Predikbeurten. De navolgende leerlingen van de Zeevaartschool alhier, deden met goed gevolg overgangsexamen van het le naar het 2de Studiejaar. A. C. van de Broek A. Hellenaar D. Herreveld G. Ph. Homs M. J. Kooger L. Koster W. Scheurkogel J. Smit K. Stoepker H. Vitters Y. S. M. van der Willigen. Oosterend19 Juli. Onder begunstiging van schoon zomer weer, de droogte ten spijt, maakte Vrijdag j.l. de drie hoogste klassen der o.l. scholen te Oosterend, Oost, Waal, Zuid en Midden-Eierland een reisje naar Alkmaar en Bergen. Men moest al vroeg opstaan, om met de eerste boot te kunnen vertrekken en zoo was men reeds te half negen in de Kaasstad. Daar werden bezichtigd de Hertenkamp en de Kaasmarkt, daar heeft men de ruitertjes op den Waag- toren zien draven en verschillende merk waardige gebouwen in oogenschouw genomen. Met den tram vertrok men naar Bergen, waar men in den speeltuin „Duinver- maak" en op het hooge, zandige duin in de nabijheid zeer veel genot heeft ge smaakt. Met de laatste boot keerde men weer^ en op de haven vond men de rijtuigen weer, waarmede men naar huis terug keerde. Allen waren zeer voldaan over den tocht en dank komt toe aan directie en bemanning van „de Dageraad" voor de goede zorgen, aan de boeren voor het gratis beschikbaar stellen hunner rijtui gen en verder aan allen, die het mogelijk hebben gemaakt, aan zooveel kinderen een onvergetelijken dag te bezorgen. Bij de Gereformeerde Kerk, alhier, heeft men al vele malen tevergeefs een beroep op een predikant uitgebracht. Men meent, dat de oorzaak van at deze bedankjes, gezocht moet worden in de minderwaardige pastorie, waarbij een tuin ontbreekt. Ernstig beproeft men nu do gelden bijeen te krijgen voor het bouwen van een nieuwe pastorie. Reeds werden flinke bedragen als rentelooze voorschotten toegezegd. Zondagmiddag speelden de voetbal clubs Texel II van den Burg enOV.V. van hier andermaal ,een match. Beide groepen schenen vrijwel tegen elkander opgewassen te 4ijn. De rust ging in met 0-0 en het einde kwam met 1 0, ia het voordeel van O.V.V. D rinkioater. Bij het algemeen gebrek aan drink water is men bereid om, als er gelegen heid is, zooveel mogelijk alles vol water te zetten en zoo zuinig mogelijk te ge bruiken. Met dezelfde bedoeling was in een gezin te Winkel ook een gegalvani seerde emmer gevuld, doch eenigen tijd later bleek dit water vermoedelijk ten gevolge van oxide ondrinkbaar te. zijn en werden door een der leden van dat gezin naaeelige gevolgen ondervonden. Misschien een kleine waarschuwing. Sch. Ct. De verkoop van ysivafels De Raad te Zaandam stelde vorige week een verordening vast, naar aan leiding van de vergiftigingsgevallen in Meppel, waarbij strafbaar wordt gesteld het verkoopen en vervoeren van ijs en ijswafels, die niet zjjn bereid met ge kookte melk. Pokken. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, komen er in het vasteland van Europa hier en daar gevallen van pokken voor. Het is daarom voorzichtig zich te laten inenten (of her inenten) alvorens een buitenlandtche reis te ondernemen Vandaag beginnen de hondsdagen, die 4 weken duren en morgen den 20sten is 't St. Margriet Regent 't op St. Margriet, Dan droogt 't in 4 weken niet. Menigmaal begint inderdaad dan een regenperiode, die tot ver in Augustus aanhoudt. Zinken voorwerpen reinigt men gemakkelijk door ze te sch ireu met zout en azijn. Naspoelen met wm zeepsop. Bronwater. Terwijl bijna alle polders water inlaten om totale uitdroging der sloten te voor komen, maalt de Schagerwaard zoo nu en dan uit. De talrijke bronnen en het boezemwater, versterkt door een 20-tal gasputten, geven zooveel zoet water, dat de greppels bij tijden vol staaa. Voor land en vee is dit thans van zeldzame waarde. Wateraanvoer. Ook Donderdag j.l. heeft het s s Star ling van de General Steam Navigation Cv- zoo lezen wij in de N. Harl. Ct. weer een hoeveelheid leidingwater mee gebracht van LondeD, opnieuw gratis door deze Mij. verstrekt. Een motorbrandspuit deed weer dienst om het water met een tweetal slangen af te voeren naar de bakken in de om geving, terwijl een tankwagen na gevuld te zijn, direct de stad introk om zijn inhoud onder de betoeftigen en wie is in dit opzicht thans niet behoeftig? te distribueeren. Het is zeker een te waardeeren feit, deze waterzending, te meer als men in aanmerking neemt, dat Londen zelf niet over vee! water beschikt. Wij lezen al thans, dat door het opdrogen der Theems bronneD, waaruit de stad grootendeels haar water krijgt, de voorraad bedenke lijk afneemt, en den burgers wordt tel kens medegedeeld, dat alle waterverspil ling moet worden tegengegaan, terwijl geen water mag worden verkwist aan het besproeien van tuinen. De heer Gnodde, fotograaf, heeft in opdracht van het Gemeentebestuur, er voor gezorgd, dat het feit van den wa teraanvoer ook in beeld wordt vastge legd. De brandstichter gepakt. De houtvester, de heer Tutein Nol thenius deelt mede, dat de brand in de bosschen te Chaam aan opzet te wijten is. Het bosch is opzettelijk aangestoken door een zekeren S. uit Helder, die vroe ger al in de gevangenis heeft gezeten en die, toen men hem te pakken had, doodnuchter verklaarde, dat hij werkloos was, en om weer in de gevangenis te komen, het bosch had aangestoken. Nu, zijn wensch is vervuld, en een voorbeeldige straf zal hem niet ontgaan. Als merkwaardigheid wordt nog mede gedeeld, dat S. een uur voor hij het feit pleegde, bij den boschwachter in Chaam nog een paar boterhammen gegeten had. Hoogc belasting in Gorcum. Iemand te Gorinchem, met een belast baar inkomen van f 1000 zal ongeveer f li 0 alleen aan gemeentebelasting moeten betalen, van f30.00 f375, van f5000 f670. Uitte en dorst. Een dokter verklaarde Als je dorst heb, werkelijk dorst, spoel dan je mond met een weinig lauw water en je zult de onverwachte gunstige gevolgen er van in een minimum tijd gewaar worden. In de vitriool gevallen. Op de Boschstraat te Breda gebeurde een ongeval, dat treurige gevolgen had. De voerman v. O., uit Gilze, reed daar met zijn kar, waaronder een mand hing, waarin een flesch vitriool was geladeD. Door het schokken of door eenige andere oorzaak scheurde de flesch en het vocht liep over een afstand van een 50-tal meters over de straat. Spoedig daarop kwam de jonge man Van A. uit de Boschlaan te Prinsenbage op zijn flets aangereden. De omstanders riepen hem toe voorzichtig te zijn, doch de fietser scheen blijkbaar deze waarschuwing niet te hooren, on fietste door het vocht. Oumiddellijk verbrandden de banden van zijn rijwiel, waardoor hij slipte en in de vitriool kwam te vallen. Zijn kleeren verbrandden bijna geheel, terwijl hij ernstige brandwonden aan de been en opliep. Hij werd ia een woning in de nabij heid binnengedragen, waar hem genees kundige hulp werd verleend. Vandaar werd hij per auto naar zijn woning vervoerd. Ee?i kinderdrama. De omgeving van de Korte Houtstraat te Amsterdam was Zondagmorgen in opschudding gebracht -„door een twist tusschen 2 kinderen, die alleen thuis waren. Het 7-jarig dochtertje van R. zou, i aar zij later aau de politie mede deelde, voortdurend door haar 1J-jarig stiel»;oertie te zijn geplaagd en hier door zou do ergernis van de kleine meid Zoodanig zijn opgewekt, dat zij een mesje heeft opgenomen, waarmede zij den knaap eenige steken in den rug toe- 'bracht. Deze werd vrij ernstig gewond en naar het Binnengasthuis getranspor teerd. Daar bleek zijn toestand van dien aard, dat de behandelende genees heer hem nog niet in staat achtte, door de politie te worden verhoord. Deze tast dientengevolge nog in het duister omtrent de feitelijke aanleiding tot deze kinderlijke steekpartij. Het mesje waarmede de gevaarlijke verwon dingen zijn toegebracht, heeft de politie ook nog niet gevonden. Bij de familie R. heeft dit huiselijk drama groote verslagenheid teweegge bracht. Een 50-jarig opperman, werkzaam aan een perceel in de Predixheeren straat te Amsterdam, zou over een naar hjj meende, dak van zink, loopen en viel daardoor van 3 M. hoogte. Hij bekwam wonden aan rug en banden. Het dak was n.l. van... glas. Door een granaat gedood. Het 6-jarig zoontje van v, d. S. te Putte is door het spelen met een soort granaat gedood. Het lichaam was geheel uit elkaar gereten. Bossche Ct. Papierverbruik. In de laatste jaren nam bij de gemeente besturen in navolging van rijk en sommige provinciën steeds meer toe het gebruik van halve vellen bij de brief wisseling. In enkele provinciën maakten Gedeputeerde Staten er zelfs geen be zwaar tegen als stukken zonder geleide brief werden ingezonden. Thans hebben Gedeputeerde Staten van Groningen de gemeentebesturen uitgenoodigd om voor hun brieven, waarbij stukken worden ingezonden, steeds heele vellen te gebruiken. Voordeelig gemeentebedrijf. Het batig saldo van het gemeentelijk gasbedrijf te Haarlem over 1920 bedraagt ruim 800.000 gulden. Vliegongeluk van Hollanders te Maubeuge. Woesdag zouden 2 Hollanders met nog 3 reizigers een vliegtocht van Parijs naar Brussel maken. Nabij Maubeuge viel het vliegtuig wegeDS een defect, van 1500 meter naar benedeo, gedeeltelijk gelukkig in glijvlucht. De machine werd zoo goed als geheel vernield, doch de reizigers kwamen ge lukkig zonder beduidende verwondingen met een kwartiertje doodsangst eraf. Tot de reizigers behoorden dr. Verhaak en eebtgenoote uit Zevenbergschen Hoek, die op hun huwelijksreis in 't buitenland vertoefden. De droogte. In de meeste plaatsen van Groningen heerscht totaal gebrek aan drinkwater. Per emmer wordt gaarne 5 10 cent besteed. De laatste uitkeering uit de 0. W.- belasting. De commissie, samengesteld uit afge vaardigden der colleges van Gedeput. Staten van alle provincies, belast met het ontwerpen van een voorstel tot ver deeling der laatste uitkeering uit de O. W.-belasting aan de gemeenten, heeft haar werkzaamheden geëindigd en haar verslag vastgesteld. Dit verslag zal binnen een paar dagen aan den Minister van Financiën worden toegezonden. Wat sedert menschenheugenis niet geschiedde, gebeurt thansvolwassen appelboomen, in de omstreken van Tiel, worden in de boomgaarden begoten om ze in het leven te houden. H b 1. De prijs van het Straatje. Nu de heer Deterding op zijn feest heeft gezegd, dat hij het personeel van zijn maatschappij een bedrag ten goede zou laten komen, dat niet minder is dan de waarde van zijn geschenk aan het rijk het Slraatj6 van Vermeer is het, dunkt ons, tijd, bekend te maken, wat hij voor het schilderij heeft betaald. Het is f625.000. Men zal zich herinneren, dat de heer Six aanvankelijk dat is, meenen we ongeveer een jaar goledeu naar alge me9n verluidde, eeu millioen vroeg en later het schilderij aan het Rijk wilde afstaan voor f750.000 of daaromtrent. Op de veiling bij Frederik Muller werd het opgehouden voor f 680 OdO. Aan het Louvre was het aangeboden voor drie millioen frank, dus ruim VU ton. Aangezien de heer Deterding nu zijn aanbod aan de Engelsche regeering heeft herhaald om 50,000 pond sterling voor een landbouwkolonie beschikbaar te stel len, heeft hij dus, met den prijs voor het Straatje betaald en minstens zooveel dat voor het personeel is bestemd, zijn feest met schenkingen ten bedrage van ongeveer twee millioen gulden gevierd. Groote giften van vermogende Neder landers ten algemeenen nutte komen niet zoo dikwijls voor, om niet op dit geval de aandacht te vestigen. Voorbeelden trekken. V a d. Van de federatie „Holland's Noor den van den bond voor staatspensionnee- ring. Het zal nu wel van algemeene bekend heid zijn, dat eigenwerkers en vrouwen van loonarbeiders, wier inkomen of ver mogen beneden zekere grens blijft, zich vrijwillig kunnen verzekeren, teneinde op 65-jarigen leeftijd een premie van f 3 per week te verkrijgen. Minder bekend is het echter, dat zoo vele 50-jarigen en ouderen zich nog niet verzekerd hebben, Het is tot U, mannen en vrouweD, ouder dan 50 jaar en vooral boven 55 jaar dat wij komen met den ernstigeu raad. Vezekert U zoo spoedig mogelijk. Het is in uw eigen belang. Het is voor u voordeelig. Er zit in die verzekering voor U een stukje staats pensioen. Hoe dichter u de 65 jaar genaderd zijt, hoe grooter is dat stukje. Het kostU per week f0.39 (man en vrouw samen f0.78; vermeerderd met het achterstallige van Dec. 1919 tot den dag der verzekering. Kunt U dat achterstallige niet ineens betalen, welnu de Raad van Arbeid zal het U gemakkelijker maken, door U dit langzamerhand af te laten doen. Zoo zijn ons echtparen bekend, die alle weken fl, dus fO,22 meer geven waardoor dan meteen het achterstallige zoo zoetjes aan uit den weg wordt ge ruimd. Kunt U ook dien gulden (voor iemand alleen wordt het f0.50) wekelijks niet betalen (wat met veler uwer het geval zal zijn), wendt U dan vol vertrouwen tot het burgerlijk armbestuur of het gemeentebestuur van uwe woonplaats. Wij twijfelen er niet aan, of daar zal men U helpen. Plaatsen, als Wieringer waard, Anna Paulowna, Heerhugowaard geven in deze reeds een uitstekend voorbeeld. Blijft dus niet bij de pakken neerzit ten. Met klem en overtuiging roepen wij U nogmaals tee: Begrijpt Uw eigen belang. Geeft U zoo spoedig mogelijk ter verzekering op bij den correspondent van den Raad van Arbeid in uwe ge meente. Straks, als ge 65 jaar zijt en ge hebt U niet verzekerd, krijgt ge niets. Dan hebt ge er spijt van, maar dan is hette laat. Dan zijn veler uwer oud en arm. Intusschen zullen wij niet rusten, voor die onbillijke wet door een andere vervangen is. Met ijver en toewijding zullen wij voor en naar wij hopen ook met U krachtig strijden voor prömievrij staats pensioen. Het bestuur der federatie Hollands Noorden A. de Boer, voorzitter. H. Limpers, secretaris-penningm. A. Romar. P. Appel. G. v. Twuiver. Woensdag 20 Juli 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 'sav. half 8 uur Bijbellezing in Eben Haëzer. Zondag 24 Juli 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, y.m. 10 uur de. Kroeee. Kerkcolleete. Waal, v.m. 10 uur da. Sehelleoberg. Koog, y.m. 10 uur de Heer Tö. Schaap. den Hoorny.m. half 11 ds. Brümmer. Qudeschild n,m. 3 uur de. van Grasstek. Oosterend, v.m. 10 uur de. y. Grasstek. Cocksdorp, 'e ay. half 8 de. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur de. v. d. Heulen uit OoBtermeer. n.m 3 uur dezeldë. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, y.m. 10 uur de. T. O. üylkema van Giethoorn. den Hoorn, v.m. half 11 ds van der Goot ie Middelle. Oosterend, y.m. 10 uur de. de Maar.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2