üTz¥lE V 3506 Zaterdag 4 Juni 1921. Sé84' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws, FEUILLETON. O It blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN en ABVESTENTIEN worden aangenomen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. üitg. Fikua LAN0EVELÏ ft DE ROOM, Parkstraat, Bok» of Txt LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. - Dienstregeling 1 Juni 1931, !2.19§ I" TEXEL, 3 Juni 1921. Demonstratie Stamboeklammeren. Door goed weer begunstigd had Woens dag op het marktplein alhier bovenver- melde demonstratie plaats. Er was heel wat animo voor, ongeveer 400 dieren werden aangevoerd en er waren mooie exemplaren onder. Dat getuigen zeker wel de prijzen, die besteed werden. De hoogste prijs voor ramlam- meren besteed was f 100, die voor ooilammeren f70. Er werd aardig zaken gedaan. Naar wij vernemen, voornamelijk voor Gro ningen en Friesland, een nieuw afzet gebied dus. Van de aangevoerde ooilammeren werd zoo ongeveer 75 procent verkocht, het percentage dat van de ramlammeren verkocht werd, was maar gering. Tuinbouwvereeniging. De vergadering op Woensdagavond in café „den Burg" gehouden, was al heel zuinig bezocht, zoo zuinig zelfs, dat de voorzitter in overleg met de weinige aanwezige leden overeenkwam, ze niet als een vergadering te beschouwen en zich te bepalen tot de mededeeling waarvoor de vergadering was belegd. De aanleiding was, dat de heer Inspec teur van het Landbouwonderwijs voor afgevaardigden van de alhier bestaande land- en tuinbouwvereeniging ten stad- huize een rede heeft gehouden, betreffende het voorbereidend landbouwonderwijs. In afwijking van het oorspronkelijke plan, een rijkschool, heeft de regeering thans bepaald, zoo was den voorzitter uit bovengeqoemde rede gebleken, dat het onderwijs van belanghebbenden zal moeten uitgaan. Belanghebbenden zullen een inrichting van onderwijs als bedoeld, bij het Rijk dienen aan te vragen. Als eisch wordt echter gesteld, dat elke klasse door minstens 12 leerlingen zal worden bezocht. Het gemeentebe stuur zal voor een geschikte localiteit moeten zorgen. Boodelijk motorongeluk. Op den Haagweg tusschen Delft en Den Haag is hedennacht een wielrijder aangereden door een motorrijwiel, be stuurd door den student Van H. uit Delft. De wielrijder viel tegen den grond en brak een arm. De student werd tegen een boom geslingerd en op slag gedood. Te Zandvoort is Vrijdag de echt- genoote van den onderwijzer O., toen zij fietsende, een vrachtauto wilde passeeren gevallen, en met het hoofd onder een voorwiel van die auto geraakt. Zij was dadelijk dood. Onjuiste aangifte Rijksinkomstm- belasting. Het Haagsche Hof heeft het vonnis bevestigd van de Rechtbank te Dordrecht veroordeeiende den directeur der N.V. „Betondak" te Gorichem, wegens on juiste aangifte van de Ryksinkomsten- belasting tot een week gevangenisstraf. Badseizoen. Gisteren is het Badpaviljoen van Noordzeobad-Vlieland op de gebruikelijke wijze geopend, d.w.z. met muziek van Vlielands Fanfarecorps. Er was veel publiek aan het paviljoen aanwezig. Echter zagen we nog geen badgasten. Naar we vernemen is de aanvraag niet buitengewoon. Meer vraag is er naar woningen (of gedeelten er van) te huren dan naar pension. N. Harl. Ct. Watergebrek. Een lezeres schrijft aan de Schag. Ct. Deze week kwam ik door watergebrek tot de ontdekking, dat wanneer men in welwater op één emmer water 2 thee lepels zuiveringszout en een stukje soda doet, men dit water kan gebruiken voor omwaschwater en ook voor kleeren in te wasschen. 't Schuimt als gewoon re genwater. In myn omgeving merkte ik, dat zeer weinigen dit weten. Is het misschien te veel gevergd u te verzoeken dit in uw blad aau de buismoeders te vertellen. Menigeen is er allicht mee gebaat. Men meldt uit De StreekDe langdurige droogte dreigt noodlottig te worden voor den aardappeloogst. Inzon derheid de planten, die van de vorst geleden hebben en zich anders nog wel herstellen, krijgen het te kwaad. Zij verdrogen finaal. Beslag op gemeente-tractementen. Het Gerechtshof te 'sGravenhage heeft in overeenstemming met de Rechtbank beslist, dat op tractementen van gemeente-ambtenaren geen beslag executoriaal noch conservatoir kan worden gelegd. Wordt ver-oh d Abor.nemenUprpt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Pr®* der Adverlendénj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Van Zaterdag 4 Juni tot en met Vrijdag 10 Juni: voor rijwielen 9,47 uur, voor rijtuigen 10,17 uur Zomertijd. Donderdag 2 Juni v.m. 6,15 Vrijdag 3 7,10 Zaterdag 4 8,01 Zondag 5 8,46 Maandag 6 9,59 Dinsdag 7 10,12 Woensdag 8 10,57 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7Va uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.1} 7,28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1-31 12,37 3,24 1.52 ft 4.42 4.12" 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9,15 11.42 3.06 6,06 6,078,47 856 10,58 ll,15t 1.03 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. De typische lotgevallen van een gevangene in Engeland door STEVENSON. 113.) Diepe stilte. Natuurlijk moest ik mij verontschuldigen een verklaring geven voor mijn gedrag. Ratelend rolden de wielen over de kei- steenen van Edinburg. De raampjes rin kelden, het geraas was groot. "We reden voorbij een lantaren, maar ik kon het gelaat der gevreesde dame niet onderschei den. Eén oogenblik zag ik het profiel zich atteekenen tegen den gelen glans, maar toen verdween alles weer in diepe duisternis. Mevrouw, u zult niet begrijpen... ik moet u tenminste zeggen... vreemd gedrag Hop, hop, het rijtuig schokte. Het was een ontvettend pijnlijke toestand. Robie sloeg op de paarden, die in razenden vaart dun weg over vlogen en weldra bevonden we ons buiten do stal. Ik geloof, mevrouw, dat ik u niet langer dan vijf minuten nog Ik strekte mijne hand uit om t portier ie openen en ontmoette d.e vun Fiora in Telling betreffende het grondgebruik en den veestapel. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat evenals in 1910 in dit jaar, aanvangende voor deze gemeente op Donderdag 2 Juni a.s. een telling zal plaats hebben betreffende het grondgebruik en den veestapel. Deze telling heeft, evenals de vorige, niets uit te staan met de belastingen, doch wordt alleen en uitsluitend gehouden ten behoeve van de landbouwstatistiek en is dus in het belang van den Nederlandschen land- en tuinbouw. Met vertrouwen wordt daarom de steun van allen ingeroepen, om deze telling te doen slagen. Deze steun wordt verleend, door de gege vens zoo nauwkeurig mogelijk te verstrek ken. Opdat ieder het aDtwoord gereed kunne hebben, wanneer de personen met de telling belast, zich aanmeldeD, wordt hier mede gedeeld, waarover het onderzoek loopt. Wat het grondgebruik betreft, wordt gevraagd naar: a. de totale oppervlakte land (alleen bouwland, tuingrond en grasland) die men in gebruik heeft, b. hoeveel van die oppervlakte eigen land en hoeveel gepacht land is en hoeveel van dat gepachte land van ouders is gepacht, c. hoe groot de oppervlakte bouwland en tuingrond en hoe groot de oppervlakte grasland is, d. hoeveel van elk dezer twee rubrieken gelegen is in een andere gemeente, dan die waarin de gebruiker woont. Bij de opgaven moet de kadastrale grootte worden opgegeven. Wat den veestapel aangaat, wordt ge vraagd naar het aantal paarden boven en beneden 3 jaar, het aantal runderen, waarbij worden onderscheidenspringstieren, melk koeien, mestkalveren, ander mestvee en jongvee boven en beneden 1 jaar, het aantal heideschapen, het aantal andere schapen, gesplist in die boven en bepeden 1 jaar, het aantal geiten en bokken, het aantal varkens, waarvan afzonderlijk op te geven het getal boven en beneden 6 weken, het aantal kippen, waarvan onderscheiden lijk het getal in 1921 geboren kuikens en de oudere kippen en ten sloite het aantal korven en kasten met bijen. da duisternis. Onze handen rustten in elkander, vijf, (ien seconden lang klopten onze polsen tegen elkaar en zongen „Ik heb n lief, ik hob n liet.'' Mosseu Saint-Ivey, kionk eindelijk de vaste stem der oude dame (Flora trok haar hand terug) voor zoover ik kan nagaan en ik moet zeggen, dat ik uw doen en laten niet begrjjp heb ik u een dienst bewezen en dat is de tweede. Ja, mevrouw, en het is een dienst dien ik mijn leven lang niet zal vergeten. Ik ben bereid u te gelooven, indien u de goedheid wilt hebben u naar behooren te gedragen. Wederom diepe stilte. Nadat we ongeveer een mijl of twee hadden afgelegd, liet de onde dame opeens een dor portierraampjes naar benedeo, stak haar hoofd naar buiten en riep: Robie 1 Robie bracht de paarden tot staan. Deze heer W6n30ht uit te stijgen. Dat was heel verstandig van haar ge handeld want wfi bevonden ons vlak bij Swanston Cottage. Ik stocd op. U bent een zeer go6da vrouw, zeide ik, en de verstandigste dame die ik ooit neb ontmoet. Oeizeide ze. Terwijl ik uitstapte, drukto ik versteltn voer hei laatst Fio;a's hand. Mijn voet geraakte verward in etn der sjaals eu sleepte die mee. Ik bukte mij om haar op te rapen en op 't zeilde ougenblik word het portier diohtgeslagen. Mevrouw! Uw sjaal! Maar het rijtuig rolde weg. Do wielen bespatten mij met sljjk ea ik stond alleen op den weg. Terwijl ik met de oogen het licht der zich verwijderende laetarens volgde, drong het geluid van andero, naderende wielen tot mij door, en ik zag twee paar gele oogen komen. Ik had nog jutst den tijd, om op zij te springen en mij in een van regen doorweekten greppel te werpen. Hier hurkte ik neer; bet water liep in mijn dansschoenen en opeens joegen twee koelsoD in galop voorbij. HOOFDSTUK XXXII. Vrijdag: De Gordiaansche knoop wordt doorgehakt. Ik haalde mijn horloge uit mijn vestzak. Een bleeke straal, een zwak schijnsel van maanlicht viel op de wqzerplsat. Veertien minuten over eeoen. Ik zou dus zaven lange uren moeten wachter-, daar Fiora voor acht uar in den morgen niet op de afgesproken plaats kon wezen indien zij er teümiaste in slaagde het buis te verla ten oedanks de haar bewakende spionnen. Ma r wat moest ik inturschen beginseo Narr de sud terug kun ia niet. Ik wiet in den omtrek geen enkel huis behalve Jager's rust waar ik onder dak zou kunnen komen. Maar de mist was zeer dik en indien ik ook hetgeen niet waar schijnlijk was die herberg zon terug vinden, zou dan de waard wel lust hebben om een reiziger op te nemen, die geen andere bagage meebracht dan een Perzische sjaal Hij zon kunnen denken dat ik hem had gestolen. Ik had hem gedragen, terwijl ik de trap van het gebouw atging en de politie agenten hadden hem gezien. Zulk een sjaal droeg niet iedereen en was zeker bekend. Bovendien paste h]j niet bij mijn toilet, ik kon ook niet beweren dat het een „gage d'amour* was. Wel is waar werd de herberg „Jager's rast" door exoentrieke jagers bezocht, bijvoorbeeld door de zesvoeters, maar een jager ineen zwarten rok on con wit vest met vergeet- raij-nietjes is toch wat al te buitengewoons. En misacbien werd het buis bewaakt. Ieder buis in den omtrek werd zeker bewaakt. net einde van mijn overpeizingen was, dat ik de uren buiten doorbraoht, gehuld in de sjaal der Spartaansohe dame, gezeten op een steen, terwijl de regen op mijn bloot hoofd kletterde, langs mijn gezicht stroomde in mfin schoenen en in mijn hals, waar hij met eea straal langs mijn ruggegraat gleed. Eenmaal hief ik deu arm dreigen ten hemel.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1