'Gemengd Nieuws. Gemeenteraad yan Texel. gebruik gemaakt, die de Doopsgezinden in deze gemeente in het algemeen en enkele loden daarvan met namen ge noemd, in staat van beschuldiging stelde, omdat z(j niet aanwezig waren om mede te getuigen. Met dank aan de aanwezigen, in het bizonder den spreker, die reeds dien morgen te Rotterdam een spreekbeurt van anderhalf uur had vervuld, sloot de heer Rentenaar de bijeenkomst. Een flinke regenbui zorgde voor spoe dige ontruiming van het terrein. Naar men ons mededeelt, is in verband met het gesprokene op de meeting van Zondagavond tegen A. L. Constandse procesverbaal opgemaakt wegeDS opruiing. Telling grondgebruik en veestapel gemeente Texel, Zooals bekend is, werd in het tijdvak van ÜO Mei tot 20 Juni 1.1. in geheel ons land een landbouw en veeteelttelling ge houden, d.w.z. eene telling betreffende het grondgebruik en den veestapel. De vorige telling werd gehouden 11 jaar geleden, in 1910. Het is interessant kennis te nemen van het resultaat, dat de tejling voor de ge meente Texel oplevert en daarnevens gesteld te zien den uitslag der telling van voor 11 jaar terug. Onze gemeente heeft een totale opper vlakte van 18354 H A. Daarvan is3234,02 H.A. bouwland en tuingrond en 7172,30 H.A. grasland, bene vens 350 H.A. grasland dat gewoonlijk als hooiland woidt verpacht. Het totaal van deze cijfers (10406 H.Awordt gevormd door 4985 HA eigen land en 5421 H.A. pachtland (van het laatste wordt gepacht van ouders 1023 H A. In onze gemeente bevonden zich in 1921 in 1910 977 paarden boven 3 jaar 766 467 beneden 3 333 Runderen. 50 springstieren 36 1464 melk en kalfkoeien 1157 62 mestkalveren 8 41 ander mestvee 51 1009 jongvee boven 1 jaar 1299 1134 beneden 1 786 Schapen. 29709 schapen 1 jaar 39115 16546 lammeren (v.d. telling 17000 uitgevoerd) 26914 200 bokken en geiten 60 17133 kuikens 12223 16648 kippen 22917 184 korven en kasten met bijen 121 De eigenaars of bezitters van cultuur grond zijn te verdeelen in in 1921 in 1910 162 met 0,050,15 H.A. 24 61 0,15 0,25 4 27 0,25 - 0,50 11 37 0,50 - l 22 104 1 - 5 89 93 5-10 67 140 15 20 104 124 20 50 130 22 50 100 30 4 met meer dan 100 11 Om alle verschillen bij vergelijking van den toestand van nu met dien van 1910 op te helderen, laten we over aan hen, die daartoe bevoegd zijn, We vonden het wel eens aardig, een kijkje te geven op de voornaamste bronnen van inkomsten, de landbouw en de veeteelt, waaruit verre weg de meeste Texelaars, middellijk of onmiddellijk, hun bestaan putten. ren Hoorn8 Aug. De feestcommissie hield heden weder haar gewone jaarlijksche vergadering. Tamelijk veel leden waren opgekomen. 't Belangrijkste dat te behandelen was gold het al of niet houden 'van een feest dit jaar. Na stemming bleek dat van de vergadering zich 33 personen hadden uitgesproken voor, twee tegen en twee blanco- Evenals vorige jaren zal het feest voor de kinderen weder een belangrijk deel van het programma uitmaken. De wensch werd uitgesproken, dat als aanstonds de lijsten aan de inwoners van den Hoorn zullen worden gepresenteerd, niemaDd moge achterwege blijven, om door hun financieels steun het feest volkomen te doen siagen. Om ongeveer elf uur werd de ver gadering gespen. Oosterend9 Aug. Onder zeer vele blijken van belang stelling herdacht de heer J. Daalder Dz. j. 1. Maandag, dat tij 40 jaar geleden zijne betrekking als onderwijzer aan de openbare schooi alhier aanvaardde. Het was voor den jubilaris eene ware verrassing, toen bij des morgens ver zocht werd met zijn gezin in de school te verschijnen, w .ar zien de leerlingen, vergezeld vao vele ouders en beiaDg- stelleudi d, hadJeu vereënigd, om in toespraak en liederen dank te brengen voor het genoten onderwij?, bovendien werd hem als aandenken eene mooie bureaulamp en aan zijne echtgenoote eene fraaie bouquet aangeboden. Ook bet hoofd der school sprak hem op hartelijke wijze toe. Diep onder den indruk bracht de heer Daalder dank aan allen, die aan de verrassing hadden medegewerkt, onthaalde de kinderen rijkelijk op allerlei versnaperingen en beloofde bun een rijtoer, zoo spoedig mogelijk na de vacantie te houden. Door persoonlijk bezoek en schriftelijke felicitatie, zoowel van ouders en vrienden als van het Rijksscbooltoezicht gedurende hot overige deel van den dag zal het den geachten jubilaris ten duidelijkste gebleken zijn, dat zijn werk ln school en maatschappij gewaardeerd wordt. - Zondagmiddag speelde „Oudeschild" opnieuw tegen „O V. V. I" op het sport veld, alhier. Oudeschild had sterkere krachten in het veld gebracht en daar door werd de stand voor de pauze 1 -1, die later niet gewijzigd werd. Ware het samenspel van Oudeschild beter geweest, dan zou O, V. V. zekere verre in de minderheid gekomen zijn. 't Was best waar te nemen, dat de spelers van Oosterend veel meer aan elkander gewoon waren, dan die van Oudeschild. De match voldeed evenwel yeel beter, dan die van een week te voren. Oudeschild8 Aug. Op Texelstroom ondervinden de gar- nalenvisschers telken jare veel nadeel door de z. g. heften, waaraan de netten bij het visschen blijven haken en zoo doende worden beschadigd. Waarschijnlijk als gevolg van de klachten daarover door de visschers- vereeniging tot de autoriteiten gericht, worden thans pogingen aangewend die heften op te ruimeD. Een marinevaartuig is daarmede thans bezig, een visscher van Oudoschild doet daarbjj zoo nauwkeurig mogelijk aan wijzingen. 't Weer beloofde een vervelendon Zondag. De regenbuien biDgen soms als voor bet grijpen-en ook de wind deed het maken van tochtjes uitstellen. Daar om was het zeker een nog meer gewaar deerde afwisseling, die Texelsch fanfare corps ons dorp gisteren bracht. Te oDge- .veer kwart over vieren kwcmhetcorps al spelende aan het Westeinde het dorp in, opgewacht door jrelen en zoo ging het op verschillende plaatsen halt houdend, het dorp door, tot men om ongeveer half zes de haven had bereikt, &teeds gevolgd door een groot deel der dorpsbewoners. Texelsch fanfarecorps kan zich overtuigd boudeD, dat het bezoek bij da Oude schilders een goeden indruk heeft achter gelaten en men zich gaarne voor meer dere bezoeken aanbevolen houdt. Bij de strandvonderij te Oudeschild zijn door een visscber aangebracht drie battings gemeikt W B W. Als groote bijzonderheid deelen wij mede, dat nu nog in den polder Oude- schild een scholekster (lieuw) zit te broeden op 3 eieren. Het Ned. Weekblad voor den ban del in Kruidenierswaren meldt, dat in de week van 28 Juli tot 4 Augustus naar Engeland zijn uitgevoerd 763 kisten inhoudens 915.000 eieren. De tabaksbelasting. Naar wij vernemen, is het bericht, als zou de Minister van Financiën voor nemens zijn, een wetsontwerp in te dienen tot intrekking van de wet op den tabaksaccijns, absoluut ongegrond. R. N. Men meldt uit Oud Gastel aan het „D. v. N.-Br." De echtgenoote van C. Bokx, ploeg baas aan de trammaatscbapaij, was er Woensdagmiddag ooggetuige van, dat haar hondje door de tram werd dood gereden. Terwijl zij tegen een buur vrouw vertelde, dat zij zoo erg geschrok ken was,'zakte zij in haar woning ineen en stierf. De ongelukkige laat 6 kin dereu, waarvan 4 onverzorgd, achter. Een bejaard landbouwer viel te Heeten van een met rogge be'aden wagen, met het gevolg, dat bij spredig aan do bekomen verwondingen overleed. De bandelaar G. Doornick, die te Teiborg Maandag uret ztju motorfiets tegen een boom reed, is aan zijn wonden overleden. De hoeede hongerstaker eet roeer. De tweede dienstweigeraarhonger staker, Freek v. d. Putten te Amersfoort heeft ten slotte aan het verzoek van zijn moeder toegegeven en is 26 Juli weer gaau eten, na dit van 16 Juli af ge weigerd te hebben. Te Culemborg is een jongmensch door de politie aangehouden, die in den laatsten tijd nogal grove verteringen maakte. Gebleken is, dat de gelden af komstig waren van remboursementeB, die niet afgedragen zijn. Een groote fabriek te Culemborg zou de dupe van een en ander geworden zijn. Afgevallen fruit. Duizenden kilo's |afgewaaid fruit zijn de laatste dagen op de Betuwscbe vei lingen aangevoerd Aanvankeiijn meende men, dat de halfrijpe of onrijpe peren en appelen niets of nagenoeg niets zouden opbrengen. Deze verwachtingen zijD, althans wat ter veiling te Eist werd aangevoerd, gelogenstraft. Daar wordt tot zelfs 13 cent per kilo ge geven. Clapp's favorite bracht zelfs 28 cent për kilo op in gevallen toestand. Intusschen is de stormschade aan den fruitoogst in de Betuwe zeer aanzienlijk. Op den Amstelveenschenweg bij Amsterdam kwam door verkeerd uit wijken een bejaard wielrijder in botsiDg met een auto. Ziju toestand is zorgelijk. De typhus Te Baarn hebben zicb, evenals te Nederhorst den Berg, gevallen van typhus voorgedaan. In de laatstgenoemde plaats zijn twee kinderen overleden. Een eigenaardige trouwstoet. 5 In de parochiale kerk te Kingston (Eng.) is dezer dagen een boekdrukker in den echt verbonden. Da bruidegom werd gevolgd door een 'eerewacht van kameraden en het bruidspaar moest onder een eerepoort doorwandelen van groote houten zethakeD, matrijsborstels, clicbé's, inktrollen, letterkasten, papier manden, enz. Een der „bruidsknapen" droeg een potlood van 3 voet lengte. Nooit meer oorlog." Ter gelegenheid van de 7 jarige her- deuking van het uitbreken van den oorlog is Zondagmorgen in den Tiergarten te Berlijn een groote demonstratie gehouden door de meerderheids socialisten, onaf- hankelijken enz., onder de leus: „Nooit meer oorlog". Aan de demonstraties namen omstreeks 70.000 personen deel. Er werd door 30 sprekers het woord gevoerd. Incidenten deden zich niet voor. Ook in Hamburg vond Zondagmorgen ook een demonstratie plaats onder de leus „Nooit meer oorlog". Op de Moor- weide hadden zich ongeveer 15.000 menschen verzameld. Tien redenaars hielden toespraken. De demonstratie ver liep ook hier zonder incident. Dé stakende melkboeren. Maandagmorgen zijn al de melkboeren te Delfzijl in staking gegnan, In een de vorige week gehouden vergadering is besloten, deze actie cp touw te zetteD, ten einde opheffing van de bij verordeniDg vastgestelde maximumprijzen te ver krijgen. Bedoelde maximumprijzen zijnaan huis bezorgd 15 cent; van boerderij af 13 cent per liter. Van de meest bevoegde zijde wordt aan het „Leidsch Dagblad" medegedeeld, dat het in verschillende bladen voor komende bericht over aankoop van grond tegen f 23 per vierk. M. te Soest voor het bouwen van een marechaussee kazerne aldaar, geheel en al onjuist is, en dat het nimmer in de bedoeling heeft gelegen bouwterrein tegen een derge- lijken exhorbitant hoogen prijs te koopen. De Fransche justitie beeft dezer dagen een voorbeeldig vonnis uitgespro ken tegen een tweetal treinroovers, Italianen van geboorte, die een vreed- zamen reiziger, die op weg was naar Italië, van zijn bagage hadden beroofd. De rechtbaDk te Marseille legden hun de zwaarste straf op, waartoe zij be voegd was, n 1. 5, jaar gevangenisstraf, 5C0 fraDcs boete en 10 jaar verbanning uit Frankrijk. Uitheemsch fruit. Ter fruitveiling te Eist, in de Betuwe, zijn dezer dagen wederom Italiaansche appelen aangevoerd. Ook nu ging dit uitheemscho fruit tegeu goede prijzen van de hand. In den slagerswinkel Volgens „De Vee- en Vleeschhandel" wordt in September een daling van de vleeschprijzen verwacht. Vooral enge- volge van den invoer van geslacht vee uit Denemarken, gelooft men, dat de prijzen tot 90 a 80 ets. per pond voor eerste kwaliteit vleesch zullen omlaag gaan. Waarborgen bijzondere Schoolbomo. De minister van onderwijs heeft bur gemeester en wethouders eener ge meente ingelicht, dat, indien van gemeentewege een school wordt gesticht ten behoeve van het bijzonder onderwijs overeenkomstig het bepaalde bij art. 73, eerste lid, sub b., der Lageronderwijswet 192o bet betreffend schoolbestuur de wettelijke waarborgsom zal moeten stor ten voordat met den bouw wordt aan gevaDgen. De redactie van den slotzin van het eerste lid van art. 79 der wet moet blijkens de bewoording „de geschatte waarde van het gebouw" geacht worden uitsluitend betrekking te hebben op bet geval, dat met toepassing van art. 77, tweede lid, een bestaand gebouw ter beschikking wordt gesteld. Scb. Ct. De waterleiding. Te Purmerend bestaat de verplichting tot aansluiting aan de binnenkort tot stand komende waterleiding. Van deze verplichting kan echter ontheffing ver leend worden, indien kan aangetoond worden dat bij een woning op andere wijze voor deugelijk drinkwater wordt gezorgd. Slechts weiDigen hebben echter van de gelegenheid gebruik gemaakt om ontheffing te vragen. Tot deze weinigen behoort ook een.... geneesheer. Een weigerende parachute. Bij de vliegdemonstraties te Apeldoorn op een terrein aan den Zutphenschen straatweg is Zondagavond de parachutist Berend Homer uit Twello op een hoogte van 1000 M. uit een vliegmachine ge sprongen. De parachute weigerde echter. Homer viel met groote snelheid en kwam op korten afstand van het vliegterrein neer. Per brancard werd hjj naar het Apeldoornsche ziekenhuis gevoerd. Tij dens het transport overleed hij. Iu de Over-Betuwe, waar thans de rogge nagenoeg binnengevoerd is en men aan de tarwe is begonqeD, blijkt de inhoud yan de korenaar zeer mee te vallen. Hoewel de landbouw zeer naar regenval verlangt, is het toch gelukkig, dat de oogst met droog weer kon worden gereden. Het stroo vindt gretig aftrek, vandaar dat velen niet wachten tot van den winter, maar nu reeds direct van de dorschmachines gebruik maken. Hier door zal de werkloosheid beduidend stij gen, vooral ook, waar het gebrek aan slootwater velen moest doen besluiten nu te doen heiningen en rikposten, wat anders ook des winters plaats vindt evenals het slootgraven. Gehouden Zaterdag 6 Aug. 1921 's voormiddags elf uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig alle (13) leden. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die onveranderd worden vast gesteld. De heer de Graaf brengt dank aan B. en W. voor de voortvarendheid inzake de drinkwater voorziening in Eierland betoond. 1. Ingekomen stukken. De voorzitter doet voorlezingen mededeeiing a. Missives van den heer Commissaris der Koningin van Noordholland, houdende mede- deeling van herbenoeming van den heer Buijsing Damste tot burgemeester en de gebruikelijke eedaflegging. De heer Bakker zou voor zichzelf geen vrede hebben deze mededeeiing zonder meer voor kennisgeving aan te nemen en zegt daarom niet te kunnen nalaten, in verband met de her benoeming eenige woorden tot den voorzitter te richten. U kwaamt voor 6 jaar als een vreemdeling tot» ons, zegt de heer B., de jaren die achter ons liggen waren voor een burgemeester moei lijke jaren. De omstandigheden eischten her haaldelijk een ingrijpen in de vrijheden der burgers en zooiets is in den regel niet bevor derlijk voor de waardeering. ik heb U, vooral in den tijd dat ik als wet houder zitting had, leeren kennen en ben er van overtuigd, dat U steeds de belangen van Texel op eerlijke wijze hebt voorgestaan. Uwe herbenoeming was mij aangenaam. Spr. zegt overtuigd te zijn mede te Ispreken namens den heer Dijt als mede-weihoüder en hij hoopt ook namens de overige leden van den Raad, wanneer hij den wensch uitspreekt, dat het den Burgemeester gegeven mag zijn ook de komende jaren tot den bloei onzer ge-

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2