Marktberichten. Tei. Alg. Wijkverpleging;. Vrijwillige bijdrage in Juli J. G. Burg f8. L. B. Burg f2,50, D. T. O'end f2,50, T. S. Zevenh. f5,—, J. D. Dz. O'end f5,—, J. D. Jz. O'end f5,- De geitenfokvereeniging alhier heeft dezer dagen een Toggenburger bok ontvangen. De regen. Er is nog geen einde aan de ontzettende droogte, schreven wij vanmorgeD, doch sedert is heel wat veranderd. Regenwolken pakten samen en een heerlijke milde regen drenkt thans de dorstige aarde. Mensch, dier en plant verademen. In maanden heeft het niet zoo lekker geregend. Even herinneren wij onze lezers en lezeressen aan het Kerkconcert op Zaterdagavond te den Burg en Zondag avond te de Cocksdorp. De Bedelbacil. „Maatschappelijk Hulpbetoon" geeft een voorbeeld van de besmettelijkheid der bedelziekte. Een man werd door een vriend geholpen aan een sommetje geld, waarvoor hij grondstoffen zou koopen ter vervaardiging van huisvlijt- artikelen. Maar.... „Nu geviel het, dat deze vriend niet al te Dauw van levenswandel was. Een zijner fouten was een liefhebberij tot bedelen. Om den t.b.c.-lgder te helpen, had hij een advertentie in een dagblad geplaatst en waar het succes groot was geweest, hielp hij den man ook verder voort door 't doen circuleerea van een inteekenlijst door hemzelf van een aan beveling voorzien. „In dien nu bij al die aanvragen de bedoeling had voorgezeten den handel uit te breiden en 't geld, dat ruimschoots binnenvloeide, daar ook voor gebruikt ware, dan was er niet veel op deze wijze vaD doen van den man, die wegens longlijden zijn beroep moest opgeven aan te merken geweest. „Evenwelde bacil der bedelarij, bij den vriend al aanwezig, had den, nog ietwat ziekelijken en wellicht daardoor gemakzuchtigen man, maar al te spoedig besmet 1 „Waarom zich zooveel moeite1 te geven met den aaDmaak van kartonnen doozen en al zulke artikelen, als van alle kanten zóó maar, geld toestroomde, waarvoor hij alleen maar fraaie brieven behoefde te schrijven? „Zoo werd de kwaal, instede van de betreurenswaarde oorzaak van zijn vrageD, zijn middel om geld te „verdie nen" zijn broodwinning 1 „De artikelen „in een gezin, waarvan alle leden longlijders zijn, vervaardigd", zooals de treffende woorden der prospec tus luidden, liet bij maken door een ander. Hij bepaalde zich er toe, die in do middaguren op zijn gemak aan de klanten een kleine minderheid der gevers deed de gave vergezeld gaan van een bestelling rond te brengen. „Zijn luiheid nam toe. 't Schrijven van al die brieven werd hem te veel. Van daar, dat hij zich verzekerde van de dienst van iemand met een erg mooie hand en vloeienden stijl, die in 't vervolg zijn verzoeken om hulp wel voor hem zou redigeeren en verzenden. „Deze heer deed dat met een inderdaad verrassende vaardigheid. Hij schreef epistels, die harten van steen vermurven moesten en ook hij had uitstekend succes. Met het gevolg, dat al ras de gedachte bij hem opkwam„waarom zou ik steeds den zak mijns vriends spekken en niet den mijnen een ge dachte die snel gevolgd werd door den wensch een volksboekerij op te richten, voor welk philantropisch doel natuurlijk de geldelijke medewerking van menschen- vrienden noodig zou zijn. Sindsdien dreef hij ook „zaken voor eigen rekening". Dat hij zich over de volksboekerij niet druk maakte, behoeft geen betoog. Had ooit een milde gever ernstig naar den t.b.c.- lijder geinformeerd „Eu zietalzoo was do bedelbacil naar no. 3 overgewipt I" De typhus. Het aantal typhus gevallen te Zwolle bedraagt tot heden volgens officieels opgaaf 46, waarvan 4 met doodelijken afloop. Vrijdagmorg-n [is het tweejarig meisje M. v. d. K., aan het Groeneweegje te Schiedam, onder ten vierwieligen vrachiwagen gekomen en onmiddellijk gedood. Nabij Valkenswaard is een motor rijwiel met twee personen tegen een boom gereden. De eene berijder brak één-, de andere beide beenen. Aan het Reitdiep te Groningen is de 62jarige S. by het visschen in slaap gevallen en verdronken. Een hulpvaardige Gemeente. Het kerkgebouw der Goref. Gemeente te Harlingen kan wegens restauratie niet voor godsdienstoefeningen gebruikt wor den. De Doopsgezinde Gemeente heeft voor dat doel, voorzoover baar diensten 't toelateD, haar kerkgebouw gratis be schikbaar gesteld. Bij 14000 babies. Dezer dagen heeft mej. J. G. A. Dit- marsch, wed. Van Oort te Utrecht, den dag herdacht, waarop zij vijftig jaar ge leden de acte van vroedvrouw verwierf aan de Amsterdamsche Kweekschool. Gedurende haar practijk heeft zij in ruim 14000 gevallen haar diensten be wezen en rog heden ziet men haar met jeugdigen ijver naar de woningen gaan, waar haar hulp is ingeroepen. Geen water. De kanalen in Drente zijn wegens de droogte voor schepen niet meer bevaar baar. Voor den in aanleg zijnden straat weg De Krim Coevorden kan geen steen worden aangevoerd, wegens den zeer lagen waterstand. De inwoners van Assen zijn op water rantsoen gesteld. Tweemaal per dag wordt aau ieder gezinshoofd onder politie toezicht een hoeveelheid water uitgereikt. Te Bosschehoofd, bij Den Bosch, is door het op hol slaan van een koe, het 10-jaiig dochtertje van den landbouwer Aarssen, dat het touw, waaraan de koe was vastgelegd, om het middel had ge bonden, meegesleurd. Zij werd zoo hevig tegen een kar en een dorschmachine gesmakt, dat zij is overleden. Een aantal schoolkinderen uit Apel doorn bezocht Vrijdag Den Haag en natuurlijk stond ook een bezoek aan Scheveningen op het programma. Toen de Veluwsche jeugd op den golfbreker stond vertelt het Vad, kwam plotseling een rukwind, die den 12-jarigen D. R. in zee woei. De onderwijzer, de heer P. J. Ten Ilaaft, sprong den knaap onmiddellijk na en slaagde er in, hem te redden. Motorvrees. Door de Rotterdamsche straten Rent de motor-moordenaar. Kuierende stadgenooten, Rent ge mee in den brancard? Zenuwziek van de benzine, Van de olie en het vet, Komt bet monster aangedonderd, Kauwend op een sigaret. Die niet wijkt, wordt neergerammeld Door den knalpotstank barbaar. Dood gedoemde Rotterdammers, Zoekt uw plaats in den brancard Vangt hem met vereende krachten En verzendt hem naar Maasoord, Waar hij bij de allerergsten In een veilig dwangbuis hoort. Rotterdammers uit het Westen En de Mathenesserlaan, Fluks de lasso in de handen En geducht op jacht gegaan. Moet het kinderlevens kosten Door dien ruwen onverlaat? Eischt voor uw belastingduiten Veiligheid langs weg en straat. RN. J. H. SPEENHOFF. In het „Nieuwsblad van den Boek handel" komt een advertentie voor, waarin de Directie van de Mij. voor Goede en Goedkoope Lectuur (De Wereld bibliotheek) mededeelt, dat aan den heer W. H. de BuisoDjé ontslag is verleend als onderdirecteur der onderneming. Naar aanleiding van dit ontslag weet „Het Volk" mede te deelen, dat dit ongevraagd ontslag is verleend naar aanleiding van aan het licht gekomen financieels onregelmatigheden. De heer de Buisonjé, die indertijd de R.E.G.A.T.A. (de tentoonstelling onder Sloteraijk) exploiteerde, heeft daarmede aanzienlijke verliezen geleden geleden. Hij is daarna gaan speculeeren en heeft het daarvoor Doodige geld, gebruik makende van zijn vertrouwenspositie als onderdirecteur van de Wereld-Bibliotheek opgenomen. Een paar maal heeft hij de geleende be dragen geheel of gedeeltelijke terugge stort, maar de derde maal was hem dit niet mogelijk. De heer de Buisonjé heeft daarna zijn ontslag genomen als lid der Tweede Kamer, waarin hij yoor den Economischen Bond zitting had, en bevindt zich thans in het buitenland. Predikantennood Geref. Kerken. Aan 13 predikanten en 2 oefenaars zien we, schrijft ds. W. Den Hengst, van Leiden, in de Saam b., de bearbeiding van 54 Gemeenten toevertrouwd, om van de „stations" nu nog te zwijgen. De heele classis Tholen zonder leeraar de classis Rotterdam (15 Gemeenten) beschikkend over 4 predikantenin de classis Amsterdam de 3 leeraars aan den avond huns levens, respectievelijk 62, 68 en 70 jaar. Door zijn hond gered. Dezer dagen begaf een boerenarbeider te Mierlo zich in het Eindhovensche kanaal te water, hoewel hy niet kon zwemmen, waagde hij zich toch naar het midden, waar hy spoedig naar de diepte verdween. Op zijn hulpgeroep kwam zijn hond toeloopen, welke in de vaart sprong om zijn baas te helpen. De drenkeling wist zich aan het dier vast te houden en werd zoo naar den kant getrokken, hiermede aan een wissen dood ontsnappende. Buikloop, Radiografisch wordt uit Berlijn gemeld, dat in de O.-S. kreits Hindenburg een buikloopepidemie is uitgebroken. Tot dusver zyn 191 gevallen geconstateerd, waarvan 33 met doodelijken afloop. Spraak terug. Vier en een half jaar geleden verloor Thomas Clonwaring als werkman in een munitiefabriek te Silvertown tengevolge van eeu ontploffing zijn spraak. Hij was plotseling stom geworden en moest alles wat hy wenschte kenbaar te maken, op een leitje schrijven. Gisteren wenschte hij te Letchworth te gaan zwemmen en iemand nam hem daarheen mee. Een geoefend zwemmer was hij echter niet en toen hij in diep water geraakte, riep hij bij instinct om hulp* Zijn roepen werd gehoord en hij werd uit het water geholpen. Toen ontdekte hij, dat bij zijn spraak voorgoed teruggekregen had. De man had bij de ontploffing zijn moeder, zuster en broeder verloren en er ook ernstige wonden bij opgeloopen_ Verheugd Den Haag. Dat de gemeentelijke financiën van Den Haag er goed voor staan, hebben we al eens en andermaal te kennen ge geven juicht het Vad. Meer en meer bleek toch, dat 1920 'n goed jaar was geweest, en nu vernemen we, dat de rekening sluit met een batig saldo van ettellijke millioenen. Dat is heuglijk nieuws voor onze medeburgers, vooral omdat ze er nu op mogen rekenen, dat de vermindering van belasting voor 1922 aanmerkelijk meer zal bedragen dan in het loopende jaar. Gelukkige redding. Gistermiddag hadden te Kijkduin twee mannen uit Lcos.duinen zich bij het zwemmen te ver gewaagd. Zij konden niet me9r naar het strand terug door de zware branding. Op hulpgeroep ging de heer J. Los, een lid van de club De Haagsche Waterratten, in zee met een reddingsgordel aan een lijn. Daar de drenkelingen te ver waren afgedreven, werd de heer Los teruggehaald. Opnieuw ging hij in zee, waarna hij spoedig een drenkeling gered had. Ten derde male ging de heer Los door de branding, om ten slotte ook den tweeden drenkeling te redden. Een van hen had reeds het bewustzijn verloren, hij was echter spoe dig weer bijgebracht. In een kastje op het strand te Kvk duin zal thans een reddingsboei met lijn geborgen worden. Zondag a.s. zal gede monstreerd worden hoe de lijn gebruikt moet worden. Ongeluk bij het baden. De jeugdige bader P. Prins, wonende te Amsterdam, werd Zondagmiddag te Bergen aan Zee door een golf omver gegooid, hij dreef af en verdween in de diöpte. Nadat hij in bewusteloozen toe stand aan het strand was gebracht, trachtten twee doctoren te vergeefs de levensgeesten op te wekken. De landbouwers iq de buurt van Delft, die door de droogte genoodzaakt zijn veel bijvoer te koopen, veroorzaken daardoor een ongewone drukte in de olie slagerijen, die des zomers gewoon lijk stilstaan. Dag en nacht word ge werkt om aan de vraag naar veekoek te kunnen voldoen, terwijl aan de Ned. Gist en Spiritusfabriek evenals in den winter de sposlingwageus en file staan. Er is vraag naar spoeling als nooit te voren om dezen tijd. Er wordt ook per vaartuig veel spoeling afgehaald. Brand en verzekering. Mon meldt uit Zevenaar aan het Hbl. Het blijkt dat in deze betrekkelijk kleine gemeente veel gezinnen niet ver zekerd zijn tegen brandschade. Na den grooten brand van Zondag ochtend, waarbij vier gezinnen, door niet verzekering van hun inboedel, gedupeerd werden, js een groot aantal anderen eindelijk de oogen geopend en nu loopt het storm bij de agenten van brandas surantiën om zoo gauw mogelijk een verzekering te sluiten. Door eDkele ingezetenen is reeds een mooi bedrag en een aantal meubelen en kleeren ingezameld, zoodat in den eersten nood is voorzien. Een vrouw uit Rotterdam, die bij familie aan den Lageweg (gemeente Ouderkerk a. d. IJsel) op bezoek was geweest, gevoelde zich aan 's Gravenweg onwel worden. Volgens haar zeggen leed zij aan hartkloppingen en dacht, na wat gerust te hebben, wel weer beter te zullen worden. Nai een poosje ging zy verder naar het station, doch zeeg weldra op den weg neer. Dr. Bom, die onmid dellijk ter plaatse was, constateerde den dood. Eeu vergeetachtige pa. Eenige dagen geleden kwam op het hoofdbureau van politie te Utrecht iemand aangifte doen dat men uit een kistje dat hij bij zijn getrouwden zoon thuis onder een kast gezet had al zijn spaarduitjes, een f2000 aan bankpapier gestolen had. De recherche stelde aller eerst een onderzoek in bij den zoon thuis en kreeg, daar men een sleuteltje vond, dat op het slot van het kistje paste, argwaan tegen diens vrouw, waarom zij werd medegenomen naar het hoofdbureau Iutusschen werd bij andere familie leden en kennissen eveneens een onder zoek ingesteld, doch zonder resultaat, terwijl de schoondochter haar onschuld aan de verdwyning van het geld bleef volhouden. Woensdagmorgen kwam de vader evenwel op het hoofdbureau van politie mededeelen dat zijn f 2000 terecht waren. Hij had het geld namelijk een paar weken geleden, in een wantrouwige bui, stilletjes in de woning van zijn zoon uit het kistje gebaald en het eenvoudig in zijn jaszak gestoken en toen hij vanmorgen toevallig zijn jaszak navoelde, ontdekte hij de papiertjes en schoot hem tegelijk te binnen dat hij ze daar zelf opgeborgen had. Hij was het heele geval finaal ver geten De schoondochter werd natuurlijk on middellijk vrijgelaten en ontving van schoonpapa een douceurtje voor den schrik. De Tabakswet op 4 Augustus. Woensdagavond is Staatsblad no. 1004 verschenen, bevattende het besluit van in werking treden van art. 81 der Tabakswet op den 4den Augustus a. s. Binnen één maand na 4 Augustus moet dus ieder, die een bedrijfsvergun- ning noodig heeft deze schriftelijk aan vragen bij den ontvanger der accijnzen onder wiens kantoor het bedrijf wordt uitgeoefend. De Burgemeester der gemeent Texel maakt bekend, dat op Dinsdag en Woens dag, a.s. het verkeer over den 3den Dwarsweg in het Noorden is afgesloten. Texel, 29 Juli 1921. De Burgemeester voornoemd, D. P. BAKKER, L.B. Formerend, 26 Juli. Aangevoerd 702 Runderen waaronder: 365 vette koeien 130 165 Ct. per K.G o17 Gelde koeien f 275 a 650; Melkkoeien f 275 650; 20 stieren. 87 vette kalveren f 1,80 a f 2.p. Kg. 247 Nuchtere kalveren f 18 a f 50 814 Schapen f 30,a f 50. 447 vette varkens f 1,02 a i 1.12 per Rg. 93 magere varkens 1 25 a f 60,00; 230 biggen f 14,00 a 1 24,00; 378 lammeren f 18 a f 27.—. kipeieren f 11,— a f 12.— per 100

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2