breedte van meer dan een uur gaans in noordelijke richting overgeplant, groote hoeveelheden turf in de asch leggend. De huizenrijen langs de kanalen A. en B,, waar de wind op staat, werden voor een groot gedeelte ontruimd. De inboedel werd op schepen in veiligheid gebracht. Wij telden een 30 tal schepen, waarop ongeveer een hondertal gezinnen hun inboedel hadden geborgen. Groote rook wolken verhinderden den geheelen dag, ook maar eenigszins den omvang van den brand te schatten, doch tegen den avond kon worden vastgesteld, dat zes huizen een prooi der vlammen zijn ge worden, waardoor acht gezinnen dakloos zijn. Het blusschingswerk duurt den geheelen dag. Daaraan is in hoofdzaak te danken, dat veel gebouwon.. waar onder een openbare school, die groot ge vaar liep, behouden kon worden. Dank zij de omstandigheid, dat er Dinsdag weinig wind was, breidde de brand zich niet verder uit. Auto-ongeluk. Onder Lochem reed Zondagavond op den Zutfenscheweg een auto, tengevolge van een defect aan het stuur, tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd. Drie heeren uit Winterswijk, die er in zaten, benevens de chauffeur werden alle vier ernstig gewond. Een fietser heeft onmiddellijk hulp uit Lochem ge haald. N. v. d. D. Een Nederl. dorp in Frankrijk' 12 Juni a. s. zal het Nederl. dorp Lens aan de Fransche regeering worden over gedragen. Bij die gelegenheid zal een „Hollandsche dag" worden georganiseerd. De chef van de Hollandsche Missie te Lens, de heer H. Sangster heeft aan de vereeniging „Nederland in den Vreemde" verzocht, op dien feestdag films over Nederland in Lens te vertoonen. Het bestuur van genoemde vereeniging heeft dit verzoek ingewilligd. Steunpilaren van den Staat. Naar aanleiding van het besluit der Regeering, om de beurs gedurende de maanden Juni en September 's Zaterdags niet te sluiten, heerschte deze week groote ontstemming onder de beurs- menschen te Amsterdam. Toen dan ook 's middags de R9geeringscommissaris, de heer Van Troostenburgh de Bruyn, aan wiens advies men het besluit toeschrijft, op de beurs verscheen, moest hij het van alle kanten ontgelden. Men begon hem een twijfelachtige aubade te brengen; hekeldichtjes werden gezongen en het slot was, dat de heer Van Troostenburgh ondanks al de moeite, die het bestuur zich gaf, om hem te beschermen, door de joelende menigte van de beurs werd gedrongen. Tegen het einde van den beurstijd stortte men zich op zijn nis, waarvan geen stuk heel bleef. Zij werd geheel afgebroken en vernield. De grillen van een onweer. In Drente heeft het den Eersten Pink sterdag ongemakkelijk geonweerd. Op verscheiden plaatsen heeft de bliksem brand gesticht. Te Peelo zat de familie M. om de tafel. Bij een hevigeu slag vielen twee kinderen op den grond. De bliksem was door de schoorsteen binnen gedrongen, had de twee kinderen geraakt en was door de op een kier staande deur weer verdwenen. Alleen een splinter was er van de deur, terwijl de verdere familieleden ongedeerd bleven. De kinderen, een meisje van 16, en een jongen van 14 jaar, bleken bewusteloos te zijn. Het meisje is zoo goed als her steld, de jongen is een paar dagen be wusteloos geweest. Asser Ct. Een voordracht voor gedetineerden. In het kerkje van het Huis van Be waring te Haarlem heeft de heer Otto van Tusschenbroek, directeur van het Museum van Kunstnijverheid een voor dracht gehouden over: „Wat wij van ons leven kunnen maken en de schoon heid daarvan." Gedurende anderhalf uur heeft het gehoor van gedetineerden, dat meermalen met luiden bijval van instem ming met het gesprokene blijk gaf, den spreker met aandacht gevolgd. Deze voordracht had plaats met mach tiging van den Minister van Justitie. Doodgereden} Op den Straatweg bij Abcoude werd gistermiddag een fietsende jongen door een automobiel aangereden. Ernstig gewond werd hij met hetzelfde voertuig naar Amsterdam gebracht, doch hij over leed reeds onderweg aan zijn verwon dingen. Een nieuwe slootengraafmachine. De directie van de Nederlandsche Heide maatschappij heeft een proef geno men met een uit Amerika aangevoerde machine, die daar gebruikt wordt voor het graven van slooten. De machine is in werking gesteld op het grootste land bouwbedrijf in Ovèrijsel, n.l. dat van de N.V. Zuivelfabriek „Statum", te Lemeler veld. Op eeu nieuwej ontginning van heide aan den voet van den Lemelerberg moeten vele kilometers slooten worden gegraven in het Loo-veen. De machine is vrij eenvoudig gecon strueerd en schuift, door 8 a vier zware paarden getrokken, bij het voortbewegen den grond over de verlangde breedte op zijde, telkens ter diepte van 10 c.M., zoolang, tot de noodige slootdiepte is verkregen. Uit den aard der zaak kan nog niet worden vastgesteld, of de machine op alle grondsoorten economisch kan worden aangewend, met betrekking tot de noo dige trekkracht en het eventueel nader afwerken der gemaakte slooten. Die afwerking is noodig voor het te maken talud der slooten en de verplaatsing van den op zijde geschoven grond. Waar bij het gebruik der machine thans nog geschoold personeel ontbreekt, moesten de voorloopige resultaten, die niet ongunstig waren, met eenige reserve worden aanvaard. In vochtigen zand grond werkte de machine bij de proef neming vrij goed, in drogen grond minder goed. Wellicht kan het noodig zijn, de paardenkracht door een tractor te ver vangen. De machine blijft voorloopig te Lemelerveld in bedrijf, tot voortzetting der proefneming. Had-je-me-maar bedankt als Raads lid. Naar wij vernemen, heeft C. de Gelder (Had-je-me-maar) verklaard, zijn bedoe ming tot lid van den Gemeenteraad van Amsterdam niet aan te nemen. Omtrent de wijze, waarop dit geschied is, deelt men van de zijde van het Am- sterdamsche gemeentebestuur mede Aan den benoemde was door het ge meentebestuur op de in de Kieswet voorgescbreven wijze van zijn benoeming kennis gegeven. De desbetreffende stuk ken waren bezorgd aan bet door hem bij zijn candidaatstelling opgeven adres, zijnde de wooing van zjjn zoon. Deze had de bescheiden in ontvangst genomen met de belofte ze aan zijn vader, die de laatste dagen in Den Haag od Rotterdam zwierf, te zullen overhandigen. Maandag bleek aan het gemeentebe stuur, dat De Gejder zich in het Huis van Bewaring te Amsterdam bevond, tot het ondergaan van een straf, die hij nog te goed had. Dinsdagmiddag is hem toen aan dat gebouw een nieuw stel stukkeu bezorgd. De Gelder nam ze in ontvangst, in tegenwoordigheid van den directeur van het Huis van Bewaring en van den heer Jippes hoofdcommies van de afdeeling Algemeene Zaken ten Stadhuize, benevens een rechercheur van politie. De Gelder verklaarde daarop, geheel eigener beweging, dat hij met de geheele verkiezing niets te doen wilde hebben. En hij bekrachtigde die verklaring door met gebruikmaking van het daartoe bestemde formulier de verklaring te teekenen, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad van Amsterdam niet aannam. Als gevolg daarvan zal nu een zitting van het Centraal Stembureau moeten plaats hebben ter voorziening in de va cature-De Gelder. Daarbij zal dan moeten worden vastgesteld, dat in deze vacature niet kan worden voorzien.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 6