Gemengd Meuws. -I' INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. AdvocaatIk kan er niets aan doen, mevrouw. Uw man moet eenvoudig be talen of brommen. MevrouwDat gaat bij hem altijd samen. Als hij betalen moet, bromt bij van zelf. De oude boer en de auto. Een oude boer, ergens diep in de „rim boe", zag voor het eerst van zijn leven een auto. Het ding rende door de dorps straat en was binnen enkele seconden verdwenen, een stofwolk achterlatend. „Drommels" zei de ouwe heer, „wat moeten die paarden geloopen hebben, toen ze van die kar losbraken." Gedurende de Paaschdagen is er druk gebruik gemaakt van den lucht- dienst tusschen Londen en Parijs. Tal van Londenaars, die de Paaschdagen in Parijs wilden doorbrengen, hebben Vrij dag de reis per luchtschip gemaakt om geen tfld te verliezen. Dinsdagochtend keerden dan ook met tusschenpoozen van twintig minuten drie lucht-expressen met feestgangers uit Parijs in Londen terug. Snelheidskoor Is. Op den Utrechtsche-weg bij den tol te Wolfshezen is een motorfiets, bereden door twee Haagsche jongelui, in razende vaart geslipt. Een der jongelui werd met hersenschudding en beenbreuk opgenomen de andere is minder ernstig gekwetst. Beiden zijn naar het ziekenhuis te Arnhem vervoerd. Tinprijzen. De prijs van tin, nog niet lang geleden 240 gulden, is nu 90 gulden per picol. R.N. 't Was Zondag voor de bloembol- lenvelden een beste dag. Het weer noodde trouwens wel tot een uitstapje. Duizenden hebben de mooie velden bekeken, 't zij per fiets, auto, tram of trein. Van groote ongelukken hebben we niet vernomen. Wel zijn enkele fietsen vernield. Op zichzelf geen wonder wanneer men ziet, wie zich niet per flets op zulk een drukken weg waagt 1 zegt het Leidsch Dagblad. Lage waterstand. De Maas in Noord Limburg lijkt thans niet meer dan een flinke sloot. De Rijn heeft zoo'n lagen waterstand, dat in menige Rijnhaven of kade niet meer kan worden gelost. Bij het rooien van boomen op den Vluchtschen weg kwam de 43 jarige arbeider F. C. v. Iersel, uit Vucht, onder een vallenden boom terecht. Kort daarop is hij aan zijn verwon dingen oveileden. Trouwe hond. Eenige weken geleden is te Velp 'n oud Velpsch ingezetene overleden. Zijn hond treurde zoozeer over het heengaan van zijn baas, dat het dier niet eten of drinken wilde. Dezer dagen vond hij bet spoor naar de begraafplaats, waar het trouwe dier het graf openkrabde, totdat het bij de kist van zijn baas was gekomen en daar de wacht hield. Nu is het dier door den veearts uit zijn ljjdeo verlost. Vad. De loongrens op f 3000 gebracht. Iu de Eerste Kamer heeft de Minister van Arbeid medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp tot wijziging der Invali diteitswet zal inkomen, waarin de loon grens tot f3000 wordt verhoogd. Op het landgoed De Meerwijk bij de H. Landstichting bij Nijmegen is een nest mot 4 vossen gevonden. Moeder vos werd ook verrast en bleek reeds vroeger vastgezeten te hebben, daar zij een ijzeren ketting om den hals had. De verpachting der standplaatsen voor de kermis te Purmerend heeft f3400 opgebracht tegen f 2100 het vorig jaar. Bij de opening van een nieuw Volksbadhuis te Hilversum werden op één dag reeds 253 baden genomen. De laatste dagen wordt te Lemmer zooveel haring gevangeD, dat de pi ijzen terugliepen tot f 0 50 de 200 stuks. Ouden van dagen herinneren zich niet dat de prijs van de hanng om dezen tijd ooit zoo laag is geweest. Voor de betrekking van bode bij het waterschap „De Beemster", op een jaarwedde van f 1300, hebben zich al honderd sollicitanten aangemeid. Verdicenen. Toen Zaterdag te Delft een aannemer een aangeteekenden brief aan het post kantoor legde hij zijn portefeuille neer en vergat die weer mede t6 nemen. Toen hij later terugkeerde, bleek de por tefeuille met ongeveer f 2000 gelds waarde reeds verdwenen. Werktijdenbesluit voor winkels. Naar de Amst. verneemt is Minister Aalberse voornemens in het werktijden besluit voor wickels te bepalen, dat men in winkels niet langer arbeid mag verrichten dan 9 uur per dag en 5u uur per week, een jeugdig persoou of een vrouw niet langer daa acht uur per dag en 45 uur per week. Tusschen 9 uur des avonds en 6 uur des morgens mag niet gewerkt worden. Voor het kappers- bedrijf worden bijzondere regelingen getroffen. De 100e nakomeling. Te Oud-Vosmeer vierde het echtpaar A. v. d. Boogaard De Haze zijn 60-jarige bruiloft. Toevallig werd op dien dag de 100e nakomeling geboren. Hbld. Geen leegstaande woningen meer. In verband met de nieuwe Huurwet ten welke heden in werking treden, vernemen wij, dat reeds in Maart door de wijkinspecteurs van Bouw- en Wo ningtoezicht te 's- Gravenhage met de controle is begonnen. Genoteerd worden de niet bewoonde woningen, al of niet gemeubileerd, te koop staande woningen al of niet bewoond, geheel of gedeeltelijk te huur staande woningen, al of niet gemeubileerd of gestoffeerd en leeg komende woningen. De controle is onmiddellijk met kracht aangevat om zoo vlug mogelijk een alge- meenen kijk op de zaak te hebben. Als een bewijs, dat de slag, die geslagen wordt, groot zal zijn, zij gemeld, dat een inspecteur in een week 140 wonin gen kon aanwijzen, welke leeg stonden. Men kan dus verwachten, dat honder den woningen aan de bewoners zullen worden teruggegeven. De Holland-Amerika lfln keert over het afgeloopen jaar 25 pet. dividend uit. Een vijfjarig jongetje viel te den Haag in het water van de Mauritskade. Een der blinden uit de inrichting aan de Middellaan hoorde geplomp in het water. Hij sprong direct in de gracht en bracht den kleine behouden op het droge. Te Maastricht is een 37i-jarig kind in een pot kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden bezweken. Premie voor woningbouio. Gelijk bekend is, verstrekt de regeering tegenwoordig uit 's rijks kas premie voor den bouw van woniDgen. Ged. Staten van Noord-Brabant hebben het goede van dit premiestelsel in een schrijven aan de gemeentebesturen in hun pro vincie uiteengezet. Het streven der regeering aldus Gel. St. - is er op gericht, den particulieren woningbouw te bevorderen. Hieraan zijn groote voordeelen verbonden het bouwen is goedkooper, de mogelijk heid bestaat een woning in eigendom te verkrijgen, vermindering van admini stratieven omslag, voor de gemeente zijn er geen kosten aan verbonden. Op deze gronden moet aan den premie- woningbouw, boven den vereenigings- bouw, volgens de woningwet, de voor- keur worden gegeven. De premie wordt verstrekt voor ar beiders en middenstandswoningen. De inhoud der woning mag buitenwerks gemeten niet meer bedragen dan 50 vierk. M. De premie bedraagt als regel f 20 pér vierk M. woonoppervlakte. Een eenigszins practisch bouwer kan tegenwoordig een goede arbeiderswoning bouwen voor f4000. Gesteld, dat de woning een oppervlakte heeft van 72 vierk. meter (bebouwd oppervlak en zolderoppervlakte), dan kan men daar voor krijgen een premie van 72 ml. f20 is f1440. Na aftrek hiervan is nog een kapitaal noodig van f2600. Wordt de rente op 6 pet. en het onderhoud op l'/i pet. gerekeLd, dau komt de wekeiijk- sche huurprijs op plm. f4 per week. Ook al zouden de bouwkosten iets hooger zijn, dau krijgt men tocb nog voor een redelijken prijs een behoorlijke woning. Het bouwen wordt nog ver gemakkelijkt doordat van Rijkswege een hypothecair crediet verstrekt wordt tot een bedrag van hoogstens 90 pet. van het verschil tusschen de stichtingskosten en de verleende premie. Voor het platteland heeft de premie- bouw nog een bijzonder belang. Immers het feit, dat de woning in eigendom wordt verkregen, zal de bewoners meer aan hun huis binden. De trek naar de stad wordt zoodoende tegenhouden, wat aan de belangen van het platteland niet anders dan ten goeds kan komen. Ged. Staten van Noord Brabant dringen er met klem op aan den premie-bouw zooveel mogelijk te bevorderen, en daar mee niet te wachten, omdat het de bedoeling is, de premies in de opeen volgende periodes geleidelijk te doen dalen. Wachten geeft dus belangheb benden geen voordeel. Het vervoer van vee per spoor. Aan sen artikel naar aanleiding vaop" het transport koeien naar Oostenrijk! geschreven in „De Landbouwer", betL Officieele Orgaan van Oud-leerlingen der?" R.L.W.S. in Gelderland, ontle9nen wijjT een practische opmerking, die ieder goedp dient te onthouden, als men soms veel vervoert, hoe klein dan ook de afstand^" mag zijn. De eerste maal stonden de koeien aan de horens vast, maar dit is verkeerd!'' Voor we aan de grens waren, stond de'f kleinste helft al I03, omdat, waar ze'a zóó stonden, dat ze voor- of achteruit1 reden (drie aan weerszijde) de touwen doorknapten bij aanzetten of plotseling^ stilstaan en dat gebeurde meestal nogal?" hardhandig. Dit was voor ons het ergst#! nog niet, doch voor de koeien was hetg0 zeer pijnlijk, zoodat er enkele bij waren! bij uitlading, die het touw in het vleeschbl" hadden zitten. Ij- De tweede maal kan beschouwd wor-gr den als een model transport. Geen wa-vu tertonnen in den wagen, die stonden P£ ons, geleiders, maar in den weg en de dieren wildeD daaruit toch niet drinken,Ie omdat het water spoedig vuil werd. De koeien stonden aan halsters, geen enkele los of bij uitzondering, meestal dwars door den wagen. Nu moesten wij de dieren laten drinken uit emmers en waar ze bij hooi en lijnkoek nog al wat water noodig hadden, was dit steeds een geweldig werk om in den korten tijd dien we hadden uit de stations- pompen vlug de koeien te laten drinken. Mijnheer de Redacteur. Boowpreiniën. De WelEerw. Heer Bont, kapelaan alhier Is benoemd tot professor aan het Seminarium te Hageveld. Tot zijn opvolger alhier is benoemd de WelEerw. Heer Kramer van Ouddorp. zet kwam tegen de kapitalistische overheer- sching. Dit is anders geworden. Spr. bewijst dit vooral met te wijzen op de arbeidswetgeving. Waar men bij de behandeling van het eerste ontwerp-wet ter beperking van den kinderarbeid en later bij de beperking van den arbeid van de gehuwde vrouw hoorde verklaren, dat men in Nederland zich nooit zou bemoeien met de arbeidsvoorwaarden der volwassen mannen, ziet men nu dat de achturendag is ingevoerd. Waaraan dit is te wijten Aan de machts vorming der arbeiders. Spr. wees op het oprichten van de Internationale en hoe men toen tot het besef kwam, van wat er door het proletariaat ook internationaal was te bereiken. En dat bleef niet beperkt tot den strijd voor een betere boterham of voor een korter arbeidsdag, maar men kwam tot de overtuiging, dat er internationaal ook te strijden zou zijn tegen den oorlog. Zoo zagen we in 1912 het proletariaat ageeren tegen den oorlog. In verschillende landen werden betoogingen ge houden en internationaal kwam men te Bazel samen. Het is mede aan deze akties toe te schrijven, dat het toen niet tot een wereld oorlog kwam. In 1914 bleek men helaas te zwak. Was dat de schuld van het beginsel Neen, zegt spr., de schuld lag bij hen, die er niet voor hadden gezorgd, dat wij sterker waren. In verband hiermede wees spr. op het verkeerde van het feit, dat verschillende arbeiders nog bladen lezen als de Courant, enz. die volkomen in dienst staan van het kapita lisme, en die niet anders doen, dan door het geven van verkeerde voorstellingen de arbeiders af te houden van hetgeen hun plicht is. Op verschillende misstanden wordt gewezen en tenslotte eindigt spr. het eerste deel zijner rede met de mededeeling, dat de S.D.A.P. wil be ginnen met de bedrijven, die er rijp voor zijn te socialiseeren, om tenslotte via de socialisatie te komen tot het socialisme. Na de pauze, stelde spr. de vraag„wat is socialisme." Is dat werken voor een cent meer loon, een uur korter werken of een betere woning? Neen I Toch moet voor deze zaken door de S.D.A.P. gewerkt worden, omdat men met den arbeider, die slecht gevoed en gekleed wordt en in een krot woont, niet kan praten over verheffing op geestelijk en zedelijk gebied. Dus deze strijd is noodig om het socialisme te bespoedigen en schept tegelijker tijd betere levensvoorwaarden. Alvorens men het socialisme kan doorvoeren moet er echter nog heel wat anders gebeuren. Velen sluiten zich aan bij de S.D.A.P. of bij de vakvereeniging enkel en alleen omdat zij meenen dat zij daardoor hun maatschappelijke positie kunnen verbeteren. Zoodra zij deze verbeterde maatschappelijke positie bereikt hebben, laten ze de S.D.A.P. varen. Zijn dat socialisten Neen. Wat wil het socialisme dan Het socialisme wil samenwerking van allen. Niemand mag zich onttrekken aan het werk, dat er op de wereld gedaan moet worden. Men moet samen produceeren, maar allen moeten krijgen, wat zij noodig hebben om er goed van te kunnen leven. Socialisme wil niet zeggen, dat het kapitaal uit de handen van de bezitters gehaald moet worden en het aan de bezitloozen te geven. Dat zou slechts verplaatsing van kapitaal en macht zijn. Het socialisme wil, dat allen werken om voort te brengen, wat allen noodig hebben en dat elk daarvan zijn rechtmatig deel krijgt. Geen arm en rijk, doch allen gelijk. Hoe wij daartoe moeten komen? vraagt spr. Er moet rechtstreeks aan de opvoeding van het volk gewerkt worden en er moeten belet selen worden weggenomen, die aan de opvoe ding in de weg staan. Het best doet men om de jeugd op te voeden in liefde voor het mooie en afschuw van het ruwe. Laat het kind mooie boeken lezen, en geef ze geen Buffalo's in handen, Laat de jeugd zich vereenigen in jeugdorganisaties, om zich te ontwikkelen, laat ze doen aan gezonde sport, leert ze goede muziek genieten enz. Onder de beletselen, die moeten worden weggenomen, noemde spr. als het voornaamste het alcoholisme. Het alcoholisme is rechtstreeks de oorzaak van veel ellende, van ruwheid en onverschilligheid. De alcohol heeft in duizenden het gemeen schapsgevoel gedood en ze ongeschikt gemaakt voor elke beweging, die de wereld verbeteren wil. Wie aan de vooruitgang wil werken, dient het alcoholisme te bestrijden. Anders doet men half werk. Spr. eindigde met de niet-leden op te wekken in de organisatie te treden, en de reeds aangeslotenen, op het hart te binden zich zelf steeds meer te ontwikkelen en hun orga nisatie te steunen, Daar niemand zich aanmeldde voor debat, sloot de voorz. om ongeveer kwart voor elf de vergadering. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Heer D. W. C. W. verzoekt ons het vol-' gende te willen opnemenv Voor liefhebbers van bloemen en planten is de sierlijke en uitgebreide kweekerij van den g Heer Verstegen alhier een bezoek overwaard! en bovendien een aangename verpoozing, maar-e de esse tinkpoel aan de Oostzijde, eigendom der Gemeente, wanneer ik mij nietl(vergis, is een gruwel in dubbele beteekenis, want zij g verpest de omgeving en ontneemt die mooie, t overigens zoo gunstig gelegen plek grond, een deel harer bekoring. Was het een Turk of een Chinees, die er 1 zich zoo aan ergerde, dat in Holland in den winter de honden losloopen en de steenen aan den grond vastzitten? Ik kan mij de ergernis van vele inwoners van den Burg voorstellen, toen ze Zondag morgen, met het heerlijkst zomerweer, het Park gesloten vonden en Zondagmiddag wegen en straten, de laatste vooral, onveilig door zooveel stoomfietsmaniakken. Is er niet een artikel in de rijwielwet be treffende gevaar voor de veiligheid Ik meen zoo iets. Met dank G. ARBEIDSBEMIDDELING. Ten einde het Gemeentebestuur in de ge legenheid te kunnen stellen, een ooideel te kunnen vormen omtrent de vraag naar en het aanbod van werk roept de Correspondent der Intercommunale Arbeidsbemiddeling nogmaals vragers van arbeidskrachten en vragers van werk op, zich zoo spoedig mogelijk bij hem aan te melden. Hij wijst er voorts met nadruk op, dat in dezen dringende belangen betrokken zijn. Aanmelding dient uitsluitend te geschieden ter gemeente-secretarie. Texel, 4 April 1921. De Correspondent voornoemd, A. E. R. VAN FRANKENHUIJSEN. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen onder de aandacht van belang hebbenden, dat de regeling betreffende het verleenen van Rijkspremien ter bevordering van de particuliere bouwnijverheid met ingang van 1 Mei a.s. gewijzigd zal worden. Aangezien de nieuwe regeling voor de bouwers minder voordeelig is dan de bestaande, wordt hun, die voornemens zijn een woning met Rijkssteun te bouwen, in overweging ge geven hunne bouwplannen ten spoedigste bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. Texel, 5 April 1921. Burgemeester en Wethouders van Texel, D. P. BAKKER Io. B. De Secretaris, JONKER. HERVORMDE GEMEENTE. Woensdag 6 April 1921. Burg, 'sav. hall 8 uur Bijbellezing in Eben Qaëzer. Zondag 10 April 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm 10 uur di hr. A. van Os. Zendeling onder Israöl. Waal, n.m, 3 uur dg. Schellenberg. den Hoorn, Geea dienst. Oudeschild, n.m. balt 3 ds, van Gra stek. Oosterendv.m 10 uur ds. vsn Gra-etek. Cocksdorp, yj?. auf 11 ds. Schellenberg.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2