Zaterdag 28 Mei 1921 No. 3804. Lammeren vaart. S°. 3505 Woensdag 1 Juni 1921 34st' Jaargang, fiv| Nieuws Advertentieblad. Bijblad van de Texelsche Courant een flinke dienstbode of dagmeisje. Groote opruiming van Dames- en Kinderhoeden bij G. M [SMIT. 2 man gevraagd om bieten te wieden. BEWEIDING. Het recomandeert zichzelf. nienwe bezending eerste kwaliteit bevroren rundvleesch. Maandag 30 Mei zal de veeboot Burgemeester van Alkmaar II varen voor Uithoorn, Purmerend en tussclien gelegen plaatsen. Afvaart na afloop der markt. Donderdag 2 Juni zullen de veebooten Burge meester van Alkmaar II en Landbouw gereed liggen tot vervoer van lammeren naar Leiden. Puik best gesmolten Koevet Gesmolten reuzei Gerookt vet spek Aanbevelend C. VISSESl. Uit voorraad leverbaar prima baggelaar, Brandstoffen. een lading briketten en prima korte tnrf. de Broodbakkerij „De Hoop" totale uitverkoop karpetten, loopers, afge paste en Japan-matten, deurmatten, kleedjes, enz. Gebr. BRUIN. Adverteert in de Texelsclie Courant. Afvaart 's morgens 8 uur. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Abonnsmentspr&s per 8 maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Pry* der Adoertentiênj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN ca ASVERTENTIEN worden aangenomen b$ da Uit ff. Fis va LANGEYELBÓ» DE R O O li', Parkstraat, Bon» of T x i van Handelsregister. De Burgemeester van Texel, geeft iederen koopman, iedere Daamlooze ven nootschap, iedere handelsfirma, iedere vereeniging die handelszaken uitoefent, iedere coöperatieve vereeniging, iedere ambachtsman, kortom ieder, die een zaak drijft of een beroep uitoefent, ernstig in overweging kennis te nemen van het aanplakbiljet op de gemeentelijke aan plakborden, waarin vermeld is, wie en waar men zich moet aaDgeven voor dé inschrijving in het handelsregister. Niet tijdige aangifte is strafbaar. Texel, 24 Mei 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Te 's Gravenhage werd heden met goed gevolg examen afgelegd voor 2e stuurman, groote stoomvaart, door den heer M. Weijs, leerling der Zeevaart school alhier. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 21 tot en met 28 Mei 1921. GEBORENPetronella Diedrika, d.v. Peter Coenraad Boot en Dirkje Maria Koopman. Cornelis, z.v. Jan Zoetelief en Johanna Margaretha Barhorst. Anna, d,v. Dirk Cor nelis Witte en Grietje Barhorst. Simon z.v. Jacobus Keijzer en Antje Zijm. Dirk, z.v. Jacobus Mechielsen en Fijtje Slik. ONDERTROUWD: Pieter Daalder en Frouwtje Burger. GETROUWD: Frederik Jacob Hendrik van Twisk en Bertha Petronella Kikkert. Pieter van der Vis en Jacoba Burger. Pieter Dek ker en Adriana Vermeulen. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een dameshorloge, een heerenhalsdoek, een wagenmoer en een tabakzak. ADVEETENTIEN, Voor de vele blijken van belangstelling bij ons 25 jarig huwelijksfeest ondervonden betuigen wij onzen hartelijken dunk. M KCTIP en Echtgenoote. Westen, Texel, Mei '21. Gevraagd zoo spoedig mogelijk Wasch buiten huis. J. P. VERBERNE. W. REUVERS, Dorpzicht. Gelegenheid gevraegd voor 25 schapen in kost te kunnen be^t "den voor eenige weken. Op slechte dorr6 weide zells geen bezwaar, doch alsdan aanwezig best drink water, alheining en toezicht. AdresC. BOON, Burg. In de volgende week weer wachtende, Spoedige bestelling gewenscht. Aanbevelend C. VISSER. Commissarissen C. C. KUIJPER. H. HAAKMAN. 60 cent per pond per 5 pond 55, 10 pond 50 cent per pond. 70 cent per pond, per 5 pond 65 cent. 75 cent per pond, per 5 pond 70 cent. Mager spek, 90 cent per pond. Gerookt Paardenvleescü. Boterhamworst. f 1,20 en f 1,70 per 100 stuks. J. P. DROS Pz., de Cocksdorp. Volgende week in lossing Bestel ingen worden ingewacht. GEBR. BRUIN. D. VOS. Door toleur-telling thans billijk te koop ook zonder liet bakkerijgebouw. Desverkiezend dadelijk te aanvaarden. Adres J. J. KUIJPER, Witte Kruisiaan, Texel. Wegens hot vergevorderd seizoen van de nog in voorraad zjjnde ver beneden de thans geldende fabrieks prijzen, geen oorlogsfabrikaut, dcch alles beslist van prima kwaliteit. De Djambikwestie vormde wel de hoofd schotel van het parlementaire nienu vaQ de afgeloopen week. Zoowel de Eerste als de Tweede Kamer hielden zich er mee bezig. De eerste onderzocht n.l. Woensdag het wetsontwerp inzake de Djambiconcessies in de afdeelingen en als men de berichten gelooven mag, dan heeft het wetsontwerp daar niet veel tegenstand ontmoet en zal er van verwerping ervan stellig geen sprake zijn. Het voorloopig verslag moet mtusschen nog verschijnen en zoolang zal men zijn oordeel omtrent de vraag, hoe het ontwerp in de Eerste Kamer ontvangen is gewordeD, 0PIntuascbèn is in de Tweede Kamer een poging gedaan om de regeering te bewegen het ontwerp alsnog in te trekken. Dit met het oog op de tusschen Washington en Den Haag gevoerde correspondentie. Zooals men weet acht een deel der Kamer zich zeer verongelijkt door den Minister van Koloniën, omdat deze de volksvertegen woordiging niet met die correspondentie op de hoogte heeft gebracht. Van de zijde der soc. democraten heeft men, op grond van dit feit en meerdere grieveD.al verklaard dat men geen enkel voorstel van minister de Graaff meer zal steunen. Er is by de interpellatie van den heer Albarda over de o.m. gezegd dat beide partyen van oordeel zijn, dat het noodig is de onderhandelingen tusschen beide landen te hervatten. De Wielingenkwestie moet langs minnelijken weg worden opgelost en als het blijkt, dat dit door overleg niet kan, dan moet de oplossing worden gezocht langs den we?, aangewezen in het convenant van den Volkenbond. De oplossing moet zoo zijn, dat de vrije scheepvaart naar beide zijden gewaarborgd wordt Zoodra de regeling omtrent de Wielingenkwestie getroffen is, zullen de verdragen onverwijld moeten worden onderteekend, volgens de concept overeenkomst, die reeds tot stand gekomen was. Beide partijen besloten deze oplos sing in de beide parlementen naar voren te brengen en ze voor de openbare meening te verbeteren, We zullen er te zjjner tijd dus in de Kamer wel het een en ander over hooren. —o—o—o— Het Kon. Echtpaar heeft een bezoek aan Ovorijsel gebracht. En het is door de bewoners der IJssslstad en die der Over- ijselsche dorpen, die met het koninklijk bezoek vereerd werden, op recht hartelijke, zelfs geestdriftige wijze ontvangen. Ook het prinsesje kreeg haar dee! van de hulde der bevolking. Oppersten Raad weldra worden verwacht. Sforza, de Italiaanscbe vertegenwoordiger, is druk bezig een voorstel uit te werken omtrent de Opper Silezische kwestie, waar door hij meent de tegenstrijdige inzichten van Briand eu Lloyd George met elkander te kunnen verzoenen. In Opper-Silezie zelf is in de afgeloopen week nog meer of minder ernstig gevochten, tusschen de Poolsche opstandelingen en de Duitsche „Selbstscbütz-organisatiea". Enge geland heeft echter 6 bataljons soldaten naar het onrustige gebied gezonden en men verwacht, dat deze er weldra in zullen slagen de rust te herstellen. —o—o—o— De berechting der oorlogsmidadigers is in Leipzig begonnen en er is voor de daar gevoerde processen veel belangstelling. Een vonnis is reeds gewezen, n.l. tegen den onderofficier Heynen, die beschuldigd werd Engelsche krijgsgevangenen hondsch be handeld te hebben. H(j kreeg 10 maanden gevangenis, een straf, die men te Parjjs en Londen niet zwaar genoeg acht. Het tweede proces is begonnen, waarin Emil Müller, een advocaat, gewezen reserve officier, wegens mishandeling van gevan genen terecht staat. Er is tegen hem eeu zeer bezwarende aanklacht ingediend, tentie ziju trouwens de vakken van onderwijs genoemd. Alleen de mededeeling, dat in een gecombineerde vergadering ten Stad- buize van Burgemeester, Wethouders, den Inspecteur van het M. O., Mr. J. H. Tbiel, het Dagelijksch Bestuur der A. H. W. Y. en den Directeur der School eens gezind de conclusie werd aanvaard, dat de school zich moest ontwikkelen tot een 5 jarige. De adressen zijn reeds ver zonden. Zulk een Handelsschool met5-j*aiigen cursus bestaat eigenlijk uit 2 inrichtingen een 3 jarige Middelbare en een 2-jarige Hoogere Handelsschool. Men kan dus een diploma driejarige verwerven en daarna al of niet geheel naar vrije keuze j de Hoogere Handels school bezoeken. Zoodra deze officieuze mededeeling officieel kan worden herhaald zullen w-j over het leerplan eoner Hoogere Han delsschool het noodige meedeelen. Schietwedstrijden. Aan de schietwedstrijden van het korps „Buitengewoon Vrijwillige Landstorm" verband

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1