een arbeiderswoning. Van der Graaf Co.'s bureaux voor den handel INGEZONDEN STUKKEN. Marktberichten. ADVERTENTIËN. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL Incasso's van achterstallige 1 ea betwiste vorderingen Handelsinformatiën. Predikbeurten- ■BBH de Heldersche Meubeltransport Verhuizingen door geheel Nederland. Sneeuwwitje. Eierenveiling. Den Hnrg, 7 Maart. Aangevoerd 90 partijen. 11260 stuks. ge resultaten en aan dames-comité en be stuursleden, die zich daarvoor beijverden. Voor het keurig verslag brengt de voorz. den secretaris hartelijk daDk. Uitvoerig eo zakelijk brengt de secre taris als afgevaardigde ter algemeene vergadering mede verslag uit. In bizon- derheden wcrrdt daarbij uitgeweid over do stelselmatige bestrijding van de malaria-mug. Applaus van de vergadering en dank van den voorz. viel hiervoor den secretaris ten deel. Over de malaria en over het Groene Kruis geeft de voorz. op vragen uit de vergadering eenige toelichting De verkiezing van bestuursleden hierop aan de orde heeft tot uitslag, dat voor den Burg worden herkozen de heeren L. J. Kikkert en J. G. Ph. Pisart. Voor Oudeschild wordt gekozen de heer P. Boom, voor Eierland de heer C. Stoop- ker, voor Waal de heer E C. Thomassen, voor Oosterend de heer P. Brouwer en voor den Hoorn de heer W.J. Bakker. Het is me eön plicht en een genoegen zogt de voorz., de heeren Kikkert en Pisart, als twee steunpilaren van het Witte Kruis, zeer ijverig in hunne func ties, dank te brengen voor waf ze voor de afdeeling deden. Aan de buitenleden voor zoover zij daarvoor in aanmerking kunnen komen, jammer genoeg niet aan allen, brengt de voor?, mede dank. De heer Pisart brengt verslag uit over het materiaal, dat dank zij de hygiënische behandeling ouder het deskundig toezicht van de wijkzusters, zich in een uitste kenden staat bevindt. Uitgegeven werden in 1920 meer dan 1000 artikelen. Alweer wordt ons verzocht in ons verslag met vette letter te willen aan dringen op spoedige terugbezorging. Bij de rondvraag woiden nog verschil lende zaken besproken. Het aantal leden van de atdeeling is met ingang 1 Januari van dit jaar, in verbar.d met de bemoeiingen van dames comité en enkele bestuursleden belang rijk toegenomen. Een entreegeld voor nieuwe leden, naar gelang van den aan slag in don H. Omslag der gemeente wordt door een der aanwezigen voor gesteld. Een bescheiden badinrichting wordt zeer wenschelijk geacht, zoomede het stichten van een groote regenbak bij de Ned. Herv. Kerk, om iu de be hoefte van goed drinkwater te voorzien. Het. zal wel toekomstmuziek blijven, evenals de zoo noodzakelijke waterleiding. Geen g6ld 1 geen geld Het dank voor ue opkomst en de aangename besprekingen wordt do ver gadering gesloteD. Melkveehouders. Bijna 30 personen waren Maandagmorgen in hotel de Zwaan aanwezig, toen de voorzitter de heer H. Hin aan den heer van Meerveld het woord verleende. Na heigeen hem door den voorz. was mede gedeeld, n. I. dat met de Heldersche vereeniging van Melkslijters de zomerprijs reeds was vast gesteld op 16 eet ts franco stad, acht de heer van Meerveld zijn optreden hier feitelijk over bodig, vooral omdat in de overeenkomst de bepaling was opgenomen, dat bij beteekenende daling of stijging van de zuivelprijzen opnieuw zou worden onderhandeld. Het juiste standpunt is toch, meent spr. dat de prijzen in vereeniging worden vastgesteld. Spr. betoogt de wenschelijkheid van het stichten van melkcentrales" op ons eiland, en verklaart zich voorstander van verkoop op vetgehalte. Op de voordeden van gemengd bedrijf laat spr. het licht vallen en wijst er op, dat ons eiland zich uitstekend leent voor de rundvee fokkerij, spr. heeft daarvan de bwijzen op stal, 20 melkkoeien van Texel afkomstig, zooals er niet gemakkelijk mooier en gelijkelijk zwaar in de provincie-worden aangetroffen. Op organisatie en nog eens organisatie dringt spr. verder aan, in zijn rede, die tot het einde met groote belangstelling wordt gevolgd, (lp hul. Een hollend paard voor een driewieldekar bracht Maandagmorgen heel wat ontsteltenis in het dorp. Het kwam vanaf de Steeneplaats de Wever straat binnen en eindigde zonder veel schade te veroorzaken zijn holpartij bij het kantoor van den gemeente-ontvanger, waar de kar onderstboven geraakte. Verslsg tau de Zeevaartschool te Texel over 1920. In den loop van 1920 werd de school be zocht door 77 ièèrttugen, waarvan 40 in den 2-jarigen cursus en 37 in de stuurliedenafdee- ling. Hiervan waren 13 leerlingen van Texel. Van den cursus voor onbevarenen deden 8 leerlingen eindexamen, waarvan 2 werden afgewezen. Aan het overgangsexamen namen 16 leerlingen deel, waarvan 1 werd afgewezen. 10 Leerlingen deden toelatingsexamen voor de le klasse, waarvan 3 slaagden, terwijl 13 zonder examen konden worden toegelaten. Vóór den aanvang van den cursus trokken 2 leerlingen zich terug, zoodat met den nieuwen cursus de le klas begon met 14 leerlingen. Van de stuurliedenafdeeling deden 25 leer lingen voor verschillende rangen examen, waarvan 19 slaagden. Van de niet geslaagden deden 3 leerlingen zonder toestemming van den Directeur examen. TWIST Laatst was er een flinke ruzie, Heel een g' zn n»m er aan deel 'k H .orde 't wel, 't ging oen „verbu'zen" Daarover was dat hel-ch krakeel. Vader wilde een handk.r huren. Jan, de w«gen van zijn baas. En de meisjes hadden liever de kinderwagen van .vrouw Maas*. Toidat Moeder ziek kwam mengen Toen was 't uit, want die z?i kort. Twist maar niet, als 'k ga verhuizen, is 'i slechts met Jb. HVRJEK Zn Spoorstraat 49. Ilelder. Tel. Int. 46. In den loop van het jaar besloot de Raad de cursus voor onbevarenen uit te breiden van een 2-jarige in een 3-jarige cursus, De be doeling is dat leerlingen in het 2e studiejaar worden opgeleid voor het Rijksprogramma A en in het 3e studiejaar voor programma B. Wegens bezuinigingsmaatregelen van den Minister van O. K. en W., bepaalde ZEx. dat de opleiding van bevarenen tot 3e stuurman, die geen eind-diploma van een 2 of 3-jarigen cursus hebben, moest vervallen. De bedoeling is deze opleiding zooveel mogelijk te concen- treeren in het centrum van het land, in Am sterdam en Rotterdam. Door belangstellenden in de school werden dit jaar weer vele artikelen aan de school cadeau gedaan, zooals: sloepskompas, pelorus, salinometer, Rumkorfscheklos met 2 elementen, enz. In het bijzonder mag vermeld worden de Koninklijke gift van de Directie der Stoomv. Maatschappij „Nederland". Zij bezorgde de Zeevaartschool een sloep met zeiltuig en vol ledige inventaris, een volledig ontvangtoestel met Antenne voor Radio-Telegrafle, een demon stratietafel met navigatielichten om 's nachts liet uitwijken met zeil- en [stoomschepen op zee te demonstreeren, planetarium en lutarium om de beweging van de planeten om de zon en van de maan om de aarde te demonstree ren, barograaf en vele andere instrumenten. Bovendien gaf zij voor sportdoeleinden f 1000 en werd den Directeur opdracht gegeven te informeeren bij een scheepsbouw-Maats. naar de kosten van een langsdoorsnede van een modelstoomschip voor onderwijs in den scheeps bouw. Door de 64 leerlingen die van buiten af komende de school bezochten, werd gedurende 1920 alleen voor kostgeld ruim f 24000 betaald. De hoofdschotel van de uitvoering der kin derzangklasse was ongetwijfeld de lieve kinder operette „Sneeuwwitje" hierboven genoemd. Eenig lief en schitterend verzorgd. Als kinderen aan grootmoeders schoot hoorden wij ons dat oude, steeds nieuwe, kostelijke sprookje voor lezen. Een levende illustratie werd ons telkens als het ware geboden. Wanneer Grootmoeder op de knop drukte ging het voorhang vaneen en we aanschouwden de beelden uit het sprookje, een deel der handeling werd, als voor onze geestesoogen afgespeeld. De lieve en de booze koningin, de jager, sneeuwwitje, en de dwergen de koopvrouw met de giftige appel, de prins en de blijde bruiloft, dat alles werd ons door kinderen onberispelijk voor oogen getooverd. Lieve kinderstemmetjes namen dan Groot moeders taak over en het sprookje werd als werkelijkheid voor onze cogen. Eenig lief en schitterend verzorgd, wij zeiden het reeds boven, de aankleeding van het tooneel, de fraaie costumes en vooral de keurige licht effecten, dat alles verhoogde het succes. Sneeuwwitje was de hoofdschotel, maar de bijschotels werden niet minder smakelijk opge- discht. Een achttiental liedjes werden ten beste gegeven. Hoe lief klonk het „marschliedje" waarmede de avond werd ingezet en hoe aardig was het in scênegezet.En dan de beurtzangen! Glashelder zong en acteerde, de kleine, pardon, groote toovenaar en tot achter in de zaal woord voor woord verstaanbaar. In „Wachter. Ahoi", wat waren de varens gezellen, de wachter en de schipper heerlijk in hun rol. Als uit de sprookjeswereld was weer het mooie „Vogeltje fuït". Het vogeltje, de eitjes, de jonge vogeltjes, in keurige en kleu rige aankleeding en als van een ongekende teerheid. Zang van lieve kinderstemmetje, en de schitterende tooneelverlichting deden de rest. Het woord van dank aan het slot den leider van ons electriciteitsbedrijf gebracht, was alles zins verdiend. Wat is er gelachen om de koddige bewegin gen van den baanveger, van'net schaatsrijdenil publiek, Margootje, Catootje en Kootje en niet het minst om Grootvader en Grootmoeder, om klein Petertje aan grootvaders jaspanden en niet te yergeten Klaas haspel. Het schimmenspel „De Baanveger" en dat van „het visschertje en de Meermin" wat waren ze lief. De avond is schitterend geslaagd en onge twijfeld zal ook bij de herhaling, die men heden Woensdag; hoopt te geven, de belangstelling groot blijken te zijn. Een bloemenhulde werd door de kinderen mevr. Wecrsma en mej. Zaalberg aangeboden. Aan het einde van Sneeuwwitje, tevens het einde van het officieel gedeelte, bracht mevr. Weersma dank aan allen, die hunne mede werking hadden verleend, daarbij mej. Pisart, als Grootmoeder en mej. Zaalberg, als assistente in alles, bloemen offreerend. Z. V. S. Jazz-band zorgde weer op uitstekende wijze voor muziek bij het bal dat volgde. De Z li ag j I n-ru in den morgendienst D Pjo.'czer Hordijk onder zeer groote ueliiugsielliDg aisobeid van de Ntd, Herv. Gemeente te Koog. Z. Eerwaarde sprak naar aanleiding van 1 Corintbiérs 2. waar van de twee eerste verzen luiden: „En ik broeders, als ik tot u gekomen beD, ben niet gekomen met uitnemendheid van woor den of van wijsheid u verkondigende de ge tuigenis Gods want ik heb Diet voorgeno men iets te weten onder u dan Jezus Christus en dien gekruisigd." Ds. P Hordijk heeft zich na een betrekkelijk kort verblijf in de Gemeente, ongetwijfeld vele vrienden verworveo, die hem slechts noode zien heengaan Dat het hem in zijn nieuwen standplaats Terhorne (Er.) wel mogen gaan 1 Na afloop van den dienst werd den scheidenden leeraar als laatsten groet van de Gemeente, Ps. 121 vs. 4 staande toegezongen. De Cocksdorp. Zaterdag namiddag ontstond in het ge- bou w, waarin de watermachine van Eierland zich bevindt, een begin van brand, welke door oenige jongens werd ontdekt. Daar de toegang gesloten was, werd deze opengebroken door schipper Jac. v. d. Kooij, waarna de brand spoedig gebluscht kon worden. De schade is zeer geriDg. Eenige ruiten waren door de hiite gesprongen. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door een veldsmidse welke kort te voren was gebruikt. Vérder vernamen we, dat er dezer dagen nog een paar binnenbrandjes voorkwamen, oorzaak vuile scnoorsteenen. Een vingerwijzing voor anderen. Oosterend14 Maart. Zaterdagavond vergaderde de vereenigiüg „Dorpsbelang" in het lokaal van den heer Koppen. De waarnemende voorzitter, de heer J. Burger Pz., kon slechts aan weinigen een welkom toeroepen. De vergadering had een geheel huishou delijk karakter. Het voornaamste punt van behandeling was de melkafflaire. Uit de mededeelingen van den Boekhou der, den heer S. Keijzer Jz. bleek, dat in 1920 382421/j, L. melk is omgezet, ingekocht voor f4708.70 en verkocht voor f5091,12. Met inbegrip van het batig saldo van het vorig jaar bedroegen de ontvangsten f 5843,901/2 en de uitgaven f 5073 92, zoodat er een bezitting bleef van f269,98]/j De gemiddelde prijs van melk was in 1918 f o 14 in 1919 f 0,159 eD in 1920 f 0,133. De boekhouding werd geheel in orde bevonden en dan ook goedgekeurd, terwijl de boekhouder zijn moeite beloond zag met een gratificatie van f50.waarvoor deze hartelijk dank zegde. Ook de gewone rekening gaf een batig saldo en wel van f25,95 ook hier werden geen aanmerkingen gemaakt. Met dank aan den Penningmeester werd ze goedge keurd. Besloten werd per advertenties prijsopgaven voor melk, ongeveer 100 L. per dag, te vragen en wel over 2 tijdvakken, n.l. van 1 April a.s. tot 1 Nov. a.s. en van 1 Nov. a.s. tot 1 April 1922. Wegens het bedanken van den heer K. Geus, als lid van het bestuur werd in deze vacature voor den tijd van een jaar gekozen de heer B. Vlaming Pz. Aan de beurt van aftreden waren he heeren M. Timmer Cz., C. Timmer Az. en C. Koning Wz„ die niet herkiesbaar waren. In hunne plaatsen werden gekozen de heeren Aris v. d. Vis, G. Bisschop en A, Burger. Het bestuur koos uit zijn midden tot voorzitter den heer J. Burger Pz. en tot secretaris den heer P. A. v. d. Vis. De voorzitter sloot de vergadering met dank voor de belangstelling en met de beste wenschen voor „Dorpsbelang." 15 Maart. De heer Akkerman uit Leiden, hield hier gisteren zijn aangekondigde lezing over „De komende oorlog en de strijd, die hier tegen gevoerd moet worden." Met verschillende argumenten werd aange toond, dat een nieuwe oorlog, die verschrikke lijker zal zijn dan de laatstgestredene. op komst is en niet kan uitblijven. En daarin zal ook Nederland door zijn koloniaal bezit betrokken worden. Verschillende staten bereiden er zich op voor, vooral Amerika, Engeland en Japan maar ook de Nederlandsche regeering is zich het kwaad en het gevaar bewust en onze han del lijdt er reeds onder, daar Amerika op vele lijnen beslag heeft gelegd. Opgewekt werd tot aansluiting bij de Inter nationale Antimilitaristische Vereeniging. Debat was er niet, alleen deed een der aan wezigen een paar vragen, die vlot en duidelijk door den spr. beantwoord werden. Aan het einde der vergadering gaven eenige personen zich op voor het lidmaatschap, terwijl verscheidene zich abonneerden op „De Wapens Neer." Bij de Gereform. Kerk alhier, is beroepen de Eerw. Heer Ds. Veenstra, thans te Dirks- horn. - De stamboek-voshengst „Sans Peur de Uhuvy", 't vorig jaar door de Hen sten-Associatie te Diepenveen aangekocht voor plm. f 10,000, is thans wegens cornage afgekeurd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Uitzending van ondervoede stadskinderen uaar buiten. Het verheugt ons te kunnen melden, dat reeds 6 kinderen kunnen worden geplaatst, terwijl bovendien een gift van f 10,— voor dit doei inkwam. Wie volgt? De Commissie. Woensdag 16 Maart 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. 7 uur Bijbellezing in Eben fiaëzer. Zondag 20 Maart 1921. HERVORMDE GEMEENTE Burg, vm. 10 uur ds. Kroese. BeTesting nieuwe lidmaten. Kerkcollecte. Waal, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. H Avondmtal. den Hoornnm. 2 uur ds. Kroese. Bevestiging niemwe lidmaten. Oudetchild, v.m. 10 uur ds. t. Grasstek. H. Avondmaal. Oosterend, n m. S uur d». van Grasitek. v.m. half 11 Zondagschool, Cocksdorp, 's av. 7 uur ds. Schellenberg. Bevestiging van lidmaten. Collecte v.d. Generale kas. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 nur Lefedien«t. n.m. S uur Leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal, v.m. 10 uur ds. de Maar. Avondmaal. Collecte voor de Doopsgez. in Rusland. Den Hoornv.m. 10 uur ds. de Jong van Broek op Langedijk. Opgaven voor de feestdagen ontvangen wij gaarne spoedig. 1 7,30 a f 8,40 per 100 stuks. Pnrmerenn, 15 Maart. Aangevoerd 692 Runderen waaronder: 195 vette koeien 170 4 200 Ct. per K.G .ö0 Gelde koeien I 400 k 900; Melkkoeien f 400 a 900; 17 stieren. 27 vette kalveren f 2,70 a 1 3 00 p. Kg. 1077 Nuchtere kalveren 120 at 75; 845 Schapen 1 35,n 1 80. 387 vette varkens f 1,20 a 11.40 per Kg. 114 magere varkens f 49 a i 75,00; 172 biggen 1 30.00 a I 42,00; kipeieren 1 7,50 a 1 8 50 per 100; Kinderen 5; lijden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm, enz, It Een probaat geneesmiddel vindt gij in|* Foster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom* verkrijgbaar. Bij deze betuige i wij onzen hartelijken dank aan allen, die blijken van belang-r stelling en deelneming gaven tijdens de ziekte, na het overlijden en bij de teiaar- debestelling tau onzen geliefden man en vader P. BROUWER Jz. Inzonderheid onz n dank aan Ds. van Grasttek voor ziin troostvolle woorden tol ons gesproken en aan dragers en kleedop- legstcr» voer de laatste eer den overledene bewenen. Namens de familie, Wed. P. BROUWER-Hogenbirk. Oost, Texel, Msart 1921. Voor de vele bewijzen van belangstelling en deeloemiDg ondervonden bij de ziekie G en Da het overlijden »an onzo geliefde de echtgenoote en moeder betuigen wij hierbij w ouzeu hartelijken dank. A In bet bizoeder aan den WelEerw. Heer Cs. de Maar voor de trooetwoorden totg ons geeproken en aan dragers en kleedop- - legs ers voor de laats'e eer aan de over- Iedere bewezen. ge Uit aller naam, 8. DAALDER. Wi bt Koog:, Texel, Maart 1921. TE HUUR: Hofstede Ruimzicht.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2