Gemengd Nieuws. INGEZONDEN STUKKEN. Uitslag van gehouden Moopingen. Dog regenen, laat ons hopen en vertrou wen, dat het er niet bij blijft. Als de nood op het hoogst is, is red ding nabij. Er is reeds lang groote behoefte aan water voor mensch en dier en plant. Wanneer de regen thans mildelijk zal komen, kan er nog veel terechtkomen. Schagcr Landbouwtentoonstelling 1920. Het Hoofdcomité van bovengenoemde tentoonstelling deelt in de Schager Courant van heden tot haar groot ge noegen mede, dat na afdoening van alle fioantieele aangelegenheden is gebleken dat het waarborgfonds niet behoeft te worden aangesproken. Ongeoorloofd voltrekken van een huwelijk. 21 Aug 1920 werd te Goor een huwelijk voltrokken door den ambtenaar ter se cri taiie dier gemeente, A. M. Bofschoon deze geen ambtenaar van den Burger lijken Stand was, in opdracht van den gemeente-secretaris, den beer H. F. Laatstgenoemde was evenals de burge meester, dien dag afwezig. De gemeente ontvanger, de heer F. W. O. G. Ten Cate, plaatsvervangend ambtenaar van den Burgerl. Stand, was dien dag wel in Goor. A. M. B. heeft zich hiervoor voor de rechtbank te Almelo te verantwoorden gehad, evenals de gemeente-secretaris, die opdracht had verstrekt. De eisch tegen eerstgenoemde is 2 maanden en tegen den gemeente secretaris 4 maanden hechtenis. Beplakte zilverbons In de Staats Ct. herinnert de Minister van Financiën er aan, dat in den laatsten tijd fraude met zilverbons is gepleegd, door de bons door de een of andere be werking in een voorzijde en een achter zijde te splitsen en daarna de beide helften te hechten op een stuk papier, waardoor de indruk werd gevestigd, dat het door het gebruik beschadigde zilver bons zijn, die door beplakking behoed worden voor verdere beschadiging. Aangezien de bovenbedoelde halve bons, die dus slechts uit een voorzijde of een achterzijde bestaan, niet het ka rakter van wettig betaalmiddel bezitten en derhalve door den Staat niet worden vergoed, zal het publiek, ter voorkoming van geldelijke schade, goed doen, nauw keurig op de hem aangeboden zilverbons toe te zien en deze, indien zij zoodanig op een stuk papier geplakt zijn, dat van de eene zijde niets meer te zien is, te weigeren of wel, zooveel mogelijk met inlichtingen omtrent de herkomst, bij den agent van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam (Korte Spinhuissteeg No. 3) of bij een der betaalmeesters aan te bieden. Geen strijksters maar strijkers. Een groote firma in damesconfectie te Amsterdam had plaats voor dertig strijksters en ze heeft die ook noodig, maar ze heeft het niet verder kunnen brengen dan achttien. Er komen geen gegadigden. Om in het gebrek te voor zien heeft ze jongens of mannen, voor- loopig nog maar een viertal, in dienst genomen, waaronder een werkloozeu diamantbewerker en iemand uit den leerhandel. Er zullen nu ook nog wel mannelijke modistes, kinderheeren in plaats van kinderjuffrouwen, handwerkonderwijzers in de school enz. komen. Een rare wereld toch 1 Een merkwaardige inbraak. De bewoner van de eerste verdieping van een perceel in het Sarphatipark, de cabaret-artist Maupie Staal, kwam dezer dagen bij de politie aangifte doen, dat in zijn woning was ingebroken en voor werpen, ter waarde van circa f 700, vermist werden. Even later meldde zich daarop de be woner van de tweede verdieping, de heer Hoogerlinder, een Indisch-man met verlof, bij de politie, met de ontstellende mededeeling, dat ook bij hem wasiDge- brokeu en dat de inbrekers in zijn woning een grooteren slag hadden ge slagen. Zij hadden namelijk een groot aantal sieradenzooals juweelen en tafel zilver, alsmede contanten, ter gezamen lijke waarde van ruim f 11.000 mede genomen. De politie stelde onmiddellijk een uit gebreid onderzoek in en hierbij viel hr ar verdenking op den benadeelden artist en op zijn vrouw. Beiden werden in arrest gesteld en ofschoon het onderzoek nog niet voldoende licht heeft geworpen, vermoedt men, dat de artist met zijn vrouw de inbraak bij zijn bovenburen heeft gepleegd en de inbraak in zijn eigen woning heeft ge fingeerd om te trachten buiten verden king te blijven. De beide verdachten blijven voorloopig in arrest. Het onderzoek wordt voortgezet. Door de zangvereeniging „Kolhorn" van Kolhorn, ODder directie van den heer K. Dikstaal, werd Zondag j.l. te Helder in den nationalen zangwedstrijd, hoogste afd. Gemengde Koron, den Ben prijs A behaald. De prijs van nieuwe aardappelen. (Vragen van Kamerleden.) Vragen van mevrouw Posthuis Smit aan den Minister van Landbouw I. Is het den Minister bekend, dat nog altijd de nieuwe aardappelen tegen buitensporig hooge prijzen worden ver kocht, welke pryzen dan ook door groote groepen uit de bevolking niet kunnen worden besteed II. Is- de Minister niet van oordeel, dat Regeeriugsmaatregelen moeten wor den genomen, teneinde de prijzen weder binnen de normale grens te brengen? Burgemeester Be Vlugt. Maandag is onder groote belangstelling de nieuwe Burgemeester van Amsteidam de heer W. de Vlugt, geinstalleerd en is hij daarna als zoodanig de werkzaam heden begonnen. Het rodelbaan-ongeluk. Te Groningen is nog een der slacht offers van het rodelbaan ongeluk, (kermis 1920), de, 17 jarige S. de Joug, overleden. Onderstaand lezen we in het Ned. Landb. Weekbl. Wreede moeders. Meermalen hoort men van kippen, die de onder haar uitkomende kuikens vermoorden en daarna opeten. Bij wie ik dit ook vernam, steeds kon bewezen worden dat deze broedsters geleden hadden onder plagerijen van muizen. Is het wonder dat dan bij het bewegen van het zich bevrijdende kuiken er op los gepikt wordt? En als dan tevens als gevolg daarvan een klagend piepen zich doet hooren, dan maakt dit de kloek zoo opgewonden, dat het een en ander met het vernielen van het kuiken samengaat. Onze taak, onze plicht zelfs is het dus te maken, dat geen muis kan binnen komen in het broedhokje van onze zittende hennen. De beste standplaats ervoor blijft de begane grond, als vaster en een weinig vochtig, maar toch kunnen de ventilatie openingen wel zoo gemaakt of afgesloten worden met ijzergaas, dat een muis er niet door kan. v. W. Bennen broedsch-af maken. Naar broedsche hennen kan men dik wijl met verlangen uitzien, een andere keer is men er dood mee verlegen. Hoe krijgen we ze van hun broedlust af? Bekend is, dat bij de lichtere rassen broedschheid niet zoo veelvuldig voorkomt als bij de zwaardere, terwijl ze in geval van broedschheid ook niet zoo betrouw baar zjjn als da laatste. Een middel om hen er af te helpen vindt men in 't volgende Met weinig moeite en kosten maakt men een lattenkooi, zet daar de broed lustige in en hangt deze aan een stevig jjzerdraad in de ren (de kooi wel te ver staan, niet de hen. 't Zou anders te radicaal zijn 1) Dit heeft voor, dat de hen in haar omgeving bljjft en later niet door haar toomgenooten gepikt wordt. De schommelende beweging, welke de kooi bij elke beweging der hen gaat maken, alsook het strijken van fussche lucht langs het onderlijf, zal de broedlust wel spoedig doen verdwijnen. Een ander middel, waarmee ook steeds goede resuitaten bereikt worden is, ze bij een temperamentvollen haan te plaatsen, die ze er gauw over heen helpt. „In z'n hemd staan" Te Leiden waren in het laatst der 15de eeuw verscheidene lisden, die, zooals nu nog vaak het geval is, verre boveu hun stand leefden en dientenge volge groote schulden maakten. Op zeer gemakkelijke wijze evenwel wisten zij zich daarvan te ontlasten. Zij vroe gen namelijk aan den Hove van Holland actie vau cessie aan, van afstand, van overgang; betuigden ouder eede en on der tranen het verkeerde van hun daad en kwamen, zoo niet geheel, althans van een gedeelte van de betaling hunner schulden vrij. De Regeering der stad, ziende hoeveel kwaad hieruit voortkwam, verzocht Graaf Filips (1482 1506) de gunst, of hij wilde bewerken, dat het Hof omtrent zoodanige verzoeken minder gewillig mocht zijn. Filips wist van zijn kant voor de kwaal een nog beter middel. Den 30sten Jnli 1501 verleende hij octrooi, inhoudende, dat niemand van de burgers of ingezetenen van Leiden voortaan van brieven van cessie gebruik mocht maken alvorens ten stad- huize te zijn verschenen „onde voor het stadhuys aldaer staen in zijn on derste kleet (hemd) dry dagen achter volgende op eene plaetse hooch synde dry of vyer trappen elcken daeg een wijze, te weten van half twaalf tot halféén wijze op den middach." Zoo uitnemend werkte dit middel, dat honderd en vier jaren later burge- meesteren van Leiden in een brief aan den Prins van Oranje verklaarden, dat sedert dat octrooi nooit iemand meer te Leiden cessie gevraagd of gedaan had. Leidsch Dagblad. Het Koninklijk bezoek aan TJrk. Op het eiland is alles in beweging om de ontvangst van de Kon. Familie zoo waardig mogelijk te doen zijn Des avonds wordt na werktijd, door ruim 100 per sonen medegewerkt tot het in orde maken van eerepoorten, vlaggestoken, enz. terw(]l alle bewoners hun huizen een extra beurt geven. De schippers werken tot 's avonds laat aan hun schuiten en wedijveren om hun vaartuig op de meest fraaie wjjze te laten uitkomen. Vrijdagavond is het muziekkorps „Adrianus Valerius" bijeengeroepen tot een vergadering in de school. [De heer directeur heette den heer Albert Van der Horst, voorzitter van den Nationalen OraDjeboDd. „Wat ook vall', trouw staat pal," hartelijk welkom en gaf hem het woord. De heer v. d. Horst overhandigde aan de vereeniging een mooie banier, welke dankbaar is aanvaard. De olficieele onthulling van de banier zal op verzoek van het bestuur plaats hebben Donder dagavond, den avond vóór de komst van de Koningin. De rentebetaling op de Mexicaan- sche buitenlandsche schuld zal op 1 Juli worden hervat. N. v. Er. Te Sexbierum is een arbeider onder verschijnselen van cholera nostras overleden. Thans ligt zijn vrouw aan dezelfde ziekte. Men vermoedt dat ze bedorven water uit een stilstaanden put gedronken hebben. De kantonrechter te 's Gravenhage heeft een stalhouder, die weigerde in lichtingen te verstrekken aan een ambte naar van den Raad van Arbeid in den Haag, veroordeeld tot f 15 boete, subsi- dair 10 dagen hechtenis. Aardbeien in het Westland. Indien de groei normaal geweest was, zou de aanvoer van aardbeien dit jaar reusachtig geweest zijp want geen enkele veiling of er worden van deze vruchten in massa aangevoerd. De droogte belette evenwel den flinken groei. Wij! echter zooveel plant is uitgepoot, zijn de hoe veelheden die ter veiling komen nog zeer aanzienlijk. Zoo had men b. v. te Poeldijk op één veiling bijna 62000 pond te Naaldwijk 41400 en 25000 pond. Te IJmuiden is thans de achtste zaak behandeld door ééozelfden recher cheur van politie betreffende het z. g. „wegbrengen" van schepen. De brigadier rechercheur P. Blonk en de rechercheur D. Voortmau, geassisteerd door den rechercheur J. C. Baart, uit IJmuiden, hebben wederom 4 personen gearreateerd; ditmaal naar aanleiding van het in den nacht van 13 op 14 December 1919 nabij Zandvoort „wegbrengen" van een stoom trawler „Magdalena Cornelia" IJ. M. 14. De aangehoudenen A. v. O. schipper, O. H. machinist en de beide reeders J. C. v, d. P. en N. B., hebben allen bekend en zijn ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Haarlem. L. D. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De h?er D. W. C. W. verzoekt ons opneming van het volgende. Is er voorjaars tusschen Mei en St. Jan gebrek aan regenwater 's winters weet men met het water geen wegi behalve in den Prins-Hendrikpolder en het Noorden, waar doeltreffende maat regelen goede uitkomsten geven. Een kanaal van achter de Cocksdorp tot de haven van Oudeschild, in ver binding met een schutkolk zou den waterstand van een overgroot deel van Texel kunnen regelen, niet alleen, maar het zou tevens, zonder buitengewone geldelijke offers, bevaarbaar kunnen worden gemaakt, waardoor een uitge breide suikerbietenteelt mogeljjk zou worden, omdat die veldvruchten, even als de andere veldgewassen, van de plaats van herkomst, zonder overlading, naar de plaats van bestemming konden ver voerd worden. Schut-, brug- en liggelden der vaar tuigen, naar tonnenmaat berekend, zou als belangrijke ontvangst 's jaarlijks, de rentenrekening van het benoodigde kapitaal van aanleg ten goede komen. De totstandkoming van dat kanaal zou, ik ben er zeker van, op krachtige ondersteuning van vooraanstaande man nen elders woonachtig, kunnen rekenen. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de kohieren No. 3, 4, 5 en 6 der personeele belasting van het belastingjaar 1920 door den Directeur der Rijks Directe Belastingen zijn executoir verklaard en aan den Rijks ontvanger alhier ter invordering zijn ter hand gesteld. Texel, 21 Juni 1921, De Burgemeester voornoemd, BUTSING DAMSTE. Buitengewoon vrijwilligers bij de Landstorm. Jaariyksch onderzoek verlofgangers Militie. De Burgemeester der gemeente Texel vestigt er de aandacht op, dat op buiten gewone vrijwilligers bij den landstorm, bedoeld in art. 63, eerste lid, 2de, van het Landstormbesluit zoolang niet anders is bepaald, o.m. art. 92 der Militiewet niet van toepassing is. Derhalve behoeven zij, die een ver bintenis hebben gesloten als buitengewoon vrijwilliger bij den landstorm niet. deel te nemen aan het jaarlijksch onderzoek van verlofgangers der militie. De buitengewone vrijwilligers, voor noemd, hebben alzoo niet te voldoen aan een dezer zijds gezonden oproeping, om op Vrijdag a s. alhier aan de militie inspectie deel te nemen. Texel, 21 Juni 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Notaris G. J. O. D, DIKKERS, op Vrijdag 17 Juni in [Café „den Burg" te den Burg De perceelen stonden met de verhoogin- gen als volgt: Perc. n. a. c. 1. 0 07 40 huis. schuur en erf op f 2000 2. 1 26 37 de Hofstede op f2650 3. 1 02 30 Langwaaltje op t 725 4. 1 19 98 Boet en boetstuk op f2450 5. 180 90 Voor ds bost op 13300 6 8, 2 59 40 Achter tuiD, Ki ommedel op f 4485 7. 0 40 40 Hoogeweidje op f 900 9. 0 97 30 Koningstraat op f1850 10. 0 98 50 Hooge Zandgeest op f 2200 11. 158Lage Zandgeest op f3300 12. 1 60 70 Kleine Hogt op f3050 13. 17170 Groote Hogt op 13350 14. 183Koogjes op f3200 15. 0 72Zuidveldje opfllOO 16. 1 50 10 Kooikoog op f2600 Perc. 17. 310 90 heet. Sluisstuk op 11850 Tezamen op 1 38960 Comb. perc. 1 tot en met 17 groot 22 38 95 heet. Kooper L. C. Keijaer voor 1 40940,— Pero. 18. 2 24 70 heet. Oostelijke Hemmer op f5200 Perc. 19. 2 53 40 heet. Westelijke Hemmer op f 5200 Comb. perc. 18 en 19 groot 4 78 10 heet. Opgehouden. Op Zaterdag 18 Juni te Oosterend. 0 31 30 Heet. Erfje op f 980, 102 75 Huiskoog op f 2690, 1 16 50 Lage Huiskoog op f 2600, 1 30 40 de Hammer op f 3100, 1 31 60 Zandkoog op f 2875, 0 68 40 Oude Zandkoog op f 1250. Tezamen op f 13495. Koopers T. H. Smit, Jb. Boersen, Ju. Jz. Brans, Jb. Boogaard en Jd. Fz. Duiuker voor 1 14080.— 2 16 50 heet, Eesen op f 5100, Opgehouden.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2