„Had-je-me-maar" als filmacteur. Na da vele reclame, die er voor het nieuwe Amsterdamsche Raadslid is ge maakt, behoeft het geen verwondering te wekken, dat men hem ook voor de film heeft laten spelen. De heer J. B. Schuil, medewerker van „Haarlem's Dagblad" heeft den nieuwen acteur vóór het fllmopnemen gesproken en de opname meegemaakt. Na het interview vertelt de heer S. over dit laatste het volgende „Hier werd ons gesprek afgebroken, doordat de heer Benno, Nelis kwam op- eischen voor zijn werk. „Had-je-me-maar" had een scène te spelen in het volks logement „Het lachende Scharretje", waarvan Adrienne Solser de waardin was. Eerst had hij niets te doen, dan zwaar-rustig te slapen. Dit deed hij zoo natuurlijk, dat de omgeving al vreesde, dat „Had-je-me-maar 1" was ingeslapen. „Zeg, Nelis, je moet niet inslapen hoor 1" waarschuwde de regisseur, die blijkbaar bang was, dat zijn acteur dan niet meer wakker zou worden- Maar die vrees bleek oügegrond, want „Had-je-me-maar 1" opende zijn oogen en zei trots „Dat mot je niot gelooven 1 Als ik an de werkzaamheden ben, dan tnaf ik niet!" Even later had hij een scène te spelen, waarin hij wakker werd, zijn dekens afsloeg en als in droomtoestand om zich heen zag. Een beeld was hem verschenen: hij was lid van den Raai geworden 1 Tastend grijpt hij met zijn beide handen om zich heen, verbaasd kijkt hij rond in het kamertje en in zijn benauwdheid gooit hij alle dekens van zich af. En nu was het opmerkelijk, hoe voortreffelijk ik heb er geen ander woord voor deze arme, ongelukkige zwerver dit tooneeltje speelde. Hij had het geheel iu zich opgenomen en op zijn scherp profiel teekenden zich alle emoties plotseling scherp af. Het was een staaltje van film spelen, waar wij allen met verbazing naar stonden te kijken. „Was 't goed, meheer vroeg hij, toen hij weer uit zijn bed was gekropen. Op mijn verzekering, dat het „puik" was geweest, zei hij lachend „D'er is niks an: Als Bouwmeester dood is, mot ik maar naar den grooteu Schouw burg!" Ik was blijkbaar zijn vertrouwde ge worden, want op eens trok hij mij aan mijn mouw, wees mij naar den heer Benno en zei„'n Best menschIk werk graag voor hem 1 Die zal wal zorgen, da'k niet iewers anders kom 1" „Zeg, meheer, waar gaan ze mij nou draaien „Ik denk in de Munt, Nelis!" „Had-je-me-maar 1" schudde bedenkelijk zijn hoofd. „Ik draai veul liever in 't Rembrandt-theater 1 Daar sta ik zelf immers voor, daar kenne ze mij allemaal!" Daarop begon weer het filmen, een gedeelte van Nelis' droom. „Had je-me-maar 1" met z'n sigaren kistje ouder den arm, zijn entrée makend in de Amsterdamsehe raadzaal en toen ook verraste hij ons door zijn natuurlijk speeltalent. Na „Had je me maar's debuut als Raadslid heb ik afscheid van hem genomen. Zijn afscheidsgroet was als zijn welkomstwoorden: „Hap zeit iel Wat leven we gelukkig 1 Had je me maarl" Toen ik even later naar huis reed en ik mij bedacht, dat deze beklagens waardige ruïne van een mensch nu in werkelijkheid caudidaat is voor den Am- sterdamschen Raad, kwamen mij onwille keurig zijn woorden weer in herinnering „De menschen benne nog gekker dan ik 1" Ja, waarlijk er zijn nog dwazer en onverantwoordelijker menschen in de hoofdstad van Nederland dan het straat type „Had je me maar 1" Echt onsmakelijk. Bij een veehouder in de gemeente Wijde Wormer (N. Hwas het regenwater in den laatsten tijd niet zuiver van smaak. Bij onderzoek vond men iu den bak het in staat van ontbinding verkeerende cadaver van een bunsing. De stad Gent had destijds bank briefjes van 100 frs. in omloop gebracht. Toen nu deze konden worden ingewis seld, werd voor een halt millioen frs. meer ontvangen dan was uitgegeven. De valsche briefjes waren bijna niet van de echte te onderscheiden. Een leelijke schadepost voor die gemeente. In welke richting bezuiniging. Rij den gemeentelijken girodienst te Amsterdam moet bezuinigd worden. De directeur zou dat willen vinden door 't ontslag van een 13 tal schrijvers waardoor f 19,500 zou kunnen worden gespaard. Maar 't bestuur van den Centr. Ned. Ambtenaarsbond is van oordeel, dat deze bezuiniging de verkeerde richting uitgaat. Het stelde een onderzoek in en dat leidde tot de conclusie, dat er beter bezuinigd kon worden in de rangen van de hoogere ambtenaren. Bij centralisatie van de bureelen zouden overbodig worden een hoofd boekhouder-kassier, twee boekhou ders kassier, een bureauchef, twee ad junct boekhouders-kassier, een kasamb tenaar, een adjunct-bureau chef, een boekhouder-afdeelingschef en een boek houder-verificateur. Zoo'n opruiming zou in totaal een besparing geven van f 35.000 por jaar. 't Is nu de vraag, hoe het gemeente bestuur zal handelen, en in welke richting de bezuiniging zal worden gevonden. Buitenstaanders vragen zich af, of 't misschien niet in beide richtingen zou kunnen. In Noord-Holland benoorden het IJ is al weer groot gebrek aan drinkwa ter Da eenige weken van droogte. Te Purmerend zit ook een groot deel van de bevolking zonder regenwater. Men laat nu per N.H. Tram duinwater uit Amsterdam komen. Gisteravond moes ten de menscheD onder toezicht van de politie in de rij staan om wat drinkwater te krijgen. Zeer verlangend wordt hier naar de waterleiding uitgezien. Men meldt uit Berlijn, dat namens de Duitsche regeering een som gelds is beschikbaar gesteld voor de betrekkingen der beide Nederlanders, die op 9 April zijn verongelukt, toen de Schiermonni koogsche reddingsboot een Duitsche schoener, die in nood verkeerde, hulp zou verleenen. Steenen in plaats vvn brood. De Berlijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." schrijft Volgens de Parijsche „New York Herald" heeft de Duitsche regeering zich bij de Amerikaansche beklaagd over een aantal Amerikaansche graanflrma's, die Duitschland minderwaardige pro ducten hebben geleverd. De Ameri kaansche regeering heeft de klacht vorder gezonden aan de goederenbeurs, die besloten heeft tot uitsluiting d6r Erie Company voor onbepaalden tijd, der Brainard Commissions Company voor vier jaar, der Armour Grain Company voor drie maanden, der Lewis Proctor Company eveneens drie maanden. Bovendien zijn deze firma's veroordeeld tot het betalen van schadevergoeding ten bedrage van 75,000 dollar. De Berlijnsche correspondent van de „Köln. Ztg." had reeds maaDden geleden vernomen, dat het met deze graan- leveranties niet pluis was. Wat men hem verteld had, was zóóergerlijk, dat hij het niet kon gelooven. Doch het onge looflijke bleek toch waar te zijn. Deze vier firma's hyena's van het slagveld hebben het graan vermengd met 25 procent zand en afval. Een politierechter. Geen rechtbank, maar een persoonlijk rechter zooals bij geringe overtredin gen ook de kantonrechter persoonlijk rechtspreekt zal in de toekomst in lichte strafzaken vonnis wijzen. Dit ter vereenvoudiging van de rechtspleging. Het ontwerp is nog wel nietaangenomen, .maar er is geen twijfel aan, dat dit ge beuren zal. De politierechter zoo zal zijn naam zijn zal in actie treden, indien naar het aanvankelijk oordeel van den offi cier van justitie de zaak van eenvoudigen aard is.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2