;v> HP li4 3517 Woensdag 13 Juli 1921. 34*" Jaarlaag nieuws- ec Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuws. mtm Van week tot wceL it blad verschat Woensdag- es Zaterdagmorgen Abor.nemenlspryi per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. idrertenttën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Prpi der Advertentie^ Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN oa A9VIRTENTIEN worden aangenomen bij da XJitg. F» ha LANSEVILB A DE R O O IJ, Parkstraat, Bona or T a x l LICHT OP t Van Zaterdag 9 Juli tot en met Vrijdag 15 Juli: voor rijwielen 9,49 uur, voor rijtuigen 10,19 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 14 Juli v.m. 4,29 Vrijdag 15 5,43 Zaterdag 16 6,53 Zondag 17 7,55 Maandag 18 8,45 Dinsdag 19 9.26 Woensdag 20 10,02 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Jnni 1921, Vertrekuren van de Boot Op Werkdagen Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—v.m. 5,15nm. van Nieuwediep8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.30 9,1 1 7,28 sneltrein 9,11 1°,27§ \l\ 12,37 3-24 1.52ft 4,12** 6,36 4,25§ 8-39 7 30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,2°! 8,36 7,52§ 9,45 9,15 12,19§ 3,11 3,06 6,06 6,078,47 8,56 »0,58 ll,15f '-O3 ?Nlet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 2-9 Juli. Bij de behandeling van het Djambi-ont- werp in de Eerste Kamer werd door den heer Van Kol ae kwestie der politieke moraliteit naar voren gebracht, waarbij door hem gewezen werd op het bedenke lijke systeem, dat hooggeplaatste ambte naren en dergelijke zoo gemakkelijk in aanmerking komen voor de vette baantjes bij de Koninklijke Petroleum-Maatschappü. Vooral richtte de afgevaardigde daarbij zijn aanval tegen den leider der anti-revolutio nairen, den oud-minister Colijn, die, naar men weet, na zijn ministerschap tot direc teur der Koninklijke werd benoemd. De heer Van Kol beweerde, dat de heer Colyn van zijn invloed en gezag, als hoofdambte naar in Indië en later als invloedrijk staats man in Nederland, gebruik heeft gemaakt, om zich persoonlijk in ergelijke mate te bevoorde6len. De heer de Waal Malefijt protesteerde tegen deze uitlatingen van den heer Van Kol, waarop deze echter nog verder op do zaak inging eD o.m. zeide dat hij elf jaar lang gezwegen had, nadat het Lanasyndicaat met medewerking van den heer de Waal Malefijt door den heer Colijn in werking werd gebracht. Hij zweeg omdat zoolang die mannen zich persoonlijk bevoordeeld hadden, hij het niet de moeite waard vond, die misbruiken op een derge lijke onaangename wijze openbaar t6 ma ken, ten aanhoore van het gansche volk. Thans echter nu de invloed van de Konink lijke zoo ontzaggelijk zal toenemen, achtte de heer Van Kol zich geroepen, om te spreken, „zjj het aarzelend en met weerzin den vinger te leggen op de wond, in de hoop, dat eindelijk deze kanker in ons Staatsleven zal worden, uitgesneden.'' En daarna vertelde de sprdat hij een uit voerig materiaal over jhet Landsyndicaat ter beschikking had, maar hij wilde dit dadelijk nog niet publiceeren. Tot zoover de zeer ernstige beschuldi gingen, die de heerJVan Kol in de Kamer heeft geuit. Wq maken er melding van, omdat te verwachten is, dat de spreker zal worden gesommeerd, om z(jn beschul digingen waar te maken en zijn documen ten te (iubliceeren. De beschuldiging is te ernstig, dan dat de persoon 'in kwestie of de partij, die door dezen vertegenwoordigd wordt, ze zoo langs zich zal kunnen laten heengaan. —o—o o— De Valera, de „president van Ierland", zal naar Londen gaan, om met Lloyd George en Sir James Craig de Iersche kwestie te bespreken. Dat is het eerste mooie succes van de vredesboodschap van Lloyd George. Er is dus thans een belangrijke schrede gezet op den weg, die naar de vrede tusschen Engeland en Ierland kan voeren. We mogen veronderstellen, dat in breede kringen in Engeland en Ierland den wensch levendig is, dat thans het begeerde resul taat zal worden beroikt. Maar niemand zal zich ontveinzen, dat er nog zeer groote moeilijkheden moeten worden overwonnen, voordat de vredesklokken kunnen worden geluid. o—o-o- Generaal Broesilof is benoemd tot opper bevelhebber van het Russische leger 9n heeft het bevel tot een algemeene mobili satie uitgevaardigd. Dit bericht, dat van nieuwe oorlogsplannen van Rusland ge waagt, trok in de afgeloopen week zeer de aandacht. Naar het heet is deze actie een gevolg van den toestand in Oost-Siberie, waar Japan bezig is zich vaster te nestelen. In Ententekringen is men niet erg gerust over deze dingen. Vooral ook, omdat men aan het mobilisatiebevel van het Russische leger nog een andere beweegreden toe schrijft. Te Konstantinopel is een uitgebreid bolsjewistisch complot ontdekt tegen de regeeriDg en de Engelschen gericht. En Broesilof staat met een geducht rood leger vry dicht in de buurt, terwijlde bolsjewiki en Kemalisten vrienden en bondgenooten zijn. Geen wonder, dat men te Londen vraagt waarvoor de mobilisatie van het Russische leger eigenlijk dient, voor Wladiwostok, dat heel, heel ver weg is, of voor Klein Azie, dat wat dichter in de buurt ligt. o—o—o— Het Gerechtshof te Leipzig, dat bij wijze van proef, belast is met het berechten der Duitsche oorlogsmisdadigers," echjjnt het de geallieerden niet naar den zin te kunnen doen. Geen enkele der tot nog toe gejjomen beslissingen heeft in de ge allieerde landen bevrediging kunnen wekken wat geen wonder is, omdat de inzichten der Duitschers omtrent het begrip „mis daad" heel ver met die der geallieerden uiteenloopen. De vonnissen in de afgeloopen week geveld, in zaken waarbij het in Frankrijk bedreven misdrijven betrof, hebben zoozeer ontstemming bjj de Fransche regeering gewekt, dat zij haar vertegenwoordigers te Leipzig teruggeroepen heeft. Er zal over deze kwestie wel het een en ander geschreven worden. —o-o—o— In Opper Silezie is de ontruiming thans voltooid, maar het is er nog verre van rustig. Er hadden in de laatste dagen nog steeds allerlei plaatselijke botsingen plaats en tevens houdt de op den Franechen majoor Montfalège te Beuthen bedreven moord, zeer de gemoederen gaande. De kwestie heeft zelfs geleid tot onaange naamheden tusschen Fraosche en Engelsche officieren daar ter plaatse. Daarbij komt dat de Polen en Duitschers elkander met groot wantrouwen gadeslaan en de vrees gegrond is, dat de geringste aanleiding weer een nieuwen opstand kan tengevolge hebben. De Opperste Raad zal voorloopig nog niet bijeenkomen. Aldus werd dezer dagen ge meld. Nu, voor de beslissing omtrent Opper-Silezie is het ook nog niet de tijd. Het zal in het betwiste gebied eerst wat rustiger moeten worden. TEXEL, 12 Juli 1921. Openluchtmeeting I. A. M. V. De zomer is ingezet en sedert Vrijdag met volle kracht. Het is heet in de laatste dagen en het was dat vooral Zondag. Geen wolkje voor den zon, geen koeltje, dat verfrissching kon brengen. Het was in onze huizen niet best, maar op het open veld niet veel beter en het was te verwachten, dat weinigen zich aangetrokxen zouden gevoelen tot een bijeenkomst in het open veld. De meeting van de I. A. M. V. afd. Texel was dan ook maar matig bezocht. Aan even honderd personen mocht de voorz. in z'n openingswoord het welkom toeroepen en aan één spreker, de heer Akkerman van Leiden; hier geen onbe kende. Vóór de pauze werd door den spreker het onderwerp „Groenendaal moet vrij" behandeld, na de pauze werd de vraag onder de oogen gezien „Militairisme of Anti-militairisme". Streng gelaakt werd door den spr., de behandeling die de dienstweigeraar Groenedaal ondervindt. Uitvoerig behan delde spr. de actie, die gevoerd wordt om Groenedaal vrij te krijgen, 't Is waar zegt spr., tot nog toe zonder resultaat, maar dat behoeft ons niet te verwon deren, want wanneer Gr. zal moeten worden vrijgelaten, dan is het militairisme ernstig geknakt in heel haar wezen. Bij de behandeling van het onder werp „Militairisme of anti-militairisme", is het vooral de S. D. A. P. geweest, die menig veer moest laten. Met een krachtige opwekking tot aansluiting bij de I. A. M. V. eindigde spr. zijn rede. Zomer. Het was Zondag ontzettend warm, wij zeiden dat reeds eerder in dit nummer en menigeen, die niet door plichten of zorgen daarin verhinderd was, zocht ver koeling in park of bosch of aan bet strand. Druk bezocht wa3 het ruime strand vooral, waaraaD of in het zilte nat ver frissching werd gevondsn. Druk bezocht waren ook de heerlijke bosschen van Staatsboschbeheer en ook de duinen trokken bezoekers. Dit laatste is Zondag duidelijk gebleken, want op twee plaatsen hebben de be zoekers aan de duinen bij de Wester- mient bewijzen van lichtzinnigheid achtergelaten. Op twee plaatsen en geheel onafhan kelijk van elkaar, werd in de duinen brand ontdekt, die, door spoedig en zaakkundig optreden, beide malen ge- lnkkig in den aanvang kon worden ge stuit. Een waarschuwing echter zij het voor de bezoekers, want bij een herhaling, dit is ons stellig verzekerd, zullen, ge durende de thans heerschende droogte, de bosschen vopr het publiek gesloten moeten worden. Wat dat zou beteekenen, voor ons Texelaars, is niet bij benadering te zeggen. De bosschen aan de Wester- mient, ze zijn immers de trots van den Texelaarl waarheen hi) zijn gasten bij voorkeur heen voert. Laat ieder het zich dus voor gezegd houden 11 o-o-o- Het mooie weer brengt vertier langs de wegen. Het aantal vervoermiddelen is in onzen tijd legio. Behalve per tilbury en jachtwagen, de verkeersmiddelen van voorheen, hebben wij de fiets, de auto en niet te vergeten, de motorfiets. Niet bij benadering vast te stellen is het getal rijwielen, en een groot deel daarvan is geregeld langs den weg. Het nut van regelen voor het verkeer ook voor onze gemeente is dan ook reeds lang gebleken. Herhaaldelijk hebben wij in onze kolommen die regelen onderdo oogen van onze lezers (en lezeressen) gebracht en het baart verwondering nog geregeld te moeten hooren klagen, dat er in onze gemeente zoo herhaaldelijk tegen die regelen gezondigd wordt. Dat men langs den weg steeds rechts moet houden, tenzij hbb iemand achter op rijdt en passeeren wil, weet ieder, maar dat het ook voor wandelaars geldt en voor yerkeer met kinderwagens en dergelijk, wordt vaak uit het oog ver loren Het geven van signalen bij hoeken en in bochten wordt nog zoo yaak nage laten. Dat by wegkruisingen degene moet uitwijken, die den ander aan zijn rechter kant ziet, is misschien niet van zoo algemeene bekendheid. Wij deelen dat hier nog even mee, evenzoo dat bij het nemen van hoeken door het uitsteken van een der armen de richting moet worden aangegeven, die men wenscht te nemen. Wij zouden het hierbij kunnen laten. Aan de amateur-motorrijders echter nog dit Kies voor uwe exercities een ander terrein dan onze dorpsstraten; die zijn daarvoor te nauw ei te bochtig." Wanneer gij bij het onnoodig rond rijden iemand eenig letsel zoudt toe brengen, zijt gij door uw „de veiligheid in gevaar brengen" reeds strafbaar vol gens de wet, ongerekend uw schuld overigens aan het ongeval. De motorrijder J. v. Aken, die tijdons de 3 Juli te Alkmaar gehouden motorraces zoodanig was gevallen, dat bij met een schedelbreuk naar het ziekenhuis moest worden gebracht, is daar gestorven zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. CósJM&SS URA

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1