S°. 3505 Woensdag 1 Juni 1921 348t' Jaargang nieuws Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. 1-gU iS 'IJf Binnenland. tgl |'S jg» .iSS Vqb week tot week ABONNEMENTEN cn ABVERTENTIEN worden a&ngenomoa d« Ui tg. Fhka LANQSVBLP it BE R O O IJ, Parkstraat, BpiaorTaxn Dit blad verschijnt Woensdag- er Zaterdagmorgen AbOKnimenitprü* per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Admtentlëu daags voor de altgave vóór I aar nam. Pr\i$ der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 28 Mei tot en met Vrijdag 3 Juni voor rijwielen 9,41 uur, voor rijtuigen 10,11 uur HOOGWATER Reede van Teiel. Zomertijd. Donderdag 2 Juni v.m. 6,15 Vrijdag 3 7,10 Zaterdag 4 °.ui Zondag 5 8,46 Maandag 6 9.59 Dinsdag 7 10,12 Woensdag 8 v L Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Barg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 77, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15» 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen: van Texel: 6,-v.m. 5.15 nm. van Nieuwediep8,45 p.so Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam fi'to 9,11 7^28 sneltrein 9,11 10,27§ ï.1^ 12,37 7 30 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20| 045 7,52§ ,j 47 9,15 311 B,oo im ll,15t 1,UJ ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 31—28 ïlei. De Djambikwestie vormde wel dé hoofd schotel van het parlementaire menu van de afgeloopen week. Zoowel de Eerste als de Tweede Kamer hielden zich er mee bezig. De eerste onderzocht n.l. Woensdag het wetsontwerp inzake de D^mbf in de afdeelingen en als men de berichten gelooven mag, dan heeft het wetsontwerp daar niet veel tegenstand ontmoet en zal er van verwerping ervan stellig geen sprake zijn. Het voorloopig verslagmoetmtusschen nog verschijnen en zoolang zal men zijn oordeel omtrent de vraag, hoe het omwerp in de Eerste Kamer ontvangen is geworden, °PIntusschen is in de Tweede Kamer een poging gedaan om de regeering te be wegen het ontwerp alsnog in te trekken. Dit met het oog op de tusschen Washington en Den Haag gevoerde correspondentie. Zooais men weet acht een deel der Kamer zich zeer verongelijkt door den Micis.er■van Koloniën, omdat deze de volksvertegen woordiging niet met die correspondentie op de hoogte heeft gebracht. Van de zijde der soc. democraten heeft men, op £con van dit feit en meerdere grieveD,al verklaard dat men ge6n enkel voorstel van minister de Graaff meer zal steunen Er is b:j de interpellatie van den heer Albaida ovei de Djambikwestie dan ook heel wat onaange naams gezegd aan het adres van dezen bewindsman en ook minister van Karnebeek kreeg menige veeg uit de pan. Van minister de Graaff werd zelfs gezegd, dat hy moed- wiliig de Kamer onjuist had ingelicht, althans opzettelijk de waarheid verborgen had gehouden en aan minister van Karne beek werd ernstig kwaljjk genomen, dat hij de gevoerde gedachtenwisseling tusschen Washington en Den Haag voorstelde als goeddeels van academischen aard. De beide bewindslieden kregen dus heel wat te hooren. Hoofdzakelijk kwam het verzet van de linkerzijde. De sociaal-democraten waren fel in hun critiek en ze werden daarin alleen maar overtroffen door de commu nisten, die ook niet achterwege wilden blijven met een motie, nu de heer Albarda met een motie kwam. Meer bezadigd was de critiek, die van de zijde der Vrjjheids- bonders kwam en uitdrukking vond in een motie, waarin alleen betreurd werd, dat de regeering de Kamer niet volledig had ingelicht. De moties-Albarda en van Ruven- steyn gingen heel wat verder, door niet alleen afkeuring over de houding der ministers uit te spreken, maar ook op in trekking van het ontwerp aan te dringen. De ministers vonden steun bij de rechter zijde en de interpellanten bereikten dan ook niet wat zij gewenscht hadden. Het was vrjj rumoerig in de Kamer en de ver houding tusschen de partijen was vrij scherp. De rechterzijde meende in het debat blikbaar een poging van den over kant te zien, om de toch al niet te sterke positie van het Kabinet opnieuw een knauw te geven, Alle moties werden dan ook verworpen. De beide socialistische met een vry groote meerderheid en ook de motie-Dresselhuis, die lang zoo ver niet ging. Het Djambi-ontwerp wordt niet inge trokken en de Eerste Kamer zal het waar schijnlijk wel met een groote meerderheid aannemen. Wat men te Washington ver der zal doen moet maar worden afgewacht. Wij z|jn tenslotte nog baas in eigen huis en mogen de petroleum verkoopen aan wie we willen. Of het verstandig is ge weest te handelen zooals geschied is, kan hierbij buiten beschouwing worden ge laten. —0—0—0 De conferentie door de [kopstukken der Belgische en Nederlandsche sociaal-demo craten te Brussel gehouden, met het doel een basis van overleg te vinden, waardoor een eind gemaakt kan worden aan de ge schillen, die tusschen Nederland en België bestaan, heeft in de pers nogal belang stelling getrokken. De conferentie is niet zonder resultaat geweest en de beide par tyen zijn het er alvast over eens gewor den, dat er wat gedaan moet worden, om verbetering in den ongewenschten toestand te brengen en in een resolutie hebben zg daarvan getuigenis afgelegd. Daarin wordt o.m. gezegd dat beide partyen van oordeel zijn, dat het noodig is de onderhandelingen tusschen beide landen te hervatten. De Wielingenkwestie moet langs minneiyken weg worden opgelost en als het blijkt, dat dit door overleg niet kan, dan moet de oplossing worden gezocht langs den wee, aangewezen in het convenant van den Volkenbond. De oplossing moet zoo zijn, dat de vrije scheepvaart naar beide zijden gewaarborgd wordt Zoodra de regeling omtrent de Wielingenkwestie getroffen is, zullen de verdragen onverwyid moeten worden onderteekend, volgens de concept overeenkomst, die reeds tot stand gekomen was. Beide partyen besloten deze oplos sing in de beide parlementen naar voren te brengen en ze voor de openbare meening te verbeteren, We zullen er te zyner tijd dus in de Kamer wel het e6n en ander over hooren. —0-0—0- Het Kon- Echtpaar heeft een bezoek aan Ovorijsel gebracht. En het is door de bewoners der IJsselstad en die der Over- ysslsche dorpen, die met het koninklijk bezoek vereerd werden, op recht hartelijke, zelfs geestdriftige wijze ontvangen. Ook het prinsesje kreeg haar deel van de hulde der bevolking. Het was voor de tweede maal van haar leven, dat de Koningin te Zwolle vertoefde. Als een prinsesje nog, 26 jaar geloden, n.l. vertoefde zy er ook, met met haar konin klijke moeder. De Koningin gaat veel „uit* in den laatsten tijd. Zij toont haar belangstelling in het economisch leven van haar volk, ook op die wyze. En ze heeft nog meer reizen op haar programma, Urk,nog nimmer door vorstelijke voet betreden, zal ook weldra de Koningin in zyn isolement ont vangen en voorts zal H.M. een zeetocht ondernemen naar de Noorsche wateren. —0—0—0— De Fransche Kamer hoeft minister-presi dent Briand met een vry groote meerder heid een motie van vertrouwen geschonken. Dat is het slot geweest van het dagenlange debat, dat over de groote kwesties van den dag werd gevoerd. De Kamer heeft en het was ook niet anders verwacht het beleid van Briand goedgekeurd en hem verder volmacht verleend om in de inge slagen richting voort te werken. Voor dat doel bereikt was, heeft de premier een paar maal het woord moeten voeren. En dat was geen gemakkelijke taak, omdat hij front had te maken naar twee zydeu. Daar waren n.l. Lloyd George, die meent, dat de Fransche regeering zioh te ver laat voeren in haar maatregelen tegen Duitschland en aan den anderen kant Poincaró, Tardieu en de andere leden der Fransche oppositie, die beweren, dat Briand zich te Londen weer door Lloyd George in de luren heeft laten leggen en een veel krachtiger politiek jegens Duitsch land noodig achten. Briand heeft in zyn uiteenzettingen ge tracht, beide partijen te bevredigen, En inzonderheid heeft hy tot de oppositie ge zegd, dat boven alles noodig is te voorkomen dat de entente door onderÜDg getwist over Opper Silezië uiteenvalt. En om Lloyd George te bekeeren van de gedachte, dat bij al te zeer door wraakgedachten ten op zichte van Duitschland wordt geleid, greep hg de gelegenheid aan om de nieuwe Duitsche regeering een brevet van ver trouwen te verleenen. Van dr. Wirth, den nieuwen Dnitschen kanselier, verklaarde Briand dat deze bewyzen gegeven heeft van groote oprechtheid en loyaliteit. Er is geen reden om het nieuwe Duitsche kabinet met wantrouwen tegemoet te treden. Een deel der Duitsche pers is met dat complimentje maar matig ingenomen. Briand blijft in haar oogen de man, die er naar streeft Duitschland te vernietigen. Intusschen doet de Duitsche regeering haar be3t, om de verplichtingen van het ultima tum na te komen. Het eerste milliard oorlogsschatting is betaald en met de Boierscbe regeering is in principe overeen stemming verkregen omtrent de ontwape ning der burgerwachten. Nu de Fransche Kamer aan Briand het bewys van haar vertrouwen gegeven heeft kan een spoedige byeenroeping van den Oppersten Raad weldra worden verwacht. Sforza, de Italiaanscbe vertegenwoordiger, is druk bezig een voorstel uit te werken omtrent de Opper Silezische kwestie, waar door hij meent de tegenstrgdige inzichten van Briand en Lloyd George met elkander te kunnen verzoenen. In Opper-Silezie zelf is in de afgeloopen week nog meer of minder ernstig gevochten, tusschen de Poolsche opstandelingen en de Duitsche „Selbstscbütz-organisaties". Enge geland heeft echter 6 bataljons soldaten naar het onrustige gebied gezonden en men verwacht, dat deze er weldra in zullen slagen de rust te herstellen. —0—0 0— De berechting der oorlogsmidadigers is in Leipzig begonnen en er is voor dë daar gevoerde processen veel belangstelling. Een vonnis is reeds gewezen, n.l. tegen den onderofficier Heynen, die beschuldigd werd Engelsche krggsgevangenen hondsch be handeld te hebben. Hy kreeg 10 maanden gevangenis, een straf, die men te Parys en Londen niet zwaar genoeg acht. Het tweede proces is begonnen, waariD Emil Milller, een advocaat, gewezen reserve officier, wegens mishandeling van gevan genen terecht staat. Er is tegen hem een zeer bezwarende aanklacht ingediend, waaruit blijkt, dat zyn optreden dikwyis zeer onmenscheiyk is geweest. Een groot aantal Engelsche getuigen treedt in dit pro ces op, dat ook weer onder toezioht van vertegenwoordigers der geallieerden plaats heeft. Er is voor deze processen vooral veel belangstelling, omdat ze feiteiyk op proef worden gehouden. Blijkt de Duitsche rechter zonder aanzien des persoons te willen straffen, dan is er kans, dat de be rechting der oorlogsmisdadigers aan hem zal worden overgelaten. In het andere geval echter, zal de eisch van uitlevering worden gesteld. Vooral de pers in de ge allieerde landen toont haar oplettendheid en de ontstemming, die reeds onder haar gewekt is, door de straf in het eerste geval toegepast, toont, dat men in Duitsch land wel zeer serieus de zaken zal moeten behandelen. —0—0—0 Lloyd George heeft de vertegenwoordi gers van de myneigenaren en mijnwerkers weer eens byeengeroepen, teneinde te trachten een einde te krijgen aan de myn- werkersstaking, die steeds zwaarder op het economisch leven in Engeland gaat drukken. Lloyd George heeft in zijn openingsrede medegedeeld, dat de regeering bereid is financieele steun te verleenen aan de industrie, als een tydelijke regeling getroffen wordt, om de loonen geleidelijk tot het peil te veriagen, maar alleen onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat men tevens over de voorwaarden van een blyvende regeling tot overeenstemming moet zyn gekomen. De onderhandelingen zyn nog niet ge; eindigd en afgewacht moet worden, of zij het beoogde resultaat zullen opleveren. —0 0—0 Lloyd George is er in de afgeloopen week nog eens weer aan herinnerd, dat de toestand in Ierland nog steeds buitenge woon ernstig is. Door de Sinn Feiners is door de verwoesting van het douanegebouw te Dublin een gebouw van groote historische waarde en door de daarbij geleverde schietpartijen, het bewijs geleverd dat zy voor niets- terugdeinzen. Er zyn daarby weer heel wat slachtoffers gevallen. Ende vredesklanken schynen ook weer verstomd te zyn. Men hoort er in de laatste dagen tenminste .niets meer van. Wat er van Ierland moet worden? Nie mand weet het. TEXEL, 31 Mei 1921. Wij vestigen de aandacht op de advertentie der Handelsdagschool te Helder voor de aanmelding van nieuwe leerlingen. Wij achten, het niet noodig, opnieuw het doel en de inrichting dezer school, uiteen te zettenin de adver tentie zijn trouwens de vakken van onderwijs genoemd. Alleen de mededeeling, dat in een gecombineerde vergadering ten Stad- huize van Burgemeester, Wethouders, den Inspecteur van het M. O., Mr. J. H. Thiel, het Dagelijksch Bestuur der A. H. W. V. en den Directeur der School eens gezind de conclusie werd aanvaard, dat de school zich moest ontwikkelen tot een 5 jarige. De adressen zijn reeds ver zonden. Zulk een Handelsschool met5-jarigen cursus bestaat eigenlijk uit 2 inrichtingen een 3 jarige Middelbare en een 2-jarige Hoogere Handelsschool. Men kan dus een diploma driejarige verwerven en daarna al ot niet geheel naar vrije keuze j de Hoogere Handels school bezoeken. Zoodra deze officieuze mededeeling officieel kan worden herhaald zullen we over het leerplan eener Hoogere Han delsschool het noodige meedeelen. Schietwedstrijden. Aan de schietwedstrijden van het korps „Buitengewoon Vrijwillige Landstorm" verband

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 3