„Bekkers" Ardja Sari Thee. ff N° 3524, Zaterdag 6 Augustus 1921. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. au' Gemengd Nieuws» 34su Jaarxun* moet thans zuinig zijn en zoekt daarom naar goedkoope artikelen. Men veelal kwaliteit naar prijs. Het verdient derhalve zeer zeker aanbeveling zich maal te bedenken, voor men een ordi naire thee koopt, nu er te bekomen is voor slechts écu per pond, de prima alom bekende Verkrijgbaar a 50 cent per pond. „20 ons bij navolgende winkeliers A. H. Dros Burg P. Kiel Gebrs. Dros C. Huisman J. P. Dros Pz., Cocksdorp J. v. Heerwaarden, L. den Braven, Koog. P. Brouwer, Oosterend. Joh. v. d. Slikke, G. de Vries, P. M. Koorn, Ondeschild F. Blom, J. J. de Vries Wed. P. de Jager j den Wed, H Jonker i Hoorn it bl&d verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Idvertentlëu daags voor de uitgave vóór i nar nam. ABONNEMENTEN oa ASVERTENTIEN worden aangenomen bfi de üitg. Fi*ka LANGEVIL® A DE ROOIJ, Parkstraat, Bonn of Tint Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Jnni 1921, TEXEL, 6 Aug. 1921. Losse kaas. Stamboek- en premiekenring. Echtelijke liefkozingen. Een voddenkoopman te Oudewater, kreeg Maandagmiddag itevigen twist met zijn vrouw, hij beet haar geweldig in den neus, terwijl vrouwlief hem een stukje van zijn oor afbeet. In geen jaren was in het Gooi de wespenplaag zoo hevig als dezen zomer. In een apotheek te Bussu'm liep het dezer dagen storm om middeltjes tegen wespensteken. Het Koninklijk Paleis in den Haag zal tot nader bericht weder voor publieke bezichtiging zijn opengesteld. Be zegeningen van de Arbeidswet. De „Ned. Nijverheid" orgaan der Ned. Fabrikantenvereeniging schrijft Op 3 Mei j.l. verzocht een onzer leden aan het Bureau voor de Arbeidsinspec tie,-waaronder z(ja bedrijf ressorteert, vergunning, om gedurende vier achter eenvolgende weken, 10 uur per dag te mogen werken. Bij het indienen van dit verzoek werd opgemerkt, dat de arbeiders de aangevraagde meerdere uren gaarne zouden verdienen, terwijl er tevens de aandacht op werd gevestigd, dat juist toen weer verschillende orders waren losgekomen. Bovendien werd er op gewezen, dat de tobn op handen zijnde feestdagen, zooais Pinksteren 5 en 16 Mei), Maria- Hemelvaart (15 Aug.) de werkzaamheden tea zeerste zouden belemmeren, wanneer al deze dagen verloren zouden moeten worden. Verzocht werd de gevraagde vergunning zoo spoedig mogeiyk tever- leeneu, aangezien de afnemers op afleve ring aandrongen en met plaatsing hun ner orders in het buitenland dreigden. Aangezien de Nederlandsche industrie toch reeds met zoo groote moeiiykheden te kampen heeft, zou men terecht ver wachten, dat men aan de Regeerings- bureaux alles in het werk zou stellen, zoo tegemoetkomend mogelijk tegenover de Nederlandsche njjveren op te treden. Het tegendeel blijkt het geval te zjjn. Op bovenstaand scherp gemotiveerd verzoek van 3 Mei, werd eerst ruim een maand later, n.l. op 8 Juni, een afwij zend antwoord ontvangen. Rijksverzekeringsbank en telmachine- motortje. Een bankinstelling heeft de onvoor zichtigheid gehad een kleine telmachine niet met de hand te bewerken, maar electrisch te behandelen daartoe moest een motor van niet minder dan 1,6 paar- dekracht dienst doen. De straf bleeft niet uit. De instelling ontsnapte niet aan den greep van de Rijksverzekerings bank. Zij werd ingedeeld in een gevaren klasse, maar had dan ook het voorrecht dat niet alleen het talrijke personeel in de bedreigde localiteit tegen het gevaar van den motor van 1,6 paardekracht werd verzekerd, maar ook het personeel in alle lokalen zonder onderscheid, en dat niet alleen, ook het personeel in de gemeenten, waar hare bijkantoren waren gevestigd. De ernst der zaak ontging haar niet. Hoeveel tijd moest niet wor den besteed aan de invulling van de lijsten der honderden, die de motor niet, maar de wet wel binnen haar bereik had. Het fiuancieele resultaat was be vredigend. Het kwam immers slechts neer op de betaling van vijftien honderd gulden jaarpremie. Sch. Ct. Droogste maand. Juli is de droogste maand geweest, welke Engeland in 80 jaren tjjds heeft meegemaakt. Slechts op vijf dagen is er een meetbare hoeveelheid neerslag gevallen. Het gemiddeld aantal uren zonneschijn in Juli te Londen was 209, of 43 pCt. van den geheelen tijd, dat de zon aan den hemel staat. Greenwich telde 274 uren met zon, welk getal in de laatste jaren is ovortroffen in Juli 1887 met 277 en in Juli 1911 met 320 uur. Op 27 van de 31 dagen was de tem peratuur hooger dan normaal. De hoogste temperatuur te Greenwich was 94 graden wat nog 3 graden blijft onder het record van 15 Juli 1881. Het tekort aan neer slag ten opzichte van het gemiddelde siuds Januari is 6.6 voet waaraan Juli voor 2.2 voet schuld heeft. Behalve in de eerste maand des jaars is de neerslag elke maand beneden het gemiddelde go bleven. To Fjjnaart is het 3'/«jarig kind van J. Gladdinus in een tobbe met heet water gevallen en aan de gevolgen overleden. Amsterdam, dat vijftien commis sarissen van politie telt, krijgt er nog twee bijsalaris f 6500 tot f 7500. Auto ongeval. Zondagmiddag kwam te Baarn da motorrijder H. J. Voskamp uit Amster dam iu aanrijding met een in gelijke richtiDg rijdende automobiel. De berijder werd van den motor geslingerd en kroeg een schedelbreuk. Hij werd in zorg wokkenden toestand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. URANT, Abonnemcnlsprvt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prij* der AdvertentUnf Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 6 tot en met Vrijdag 12 Augustus voor rijwielen 9,07 uur, voor rijtuigen 9,37 uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 4 Aug. v.m. 9,47 Vrijdag 5 10,32 Zaterdag 6 11.18 Zondag 7 12.04 Maandag 8 12,50 Dinsdag 9 1.13 Woensdag 10 2,— Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vin. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. VI, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11-vm 2.45nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en. Feestdagen van Texel: 6,-v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 .D-JD Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7^28 sneltrein 9.11 10.27§ 1-31 12,37 3,24 1.52ft £.42 412»» 6,30 4,25§ 8,39 7,30 9.44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7.52§ 9.45 9,15 11-42 12,19§ 3,11 3-C6 6,06 li|l5t 'p03 ?Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. LANDWEER. (JAARL1JKSCH ONDERZOEK.) De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat bij Koninklijk Besluit van 13 Juli 1.1. No. 46 is bepaald, dat in 1921 alleen de verlofgangers van de Landweerlichting 1920 zullen worden onderworpen aan het jaarlijksch onderzoek. Aan dit onderzoek zal geene oefening ver bonden worden. Texel, 3 Augustus 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSINQ DAMSTE. Van den heer Rijkszuivelconsulent in deze provincie ontvangen wij een uitvoerig artikel ónder bovenstaande titelen met de toevoeging. „Ook bestemd voor leveranciers aan kaasla- brieken." Wij kunnen met het oog op onze plaats ruimte niet het geheele artikel opnemen en bepalen ons tot hetgeen o.i. daarbij van net meeste belang is. Om het kwaad te voorkomen, of waar net reeds voorkomt te bestrijden., heeft men, zegt schr., 2 dingen te doen: le. de besmetting der melk te voorkomen en 2e. ontwikkeling en schadelijke uitwerking (gassenvorming; oer bacteriën tegen te gaan. Doelmatige reiniging van het melk- en Kaas- gereedschap in de allereerste plaats. Eerst omspoelen met koud water, dan met goed heet sodawater, daarna naspoelen en als de gewone schoonmaak is afgeloopen, dient het gereedschap, voor zoover het oppervlak in aanraking komt met de melk, nog nauw keurig overgoten te worden met KOKEND HEET WATER. Schr. is overtuigd, dat het heel wat moeite kost de menschen vooral tot dezen laatsten maatregelen te bewegen en bepleit daarom uitvoerig de dringende noodzakelijkheid. Om de gasvormende bacteriën in hare ont wikkeling tegen te gaan raadt schr. verder aan de avondmelk die te roomen wordt gezet zoo snel en zoo laag mogelijk af te koelen en brengt in herinnering het van ouds bekende middel om de gasvorming eenigen tijd te ver hoeden, door toevoeging van een eetlepel salpeter op 100 liter melk. Bij het gebruik van salpeter wordt gebruik van zuursel aanbevolen om het smerig blijven der korst te verhoeden. De jaarlijksche stamboek- en premiekeuring vanwege de Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Noordholland was bepaald op Donderdag 4 Augustus, 's morgens half 10 uur. Ter bestemder tijd waren H.H. keurmeesters (met hunne dames) present, maar de aanvoer keuringsmaterieel was toen nog heel miniem, een drietal exemplaren van het paardenras waren slechts aanwezig. Het werd 10 uur eer de keuring kon aanvangen, maar toen kwam het materieel ook van alle kanten opzetten en leverde gedurende een paar uur een groote bedrijvigheid in ons dorp, inzonderheid op het marktplein. Vooral de mannelijke vertegenwoordigers van het paardenras, zoomede de jeugdige vrouwe lijke exemplaren waren nogal beweeglijk. Twee z.g. warmbloedige hengsten, type tuig- paard, werden aangeboden. Een onderhouds bijdrage van f 150,— werd toegekend voor Wilko, gestationeerd bij den heer C. de Wit, Operen. Van de drie z.g. koudbloedige, type trek paard, werd een onderhoudsbijdrage van f 150 toegewezen voor Sancho, eigendom van de hengstenassociatie Eierland. Voor de merrie Sina, type trekpaard van den heer A. Steendijk, Eierland werd een onder houdsbijdrage toegekend van f 40.— en voor de merrie Oda van denzelfden eigenaar f 30.—. Een bijdrage van f 30,— werd mede toege kend voor een merrie type trekpaard, van den heer C. J. Oeense. „Freka", driejarige merrie, type tuigpaard en eigendom van de heeren Gebrs. Schumaker, werd in het stamboek ingeschreven. Ieder krijgt duizend i)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1