-V 3498 Zaterdag 7 Mei 1921; 348t' Jaargang. seuws» en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. l:ó! èm B l n n e ïi I a u d„ F K U iL LBTOjN, Uit blsd verschijnt Woensdag:- en Zaterdagmorgen Advertentiëu daags voor de uitgave vóór i aar naiu. ABONNEMENTEN en ABVERTENTIEN wordea aangenomen btj da Uiig. Fhka LAN9SVEL1 A DE R O O IJ, ParkstraatBm« or Tixil LICHT OP! Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling van 15 Maart 1931, l2-37 a'S Zitting Kenringsraad voor Militieplicli- tigen der lichting 1933. Abonnemcntspriji per S maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen m»t verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. URANT, Prüi der Adverlentitni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 7 Mei tot en met Vrijdag 13 Mei voor rijwielen 9,10 uur, voor rijtuigen 9,40 uur HOOGWATER Recde van Texel. Zomertijd. Donderdag 5 Mei v.m. 7,59 Vrijdag 6 8,39 Zaterdag 7 9.16 Zondag 8 9,52 Maandag 9 10,30 Dinsdag 10 „11,11 Woensdag 11 11.55 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 30 9,06 7^28 sneltrein 9.06 10,25§ 1-30 1.54ft 4.42 4,08** 6,30 4,29§ 8.45 7,25 9>40 'van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,28§ 8-36 8,01 9-47 9,15 11.40 o rv7 lU,4ö lLllt 12.54 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Da typische lotgevallen van een gehangene in Engeland door STEVENSON. 105.) Zulk een spanning kon niet lang meer duren, de bom stond ieder oogenblik op het punt van te barsten. Ik begaf mij naar George Street en juist toen ik aankwam, was een jongen bezig de luiken voor de ramen weg te nemen. Een man stond met hem te praten. Deze man had witte kousen aan droeg een laken vest en zag er uit als een schurk. Volgens het signalement mij door Rowley gegeven, moest hij dat zijn. Nu wist ik genoeg en begaf my naar het huis van den heer Robbie. Ik belde. Een dienstme d deed open en deelde mij mede, dat de heer Robbie niet te spreken was hetgeen ik half en half had verwacht Wie kan ik zeggen, dat er geweest is? vroeg ze, en toen ik antwoordde „myn heer Ducie*, zeide zeO, dan heb ik iets voor u- - j t i Zij gaf me een brief die op de tafel in den gang lag. Hij luidde „Waarde heer Ducie, Liunmerenmarkt. Burgemeester en Wethouders der gemeente Texel brengen belanghebbenden in herinnering le. dat dit jaar de groota lammerenmarkten alhier zullen worden gehouden op Dinsdag 17 Mei, Maandagen 23 en 30 Mei, 6,13 en 20 Juni a.s. 2e. de navolgende artikelen van de politie verordening dezer gemeente Art. 160. Het is verboden gedurende de groote lam merenmarkten a. zich met wagens, anders dan door de Parkstraat naar het marktplein te begeven met dien verstande, dat tot dat doel geen ge bruik zal mogen worden gemaakt van de Nieuw- straat, of dit plein, met wagens of vee anders te verlaten dan door de overige daarop uit komende straten b. het van gemeentewege verstrekte stroo of andere stoffen welke tot strooisel gediend hebben in de lammerenhokken, daaruit te ver wijderen of zelf daaraan meer toe te voegen c. met het wegvoeren der lammeren voor des voormiddags elf uur een aanvang te maken, tenzij met toestemming van den marktmeester krachtens opdracht verleend. Art. 161. Ieder, die ter gelegenheid van de in het vorig artikel bedoelde markten, lammeren tw markt wenscht aan te voeren, is verplicht vooraf, hetzij mondeling of schriftelijk, de noodige hokken te bespreken. Art. 162. Ieder, die gerechtigd is tot gebruik van een hok, moet het zelf gebruiken of bezetten en tot geen ander doel bezigen dan tot plaatsing van het vee. Het is aan alle andere personen, gelijk mede aan ten, wier recht op eenig hok door het niet voldoen der verschudigde marktgelden is vervallen, verboden een standplaats in te nemen tenzij met toesteming van Burgemeester en Wethouders; zij worden door den marktmees ter geweerd, die zoo noodig de hulp der politie inroept. Zij brengen voorts ter algemeene kennis, dat voor het verplicht bespreken der noodige hok ken, gelegenheid bestaat a. ter gemeente-secretarie op alle werkdagen, uitgezonderd op marktdagen gedurende de ge wone bureau-uren van 9 uur voorm. tot des nam. 1 uur b. des Maandags van 9 uur voorm. tdt 2 uur nam. aan de kiosk op of nabij het marktplein c. voor de markten op Maandag te houden bij den marktcontroleur, die daags voor die markten, zitting zal houden van voormiddags half 11 uur tot namiddags half 2 uur in een der aan het marktplein gelegen hotels. Zij, die lammerenhokken bespreken, worden dringend uitgenoodigd daarbij het verschuldigde Marktgeld, enz. onmiddellijk te voldoen en gepast geld mede te brengen. Aangiften hetzij mondelijk of schriftelijk ter secretarie of door den marktmeester ontvangen na Zondagmiddag half 2 voor de markt op Maandag d.a.v., worden niet meer ten uitvoer gebracht. Texel, 27 April 1921. Burgemeester en Wethouders van Texel, BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. „Ik raad u onmiddellijk naar het zuiden te vertrekken. t.t. T. Robbie." Dat was kort en bondig. Mijn hoop was vervlogen, op Robbie behoefde ik niet meer te rekenen. Ik vroeg mijzelf af in hoeverre hij was ingelicht Ik hoopte, dat hij Diet alles wist, want ik hield van den goeden man, die thans zijne handen van mij aftrok. Ik rekende er op dat Chevenix discreet was geweest Medelijden, edelmoedigheid verwachtte ik met van hem, maar evenmin geloofde ik dat hij zich tot onnoodige wreedheid zou nebben laten verleiden. Ik keerde nu naar George Street terug om mij te overtuigen dat de man met het laken vest nog op schildwacht stond Ik zag hem niet Toevallig zag ik de geopende deur van een huis vlak tegenover de bank en opeens kwam de gedachte in mij op dat men vandaar uit de bank in het oog kon houden. Ik stak de straat over, trad het huis binnen, alsof ik er iets te doen had.'en liep tegen den man met het laken vest aan Ik zeide„O, neem me niet kwalijk,* en hij antwoordde meteen onmis kenbaar Engelsch accent dat geen twijfel meer voor mij overliet Ik moest nu natuur lijk om geen achterdocht te wekken de trap op klimmen, belde aan en vioeg of mijnheer Vavasour hier woonde, waarop ik, niet tot mijn verwondering, vernam De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de Keuringsraad voor de ingeschre venen der militielichting 1922 dezer gemeente zal zitting houden te den Burg, alhier, in de openbare lagere school op Vrijdag 17 Juni 1921 des voorm. te elf uur. In het algemeen genomen is ieder ingeschre vene, die niet bij onherroepelijk geworden uit spraak van den dienst is vrijgesteld, verplicht om zich voor genoemden raad aan een onder zoek te onderwerpen. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekendmakingen. Texel, 4 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Uitspraak Militieraad vrijstelling van Militiedienst De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door den voor deze gemeente in gestelde Militieraad in zijne zitting van 29 April 1.1. de volgende uitspraken zijn geschied: voorgoed zijn vrijgesteld van den dienst bij de militie Cornelis Bakker, geboren 4 Mei 1902, Pieter Cornelis Bakker, Johannes Brouwer, Reindert Dop, Siets Ellen, Kasse Hoogerheide, Frans Hopman, Gerrit Kelderhuis, Meijert Jan Kikkert, Willem Koning, Pieter Willem Jan Logman, Jan Maas, Johannes Jacobus van der Poll, Marinus van der Slikke en Maarten Timmer. De gevraagde vrijstelling wegens broeder- dienst betreffende Cornelis Hertje Roeper is geweigerd. Voorts is het verzoek om vrijstelling wegens broederdienst van Jacob Wetsteen aangehouden. Tegen elk dezer uitspraken kan binnen tien dagen te rekenen van den dag der uitspraak, bij Gedeputeerde Staten dezer provincie bezwaar worden ingebracht, o.a. door den ingeschrevene zelf of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Het verzoekschrift, waarbij bezwaar wordt ingebracht, moet behoorlijk met redenen om kleed zijn en worden ingeleverd ter secretarie dezer gemeente. Bezwaarschriften, niet ingericht of niet inge leverd op de hierboven aangegeven wijze, kunnen geen gevolg hebben. Texel, 3 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. TEXEL 6 Mei 1P21. €lir en R. K. Land- en Tuinb.- Arbeiders Vereeniging. Donderdagavond werd in Hotel „De Oranje boom" eene vergadering bovengenoemd ge houden. De vergadering, bijgewoond, door ongeveer 30 personen werd geleid door den heer S. Keijzer, die in zijn openingswoord er zijn leedwezen over uitsprak dat niet meer arbeiders tegenwoordig waren. De heer Belt verkreeg hierop 't woord spr. dat mijnheer Vavasour daar niet woonde. Ik ging dus weer naar beneden, groette den man beleefd en verdween, Mij bleef dus niets anders over dan het bal ia de Vereeniging te bezoeken. Robbie wilde mij niet helpen. De bank werd be waakt en het was te gevaarlijk Rowley er heen te zenden. Ik kon niet anders doen dan tot den volgenden morgen wachten en naar het bal der Vereeniging gaan er mocht van komen wat wilde Maar tot dit besluit kwam ik niet zoo gemakkelyk, liet was het gevolg van een toestand van angst, dien ik vroeger niet had gekend. Voor het eerst zocht ik tevergeefs naar moed om den eenigen weg, die mij open stond, in te slaan Ik bedoel niet, dat mij de moed ontzonk, zooals eenige seconden het geval was geweest bij onze vlucht uit de vesting, neen, hij was dood in my, hij stond stil, gelijk een horloge dat niet meer loopt of gelijk het hart van een doode. Ik moest naar dat bal, ik moest mij kleeren bezorgen dat s'ond alle3 vad. Ik ging dus. De beste wink-ls waren in het andere gedeelte der stad en zie daar, het was mij physisch onmogelijk de Noord Brug over te gaan Het was alsof een afgrond voor mij lag of alsof een groot water mij van den overkant scheidde In de nabijheid van de Vesting knikten mijne knieën en weigerden mijne beenen mij verder te dra gen Ik zeide tot mijzelf, dat het dwaasheid begon met mede te deelen dat hij conferenties had gehad met de besturen van den L. T. B. en van den Neutralen Werkgeversbonddoor omstandigheden had hij de boot gemist, waar door hij anderhalf uur te laat kwam; men had echter op hem gewacht. Bij zijn aankomst te den Burg ontmoette hij verschillende bestuursleden van de Arbeiders Vereeniging, doch de werkgevers hadden ver klaard allen met de Hoofdbestuursleden te willen onderhandelen. Spr. neemdc dit geen humaan standpunt. Bij de bespreking van het collectief contract, had spr. echter aller medewerking voor afslui ting van een contract voor vaste arbeiders. Voor de losse werkkrachten was niets te be reiken. Met Juni komen de losse arbeiders vrij, had men hem gezegd. Spr. meende daar onder te moeten verstaan, dat in die maand de overeenkomst afloopt, die de werkgevers onderling hadden betreffende het loon aan losse arbeiders. Met October wil men echter op nieuw onderhandelen over afsluiting voor een contract voor losse werknemers. Al is Octo ber nu juist geen gschikte tijd, toch meende spr. te moeten aandringen om dan opnieuw besprekingen te beginnen. Medegedeeld werd nu, dat het volgend con tract was afgesloten voor vaste arbeiders „'t Loon zal bedragen f 18 per week met „vrije woning, melk voor lOcent; „meet aardappelenland, met vrijen tijd om te „poten; werktijd zooals gewoonlijkonge- „vallen en ziekteverzekering en vrij op Chr. „of TL K. Zondagen." Zooals wij hierover reeds mededeelde, was voor de losse arbeiders niets te bereiken, de werkgevers verklaarden zich evenwel bereid, zoolang hier goede arbeiders werkloos zijn, geen vreemde werkkrachten in dienst te nemen. Door spr. werd nogmaals gewezen op 't feit, dat de afsluiting van 't collectief contract niet wordt tegengehouden door de werkgevers, doch door de werknemers zelf, omdat die zich niet wenschen te organiseeren. Op alle dorpen bloeien de afdeelingen, doch hier aan den Burg wil men niet toetreden. Op meer onderhoudende wijze deed spreker vervolgens mededeelingen over den strijd, die men op andere plaatsen in ons land heeft moeten voeren en over de resultaten, die men had bereikt. Als zijne meening gaf hij ten slotte te kennen, dat over een paar jaar iedere arbeider wel tot een organisatie zal zijn toegetreden, om niet verstoken te blijven voor uitkeeringen uit de werkloozenkas, die voor werklooze landar beiders thans zijn gebracht van f9,50 op f 12,60 per week. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen, werd door enkele aanwezigen gebruik ge maakt. Door een afgevaardigde van Oosterend werd medegedeeld, dat er in die afdeeling afkeurend was gesproken over het feit, dat een confe rentie had plaats gehad, zonder de werkne mers van dit eiland. De heer Belt lichtte toe, dat hij ook daarmee niet accoord ging, doch het reglement van de werkgevers liet bespre king met plaatselijke besturen niet toe. En om niet onverrichter zake terug te keeren, had hij aan de conferentie deelgenomen. Ten slotte werd op voorstel van een der was, ik ging weddenschappen met mijzelf aan, ik won ze. Ik begaf mij naar de Prin cess Street, liep daar heen en weer, ang stige, achterdochtige blikken om my heen werpend, ik keek door het hek van den tuin naar de muren der vesting, waar al mijne ellende begonnen was. Ik zette myn hoed scheef op het hoofd, myne hand in de zijde en zwaaide op het trottoir hoen en weer, als het ware de aandacht met geweld op mij gevestigd Ik deed dit alles in een toestand van opgewondenheid, 't was geen onaangename gewaarwording, integendeel, ik schepte er behagen in mij aan gevaren bloot te stellen, ik voelde mij in myn eigen achting stygen En toch kon ik mijzelf niet dwingen de grenzen te over schrijden, welke mij van de Oude Stad scheidden, 't Was my te moede, alsof ik regelrecht een halfdonkere gevangeniscel binnen zou treden om van daar aan den beul te worden overgeleverd Het wasmj eenvoudig onmogelijk daarheen te gaan, mijn paard steigerde, het was uit met mijn spankracht, zij was gebroken. Welke eene gewaarwording voor een man die zich in zulk dringend gevaar bevindt, die een spel speelt, dat hij slechts dan kan winnen, wanneer het geluk hem gunstig is en de moed en volharding hem niet ver laten. Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1