INGEZONDEN STUKKEN. Een vennootschap van stakende loodgieters. Te Arnhem zijn sedert zeven weken de georganiseerde loodgieters en fitters in stakiDg in verband met het niet in willigen van hun looneischen. De stakende loodgieters, leden van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond hebben thans in overleg en met volle financieels mede werking van het hoofdbestuur van den Bond besloten tot oprichting van een naamlooze vennootschap in het lood gieters en flttersbedrijf. Deze vennoot schap zal een filiaal worden (van een reeds in de provincie gevestigde fabriek, waarvan alle aandeelen zijn in handen van den Metaa bewerkersbond. Het bondsbestuur heeft reeds een kapitaal voor dit doel beschikbaar ge steld. Zaterdagmorgen had op den straat weg van Almelo naar Wierden, ter hoogte van den huize „Bellinkbof", een ernstig motorongeluk plaats, waarvan de heer de Boer, uit Hengelo, het klacht offer werd De heer de Boer kwam op zijn Indian uit Almelo. Door een onbe kende oorzaak kwam de motorrijder aan den kant van den weg en met een flinke vaart in aanraking met een boom, zoo dat hij bewusteloos bleef liggen. Spoedig toegeschoten hulp zorgde er voor, dat de heer de Bo9r naar het Ziekenhuis te Almelo werd vervoerd. De toestand van den heer de Boer is naar omstandighe den vrij gunstig. De ex-keizer protesteert tegen zijn belasting-aanslagen. Bij den gemeenteraad van Doorn is ingekomen een protest van den ex-keizer tegen zijn aanslag in de gemeentebelas ting. Daarbij protesteert hij niet, omdat deze aanslag te boog zou zijn, maar tegen het feit dat hij is aangeslagen. Hij beweert dat bij tegen zijn wil in Nederland verblijf houdt en hier als het ware wordt vastgehouden en daarom niet als vrij burger tot betaliDg verplicht is. do meerderheid van den Raad is ech ter van meening, dat hij wel degelijk vrijwillig naar Holland is gekomen en dat hij geheel vrijwillig Doorn als ver blijfplaats gekozen heeft. Men is daarom niet genegen bet protest te aanvaarden. Maatregelen zullen genomen worden om de uitvoering van den aanslag te ver zekeren. Tevens moet de ex-keizer protest hf b beD aangeteekend tegen den zeer hoogen aanslag in de personeele belasting. Vreemde manieren. Bij de familie Brouwer, te Bussum, kwam een krielkipje iederen dag haar eitje in de keuken op de vatenbank leggen. Nu beeft het daar gebroed en in het nestje op de vatenbaDk, achter de petroleumstellen, zijn 9 krielkuikentjes geboren. Uit Bergen op Zoom wordt gemeld Sedert Zaterdagochtend woedt een groote boschbrand onder de gemeente Putten ter hoogte van Groote Meir. Reeds zijn vier boeiderijen ontruimd. Ruim 30 H.A. staan in brand. Men heeft niet kunnen verhinderen, dat de brand zich over den Rijksweg Bergen-op-Zoom Antwerpen uitbreidde in de richting van Santvliet. Opgaand hout blijft voor loopig gespaard. Millitairen verleenen hulp bij het blusschingswerk. Sterfte onder de kippen. In Waterland sterven dagelijks tien tallen eenden en kippen, blijkbaar ten gevolge van het slechte slootwater. De Rijksserum-inricbtiDg te Rotterdam, waarheen men een doode eend heeft opgezonden, heeft nu vogelcholera vast gesteld. Verfvlekken op de handen verwij dert men gemakkelijk met mos'erd. De heer C. Kuit Sassenheim, is op den Langen Vijverberg te 's Graven hage in zijn auto piotseling doodgebleven tengevolge van hartverlamming. In den Helderscben gemeenteraad is, naar het N. v. d. D. meldt, metééD stem meerderheid een besluit aangeno men, waarbij de hoofdelijke omslag op inkomen van f800 tot 1 1000 is terug gebracht tot twee resp. veertien gulden in het geheele jaar. De belastingen op inkomens van f1200 tot f3000 zijn ecb ter mot plm honderd procent gestegen, terwijl hoe ongoloc flijk het ook moge klit ken, van de betrekkelijk bescheiden inkomens van d6n middenstand, bijv f6000, uagenoeg twintig procent aan de gemeente moet worden afgedragen. Rt kent men hierbij nu nog de Rijksbelas tingen, waarop deze gemeente ook nog honderd opceDten heft, dan wordt van deze laatste inkomens circa vijf en twin tig procent of een vierde deel door den fiscus binnengehaald. Als protest hiertegen hebben de tot nog toe gegoede ingezetenen besloten te staken met het betalen van contributiën aan vereenigingen, ziekenhuizen, socitei teD, terwijl andere abonnementen ook zooveel mogelijk zullen worden opgezegd. Deze algemeene staking zal natuurlijk van hoogst noodlottigen Invloed op het gemeenschapsleven zijn, waarbij nog komt, dat zij, die hiertoe in staat zijn, reeds maatregelen voor vertrek nemeD, terwijl tal van ambtenaren overplaatsing aanvragen. Een ongenoode gast! Te Vlissingen ontdekten twee alleen wonende dames, dat des nachts door het verbrijzelen van een ruit een onge noode gast een bezoek had gebracht aan haar woning en blijkbaar in al haar kamers was geweest, terwijl echter niets was ontvreemd. Bij onderzoek bleek in een der op den zolder staande ledikanten een man in diepen slaap te liggen De politie, die ter hulp was geroepen ontdekte, dat het een marinier was, die den vorigen avord in zeer dronken toestand in de woning was gedrongen. De man wist zich van 't geval niets te herinneren en kon niet begrijpen hoe hij daar was gekomen. Door de politie is hij aan de marine-autoriteiten over geleverd. Be droogte in Engeland. Een verslaggever van de „Daily Mail" heeft zich tot den leider der Koninklijke Sterrenwacht te Greenwich gewend met de vraag, of deze een verklaring kon geven van de ongekende droogte, welke thans in Engeland heerscbt. Doch de sterrenkundige gaf ten antwoord „Voor mij is de droogte een even groot geheim als voor ieder ander. Ik kan er geen verklaring van geven. Er valt geen regeD, en dat is alles!" Overal drogen de rivieren op en ver schroeien korenvelden en weiden. Wan neer er regen valt, dan zijn het slechts een paar droppels. De te velde staande oogst dreigt geheel verloren te gaan. Ook de Londensche parken zijn geheel geel geschroeid. Hongersnood in Rusland. De „Times" verneemt uit Helsings- fors De bolsjewistische bladen melden, dat ?0 millioen inwoners van Centraal- en Zuid-Oostelijk Rusland aan hongersnood ten prooi zijn. De bevolking van Samara en Skratof trekt Oostwaarts om voedsel te zoeken. De droogte deed den geheelen oogst verloren gaan in deze gouverne menten en in het Oeralgebied. De „Prawda" zegt, dat deze toestand een herhaling kan worden van de groote volksverhuizing in de vijfde eeuw. Een oudje. Onlangs is aan den rijksvischafslag door den Duitschen stoomtreiler P. G. 269 een bij IJsland gevangen heilbot aangebracht, die ongeveer 2 M. lang en 40 cM. dik was. De visch woog 310 pond en bracht f62 op. Volgens des kundigen zou het beest meer dan hon derd jaar oud zijn. De kop en het vel zagen grijs; de gewon9 kleur is wit. In den Haarlemmermeerpolder heeft het weer de laatste weken op den uit groei der bieten een zeer gunstigen in vloed gehad. Werden aanvankelijk geen te groote verwachtingen gekoesterd thans is het een Just de bieten te zien. Gezondheidstoestand. De zuigelingensterfte in April was 66,54 per 1000 van het aantal leveDd aangegeven, tegen 78,68 in April 1920 en 81,92 in Maart 1921. Tijdschr. v. 3oc. Hyg. Te Den Haag kwam een 5 jarig meisje uit de Fahrenheitstraat, tijdens afwezigheid der moeder, in aanraking met een gastoestel, waardoor baar klee- ren in brand geraakten. Het kind is aan de bekomen verwondingen overleden. In een plaatsje bij Heidelberg vond een boerenvrouw, die veevoer uit een kist wilde halen, tot haar ontzetting baar drie kinderen dood in de kist liggen. Vermoedelijk is het deksel van de kist, waarin de kiuderen zich bij hét' spelen hadden verborgen, toegeslagen en zijn de kinderen gestikt. Een echtpaar uit Wierden keerde Zaterdagavond per wagen huiswaarts van een bruiloft te Almelo. Het paard sloeg op hol en man en vrouw slingerden beiden over den W6g. De vrouw kwam er met enkele kneuzingen af, maar de man werd bewusteloos opgenomen en is 's anderen morgens overleden. Te Harlingen is groot gebrek aan drinkwater. Er komt leidingwater van Sceek, doch tram en spoor hebben niet voldoende waterwagens beschikbaar om in de behoefte te voorzien, Getracht wordt thans leidingwater aangevoerd te krijgen uit Londen. Donderdag kon de eerste zendiDg in de tanks van eender Londen-weekbooten worden verwacht. Er heerscht eene minder prettige verstandhouding tusschen den burge meester en den Raad van Leimuiden. Tijdens afwezigheid van den burgemees ter is in zijn woning ingebroken en ook gestolen een schrijfmachine, toebe- hoorende aan de gemeente. Het dagelijksch bestuur stelt nu den burgemeester aansprakelijk voor het verdwijnen van deze schrijfmachine en heeft van hem geëischt een som van f800, binnen de tien dagen te voldoen, daar hij anders gerechtelijk zal worden aangesproken. Met algemeene stemmen heeft de Raad daarvoor een blanco crediet verleend. Uilen op de fiets. Uit een ingezonden stuk van een motorrijder in het Vad. Zou het van overheidswege niet beter zijn de wielrijders eens te examineeren teneinde te beproeven of ze wel weten waar rechts of links is Onder dit soort menschen schuilen toch de meeste uilen. De redactie van de Ned. teekent daarbij het volgende aan Ja, bet is wel noodig, dat men dit soort meDschen eens onderzoekt of zij wel weteD, waar hun plaats is. Ofschoon ook sommige motorrijders dat wel eens vergeten. Bijvoorbeeld als ze in een krant gaan schrijven. De droogte. -Tengevolge der aanhoudende droogte zijn vele slooten om en in de weilanden en da putten bij vele boerderijen in Twente droog. Het gras groeit niet, zoodat vele boeren reeds nu hun vee het pas gewonnen hooi moeten geven. Als het niet spoedig eens flink regent zal deze toestand op de melk- en boter- prijzen van invloed zijn. Men schrijft uit Waterland Tengevolge van de langdurige droogte is het water in de polderslooten slecht en nadeelirg als drinkwater voor het vee. Reeds zijn in Waterland een aantal koeien gestorven als gevolg van het drinken van dat slechte slootwater. De veehouders brengen nu putwater in het land. Overigens is er zoo weinig gras op de boerderijen, dat de boeren hun vee bijvoeder verstrekken, teneinde de melk- gift nog zooveel mogelijk op peil te houden. Een kostbaar kachelvuurtje. Een paar zigeuners die te Pfarrhofen Inn bun kamp hadden opgeslagen en naar plaatselijke wedrennen waren ge weest, zagen bij hun terugkomst tot hun groote ontsteltenis, dat hun kinderen de kachel in den woonwagen hadden aangemaakt. Dit zou niet zoo erg zijn geweest, wanneer hun ouders de kachel pijp niet hadden uitgekozen als bewaar plaats van hun geheele fortuin. Een bedrag van ODgeveer veertig duizend gulden ging verloren, evenals het gouden horloge van den vader en de oorriDgen en andere sieraden van de moeder. Hoe die zigeuners aan veertigduizend gulden kwamen, meldt het bericht helaas niet. Buur gras. Men schrijft uit den Gelderschen Achterhoek De jaarlijksche gras en hooiverkoo piogen, alsook reeds enkele roggeverkoo- pingen, worden thans overal gehouden. De kooplust .is over het algemeen vrij groot. Het gras wordt zeer duur ver kocht de percaelen die verleden jaar f10 deden, brengen nu f 40 a f50 op. Vergiftiging door ijs. Men meldt uit Mepptl In 3 a 400 gezinnen werd men gister avond plotseling ziek, soms zeer ernstig. De oorzaak hiervan schrijft men toe aan vergiftiging door bet gebruik van ijswafels. Er zijn reeds vijf doodeD. Men vreest dat het getal sterfgevallen nog grooter zal worden. Tot laat in den avond bevond zich in de Hoofdstraat een dichte volksmenigte en bij de apotheken liep het storm. De doctoren werdon overstelt. Eenigen uit den omtrek verleenden hulp. Nader meldt men uit Meppel Volgens officieele opgave zijn er viif dooden en wel het dochtertje van J. S. Bentbeim, oud 6 jaareen jongen van Jan Nijstadt, 16 jaar; een kind van zekeren Bleyenberg, een kind van den machinefabrikant Sterenberg, 7 jaar, terwijl het andere zeer ernstig is, en een meisje van een brievenbesteller Swink, 14 jaar. Als hopeloos worden opgegeven een kind van H. van der Velde en van B. Brug, terwijl bij den barbier De Jong drie personen ernstig zijn. Het heele gezin van Jan Massier en van den slager Koetsier is aangetast. De grondstof voor de fabricatie van ijswafels is onmiddellijk door de politie in beslag genomen en naar Utrecht opgestuurd. De heer Spiker heeft Zondag met zijn auto de twee geneesheeren uit Nijeveen gehaald, die tot 's nachts 2 uur hulp hebben verleend. Er zijn nog tal van andere gevallen, waaronder zeer ernstige zijn. De symptonen van deze vergiftiging zijn hevige koorts, spoedig gevolgd door bewusteloosheid. In het geheel zijn thans 234 ziekte gevallen bij de doktoren in behandeling, welke gevallen in 153 gezinnen voor komen. Aan de 5 lagere scholen waren dezen dag meer dan 120 kinderen afwezig. Het vermoeden bestaat, dat het hier een bacteriënvergiftiging betreft, ont staan door het gebruiken van bedorven melk. Dr. Wekenkamp, inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen, stelde heden een kort onderzoek in. Hij deelde de meening der doctoren, dat hier een bacteriën vergiftiging heeft plaats gehad Met den burgemeester heeft hij ook een onderzoek ingesteld ten huize van den IJswafelverkooper. Beiden kwamen tot de conclusie, dat de bereiding vrij zindelijk geschiedde en dat er betrekke lijk weinig viel aan te merken. De secretaris van de Volksgezondheid te Kampen heeft heden nadere inlich tingen gevraagd, omdat ook daar gevallen waren voorgekomen. Deze gevallen hebben zich voorgedaan bij personen, die Zaterdags te Meppel waren geweest en daar van het ijs hadden genuttigd. H H. Veehouders, U allen kent zeker wel het bekende spreekwoord,dat honger lijden een scherp zwaard is, doch ge lukkig heeft U veel geld ontvangen voor uw lammeren, om desnoods voer voor uw hongerend vee te kunnen koopen en om goed drinkwater te bekomen zijn er zeker thans middelen. Daarom raad ik U aan, koop of huur gezamelijk een motor water tank met zuig- en perspomp, misschien kan voor trekkracht een ploegtrekmotor of vracht- wagentrekmotor dienst doen, dan een flinken watertank met pompinstallatie aangeschaft, en zeker kan men öf in de duinvalleien öf in de venen, öf elders water vinden voor uw dorstig vee en voor de menschen. Helpt alzoo elkander, dat is plicht. J. J. KUIJPER. De heer D. W. C. W. verzoekt ons opname van het volgende Wanneer wij de geblakerde weilanden aanschouwen, in aanmerking nemen, dat het hooiland, een vierde van het be schot geeft en een aanzienlijk aantal hectaren bouwland de kosten van het zaaigraan niet opbrengen, dan moet er toch bij velen den wensen opkomen a. dat de verschillende Polderbesturen nu eindelijk toch maar eens tot over eenstemming moesten geraken teneinde met vereende krachten tot betere toe standen te komen. b. dat de 13000 meter lange sloot van de Koog naar de Mok gedeeltelijk zou worden opgestopt, opdat er weer een Pompe- en een Noordvlak zou verrijzen, twee heerlijke zoetwatermsren, dia voor tochten en slooten binnenwaarts dienst baar zouden kunneu worden gemaakt, wanueer zulks noodig zou blijken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2