'J NTJ 3487 Zaterdag 26 Maart 1921. 34st# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. 'ïS8 m! jdüILLETOM, Uit bltd rerachQat Woensdag- cnZaterdagmorgen Ad verten tiën daays voor de uitgave vóór 4 uur nam. abonnemen TEN ea ABVERTENTIEN worden aangenomen by de V{tff. Fi* ma LAN9EYEL1 A DE R O O IJ, Parkstraat, Bona of T x i Post- eu telegraafkantoor Oen Burg geopend. Dienstregeling van lö Maart 1921, 8>°i§ ,yi Toelating van leerlingen tot de O 1 Seholen Het keuren van dieren. Abonnementspriji per 3 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 65 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers]3 cent. Pr\j$ der Adverienliini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICIIT OP! Van Zaterdag 25 Maart tot en met Vrijdag April: oor rijwielen 6,55 uur, voor rijtuigen 7,25 uur IIOOGWATER Reede van Texel. Donderdag 24 Maart v.m. 8,59 Vrijdag 25 9.37 26 27 28 Dinsdag 29 Woensdag 30 Zaterdag, Zojrfdag baandag 10,16 10,55 11,34 12, 12,34 WOCubUag n npy-mraAégs is het ongeveer een half uur iter hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwitantiën en Rijks verzekeringsbank Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Voor postcheque- en girodienst I Vm. 9 uur tot n.m. 3 uur. I Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; I Vertrek Texel 6,- vm 11 - vm 2.4o nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6«!TEv,n1, M-nm' van Nieuwediep8,45 o.jo Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7J28 sneltrein 9,06 10,26§ >.30 12,37 3,25 I.54tt £42 4,08» 6,30 4 9Q§ 8,4o 7,25 9-40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8-36 9,15 >1.40 8.57 J0.48 II,1 If '3,54 Niet op Zon- en feestdagen. f Alleen op Zondag. ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Do typische lotgevailon van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 92.) Ach, van mijn ouden vriend Daniël, zeide hij den naam lezend. En hoe gaat het mijnen vriend Daniël? Ik deelde hem mede, dat de gezondheid van den heer Romaine niets te wenschen overliet. Wel, dat is inderdaad een merkwaar dig toeval, hernam hij En daar wij nu reeds kennis hebben gemaakt tot mijn groote vreugde zullen wij maar dadelijk de kennismaking voortzetten. Ik stel u voor een üesch groenlak met mij te drin ken en over de preek te praten en als niemand ons hoort, over de heraldiek, mijnheer Ducie. (Ducie was de naam, waar onder ik mij aan hem had voorgesteld, in de hoop ook de zijne te zullen vernemen, dien hij mij echter niet had genoemd.) Heb ik goed begrepen, dat u mij uitnoodigt uw gast te zijn? vroeg ik. Juist, ik ben blij, dat u mijne bedoe ling begrijpt. Wij hebben hier de naam van zeer gastvrij te z\jn en ik zou gaarne Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. De aanmelding behoort uiterlijk 26 Maart a.s. te geschieden bij het hoofd der school onder overlegging van het vaccinatie-bewijs. De school begint na de Paaschvacantie op Dinsdag 5 April a.s. Burgemeester en Wethouders voornoemd, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Tegenwoordig hoort men over dit, voor dezen tijd zeer populaire onderwerp nogal eens verschillende meeningen. Die verschillende meeningen maken, dat ik mij aangetrokken gevoel, om over het bovenstaande eens het één en ander te schrijven. Eerst wil ik dan over de verschillende soorten van keuringen en het doel daarvan schrijven, om daarna te komen tot de wijze van dierkeuring in 't alge meen. De dierkeuringen kan men verdeelen in de volgende 5 soorten, waarvan ik de laatste 2 als niet dit onderwerp rakende, verder buiten beschouwing laat. I. Het keuren van dieren door de fokkers zelf. II. Het keuren van dieren voor opname in registers. III. Het keuren van dieren op keuringen en tentoonstellingen, IV. Het keuren van dieren op gebreken en besmettelijke ziekten. V. Het keuren van geslachte dieren. Het keuren van dieren door de fokkers zelf, geschiedt bij aankoop en het aanzetten van jonge fokdieren, terwijl de geregelde monstering welke ieder vooruitstrevend fokker, over zijn dieren houdt, hiertoe gerekend kan worden. Steeds is het doel hiervan, om die eigen schappen in zijn dieren te krijgen of te ont wikkelen, welke ieder fokker voor zich als de best voor hem passende beschouwd. De onder II genoemde soort van keuring verschilt hierin van 1, dat het keuren geschiedt door een daarvoor aangestelde inspecteur van een stamboek of tokvereeniging. Die dieren welke niet voldoen aan vastgestelde minimum- eischen, worden door den inspecteur voor op name in het register geweigerd. Hier heeft men dus bij het keuren niet te doen niet het persoonlijk inzicht van ieder fokker afzonderlijk, doch met het inzicht van iemand, die het ideale dier voor zich ziet, zooals het stamboek of de tokvereeniging, waarvoor hij is aangesteld, dit eischt. Het doel van keuringen ter inschrijving in registers, is een basis te verkrijgen van dieren, die voldoen aan vastgestelde minimum eischen, een fundament dus waarop ieder fokker voor zichzelf verder kan gaan voortbouwen, om zoo te trachten met zijn fokdieren, zoo dicht mogelijk de eischen voor het ideale dier te naderen. Als III noemde ik het keuren van dieren op keuringen en tentoonstellingen (onder tentoon stellingen kan men ook fokveedagen verstaan.) Hier geschiedt het keuren steeds door daarvoor benoemde juryleden. Bij verschil van meening tusschen de juryleden, doet de daarvoor be noemde, algemeen arbiter, uitspraak. Het hoofd doel van liet keuren op tentoonstellingen en keuringen is het naar voretibrengen der dieren van de vooraanstaande fokkers, om op deze wijze aan de minder vooraanstaande fokkers te toonen, zoo willen we de dieren hebben. Feitelijk kan men dit dus zoo samen vatten, dat deze soort van keuring niets anders is, dan een les in Praktische Veeteelt. Van de kant der fokkers maakt men bij zulk een gelegenheid natuurlijk ook gebruik om zijn fokproducten aan die van anderen te toetsen, en ook om dieren te koopen en te verkoopen. Doch dit toetsen, koopen en verkoopen be- hooren niet tot het hoofddoel eener keuring of tentoonstelling. Hiermede heb ik de soorten der keuringen en het doel van ieder besproken, en kom tot dewijze van dierkeuren in 't algemeen. Hierbij keurt men ieder dier afzonderlijk, of een dier met zijn kinderen. Bij het keuren van ieder dier afzonderlijk wordt een oordeel geveld over één dier. Bij het keuren echter van een dier met zijn of een bepaald aantal afstammelingen, keurt men ook wel ieder dier afzonderlijk, doch de algemeene indruk over alle dieren geeft hier de einduitspraak. Deze keuring kan echter alleen geschieden over dieren, die ingeschreven zijn in registers. Nu kan men bij het keuren als volgt te werk gaan. Men kan omschrijvend keuren, hetzij in gedachten, of op papier, of de verschillende llchaamsdeelen (dit woord is wel niet gelukkig gekozen, daar het feitelijk is gedeelten van het lichaam en eigenschappen, doch gemakshalve neem ik dit woord) worden op waardepunten gezet. Dit geven van waardepunten kan men doen niet cijfers of letters. Het eindresultaat van beide manieren is echter, dat men een totaal waardecijfer verkrijgt, behaalt door een dier Alleen de wijze waarop men aan dit totaal waardecijfet komt is verschillend. Keurt men op cijfers dan krijgt ieder lichaamsdeel een waardecijfer, op letters een waardeletter. In 't kort zal ik trachten dit duidelijk te maken. Ieder diersoort heeft bepaalde deelen en eigen schappen, die van groot belang zijn. daarnaast echter andere wier belangrijkheid minder groot is. B.v. bij een koe de bouw, het aantal K.G. melk en vetbij een paard de bouw. de stand der beenen en de gang bij het schaap de bouw, de wol en de melk en zoo zou ik door kunnen gaan met voor ieder diersoort de belangrijkste deelen en eigenschappen te noemen. Steeds nu' laat men het voornaamste het belangrijkst wegen, door het aantal punten hiervoor te be halen hooger te doen zijn. Is dus het maximum aantal punten voor een zeker deel of eigenschap te behalen, stel 10 ('t kan ook een ander zijn doch steeds dient een maximum vastgesteld), dan krijgt dit ais 't ideaal is het waardecijfer 10, is 't bijna ideaal 9, enz. Wil men nog scherper keuren, dan kan dit door inplaats van mei 1, met een punt te verminderen of vermeerderen. Steeds moet dus degene, die op punten keurt, het maximum aantal punten te behalen voor een lichaamsdeel of eigenschap voor oogen hebben staan, om aan de hand van dit cijfer, zijn waardecijfer te kunnen geven. toonen in hoeverre die naam verdiend is. Mijnheer Robbie, ik hoop dat de dag zal aanbreken, waarop ik u mijne gastvrij heid zal kunnen bewijzen, antwoordde ik. De zaak, welke mij hierheen heeft gevoerd, is van zeer bijzonderen aard. Voord it ik j haar in orde heb gebracht, voordat zij u bekend is, zou ik mij als indringor be schouwen, als een man, die uwe vriend schap op heimelijke wijze heeft gestolen Zooal u wilt, zeide hij een weinig koel, maar uwe woorden zouden iemand doen gelooven, dat u minstens een vader moord op uw geweten hebt. Het spijt mij zeer. Ik zal dan alleen moeten dineeren hetgeen voor een man met mijn tempera ment geen plezier is, en ik zal mij verge noegen met een glas rooden wijn met water en over ons gesprek nadenken. Maar om nog eens op uwe zaak terug te komen indien zij van zulk een bijzonderen aard is, zal zij zeker ook wel geen uitstel lijden. Ik moet bekennen, dat er veel haast bij is, antwoordde ik. Welnu, laten we dan afspreken mor gen ochtend om half negen, hernam hij efi ik hoop dat u dan rustig mijn maal met mij zult kunnen deelen de flesch groenlak niet te vergeten. Uw streng plichtgevoel strekt u tot eer. Heb u mijn adres? Nog niet (Dit zeggende gaf hij het mij en dat was het eenige wat ik nog van hem ver langde). Eindelijk, op het York plein, namen wij afscheid van eikander na de gewone be leefdheden gewisseld te hebben, en nu was ik vrij om mijn eigen weg te vervolgen, dwars door de uit de kerk komende menigte naar myn kamer op St. James Square Vlak bij de huisdenr haalde ik mijn huis juffrouw in, deftig in het zwart gekleed en wie bevond zich bij haar? Niemand anders dan mijn Rowley met een kokarde op den hoed en een paar kaplaarzen aan. Hij geleide zijne dame met de mogelijke waardigheid en ik volgde het paar de trap op- Zoodra zij mij bemerkten, groetten ze mij beleefd en juffrouw Mc- Rankine infor meerde waar ik was geweest. Ik vertelde haar welke kerk ik had bezocht en ver beeldde mij. in mijne onwetendheid, sterk in hare achting te zijn gerezen. Maar zij opende mij de oogen zeer spoedig In het karakter der Schotten zijn raadsels die een vreemdeling niet alleen kan raden, maar waarvan hij zelfs niet kan vermoeden dat zij bestaan Hij loopt voortdurend op dyna miet, ieder oogenb'.ik kan een ontploffing plaats grijpen. 1-Iet eenige wat hem overblijft is, zich op genade en ongenade over te geven t Het geluid, dat zij uitstiet was met te miskennen, maar beschrijven kan jk het niet, en ik volgde onmiddellijk de hier boven aangeduide methode. U moet niet vergeten, dat ik een vreemdeling ben in uwe stad, zeide ik. Bij liet keuren met letters is dit anders. Hier keurt men volgens liet systeem aah b becenz. a wil dan zeggen volmaaktab iets minder; b weder iets minder en zoo gaat het verder naar beneden. Hiermede heeft men dus nooit te maken met de verschillende maximums, wat het keuren veel vergemakkelijkt. Later worden deze, letters door daarvoor aan wezen personen omgezet in cijfers, en heeft men dus ook het totaal waardecijfer door een dier behaald. Om 't even overzichtelijk te geven, neem ik het keuringsrapport van een ooi ingeschreven in 't register der Vereetiiging tot Verbetering v/d Schapenfokkerij in N.H. Ook bij deze vcr- eeniglng geschiedt het keuren op letters. 't Puntenrapport ziet er uit als volgt: Lichaamsdeeleu en Max. Te geven Is als Eigenschappen aantal punten waarde punten in left, in cijf. Kop 5 b 4 Lichaamsbouw en ontwikkeling 10 b 8 Stevigheid en stand der pooten 5 bc 3 Qualiteit en quanteit der wol 5 ab 4 Zuiverheid als typevertegenwoordiger 5 b 4 Algemeene indruk, die liet dier maakt 10 b 8 Melkrijkheid en hoedanig heid van uier en tepels 10b8 Totaal 40 Maximum aantal punten voor ooi 50. ram 40. Nu heeft men zooals ik boven al schreef bijna altijd de keuring nog eenigszins scherper gesteld, men doet dit met letters dan aldus a a b plus a b b plus b enz. Een dier keuren op exterieur zegt ons nog niets feitelijkalleen zoo ziet liet dier er van buiten uit. Daarom heeft men dan ook bij verschillende stamboeken en keuringen toeslag stelsels, voor b.v. afstamming, melkopbrengst, vruchtbaarheid, enz. Deze toeslagstelsels maken dat men een dier dat men soms zoo opper vlakkig niet in werkelijke gedaante ziet, ineen juister daglicht stelt. Ook begint de laatste jaren de keuring op afstammingen zich steeds meer en meer baan te breken, wat ook maakt, dat men veel en veel beter een inzicht kan krijgen op de erfe lijke samenstelling van een dier. Echter is hier altijd dit zeer groote bezwaar aan ver bonden, n.l. van een uitstekend vader of moe- derdier, geraken de kinderen vaak zeer ver spreid, wat maakt, dat zulk een vader of moederdier niet mee kon dingen met een keu ring op afstammelingen, zoodat minder goede dieren met de vlag gaan strijken. Deze keu ring is dan ook voor vele diersoorten uiterst moeilijk toe te passen, als men het goed wil doen. Het spreekt vanzelf, dat diegene(n) aan wien liet keuren van dieren is opgedragen, een groote verantwoordelijkheid op zich heeft of hebben rusten. Steeds moet hij of moeten zij boven aile verdenking staan, of m.a.w. bevoegd zijn om te oordeeicn, dus steeds in gedachten 't idiale dier voor zich zien, om daarmede het Indien ik verkeerd heb gehandeld, is dat slechts uit onwetendheid geschied, mijn goede juffrouw, en als u mij vanmiddag wilt meenemen, zal ik u heel dankbaar wezen. Maar zoo gauw liet zij zich niet tevre den stellen Grommend en brommend begaf zij zich naar haar eigen vertrekken Welnu Rowley, zijt gij ook naar do kerk geweest? vroeg ik. Om u te dienen, mijoheer, antwoordde hij. Nu, dan zijt gij er ook niet beter afgekomen dan ik, zeide ik En hebt ge die Schotsche vormen kunnen volgen 't Was niet gemakkelijk, mijnheer, ant woordde hij. Ik weet niet hoe het komt. maar alles schijnt veranderd sinds William Wallace. Dat was-een merkwaardige kerk, waarheen ze mij gesleept heeft, mijnheer Aone Ik geloof niet, dat ik het erin zou hebben uitgehouden, indien ze mij niet met pepermuntjes had gevoerd Ze is niet zoo kwaad, die juffrouw, ze zeurt een beetje, maar ze meent net niet zoo erg. Ze was vanmorgen eerst woedend op me. Gisterenavond had ze mij uitgenoodigd bij haar te soupeeren neem mij niet kwalijk, mijnheer maar ik ben zoo vrij geweest haar een deuntje op mijn fluit voor te spelen Ze vond daar toen niets in. U ordt vervolgd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1