Urinewegen, Blaas, Speciale organen der vrouw, Aambeien. Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Adyertsntièn. Goöp. Aankoop Vereen. D. E. S. te Eierland. Vergadering Aankoop Kaïniet, Veekoek, Zaaiwikken, enz. Spoordieustregeling ingaande 1 Juni. De dienstregeling aan het hoofd van ons blad is gewijzigd overeenkomstig de nieuwe spoordieostregeling. Aanbesteding T. E. S. O. De dood wenkt ieder uur. Het echtpaar Brouwer, wonende op een hofje aan de Nieuwenbaven te Gouda zou gisteren den gouden bruiloft vieren. De man is echter 's morgens overleden. Dankbetuiging. „Helder", afdeefing Texel, alhier gehouden op 18, 21 en 28 Mei j.l. werd door 27 personen deelgenomen. Het maximum-aantal punten, in 2 series te behalen, bedroeg 120 punten. De eerste prijs, een verguld zilveren medaille en een kunst voorwerp, door den heer Burgemeester be schikbaar gesteld, werd behaald door den heer H. Kievits met 105 punten. Aan den heer R.J. Timmer viel met 101 punten de 2e prijs, een zilveren medaille en een kunstvoorwerp ten deel, terwijl met 98 punten door den heer W. van Heerwaarden de 3e prijs werd behaald. De hoogste serie, maximum 60 punten, werd gemaakt door de heeren W. v. Heerwaarden en H. Kievits, elk met 54 punten. Door den heer H. S. Zijm werden 95 punten gemaakt, door den heer H. Maas 90, door de heeren J. Zijm en C. Trap ieder 89 en door den heer J. Schrama 88 punten. Naar men ons mededeelt, zal de prijsuitrei king waarschijnlijk te Helder plaats hebben, na afloop van de districts-wedstrijden aldaar, waaraan door een 10-tal schutters van de afd. Texel zal worden deelgenomen. De aanbesteding, bouwen van twee woningen te Oudeschild, geschiedde in 3 perceelen en in massa perc. I timmerwerk, perc. II metselwerk, 111 schilderwerk. Door 4 personen was ingeschreven als volgt I II lil massa A. Blom, f4179f780 f8919 Gebr. Timmer 4575 9447 M. Blom Jz. 4597 780 J. Trap Jz. f 3947 Perceel I en III zijn gegund aan den heer A. Blom Jz. Oudeschild, perceel II aan den J. Trap Jz., Oosterend. De Cocksdorp. De zoon van M. de Visser in Eierland had Zaterdag j.l. door het op hol slaan der paarden het ongeluk van den wagen te vallen. Doordat hij in de leidsels verward zat, werd hij een eindweegs meegesleurd, waarna de paarden tot staan werden gebracht. Bewusteloos werd de knaap opgenomen en op de hofstede „Nieuw Duinoord" gebracht, waar dr. Keidel spoedig hulp verleende. Zijn toestand was van dien aard, dat hij voorloopig niet vervoerd mocht worden. Gehouden Zaterdag 28 Mei 1921 's voormiddags 10 uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, de heer Boon is met kennisgeving, wegens droeve familie omstandigheden, afwezig. Na opening van de vergadering werden de notulen van de raadsvergaderingen op Donderdag 17 Maart en Zaterdag 23 April j. 1. gehouden, achtereenvolgens gelezen en onge wijzigd vastgesteld. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet mededeeling van: a. schrijven van den gemeente-reiniger B. Houtwipper, houdende dankzegging aan den Raad voor verhooging jaarwedde. b. Idem van den heer G. Brouwer, benoemd hoofd der school te de Cocksdorp, houdende mededeeling van ongesteldheid en bericht, dat zoo zijn gezondheidstoestand dat niet verhin derd, de functie door hem 1 Juni a. s. zal wor den aanvaard. c. goedkeuring Ged. Staten van de besluiten tot aankoop grond verbreeding Suikerweg en Koogerweg. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Benoeming lid commissie tuering schooluerzuim. Benoemd wordt de heer W. J. Dernison, aftredend. 3. Benoeming leden schoolcommissie. Tot leden der schoolcommissie worden vol gens de wet benoemd, le ouders van leerlingen die een openbare lagere school bezoeken, de heer C. C. de Maar, Burg. 2e. ouders van leerlingen van een bijzondere school in deze gemeente, de lieer K. Vlaming, Nieuweschild. 3e. meerderjarige onderwijzers aan een o. 1. school, de heer C. Schaap, Oudeschild. 4e. meerderjarige onderwijzers aan een bij zondere school, de heer W. H. Willemsen, den Burg. 5e. overige meerderjarige ingezetenen der gemeente, mevr. A. Dijt-Koster, den Burg. De heer Vlaming neemt de benoeming voor loopig aan. 4. Verzoek eeruol ontslag uan den Heer Frederiks als onderinijzer aan de school noor M. U. L. O te den Burg. Het ontslag wordt eervol verleend tegen 16 Juni a. s. 5. Benoeming onderinijzeres aan deo.l. school te den Hoorn. Mej. J. N. Koopman van Oudeschild, eenige sollicitante, wordt met algemeene stemmen benoemd. 6. Benoeming onderwijzer aan de school te den Burg. In de vacature-Frederiks wordt benoemd no. 1 van de voordracht, de heer J. A. van der Vlis, Scheveningen. De heeren Dekker en Vlaming achten het gewenscht dat sollicitanten zich bij de leden van den Raad presenteeren. Wanneer sollicitanten onderling afspreken het niet te doen, is daartegen meent de voorz. niets te doen. De heer Epe acht overlegging van een ge neeskundige verklaring omtrent den gezond heidstoestand van den sollicitant gewenscht. De voorz. geeft de wenschelijkheid toe, de benoemde komt echter juist uit militairen dienst, verkeert dus zeker wel in een goeden gezond heidstoestand. 7. Vaststelling uerordening op de keuring uan waren. 1 Juli a.s. treedt de warenwet gedeeltelijk in werking. Onze gemeente ressorteert onder den kring Alkmaar, de kosten van den keuringsdienst worden voor de helft door het Rijk gedragen, voor de wederhelft door de gemeenten, in ver houding tot het zielental. Een gemeente-ver ordening dient te dier zake te worden aangeno men. Op voorstel van B.en W. wordt het door de Regeering verstrekt ontwerp, ongewijzigd vastgesteld. 8. Wijziging reglement fllg. Weeshuis. In verband met de verzorging van uitbestede personen en toezicht op die verzorging, behoe ven art. 8 en 9 van het reglement van het Alg. Weeshuis wijziging Regenten hebben bericht geen bezwaar te hebben tegen de door B. en W. ontworpen wijziging. Zonder discussie goedgekeurd. 9. Herziening jaarwodden uan enkele gemeenteambtenaren. Komt ter tafel een voorstel van B. en W. om, in verband met een tot hun college gericht verzoek, en op grond vooral van het argument, dat in zoo goed als alle gemeenten met een ongeveer gelijk zielenaantal aanmerkelijk gun stiger salarisregelingen bestaan dan op Texel, de salarissen van den gemeente-opzichter en de beide ambtenaren ter secretarie te herzien. Bij de besprekingen in de vergaderingen is tevens de bezoldiging van den gemeente-bode onder de oogen gezien, een toeslag komt B. en W. ook voor hem gewenscht voor. Voorgesteld wordt de jaarwedde .van den gemeente-opzichter te brengen in aanvang op f1800,— met éénj. verhoogingen tot f 2400,— voor den len ambtenaar op een bedrag als genoemd, verminderd met f300.— als de titu laris niet in het bezit is van het diploma en voor den 2e ambtenaar op f 1100.met éénj. verhoogingen tot f1500.—, benevens f200, voor het bezit van diploma, zoomede aan de drie genoemde ambtenaren tot wederopzeggens een toeslag te geven van f 400,— per jaar en aan den gemeente-bode een toeslag van f 100; per jaar, alles met ingang van 1 Juli 1921. De heer Beumkes opent de besprekingen, meent dat billijkheid medebrengt de verhoogin gen 1 Januari 1921 te doen ingaan en doet daartoe het voorstel. De heer de Vries stelt bovendien voor, met het oog op pensioensaanspraken, de bedragen als toeslag voorgesteld, als jaarweddeverhooging te beschouwen. Spr. gaat met het voorstel Beumkes accoord, Texel moet niet zijn het zwarte schaap voor de ambtenaren. De heer Keesom vindt het gras zich reeds voor de voeten weggemaaid door den heer de Vries, toch wil spr. nog even zeggen, dat een verhooging van f 100 voor den bode hem te laag voorkomt. Voor verhooging van het tractement van den bode acht ook de heer de Vries alle redenen aanwezig en stelt met een woord van waar deering voor diens diensten voor, den ge meentebode een toeslag te geven van f200,— per jaar. Even wil de heer de Graaf getuigen, dat een salarisregeling als voor de onderwijzers, hooger tractement voor gehuwden en een kindertoeslag hem meer sympathiek is, een meening die de heer Kikkert zegt te deelen. Niet daarmede eens is het de heer Epe, die het gezinsloon kent in de practijk, spr. vindt het een gevaarlijk terrein, den een voor hetzelfde werk meer geld te betalen dan den ander. Trouwens het is een principieele kwestie. De heer de Graaf geeft dat laatste toe, er valt niet over te praten, men is voor gezins- toon, of men is er tegen. Spr. zal niet tegen het voorstel B. en W. stemmen, doch wil zijn ideën niet onder stoelen of banken steken. Ik lees wel in het preadvies van tractementen zegt de heer Dekker, maar niet van de belooning voor overuren, bij volkstelling, enz. Bij karweien als genoemd, dient echter iets extra's te worden betaald, dat zal ook straks met de landbouw-telling het geval zijn, zegt de voorz., het systeem overwerk bestaat echter op de secretarie niet, spr. zou daar ook sterk tegen zijn. De heer Dekker zegt van meening te zijn, dat wij een toestand doormaken waarbij zui nigheid gewenscht is. Overtuigd van de noodzakelijkheid, doch niettemin met schroom, gezien de houding van de leden van den Raad bij vorige voorstellen, zijn B. en W. met het voorstel tot herziening van de jaarwedden gekomen, zegt de heer Bakker. Spr. kan niet nalaten zijn verwondering uit te spreken, over de strooming, die thans is waar te nemen. Niettemin verheugt hij zich over de ruimere opvatting, al vraagt hij zich zelf af, of het niet is een voorzichtiger poliliek, een bijslag te geven, dan verhooging van jaar wedden. Uit de rede van den heer Bakker, meen ik te moeten opmaken, zegt de heer Epe, dat het Dagelijksch Bestuur zich door den Raad over troeft acht. 't Is een verschuiving van meening, een opgaande tijd. Over de kwestie van terug slag behoeft men zich niet ongerust te maken. Geen ambtenaar zal bij een algemeenen terug gang tegen verlaging van bezoldiging bezwaar maken. Eerst geven wat hen toekomt. De heer Kuip wil op het gezegde van den heer Bakker even terugkomen. Spr. was eerst wel eens tegen verhooging, maar nu allen die hebben gehad wil hij het dezen ambtenaren niet onthouden. Als het regel wordt zijn opinie kenbaar te maken, dan wil ik, zegt de heer Vlaming, even zeggen mee te gaan met het voorstel B. en W. en wat de bezoldiging van den bode betreft met het voorstel de Vries. In verband met de uitlating van den heer Bakker wil de heer de Vries nog even zeggen dat het hem niet te doen is B. en W. te over troeven, dat hij bij bezuinigingen steeds no. 1 is, doch dat hij den ambtenaren de geleden schade wil vergoeden. De discussies worden gesloten. Op een vraag van den heer Bakker antwoordt de voorz. nog even, dat de Raad de jaarwedden regelt, dus ook bevoegd is, die te eeniger tijd te verlagen. Bij de daarop gehouden stemming, voorstel de Vries, wordt met 7 stemmen voor de jaar wedde ran den gemeente-opzichter vastgesteld op f2200—f2800. Tegen stemmen de heeren Vlaming, Beumkes, Dekker, Dijt en Bakker. Zonder stemming wordt tot de jaarwedde-ver- hooging ten opzichte len en 2en ambtenaar besloten. Dat de verhooging voor den bode f200 zal bedragen wordt met 8 tegen 3 stemmen bepaald. Tegen stemmen de heeren Koning, Dijt en Bakker, blanco de heer Dekker. Het voorstel-Beumkes om aan de jaarwedde verhooging terugwerkende kracht te verleenen tot 1 Januari 1921, wordt met 7 stemmen aan genomen tegen stemmen de heeren Koning, Vlaming, Dekker, Dijt en Bakker. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. met het oog op pensioens-aanspraken, bij accla matie besloten, de arbeider P. G. Spigt, sedert eenigen tijd bij de gemeente werkzaam, voor een jaar vast te benoemen tegen een weekloon van f22.'tls de bedoeling van B. en \V. Spigt te eeniger tijd voor een vaste benoeming voor te dragen. Voor het bepalen van een blijvend loon acht het college thans niet den juisten tij d. Waarom hier geen vaste aanstelling vraagt de heer Epe. 't Is bij wijze van proef, antwoordt de voorz. en de heer Epe neemt daarmede blijkbaar genoegen. Komt ter tafel een voorstel van B. en W. om met het oog op pensioensaanspraken te willen besluiten, de voorloopige regeling, door de commissie van het G. E. B. getroffen, in verband met de arbeidswet October 1920, en die goed blijkt te voldoen, te sanctioneeren en de jaar wedde van den chef-machinist met ingang 1 November 1920 te stellen op f 2450,plus vrije woning, vrij licht en premie-vrij penéioen, terwijl de machinedrijver van af dien datum per uur wordt betaald, tegen een uurloon van f 0,50, waarvoor den chef-machinist een crediet van f900,— wordt toegestaan. Het aanleggen van huisgeleidingen geschiedt voor persoonlijke rekening van den machine drijver. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voor stel ongewijzigd aangenomen. Ik stel voor, zegt de heer Dekker, het zoo te maken, dat het Dagelijksch bestuur ieder am btenaar maar zooveel geeft tot hij tevreden is. Applaus. Een gezegde van den heer Bakker „ze nu maar waar te nemen, nu ze een royale bui hebben", zegt de heer de Vries niet zonder protest te willen laten passeeren. Dan zit er zeker een kern van waarheid in, repliceert de heer Bakker. 10. Financieele regelingen dienst 1920. Lijst van betalingen uit de post onvoorziene uitgaven, suppletoire begrooting en staat van af- en overschiijving worden bij acclamatie vastgesteld. 11. Goedkeuring begrooting enz. Alge meen Weeshuis. Op advies van de commissie van onderzoek, bij monde van den heer de Graaf uitgebracht, wordt de begrooting goedgekeurd. Als punt 12 wordt aan de agenda toegevoegd „Vaststelling rooilijn in de Gravenstraat voor een woonhuis voor den heer Jb. Bakker Wz. aldaar. De rooilijn wordt overeenkomstig het voorstel B. en W. vastgesteld. Besloten wordt voorts nog tot het aangaan van een kasleening ad f25,000. Bij de rondvraag neemt de heer Epe de gelegenheid waar, even te getuigen van de uitstekende prestaties van de motorbrandspuit bij gelegenheid van den brand in zijne om geving. Met klem dringt de heer Dekker aan op verbetering van waterwegen zulks ter bestrijding van de werkeloosheid, die thans ongekend groot is. Een overleg te dier zake tusschen gemeente bestuur en polderbesturen, voor afvoerkanalen Eijerland en Waalenburg komt spr. dringend noodlg voor. Op verzoek van den voorz. deelt de heer Dijt een en ander mede, o.a. dat wanneer voor 15 Juni de besturen van Waalenburg en Eijerland het over de plannen niet eens zullen zijn, Ged. Staten een beslissing zullen nemen. Of dan aan de uitvoering dier plannen misschien spoedig een begin van uitvoering zou kunnen worden gegeven, kan de heer Dijt niet zeggen. Sluiting. Telling betreffende het grondgebruik en den veestapel. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat evenals in 1910 in dit jaar, aanvangende voor deze gemeente op Donderdag 2 Juni a.s. een telling zal plaats hebben betreffende het grondgebruik en den veestapel. Deze telling heeft, evenals de vorige, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landbouwstatistiek en is dus in het belang van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van allen ingeroepen, om deze telling te doen slagen. Deze steun wordt verleend door de gege vens zoo nauwkeurig mogelijk te verstrek- ken. Opdat ieder het antwoord gereed kunne hebben, wanneer de personen met de telling belast, zich aanmelden, wordt hier mede gedeeld, waarover het onderzoek loopt. Wat het grondgebruik betreft, wordt gevraagd naar a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, tuingrond en grasland) die men in gebruik heeft, b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van dat gepachte land van ouders is gepacht. c. hoe groot de oppervlakte bouwland en tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is, d hoeveel van elk dezer twee rubrieken gelegen is in een andere gemeente, dan die waarin de gebruiker woont. Bij de opgaven moet de kadastrale grootte worden opgegeven. Wat den veestapel aangaat, wordt ge vraagd naar het aantal paarden boven en beneden 3 jaar, het aantal runderen, waarbij worden onderscheiden springstieren, melk koeien, mestkalveren, ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 jaar, het •aantal heideschapen, het aantal andere schapen, gesplist in die boven en beneden 1 jaar, het aantal geiten en bokken, het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven het getal boven en beneden 6 weken, het aantal kippen waarvan onderscheiden lijk het getal in 1921 geboren kuikens en de oudere kippen en ten sloite het aantal korven en kasten met bijen. Texel, 30 Mei. Aangevoerd: 4 Koeien 1750,a f800, 2 Pinken f 275 a 1 300. 21 Nuchtere kalveren 135 a f75. 23 8chapen f45.— a f 55, 5152 lammeren f28 a f38. 30 Bchrammen f.35 a 160. 20 Biggen 125 a i 30. Eierenreiling. Den Burg, 30 Mei. Aangevoerd 62 partijsu. 5810 stuks, bipeieren i 9,60 a t 10,30 per 100 stuks, eendeieren f 10,— a f 0,— jonge hanen 0,50 a f 1,10 per stuk. Alkmaar, 20 Mei. Op de hedeu gehouden graanmarkt waren aangeveerd 539 H.L. De prijzen waren Tarwe f 22,— a f 26, gerst cnev. f 16,50 a f 19,50. haver t 12,— a f 16.50, paarde- boonen fal bruine boonen f 15,a f 25,—, citroenboonen f 20,— a f 22,—, witte boonen f 25,a f 30, blauwmaanzaad f 30,— a f erwten groene f 15,a f 40,erwten groene gr. t af grauwe 150,— af—, vale f af rogge f 22,50 at—, per 100 Kg. Tegen verstopping 2 gebruike men Foster's Maagpillen, een uit stekend, geen gewoonte vormend laxeer middel. Prijs f 0,65 per flacon, alom ver krijgbaar. GETROUWD: P. DEKKER en A. VERMEULEN, die hartelijk dankzeggen voor do vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Haven—Oudesohild, 26 Mei. Ondergeteekenden betuisen langs dezen weg hun welgemeenden dank aan allen, die blijken van deelneming gaven bij de teraardebestelling van hunne Dochter, Verloofde, Zuster en Nicht ANTJE BOON. UW. BOON en Familie. Nieuwendam, Mei 1921. op Vrijdag 3 Juni a.s., 's avonds 8 uur, zomertijd, bij F. BAKKER. Het Bestuur. Volkomen genezing van alle ziekten dezer organen Ontsteking, pijn, zwakte, onmacht, aanhoudend aandrang tot urineeren (bed- wateren), verschillende verliezen voor bei de geslachten, vernauwing enz. door won derlijke plantextracten van Dr. DAMM4N, Specialist. Vraagt gratis brochure No. 191 met bewijzen aan SNABILIE, Gr. Markt 7, Rotterdam, met opgave voor welke ziekte. 4

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 4