar hoogtepunt te naderen. Van eenige toenadering tusschen de par tyen is nog geen sprako en geweld wordt met gewöld beantwoord. „Houdt op met dat geweld," beeft O'Flannegan de Britsche regeering toegeroepen, „houdt op en de Smn Feinbewegiog zal automatisch op houden Maar Lloyd George heeft teruggeroepen„Eerst moeten de Sinn Feiners hun moordenaarstactiek staken en zich overgeven, eerder kan h.t Britsche zwaard met in de schede terugkeeren." Zoo blijft het nu nog steeds bard tegen hard gaan. Hevige botsingen1 tusschen politie- of militaire troepen en de Sion Feiners hadden in de afgeloopen week weer plaats. Dorpen werden bij wflze van repre saille plat gebrand en tal van slachtoffers zijn er vieer gevallen. Wel worden blijkbaar achter de coulissen de vredesbesprekingen voortgezet, maar hard vorderen ze blijkbaar niet. Ook wordt beweerd, dat Valera, de „president" der Iersche republiek, op weg is Daar Ierland of daar reeds aangekomen is, wat men in verband brengt met de vredesaangelegen- beden, doch de zaak schijnt uiterst moeilijk te zyn. Zal door de invoeriDg van Home Rule verbetering intreden Gemeld wordt, dat de wet, nu deze door het Hoogerhuis aan genomen is, weldra in werking zal treden. Zal het resultaat ervan zijn, dat de meer derheid van het Iersche volk zich met de regeeriDg tegen de uitspattingen van Siön Fein zal keereD Te hopen is het wei, maar zeker is het niet. —o—o—o Zal de Iersche kwestie met het oude jaar niet van het progromma verdwijnen, met de Grieksche zal dat stellig ook niet bet geval zijn. Koning Konstaniijn zou het wel graag willen en bij stelt alle mogelijke middelen in het werk, om de geallieerden met-zijn terugkeer naar Athene te ver zoenen. Erg bemoedigend waren de door hem bereikte resultaten echter nog niet. Toen hy zijn intocht deed, hielden de ge zanten der geallieerden hun vlaggen binnen. Zelfs de groote geestdrift waarmee de Grieken hun teruggekeerden vorst begroet ten kon op hen geen indruk maken. En toen de KoniDg daarop de heeren voor zich trachtte te winnen, door ze alle een ridder orde van den Verlosser aan te bieden, toen wezen ze die eer eenstemmig af. Natuurlijk hadden ze daarvoor hun instructies ont vangen. De geallieerden willen met Konstantiju niet te maken hebben. Toch zijQ er voor dezen een paar lichtpunten geweest in de donkere geschiedenis der laatste dagen, n.l. het feit, dat onze gezant, die teveDS deken is van het corps diplomatique, een be;oek aan KoniDg Konstantijn heeft gebracht. Verder zal het den koniDg goed hebben gedaan, dat de admiraal, die het bevel voert over de Amerikaansche vloot in de Adriatische zee, zijn schip had gepavoiseerd en het gebruikelijke saluut bracht, toen Konstantijn te Venetië aan boord kwam van den. Griekschen kruiser. Ook heeft admiraal O'Kelly het hem geschonken lintje van den Verlosser-orde niet geweigerd. Intusschen loopen er echter weer ge ruchten, dat Rhallys, de opvolger van Venizel'os, van plan is af te treden. Volgens den een zou de floanciëele mitère van Griekenland, volgens den ander de lintjes- kwestie daarvan de oorzaak zyu. Nadere berichten moeten .daaromtrent worden afgewacht. De Cocksdorp. De heer L. Maliekote, hoofd der school alhier staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd der schaol te Noord-Schar- woude. Zondag j.l. werd het kerstfeest door de kinderen der Zondagsschool in het kerkgebouw alhier gevierd. Een fraaie kerstboom prijkte in al zijn luister. De opkomst van belangstellenden was buitengewoon groot. Ds- Schellen berg had de leiding, terwijl mej. Lap eene kerstvertelling deed. Door de Zondagsschoolkinderen en door de Meisjesvereeniging werden onder be geleiding van het orgel toepasselijke liederen gezongen. Dat de kinderen met verschillende surprises werden verblijd, spreekt van zelf. De kunst der reclame. De kunst der reclame is ook in Japan geen onbekendealleen de manier, waarop de kooplui hun waren aanprij zen, verschilt nog veel van die bij ons gebruikelijk. Een papierhandelaar te Tokio adverteert bijv.: „het papier dat ik fverkoop, is zoo stevig als de huid van een olifant." Een vischhandelaar beldoft alle bestellingen franco huis ai te leveren „met de snelheid van een geweerkogel, die den loop verlaat". Een andere zakenman prijst zijn azijn, welke zoo zuur is als de tong van de kwaad aardigste schoonmoeder". Een waren huis noodigt de koopers op de navol gende wijze uit„Komt in ODze zaak Ge wordt er hartelijk ontvangen. Odzo bedienden zijn zoo vriendelijk en beleefd als een vader, die zijn dochters zonder bruidschat wil uithuwen." Vliegtuigen met sneeuioschoenen. De Sabiatuig-vliegtuigenfabriek heelt voor de eerste maal in Duitschland; een vliegtuig op sneeuwschoenen gemon teerd, ten einde eeu volkomen gevaar loos starten en landen te gai andeeren ook als de sneuw zeer hoog ligt. Proeven welke genomen zijn, leverden gunstige resultaten op. Deze snteuwschoen vliegtuigen zulleu binnenkort in de bekende wintersportplaatsen voor passa- giersvluchten in gebruik gesteld worden. Fraude door een burgemeester. De justitie heeft eeu onderzoek aan hangig gemaakt tegen den oud-burge meester van Gestel, thans burgemeester van Edam. Deze wordt verdacht van valschheid in geschrifte en daarvan gel delijk voordeel te hebben getrokken. Het geïncrimineerde feit zou hij als burge meester van Gestel gepleegd hebben. Toen iemand n.l. een vergunning wilde hebben ;en daartoe de opdracht van twee andere vergunningen vereischt was, zou hem een procesverbaal van afdracht zijn afgegeven valschelijk met den naam van een inwoner uit Gestel onderte6kend en van den persoon die deze afdracht noodig had, geld ont vangen hebb9n. Achteraf is nu gebleken, dat de vergunning, waarvoor een proces verbaal van afdracht was opgemaakt, niet oens bestond. 11000 menschen zonder drinkwater. De waterleiding der gemeente Maas sluis is daar het water aan den Water weg onttrokken moet worden sinds eenigen tijd niet in staat drinkbaar water te leveren. De langdurige droogte is oorzaak dat, „van boven af" geen toevoer van water komt en het thans doorgelatene èu zout én vuil is. De burgemeester heeft zich op aan drang van de Gezondheidscommissie, in verbinding gesteld met den inspecteur voor de volksgezondheid (dr. G. Komijn) met gevolg dat er thans oen publicatie aangeplakt is, bij welke den ingezetenen dringend verzocht wordt het water, dat de plaatselijke drinkwaterleiding levert, vooraf te koken. De gemeente is volgens het Hbl.— in onderhandeling met de Waterleiding .Maatschappij over overneming van bet bedrijf. Lukt dat, dan zal Maassluis in de toekomst vermoedelijk voorzien wor den van water uit bet bekken Rotterdam. Intusschen is er nu aardig regen ge vallen, hopen wij voor de Maassluizers, dat zij nu eenigszins drinkbaar water kunnen bekomen. De kolenpryjzen. Het Centraal Verrekenkantoor voor Brandstoffen, zal 1 Januari zijn prijzen zoodanig verlageD, dat zy in overeen stemming komen met de kolenprijzen op de vrije markt. Dit beteekent eeu zeer aanzienlijken ruggesteun voor de indu strie, die de gevolgen van den hoogen prijs hier te lande sterk gevoelt, maar beteekent tevens, dat het C.V.B. naar alle waarschijnlijkheid z(]n kosten niet zal kunnen dekken, in verband met de aanzienlijke, dure voorraden waarover het beschikt. Over de wijze, waarop het te verwachten tekort zal worden gedekt is nog geen beslissing genomen. Vad' Van Vlieland meldt men aan de N. Harl. Crt. De heer G. Blom heeft als wethouder en als lid van den raad, zijn ontslag genomen. Thans is van den gemeente raad nog slechts een minderheid over. Elk besluit is van nu af krachteloos. De kandidatenlijsten zijn uitgeput. Zoo blijft een driemanschap op het zinkende schip achter, 't Gekst voor de kiezers en dus voor de burgerij is echter, dat men nooit eens te weten komt, waarom achtereenvolgens de raadsleden heen gaan. Voelt geen hunner er iets voor, om in 't openbaar eens over een en ander te spreken Tehuis voor weduwnaars met kinderen. Op verzoek van de commissie belast met het beheer van het stichtingsfonds voor het in Den Haag op te richten Tehuis voor Weduwnaars met kinderen, heeft het bestuur van den Haagschen Armenraad bij de verschillende instellin gen aldaar doen nagaan, hoeveel weduw naars met kinderen in armoedige om standigheden leven tengevolge van het overlijden van de moeder. Het resultaat is, dat het overgroote getal instellingen van oordeel is, dat inderdaad zeer veel kinderverwaarlooziDg en armoede het indirect gevolg is van het verslappen van de bindkracht van het gezin door het overlijden van de moeder én dat maatregelen moeten worden getroffen door de stichting van een tehuis voor weduwnaars met kinderen. Geen sollicitanten. Te Opmeer heeft na herhaalde oproe pingen van sollicitanten voor onder wijzeres zich nog geen enkele sollicitante aangemeld. De Raad heeft thans be sloten aan de Koningin te verzoeken de jaarwedde te bepalen op f2000. Plannen om te geraken tot een centrale verkoopsorganisatie waarin alle Nederlandsche mijnen (Staats- en parti culierebetrokken zouden zijn, verkeeren in een vergevorderd stadium van voor bereiding. Hbl. Eulpkeurmeesters. Het tweede 6-tal cursussen voor op leiding van hulpkeurmeester van vee en vleesch in 1920 zal gegeven worden aan de openbare slachthuizen te Groningen, Arnhem, Alkmaar, Leiden, Dordrecht en Maastricht. Vleeschprijzen. In de Betuwe worden geslachte varkens, schoon aan huis, voor 85 a 90 cents per pond geleverd. Het gemeentebestuur van Geldrop is van plan een gemeentelijke slagerij te openen, indien de slagers niet spoedig tot prijsverlaging overgaan. Verbrand. Woensdagavond is een twee-jarig meisje van den werkman A. K. te Veendam verbrand, in den tyd, dat haar moeder een boodschap deed. De kleine was op een stoel vastgebonden en bij de vuurhaard gezet. Werkeloosheid. Te Hoorn zijn de werkelooze sigaren makers, bouwvakarbeiders entranspoit- arbeiders in optocht naar het stadhuis getrokken, teneiude het gemeentebestuur te verzoeken, maatregelen te nemen om in hun nood te voorzien. Een onder houd werd toegestaan. Burgem. en Weth. deelden mede, dat een plan voor werkverschaffiag in voorbereiding is. Te Zevenaar, met een bevolking van 5500 ziel9D, werd in het afgeloopen jaar 30,670 liter jenever gebruikt tegen 23,230 L in het vorige jaar. De prijs van de rijst is te Utrecht met 20 cents per kilo verlaagd. Om een eind te maken aan den hik, moet men een lepeltje suiker met aziju gebruiken. Is een lepeltje niet afdoende, dan diene men een tweede dosis toe. Welk dier, vroeg een onderwijzer, is mot het geringste voedsel tevreden? do mot, antwoordde zijn zoont want die vreet gaten. o o—o

Texelsche Courant | 1920 | | pagina 2