G-emen^d Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Marktberichten. Prof. Broekema zal spoedig den 70- jarigen leeftijd bereiken en alsdan als hoogleeraar moeten aftreden. Prof. Broekema werkt nog onvermoeid aan de veredeling van zaaigranen, aan de bestrijding van plantenziekten. Plannen zijn gerijpt een fonds bijeen te brengen voor de stichting van een boerderij 6 a 8 H.A groot, „de Broekema- stichting", opdat de hoogleeraar zijn werk ook verder zal kunnen voort zetten. Het Hoofdbestuur van de H. M. van Landbouw twijfelt niet of de landbouwers zullen blij zijn hunne dankbaarheid te kunnen toonen en zullen daarvan door ruime giften blijk geven. Besloten wordt vanwege de afdeeling Texel f 25,— voor genoemd doel beschik baar te stellen, terwijl een lijst ter teekening voor de leden zal worden neergelegd. Over de alhier op te richten lagere landbouwschool doet de voorz. eeuige mededeelingen en voorlezing van ODt- werp-reglement, leerplan enz. Besloten wordt den beer Burgemeester te verzoeken een vergadering van be stuurders van vakvereenigingen en be langstellenden te willeu bijeenroepen, opdat een commissie tot stichting en in standhouding van een lagere landbouw school in deze gemeente kan worden gevormd. De rondvraag levert niets op, de actie tegen den achturigen arbeidsdag wordt door den vooizitter nog even ter sprake gebracht. De bekerwedstrijden. De jaarlijksche wedstijjden om den beker, door de Java China-Japanlijn aangeboden, hadden Zondag weer onder veel belangstelling plaats. Precies half twee ging het onder de opwekkende tonen van Texelsch Fan farecorps vanaf het marktplein naar het Sportterrein, alwaar bij aankomst de wedstrijden onmiddellijk een aanvang gingen nemen. Het eerste nummer van het programma was het discuswerpen, daaraan werd, evenals aan de andere nummers om den beker, door 6 personen deelgenomen, 3 leerlingen van de Z.V.S. en 3 niet- leerlingen. De heer G. Ph. Homs, leerling der Z.V.S. behaalde hier de {overwinning met een afstand van 25,98 M. Bij het speerwerpen mocht de heer H. C. A. Kievits de eerepalm wegdragen met een afstand van 31,79 M. De match tusschen Zeemacht I en Texel I was er een van uitstekend ge halte. Er is prachtig werk te zien ge geven. Zeemacht speelde voor rust voor den wind en slaagde er toen in tweemaal het leer tusschen de palen te deponee- ren. Rust ging in met 2-0 voor Zeemacht. Daarna was de kansAan Texel, die hem uitstekend benut heeft, door den bal tweemaal den Zeemacht-keeper te doen passeeren en zoodoende gelijk spel te maken. Hoe ook Zeemacht zich weerde, ze slaagde niet daarin verandering te bren gen, dank zij onzen keeper van Wamel, die het bruine monster geen kans gaf. Partijen waren gebleken tegen elkaar op te wegen, er was geen winner en geen verliezer, Texel toonde zich echter zoo sportief zijn gasten het uitgeloofde zilveren kruis te vereeren. Bal-ver-werpen was het slotnummer, de heer J. T. A. M. Wap, leerling Z. V. S. trad hierbij ais overwinnaar uit het strijdperk met een afstand van 2S.58 M. In opgewekte stemming en met muziek voorop maakte men nog een rondje door het dorp. Waar is nu het vaandel van de sport- vereeniging? boorden wij vragen. Wij zijn het antwoord schuldig moeten blijven. Uitte Kruis. Ingekomen is een gift van E. B., Burg 'f5; Jb. D. BzDijkmanshuizen f2,—. Wijkverpleging. Jb, D. Bz., Dijkmanshuizen f3,—. Ongelijk verdeeld. Wij hebben gelezen van een wolkbreuk boven Amsterdam en Haarlem, maar uit Broek in Waterland schrijft men 10 Juni aan de Goedk. Purm. Ct Ofschoon het de patste dagen in sommige gedeelten van ous land verba zend beeft geregend, is bij ons zoo goed als niets gevallen. De gevolgen hiervan doen zich dan ook terdege gevolen. Het watergebrek wordt met den dag grooter. De bakken vau Het Witte Kruis en die der Kerk zijn zoo goed als leeg en ook de groote bakken bij sommige particu liere huizen, waaruit nog wel wat be langloos wordt afgestaan, geraken leeg. Het is dan ook te hopen, dat er spoedig regen valt, anders zal het gemeentebe stuur dienen in te grijpen door, evenals op andere plaatsen geschiedt, water te laten komen uit Amsterdam, Ook voor de weilanden is 'n flinke regenbui zeer gewensGht. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer D. C. Lap B. Cz. slaagde den 13en dezer te Alkmaar voor het eind examen Gymnasium (Diploma A.) De Kermis. De kermis is weer aanstaande. Over 14 dagen zitten wij er midden in. Vooral de jeugd zal zeker belang stellend 'z(jn te weten wat er alzoo is te verwachten is en wij hebben dus ter bevoegder plaatse geïnformeerd. Allereerst is het weer de bioscoop van Regter en de Jong, die op de Groeneplaats een plaatsje is aangewezen, daarnevens de luchtschommel van Theunisz, de Wild West of paardendraaimolen vau v. d. VeeD, een zweefmolen van Wed. Dirks een schiettent van Schuurman, de vroolijke keuken van Reindorp, de goocbeltent van Zuidema een suiker kraam, de galanteriekraam van Witte, de palingkraam van Warner en een visch- en bakstalietje. Op het Groentje komt vermoedelijk de schouwburg van Fer. de la Mar van Amsterdam. Bij de Waag, alias Vischmarkt, komt een panorama te staan, een werpspel en Entostent, een vliegtuigtent, een weegtoestel, een nougatkraam en de suikerkraam van Dekkers. Aan de Binnenburg als van ouds de galanteriekraam van Koppies en aan de Zwaanstraat de palingkraam van Wed. Kareis. 't Is zoowaar een heele rits. De kermis is alvast een druk bezochte, al is het dan nu nog van hen, die er brood hopen te verdienen. Om onzen arbeidslust wakker te houden, is voor ieder een zekere mate van afwisseling de boodschap. Een verlovingsring weergevonden. Een landbouwer te Opheusden ver kocht een koe aan een slager te Rhenen die bij het slachten een gouden ring in de maag van het dier vond. Deze ring bleek de verlovingsring van een zoon van den landbouwer te zijn, dien hij verleden jaar bij het oogsten verloor Het gieten in stadstuintjes. Als algemeene regel geldt, dat men niet eiken dag moet gieten, doch van tijd tot tijd, maar dan ook fliuk. Hoofd zaak is, dat 't water bij de haarwortel tjes komt, die niet aan de oppervlakte zitten maar dieper. Giet men iederen dag een beetje, dan verdampt dit weer spoedig, en de haarworteltjes krijgen niets. Ook slibt de bovenlaag gemakke lijk dicht. Om de aarde te begieten kan men de broes van de gieter nemen dan gaat 't wat sneller. In sommige tuintjes ligt maar een dunne laag zwarte aarde die bovendien nog erg veenachtig is. Zulke grond zuigt veel water op. Het begieten van de bladeren heeft alleen zin om ze stofvrij te makendoe dit niet met water zoo uit de leiding, doch dat een daagje heeft overgestaandan is 't minder koel. N w s. Een late Aprilgrap. Dezer dagen werden naar het „Huis gezin" meldt, een groot aantal'ingeze tenen te 's Hertogenbosch zeer onaan genaam verrast met de toezending van hun belastingbiljet (personeele belasting.) Zoo'n biljet wordt nooit met vreugde ontvangen, maar zóó waren de belasting plichtigen nog nimmer geschrokken, de cijfers waren 5, 6, 7 en 10 maal grooter dan het vorige jaar, cijfers om er van te duizelen. In den Lohengrin kwamen een aantal bezitters van deze kostbare papiertjes bij elkaar en men zag woedende gebaren en men hoorde nog woedender en zelfs onbetamelijke woorden over zoo'n schan delijken aanslag. Men zou er niet in berusten, en een der heeren, die hot vorig jaar f300 belasting betaald had, en riu volgens het biljet f 15i;0 aan den fiscus moest dokken, ging op hooge pooten naar het belasting kantoor. Tsen hij zijn biljet toonde, kwam er een zeldzaamheid bij een goed ambte naar een glimlach op het gelaat van den fiscusman. „Meneer, n zijt misschien de honderste, het biljet is valsch". Een grappenmaker had aan meer dan honderd Bosschenaren eenige slapeiooze nachten en stormachtige dagen bezorgd. De Amsterdamsche jeugd leert zwem men. Binnen enkele dagen zal te Amsterdam van gemeentewege een begin worden gemaakt met het zwemonderwijs aan schoolkinderen. Drie gymnastiekonder- wijzers hebben opdracht, naden schooltijd aan 114 schooljongens zwemonderricht te geven. Dit is de eerste stap op den weg naar uitbreiding van de lichamelijke opvoeding het ligt in de bedoeling daaraan later ook onderricht in het roeien te verbinden. Tragisch. Donderdagavond is te Leiden een 5-jarig jongetje, een zoontje van de familie Mulder in de Timorstraat, dat op de bovenverdieping in zijn bedje lag, er uit gegaan toen hij andere kinderen nog op straat hoorde spelen, 't Knaapje boog zich te ver uit het openstaande raam en viel op straat. Met gebroken schedel werd hij door de buren opgenomen. De moeder, die in de kamer zat, viel in onmacht Naar het ziekenhuis vervoerd werd bij de kleine hersenschudding en schedelbreuk geconstateerd en is de toe stand hopeloos geacht. De vader was niet thuis. Duitschers en Nederlanders op de Eems. Men schrijft aan het V a d. Er is op het oogenblik een Nederlandsch marine-vaartuig bezig op de Eems op metingen te doen. Zooals men weet, hebben de Duitschers gedurende den oorlog de Eems als het ware geannexeerd en de grens tot vlak onder Delfzijl ver legd. (Hierover heeft ODlangs nog de heer Doje3 in de Eerste Kamer geïnterpelleerd.) Thans wordt dit Nederlandsche vaartuig voortdurend aangehouden door Duitsche marinevaartuigen, die hun het opmeten willen verbieden. Onze luitenant-ter zee antwoordt echter ijskoud, dat hij alleen met zijn lastgevers in den Haag te maken heeft. Nu heeft Vrijdag een Duitsche torpedojager aan ons schip een protest overgereikt. De officier heeft dit opge zonden naar den Haag en meet nu rustig door. Naar het blad bij het inwinnen van inlichtingen bleek, is dit bericht juist, alleen een beetje Jankordaterig opgesteld. De Eemsquaestie is al heel oud en dateert van Jang voor den oorlog. Het gaat om iets dergelijks als de Wielingen, maar de Duitsche zaak staat er veel kalmer voor. Er bestaat alle hoop, dat binnenkort een bevredigende oplossing zal worden gekregen, want de onder handelingen zijn op den goeden weg. Wij handhaven ons standpunt en Duitsch- laod heeft het zijne, maar, zooals gezegd we onderhandelen. In ieder geval bestaat er in deze geen enkele reden voor eenige ongerustheid. Luilekkerland. Het was wel geen gebraden duif, die den melkboer B. te Leeuwarden, terwijl hij aan het melkventen .vas, in den mond vloog, maar hij keek toch zeer verrast en verwonderd op, dat daar een levende paling van één pond zoo maar uit de lucht bij hem neerviel. Vermoedelijk heeft een reiger het beestje in zijn vlucht laten ontglippen. Het onverwachte geschenk werd dank baar aanvaard. Bij Nieuweschans zijn twee zoons van de familie Bosman, bij het baden verdronken. De jongste zoon was in zinkenden toestand, toen de andere hom de hand wilde toesteken om te helpen. Beiden zonken naar de diepte en eerst na uren zijn de lijken hand in hand gevonden. Gevaarlijke oorlogsoverblijfselen. Te Retranchement had de werkman A. v. H. de onvoorzichtigheid een slag hoedje van een Duitsche granaat, dat hij vond, met een vijl te bewerken. Het gevaarlijke voorwerp sprong uit el kaar, en v. H. werd ernstig aan de knie en zwaar aan het linkeroog gekwest en zal waarschijnlijk 3 viDgers ten deelè moeten missen. De vijl was in twee stukken een heel eind verder gevlogen. De gewonde werd ter verpleging naar Vlistingen overgebracht. Een noodlottig schot. Uit het politieonderzoek, door com missaris Ploos van Amstel ingesteld, naar het neerschieten van een man in een portiek op de Weesperzijde no 8 te Amsterdam, (vroeger Watergraafsmeer) welk huis bewoond wordt door den ar beider B. Molenaar, is meer en meer gebleken, dat er van een poging tot inbraak, waarbij 3 mannen betrokken waren, geen sprake is geweest. Molenaar heeft zeker veel te vlug naar zijn geweer gegrepen, waarbij hij het noodlottige schot heeft afgegeven, en de kans is groot dat hij zich voor den rechter zal te verantMoorden hebben, De getroffene, de 53-jarige L, Koot uit Diemen, was, zooals reeds gemeld, een zwerver, die echter bij de Watergraafs rneersche politie goed bekend stond en aan wien men zelfs zijn beurs kon toe vertrouwen, naar de meening der politie beambten. Hij heeft vermoedelijk in het bewuste portiek willen slapen en heeft daarbij tegen de huisdeur lawaai gemaakt. De bewoner heeft toen hoogst roekeloos van dichtbij een schot hagel uit zijn ge weer gelost, waardoor de wegloopende zwerver zoo getroffen werd, dat hij weldra overleed. Zijn lichaam zat vol met hagelkorsels. Molenaar beweert, dat twee andere inbrekers op de flets weg reden in de richting van Duivendrecht. k De politie heeft deze mannen gehoord en het is gebleken, dat zij, zooals eiken nacht naar hun werk gingen en toeval lig juist bij het huis op de Weesperzijde waren, toen het schot gelost werd. Zij begonnen op dit oogenblik, zooals vanzelf spreekt, harder te rijden. Hun fietsen hadden helder brandende lantaarns. Op den getroffene zijn ook geen inbre- kerswerktuige i gevonden en niets ver dachts was er aan de huisdeur te be speuren. Yoor Molenaar, die thans in het Huis van bewaring zit, kan het lossen van dat noodlottige schot nog onaangename gevolgen hebben. N. v. d. Dag. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De heer D. W. C. W. verzoekt ons [opneming van het volgende Wanneer al de wegen op Texel, die breed genoeg zijn of door onteigening breed genoeg gemaakt kunnen worden, aan weerszijden met plantsoen en opgaand geboomte beplant wer den, dan zou die ongekende verfraaiing niet alleen het vreemdelingenverkeer ten goede komen maar bovendien den regenval bevorde ren de regen waarnaar ieder voorjaar tusschen Mei en St. Jan door landman en burger zoo verlangend wordt uitgezien, maar niet loskomt omdat de regenwolken, door geen houtgewas aangetrokken, maar door krachtigen wind voort gestuwd over het eiland heen trekken, teneinde zich elders te ontlasten, waardoor de veld gewassen in hunne ontwikkeling geschaad worden en de geblakerde weilanden meer op blikveld dan op sappige groene weiden gelijken. Woensdag 15 Juni 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'say. halt 8 uur Bijbellezing in Eben flaëzer. Zondag 19 Jnni 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, n.m. 3 uur ds. Kroese H. Doop. Waal, v.m. 10 uur ds. Kroese. den Hoornv.m. 10]/s uur ds. Brümmer Oudeschild, nm. halt 3 ds. Brümmer. Oosterend, n.m. 3 uur ds. Schellenberg. y.m. half 11 Zondagsschool. Cocksdorp, vm. halt 11 ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK.. Oosterend, v.m lOnur de hr. H. Th. Munster. Theol. cand. Amsterdam, n.m 3 unr dezeltde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. Texel, 13 Juni. Aangevoerd: 9 Paarden t —0.— a t —0,—. 2 Veulens f a f 3 Koeien 1575,a f625,—. 2 Pinken f240 ft 1270. 7 Nuchtere kalveren 124 a f36. 5 Schapen f 55,a f 2100 lammeren f24 a f36. schrammen f a f 19 Biggen f 17 a f 25. Eierenveiling. Den Bnrg, 13 Jnni. Aangevoerd 70 partijen. 6880 stuks, kipeieren 110,60 a t 11,70 per 100 stuks, eendeieren f 11,— a f 0,— jonge hanen 0,45 a f 1,05 per stuk. onde banen t 2,a 1 0,— per stuk. hennen f 0,per stuk. Boter f 1,03 a f 1,06 per pond.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2