femengd ieuws* M arktberichten. Uitslag van gehouden Moopinp. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten ADVKRTENTIÊN. Op de vergadering ten slotte Donder dagavond met den L. T. B te den Burg gehoudeü, had men zich er principieel vóór verklaard, als eisch gesteld, dat de arbeiders toonen in de organisatie te willen en dan er niet tegen op te zien een contract af te sluiten. Slapen nu die arbeiders? vraagt spr. Moeten ze nu niet tot de erkenning komen, dat ze door hun laksheid gezin en medearbeiders schade berokkenen Schudt ze wakker en zeg hun dat hun plaats is in de organisatie. Mettallooze voorbeelden tracht spr. aan te toonen het nut van organisatie, zoowel in zake van werkloosheid, als bij de vaststelling van loonen. Dat de landarbeiders buit6n alle sociale regelingen worden gelaten, acht spreker alleen te wijten aan het niet-georgani- seerd zijn. Al zijn alle arbeiders overtuigd, dat een 8-urigen werkdag in het land- en tuinbouwbedrijf niet streng doorgevoerd kan worden, laten zij zich toch vooral niet laten gebruiken daartegen te ageeren, want een wettelijke regeling acht spr. ook voor deze arbeiders noodig. Met een herhaalde opwekkiog tot aan sluiting eindigt spr. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door enkele aanwezigen gebruik r gemaakt, ze betroffen hoofd zakelijk bestuursregelingen enz. waarom wij er niet verder op ingaan. Of het nog tot de oprichting van een afdeeling den Burg is gekomen, moeten wij betwijfelen, het aantal dat zich daarvoor aanmeldde was heel gering De heer Medema sloot met dank aan spreker en hoorders. Tex. Alg. Wijkverpleging. Vergadering Coöperatie Burgemeester Teilegen. f Nauwelijks teruggekeetd van zijn bui- tenlanusche reis is de heer J. W. C. TeliegeD, burgemeester van Amsterdam Zaterdagmiddag ovei leden. De heer Teilegen werd geboren te Groningeu iu 1859, waar zijn vader hoogleeraar was. Hij studeerde te Delft werd toen civiel-idgenieur in de jprovi» cie Groningen en daarna benoemd tot direc teur van gemeentewerken te Arnbem tot 1902, toen werd hij benoemd tot directeur van Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam. Hij dioeg veel bij tot verbetering der volkshuisv- sting aldaar. Bij Koniukl. besiuit van 25 Febiuari 1915 werd hij benoemd tot burgemeester van AmsUidum eu gtïustaileeid 15 Maart als opvolger van jhr. mr. dr. A. Rftall. Wegeos ziekte kreeg hij in Febru ari vau dit jaar buitenlaudsch verlof, maar dit bracht geen verbetering in zijn toestand. De heer Tellegen leed aan een hartkwaal. Voor burgemeester Teilegen is het leven werken geweest, zich altijd en overal geven aan de taak, die zijn ambt hem oplegde of die bij zich zelf stelde. De Raad van Sappemeer heeft besloten de kermis wederom in te voeren. Alle drankgelegenheden wordeü gesloten. Te Middelburg is aangekomen een aan 18 personen plaats biedende, keurig en gemakkelijk ingerichte autobus, die dieDSt zal doen van Domburg naar Middel burg en omgekeerd. Het stoppen op tusscheDstations medegerekend, doet deze bus hoogstens 45 minuten over den afstaDd, terwijl de stoomtram over West- kapelle 1 uur 15 min. er over rijdt en de weg, dien de autobus neemt, door een veel mooier gedeelte van Zeeland voert. Verschillende onderwijzers in Fries land hebben van Ged. Staten aanschrij ving ontvangen tot terugbetaling van een gedeelte hunner.jaarwedde over 1919. Voor sommigen is de terug te betalen som vijf centen. Nu in allo garnizoenen een stem ming heeft plaats gehad omtrent den al of niet verkoop van sterken drank in de onderolflciers-cantines is volgens „De Avp gebleken, dat in totaal in 18 garnizoenen die can tines zijn droog gelegd. Emmabloemriag. Mond en Klauwzeer. Nader vernemen wij, dat voor het vormen van een afdeeling zich voldoende leden hebben aangegeven. Een bestuur kan evenwel nog niet worden gevormd, zoodat de leden voorloopig bij de afd. Oosterend zijn ondergebracht. Bij voldoende deelneming zullen dit jaar weder moedercursussen gegeven wor den. Het plan bestaat een vervolgcursus te geven te Don Burg en Oosterend, voor die cursisten, welke verleden jaar aan die cursussen deelnamen. Een nieuwe cursus te geven te Den Burg 6n te Oudeschild. De t(jd, wanneer d6 docente, Zuster Schrieke, de eerste lessen zal geven, wordt nader bekend gemaakt. Vermoedelijk zullen de lessen loopen van 28 Mei tot 20 Juni. Het lesgeld is fl. Alleen toegankelijk voor leden van 'c Witte Kruis of voor gezinsleden. Na afgelegd examen is tot de Kweekschool voor Onderwijzeressen te Haarlem toegelaten Aleida E. Roeper, dochter van den heer J. Cz. Roeper alhier. Bij de te Haarlem gehouden examens acte 1. o. slaagde voor onderwijzeres Mej. J. N. Koopman van Oudeschild. De heer O. Goinga, gestichtsveldwachter te Vecnhuizen is benoemd tot dienaar van politie alhier. Vrijwillige bijdrage in Maart: P. W. Ph. v. B. te Bemmel f 25,—A. v. K. te O.Sch. f 2,— Wed. O. te de Waal f 5,— D. K. te Burg f2,50. De vergadering Maandagavond in het Prins- Hendrik hotel, het Noorden, gehouden was niet druk bezocht, toen deze door den voorz. werd geopend. Toch besloten de aanwezigen na toelichting van den voorz., enz. tot oprichting van een Coöperatieve vereeniging over te gaan en reeds de volgende week de werkzaamheden te doen aanvangen, en die zich zoo mogelijk over geheel Texel zullen uitstrekken. Met dank aan de opgekomenen en met den wensch, dat de vereeniging tot grooten bloei zal komen, werd de vergadering door den heer F. Dekker, die de leiding had, gesloten. T. E, S. O Die nu z'n aandeelen bewaard heeft! Ze staan nu al A pari en worden straks voor 100, 150, misschien wel 200 procent verhandeld. De kou is van de lucht. Er klonk een heel andere toon in de vergade ring; dezelfde menschen, een ander geluid. 't Was hoofdzakelijk aan de getrouwe be zoekers van de vergaderingen van T.E.SO., dat de voorz., de heer Wagemaker in z'n openings woord, het welkom mocht toeroepen. De notulen door den secretaris, den heer P. Dros Albz., gelezen, werden onder dankzegging goedgekeurd. Balans en verlies- en winstrekening, werden aangeboden. Geen enkele aanmerking werd gemaakt. Een bericht in de Heldersche Courant, betreffende een fout in de optelling, enz., bleek gegrond op een foutief overnemen van cijfers door den berichtgever, zooals te denken was. Het jaarverslag vervolgens door den voorz, gelezen, bevatte de gewone vermelding van ijsgang, verwisseling van personeel, besluiten der alg. vergadering, vernieuwing contracten en verhooging tarieven en salarissen, koersda ling effecten, prijzen van steenkolen en reparatie aan stoomschepen. Alleen was met de gewoonte gebroken, om in bizonderheden in dat verslag aan te geven wat aan de stoomschepen was vernieuwd, hersteld of verbeterd. Het aantal passagiers, door T.E.S.O. vervoerd, had over 1920 bedragen 56050, dat van rijwielen 12862, waarvan in Augustus 7867 passagiers en 2313 rijwielen. Over 1919 bedroeg het aantal passagiers 56965, waarvan in Augustus 9362, het aantal rijwielen over 1919 was 11940, in Augustus 2442. Op een vraag van den heer Pisart of niet aan aandeelhouders elders rente kon worden uitgekeerd, antwoordt de voorz., dat zulks niet mogelijk is, als besloten wordt dividend uitte keeren, is dat voor allen. Met algemeene stemmen worden balans en verlies- en winstrekening vastgesteld en daar mede de-directeur gedechargeerd. Bij de bespreking van het al of niet uitkeeren van dividend over 1920 komt het een algemeene gedachten wisseling. Wordt dividend uitgekeerd, dan vervalt daardoor onherroepelijk de provinciale subsidie ad f 3000,—, onder die voorwaarden voor 1920 toegezegd. Maar er is al te lang op dividend gewacht, de meerderheid wil bate van het gestorte geld en met groote meerderheid, 35 tegen 2 stemmen, wordt besloten tot uitkeering van dividend, dat na ampele bespreking met 22 stemmen wordt bepaald op het maximum bij statuten toegelaten, 6 pet:, 12 stemmen werden voor 5 pet. en 3 in blanco uitgebracht. Op voorstel van het bestuur wordt besloten de f3000,—, die als subsidie vervallen, te nemen uit het reservefonds, waardoor dit wordt terug gebracht op f 1870,05 en de f250,— voor het pensioenfonds in het reservefonds te storten ter vergemakkeling van de administratie, later kunnen te dien opzichte door de algemeene vergadering besluiten worden genomen. Reserve fonds f2120,05. Coupon 1 wordt op 1 Mei betaalbaar gesteld bij de Nationale Bankvereeniging. De aftredende bestuursleden, de heeren P. Dros Albz. en W. H. Lap worden met bijna algemeene, resp. 35 en 31, stemmen herkozen. Zij nemen hunne benoeming aan. Nadat de gewone uitloting van obligatiën heeft plaats gehad, is de rondvraag aan de orde. In verband met een opmerking van den heer Roeloffs dienaangaande, zegt het bestuur toe eens te zullen nagaan of de uitloting van obligaties meer in overeenstemming is te brengen met het aantal obligaties resp. van 1C0, 200 en 500 gulden nog in portefeuille. Op de vraag van den heer Pisart, betreffende de zeewaardigheid van het s. s. Ada van Holland in verband met de piaatjes daarover hem ter oore gekomen, doet de voorz. voorlezing van een rapport van onderzoek, dato 17 Maart 1921 van het bekende bureau Veritas, waaruit blijkt, dat de Ada van Holland uit- en inwendig is onderzocht en er geen bezwaar is het stoom schip nog jaren te gebruiken. Zij adviseeren sterk afgenomen deelen in 1922 te doen ver nieuwen. De heer Vierhout, inspecteur, heeft den voorz. mondeling verzekerd, dat de Ada nog is in uitstekende conditie. Betreffende het s. s. Dageraad, deelt de heer Bakker, technisch adviseur, mede, dat de machine in zoo perfecten toestand is, dat bij het dokken, dit voorjaar, geen reparatie noodig bleek, de voering van de achteras is vernieuwd, hoewel ze slechts 1'/, millimeter was uitge sleten. Gevolg van het uitstekend onderhoud van de stoomschepen is juist, zegt de voorz., dat onze schepen nooit buitentijds uit de vaart behoeven te worden genomen. Betreffende uitbreiding of wijziging in den Zondagsdienst deelt de directeur op een vraag van den heer j. Daalder Dz. mede, dat het personenvervoer op Zondag te gering is. Dé oorzaak dat men van uit Amsterdam, Alkmaar, ja zelfs Schagen niet op Texel kan komen is de beperkte dienst der spoorwegen, waardoor men Zondags eerst 11.40 vm. te Helder kan aankomen. Op een vraag van den heer G. H. Geus, be treffende verlaging van tarieven, antwoordt de voorzdat daartoe eerst zal worden over gegaan als blijkt, de ontvangsten dan evengoed de uitgaven' zullen kunnen dekken, waarna de vergadering met de beste wenschen voor 1921 wordt gesjoten. I)m Hoorn, 17 April. Hedenavond had in het Loodsmanswelvaren voor eene stampvolle zaal eene uitvoering plaats van de alhier bestaande Tooneelvereeni- ging Thalia. Opgevoerd werden 1. Barbier brugwachter, kluchtspel in 2 bedrijven, 2. De verliefde gemeente-secretaris, kluchtspel in 1 bedrijf, 3 De verliefde Groen, blijspel in 2 be drijven. Wat het spel aangaat, Thalia beschikt over goede krachten. Jammer voor vele aan wezigen, dat er altijd nog onder de bezoekers zijn, die het spel niet volgen en niet beseffen dat ze voor anderen hinderlijk zijn. Niettegen staande de zaal voor de liefhebbers van een dansje wel wat vol was, bleef men toch nog eenigen tijd gezellig bij elkander. l:e Cocks dorp. Met ingang van 1 Mei a s. is tot onder wijzer in de aardrijkskunde aan de Ryks- normaallessen te Maassluis benoemd onze vroegere plaatsgenoot, de heer M N. Zetjle- maker. onderwijzer te Vlaardingen. (BuiteD verantwoordelijkheid der Redactie) Emmabloemdag, liefdadigheidsdag, hoe wil men hem noemen 't Doet er niet toe maar zooals een sprookje begint metdaar was eens," zoo zou men voor dezen dag kunnen zeggen: daar komt eens. Daar komt eens een dag, dat men in de gelegenheid gesteld wordt voor een mooi en nuttig doel een extra gift te geven. Ieder kan wel ééns per jaar wat missen, zonder zelf in iets te kort te komen. Ook kunnen velen er hun krachten voor geven en degenen, die dat doen geven niet het minste. Zoo'n dag kan een dag van groote voldoening worden, misschien wel een van de gelukkigste dagen van het heele jaar. Waar het geld .voor dient Het dient tot bestrijding van de allerergste ziektede tuber culose. Uit Amsterdam alleen zijn verleden jaar ruim 360 kinderen naar senatoria opge zonden om daar een lig-rustkuur te ondergaan en met voldoening wordt gesproken over het groot aantal kinderen, dat geheel hersteld is teruggekomen. Voor Texel vraagt men. Twee derden van het netto provenu is voor onze Witte-Kruisafdeeling in de t.b.c.bestrijding. Vraagt niet waarom het wel een Emmabloem en niet een Oranjebloem is. Kijkt maar naar 't hartje, dat is oranje. Zegt niet er zit oranje in en ik ben rood. Kijkt maar naar de blaadjes, die zijn rood. Men vraagt toch niet naar de kleur der ziekte? Het woord tuberculose alleen maakt indruk en menigeen weet bij ondervinding van familie of kennissen, hoe treurig die ziekte is. Helpt ons de tuberculose bestrijden I De afdeeling Texel v.h. Witte Kruis. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat het verboden is gebruik te maken van het zoogenaamde overpad langs Akenbuurt, in verband met het heerschen van mond- en klauwzeer op een perceel land, in gebruik bij den heer D. Keijser. Texel, 19 April 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis van de ingezetenen, dat eene ver gadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 23 April a. s. des voormiddags te 9 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Texel, den 19 April 1921. De Burgemeester van Texel, BUYSING DAMSTE. Onderwerpen ter behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststelling kohier schoolgelden tweede kwartaal 1921. 3. flanuaarding schenking. 4. Jaarwedderegeling enz. gemeente reiniger. 5. Jaarwedderegeling dienaar uan politie te den Burg. 6. Toeslag op pensioen oud gemeente- ueldwachter uan der Poll. 7. Reglement commissie uan toezicht op hel lager onderwijs. 8. Instelling oudercommissien en be schikbaarstelling iocaliteiten. Zondag 24 April 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur da Kroese. Koog, n.m. 2 uur ds. Kroese. den Hoorn, n.m. hall 3 ds. Graestek. Oudeschild, D.m. 3 uur ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Kerkcollecte. Cocksdorp, v.m. half 11 ds. Schellenberg. Maaodcoliecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m 10 nur de hr. Sillevis Smit Theol. cand. Amsterdam, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. IFaaZ. v.m. 10 uur ds. de Maar. Eierenveiling. Den Burg, 18 April. Aangevoerd 84 partijen. 10180 stuks, kipeieren f 8,50 a t 10,— per 100 stuks, eendeieren f 9,80 a f kalkoeneieren f20,j Alkmaar, 15 April. Op do heden eehouden graanmirkt waren aangevoerd 1486 H.L. De prijzen waren Tarwe f 17,- a f 24,—gerst chev. f21,— a f 23,50. haver f 15,75 a f 18.50, paarde- boonen 1 19,— a f 19,50, bruine boonen f 18,a f 23,citroenboonen f 20,— a f 28,-, witte boonen f 26,— a f 35,—, blauwmaanzaad f 28,- a 1 36,-, erwten groene f 17,a f 45,erwten'grocne gr- i af ,- grauwe f 40,— a'l 65,— vale f a frogge f 21,50a 1 per 100 Kg. Pnrmerend, 19 April. Aangevoerd 769 Runderen waaronder: 105 vette koeien 170 k 210 Ct. per K.G fi,R Gelde koeien f 500 k 950: Melkkoeien f 500 4 950; 18 stieren. 47 vette kalveren i 2,60 a 1 2.80 p. Kg. 991 Nuchtere kalveren 125 al 80: 512 Schapen f 50,a 1 85. 293 vette varkens f 1,40 a 11.45 per Kg. 179 magere varkens f 54 a f 90,00: 203 biggen f 32,00 a 1 45,00; kioeieren 18,75 a f 9.75 u«r 100; Notaris G. J. O. D. DIKKERS, op Maandag 18 April 1921, des avonds hall acht, in het caló „den Burg* aan den Burg op Tnxel, ten verzoeke van Mej. I. MENTZ. 1. Een huis en erf ia de WeviTotraat te den Burg op Texel, sectie K. No. 1158, groot 330 centiaren. Opgehouden vo r f 7000.— 2. Een huis cu erf, annex het vorige perceel 1, sectie K. no. 278, groot 89 centi aren, Opgehouden voor f 1000. 3. Een boet, genaimi „Jan Luijtzens- boet" met een perc el land, zeer gunstig gelegen aan den Hollorweg bij dea Burg groot 2,04 66 heet. 4. Eeu perceel land, genaamd „het Be nedenste" annex h,t vorige perceel, groot 1,23.10 heet. 5 Een perceel land, genaamd „Volle molen" annex perceelon 3 en 4. eroot 0,89 70 heet. 6. Een perceel land, genaamd „de Mudjes", groot 1.18,90 heet. Opgehouden voor f 14000,— CORRESPONDENTIE. Den Heer M. te Z Reclame voor een of andere onderneming wordt in onze be richten zooveel mogeljjï g-weerd, vandaar dat her verslag, dat wü geven, niet grooter kan zijn. Een voortreffelijk laxeermiddel, 10 waarvan de dosis niet voortdurend ver hoogd behoeft te worden, dat zeer zacht werkt en niet heftig purgeert, en zich gemakkelijk laat innemen, vindt men in Foster's Maagpillen. Prijs f0 65 per flacon, alom verkrijgbaar. P. DROS en T. VLAS, geven kennis van hun voorgenomen huwelijk. Huwelijksvoltrekking op n ider te bepalen datum. de Cocksdorp, Texel, j 1B Basstraat, Helder, j April 21. GETROUWD M. H de Koog (Texel) Doetiachem A. STARING en E, DOLL. J 14 April 1921.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2