3529, Woensdag 24 Augustus 1921. 34s" Jaargau* Nieuws- an Advertentieblad, Zegt het voort. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Van meek tof week. ABONNEMENTEN en A3VERTENTIEN worden aangenomen bfl de üitg. Timma LAN8EVEL1 A IE R O O IJ, Parkstraat, Boan o> Txa 5,2°f 8'3° I?:® raflSfcwÜ 'A I It blad verschijnt Woensda?- en Zaterdagmorgen Abornementspi'ijt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. COURANT. Advertentlëu daags voor de attgave vóór 1 nar nam. Prpt der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Wie keet niet het beroemde geestige Loek „Vadertje Langbeen* van J. Webstei? Wij hebben ons het recht gekocht een boeiend werk van deselfde schrijfster „De Spookhoeve" als feuilleton in ons blad op te nemeD, en hopen daarmede Zaterdag aan te vangen. Die zich van nu aan op ons blad abon- neeren ontvangen de tot 1 October ver- schijnenende nummers gratis. De U.tg. LICHT OIM Van Zaterdag 20 tot en met Vrijdag 26 Augustus voor rijwielen 8,35 uur, voor rijtuigen 9,05 uur ÜOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 25 Aug. v.m. 1,12 Vrijdag 26 1.54 Zaterdag 27 2,45 Zondag 28 3,51 Maandag 29 5,17 Dinsdag 30 6,41 Woensdag 31 '.49 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Jnni 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,- vm 11- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: ^Tcv,m' aIk""1' van Nieuwediep8,45 o.Jo Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,'28 sneltrein 9,11 10,27§ 1-31 12.37 3,24 1.52ft £.42 A 19«» 4 25$ 8-39 7 30 9,44 'Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 1219$ 3-H o'nr,9 6,06 6OT§ 8-47 R56 1°.58 f I'03 Niet op Zon- en feestdagen, t Allëen op Zondag, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Loting voor de Militie. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de loting voor de lichting van 1922 voor deze gemeente zal plaats hebben in één der lokalen van de open bare school voor M.U.L.O., te den Burg alhier op Woensdag 7 September 19-, 1, des voormiddags 11,80 uur. Aan de loting nemen deel alle voor de lichting ingeschreven personen, met uitzondering van hen lo. die vóór den aanvang der loting voor de gemeente blijken te zijn over- leden 2o. die voor den dienst bij de militie ongeschikt zijn bevonds a 3o. die vóór 1 September van dit jaai bij onherroepelijk geworden uitspraak van den militieraad of van Gedaputeerae Staten of bij Koninklijke beslissing, op een ingesteld beroep genomeD, voorgoed of tijdelijk van den dienst zijn vrijgesteld 4o. die vóór 1 September van dit jaar onherroepelijk, hetzij voorgoed, hetzij voorloopig van den dienst zijn uitgesloten. De ingeschrevenen, die aan de loting moeten deelnemen, worden uitgenoodigd om op het hierboven vermelde uur ter aangegeven plaatse aanwezig te zijn. Voor verdere bijzonderheden wordt verwezen naar de aangeplakte bekend makingen. Texel, 20 Augustus 1921. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 13-20 Au?. De nieuwe minister van financiën, Jhr. Mr. de Geer schfjnt bovenaan op zijn werkprogramma het woord „bezuiniging" te hebben geschreven. Reeds voordat hy zfjn ambt had aanvaard, werd gemeld, dat bij er inzonderheid op uit zou zijn, om de uitgaven op de StaatsbegrootiDg zooveel mogelijk te besnoeien en naar dezer dagen gemeld werd, heeft de Minister reeds een conferentie gehouden met vertegenwoor digers van alle departementen „om tot een zeer ingrijpende bezuiniging op de Staats begroting te geraken", desnoods door wettelijke voorzieningen. „Bezuiniging" begint zoo langzamerhand het wachtwoord te worden en als bezuini ging mogelijk is, dan is dat stellig wel „van boven af." Hoe zonderling en verkwistend dikwijls met het geld der geduldige Neder- landsche belastingbetalers omgesprongen wordt, blfjkt herhaaldelijk uit couranten berichten en hoe weinig werk vaak ge presteerd wordt voor hooge salarissen, is ook niet onbekend. Men mag verwachten, dat minister de Geer een krachtige poging zal ondernemen, om te bezuinigen, doch welke richting bij daarbij zal inslaan moet nader blijken. Van meer dan een zijde worden hem allerlei ongevraagde adviezen gegeven. De een wil vooral bezuinigen op „oorlog en marine" een ander inzonderheid op „onderwys" en dan speciaal op „de schoolbouw-geldver- morsing", enz. Uit de Staatsbegrooting moet straks blijken, hoe de plannen van den nieuwen minister er uitzien. o—o—o Onze minister van buitenlandsche zaken, de heer van Karnebeek, brengt zijn vacantie in Zwitserland door. En ook de Belgische minister van buitenlandsche zaken, de heer Jaspar, is in de afgeloopen week daaihéen gereisd voor zijn vacantie. Ons officieus correspondentiebureau te den Haag nu bracht bjj het vernemen daarvan het merkwaardige bericht: „Nu én minister van Karnebeek en de Belgische minister Jaspar beiden in Zwitserland ver toeven, is een toevallige ontmoeting ter bespreking van de Nederlandsch-Belgische kwestie niet uitgesloten." De Belgische berichtgeving is in dat opzicht wat meer open .en nuchter. De Indépendence Beige" schrijft, dat men haar verzekerd heeft, „dat er gedacht wordt aan een samenspreking tusschen de twee mi nisters, waarbij zekere vraagstukken, die verband houden met de Nederlandsch- Belgische onderhandelingen, re6ds thans aan de orde zouden komen." Daarop is echter de Brusselscbe „Soir" gekomen met een ontkenning. Het blad beweert, dat ia officieale kringen te Brussel ontkend wordt, dat minister Jaspar in Zwitserland minister van Karnebeek zal ontmoeten. Deze ontkenning moet men niet te ernstig opnemen. Als er in de Zwitserscbe dreven twee .ministers elkander „toevallig" tegen het lijf loopen, dan weet men daar in officieele kringen natuurlijk niets van. Laat - ons hopen, dat de hoeren van Karnebeek en Jaspar, dank zjj bet „toeval", elkander in Zwitserland mogen vinden en dan in dubbele beteekenis 1 —o—o—o— Spoediger dan men had durven verwach ten zijn de Opperste Raadshteren met nun oonferentie te Parijs klaar gekomen. Reeds Zaterdagnamiddag konden ze hun koffers pakken en was het werk „afgedaan". We plaatsen „afgedaan" tusschen aanbalings- teekena, omdat feiteiyk heel weinig afge daan is. Zooala we mededeelden, is de regeling van de grens in Opper-Silezië overgelaten aan den Volkenbond. En ook inzake de kwestie der oorlogsmisdadigers heeft de Oppersten Raad eerst nog het advies van derden noodig geoordeeld. Een commissie zal onderzoeken of er reden bestaat voor revisie van de Leipziger vonnissen en ver- oordeeliDg van de schuldigen bfj verstek. Een belangrijke kwestie was die der sancties. Briand heeft daarbij gedaan weten te krijgen, dat de militaire sancties worden gehandhaafd, dooh de economische sancties worden opgeheven. Curson heeft wel een beetje tegen het eerste geprotes teerd, maar tenslotte won Briand het pleit. De O. R. vereenigde zich met het voor stel van Briand. De douanemaatregelen zullen dus ingetrokken worden, doch de Rijnsteden blijven voorloopig bezet. -0-0-0— De groote haast, waarmede Lloyd George uit Parijs naar Londen vertrok, na ontvangst van den brief van de Valera, bleek al spoedig meer gerechtvaardigd te zijn, dan de pers eerst veronderstelde. Het antwoord toch van de Valera op de voorstellen der Brit- sche regeering, was wel zeer teleurstellend en dreigend. Dit bleek weldra toen de Britsche regeering de officieele briefwisse ling publiceerde. Blijkens deze mededeeling had de Britsche regeering aan Ierland de positie aangeboden van een Britsch over- zeesch dominion, met volledige zelfregee- ring ten aanzien van belastingheffing, financiën en landsverdediging, doch dit aanbod werd afhankelijk gemaakt van een aantal voorwaarden, o.a. dat de Britsohe marine de zeeën van Ierland onder haar controle moet hebben en dat Ierland naar evenredigheid moet bijdragen in de kosten van het Britsche leger, de Britsche vloot, de oorlogsschulden en de pensioenen. In antwoord op deze voorstellen be richtte de Valera, dat het Iersche parlement ze niet kon aannemen, omdat ze tegen strijdig waren. De voorstellen, erkenden Ierlands recht op zelfbeschikking, maar maakten dit beginsel tvan onwaarde, door de beperkende bepalingen. Ierland wenscht dat zijn recht, om een eigen keuze te doen, als onaantastbaar zal worden aanvaard. Ierland wil het er op wagen, evenals de kleine staten van Europa, onafnanlceiyk te zijn, op grond van zedelijke rechten. Lloyd George heeft daar dadelijk op ge antwoord, dat de Britsche regeering niet het recht van Ierland kan erkennen, om zich van het Britsche rjjk af te scheiden, ook omdat de aardrijkskundige positie van Ierland, dit tot een onafscheidelijk deel van de Britsche eilanden maakt. Lloyd George noodigde de Valera nogmaals uit, de regeeringsvoorstellen ernstig te overwegen. Te Dublin is in de afgeloopen week het Sinn Feinparleineot bijeengekomen, om definitief ov6r de Engelsche voorstellen te beslissen. De Valera heeft wel deze voor stellen onaannemelijk verklaard, maar te Louden koestert men nog eenige hoop, dat de meerderheid der Sinn Feiners liever zal toegeven, dan den moordenden strijd te hervatten. Met spanning wordt naar de Dublinsche beslissing uitgezien. Als deze regelen in druk verschijnen, zal ze vrij zeker reeds gevallen z(jn. o -o o— Na een lange ziekte, welke in de laatste dagen een ernstige wending nam, is Koning Peter I van Servië in de afgeloopen week op 77-jarigen leeftijd overleden. Hij heeft slechts 18 jaar geregeerd, maar bijna al tijd was Servie in oorlog gewikkeld. Koning Peter heefc zelf al heel wat meegevochten in zijn leven in 1870 en 1871 aan de zijde der Franschen, toen hij nog geen titels bezat, later in 1876 in Bosnië aan het boofd der opstandelingen tegen het Turksche gezag. Na zijn troonsbestijging die plaats uad na den afschuwelijken moord op koning Alexander en koningin Draga, in 1903 te Belgrado, neoft hij tal van Bal kanoorlogen mee gevoerd en in den grooten oorlog, gaf de Oostenrykschen aanval op zyn land, het sein, waarop bijna heel Europa in vuur en vlam uitbrak. Prins Alexander, zyn tweede zoon, zal door de Nationale Vergadering tot koning wordon uitgeroepenvan den kroonprins wil men niets weten. Prins Alexander was ook al als regent opgetreden, dooh vertoeft thans te Parijs, waar hy ziek ligt aan blindedarmontsteking. Verwacht wordt, dat hij den 25 dezer den eed op de grond wet zal kunnen afleggen. TEXEL, 23 Aug. 1921. Roniuginuefeest te den Burg. Naar men ons mededeelt, bestaan er ernstige plannen om ook te den Bnrg ter gelegenheid van koninginneverjaar- dag, 31 Augustus, feestelijkheden te doen plaats hebben. Volksspelen, kinderspelen, zelfs vuur werk en fakkeloptocht staan op het programma. Maar daarvoor is geld noodig. Van de giften, die zullen worden toegezegd, zal het dun ook afhangen in welken omvang de plannen zullen wor den verwezenlijkt. Is een opwekking noodig? Van den vasten medewerker „Verrekijker" vinden wij in de Opr. Haarl. Ct. van 17 Aug., onder het hoofd „Waar men belang in stelt", een uit- artikel over ons eiland. Uiteraard wemelt het in het artikel van kleine onjuistheden, de waardee- rende inhoud echter vooral, is voor ons aanleiding het in z'n geheel over te nemen. Rast. Een verschijnsel van onzen tijd is alge- meene rusteloosheid. Dat wordt niet door een ieder gevoeld, omdat de meeste jongeren de rust van voorheen niet ge kend hebben, men zou kunnen spreken van de rust der trekschuiten, diligences en slaapmutsen, in tegenstelling met de onrust van treinen, auto's, motoren, fietsen en vliegende haren. Waar is nog een stil plekje, dat buiten het groote wereldgewoel ligt en men toch de gewenschte levensgemakken vindt, verbonden aan een vacantie? Ik meen dat 't het overgroote deel der uitgaande wereld meer te doen is om ontspanning dan rust, wat ten gevolge heeft, dat velen na een vacantie veel vermoeider terugkeeren dan toen zij uitgingen. De meeste menschen voelen zich niet thuis op de stille heide van Drenthe, of in weinig bezochte bosschen van de Veluwe, of aan een strand zonder het drukke gedoe van een badplaats. Toch doet 't werkelijk goed een plek te ontdekken, die vrij is van het gefluit der locomotieven of booten, waar men niet gewekt wordt door het gebulder der vrachtauto's of het geknetter der knal- potten van motoren een plek waar men kan wandelen uren ver, zonder wolken stof opjagende auto's te ontmoeten waar men kan baden in de zee zonder vervolgd te worden door guldens eischen- de badmannenwaar men, o wonder zich kan ontkleeden in de duinen en zijn kleeren kan laten liggen, zonder de minste vrees, dat zj) gestolen zullen wordenwaar men des nachts gaat slapen op de grondverdieping, zonder deuren en ramen te sluiten. Dat alles is iets bijzonders en werd zonder dat ik het bepaald zocht, door my gevonden op het eiland Texel. Ik wil er u iets van vertellen, omdat men hier vertoeft in eea tot op zekere hoogte afgesloten wereld, die toch in geenen deele achter lijk is. De Texelaar is en blijft een eiland-

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1