Het heeft het echtpaar Kuijper niet aan bewijzen van belangstelling ontbroken. Schreven wij vanmorgen over de vlag genhulde door de buren aan de Groene plaats het bruidspaar betoond, heden avond werd ben door het Texelsche Fanfarecorps een serenade gebracht. Nationale Eindsckictwedstrijden. Van 12 17 Sept. a.s. zullen te'sGra- venhage de Nationale Eind-wedstrijden gehouden, van het Korps Buitengewoon Vrijwillige Landstorm. Élk Landstorm district zendt 7 van zijn beste schutters daarheen. Zoo ook doet het district Helder (waartoe Texel behoort) en van die 7 schutters zijn. 4 Texelaars, wel een bewijs, dat de Afd. Texel in de 1.1. gehouden districts wedstrijden een schitterend figuur heeft gemaakt. Voor de eind-wedstrijd komen in aan merking no. 1. J. H. Schrama 2. W. v. Heerwaarden 3. H. C. A. Kievits 4. H. S. Zijm 5. R. J, Timmer (die als invaller mee zal gaan voor no. 3) De Cocksdorp. Naar wij uit goede bron vernemen zal hier volgende week een volksfeest werden gehouden. Een commissie heeft zich reeds gevormd, terwijl den inge zetenen lijsten ter teekening zullen worden aangeboden. De graanoogsten in Eierland zijn voor een deel reeds gedorscht. Ondanks de slechte verwachting door de lange periode van droogte, vallen de uitkom sten niet bepaald tegen. De winter granen zijn in enkele ^gevallen best te noemen, terwijl de zomergranen, be houdens enkele uitzonderingen, de ver wachting nog overtreffen. Het stroo dezer producten is over het algemeen kort. Haarlems wethouder van financiën, de heer Bomans, heeft eens nagegaan, wat er alzoo op het gemeentelijk budget bezuinigd zal kunnen worden. Hij kwam daarbij tot de ronde som van f 200.000. Een probaat middel, om de belastingbe talers tot vriend te houden. De jongen heeft gestolen. Niet eens, vijfentwintig keer wel heeft ie gegapt in allerhande winkels. De vader moet getuigen en eindigt zijn verklaringen „dat moet ik zeggen meneer de rechter, hij is een goeje zoon en tot op zekere hoogte eerlijk als goud, al watie ontvreemdde, bracht-iedadelijk naar huis." Spaansch bezoek. Noordholland heeft weer Spaansch bezoek om kalfkoeien. Het zijn de z.g. dikke koeien, herfstkalfsters, waarom het doen is. Aan verschillende hoeven en markten werd reeds een bezoek ge bracht, waar tevens ook aankoopen geschieden. Betaald wordt f 650 a f 750. Verkeers-„taal." Zooals men weet, moeten te Amster dam in eenige straten thans ook de voetgangers rechts houden. Iemand vertelt in „De Stad Amster dam", dat hij op den dag, nadat de kennisgeving was aangeplakt, op de Leidsche straat, tusschen Leidsche plein en Prinsengracht, drie en twintig maal iemand tegen gekomen is, die niet alleen links hield, maar ook het verkeer wer kelijk belemmerde. En al die drie 6n twintig menschen heeft bij in het voorbijgaan beleefd toegevoegd: „Waar om loopt u niet liever rechts?" Twee van de drie en twintig antwoord den met de minder parlementaire woor den „Stik vent", wat weliswaar niet prettig klonk, maar in elk geval duidelijk was, hetwelk niet gezegd kon worden van den man, die alleen „Je zuster 1" zei. Vijf waren er, verhaalt hij verder, wier wederwoord luidde„Loop zelf rechtswat al zeer dwaas was, daar ik dat natuurlijk deedeen dame, die, omdat ze niet alleen links liep, maar ook nog omkeek, tegen mij aanbotste, en die ik ook op haar links houden op merkzaam maakte, vond dat ik „niet erg galant" was en een kleine jongen antwoordde mij„Maar ik mag da straat niet oversteken van me moedër, as 't zoo druk is." Alle dertien anderen zeiden niets en bleven links loopen. Zoo is het overal. Plet publiek veelt nog maar weinig, dat het zich te schik ken heeft in anderer, maar ook in eigen belang, en dat het verkeer daardoor overal veronaangenaamd wurdt. De lust, om zich voor het onder wijs te laten opleiden, neemt blijkbaar bij de jongelui weer toe. Tot de Rijks normaallessen te Hengelo zijn met in gang van 29 dezer weer 11 leerlingen toegelaten, w.o. 4 bezitters van diploma 5 jarige H. B. S. 1 van idem en van diploma Hoogere Textielschool en 3 be zitters van het mulo diploma. Een bewoner van de Parklaan te Haarlem, die met zijn twee dochters een reisje per motorboot maakte, ge raakte gistermiddag te Rotterdam op de Schie bekneld tusschen zijn boot en de hofbrug tegenover de Provenierstraat, met het ongelukkig gevolg, dat hij zoo ernstig gewond werd, dat hij na eenige oogenblikken overleed. Te Utrecht is bij de justitie een zaak in onderzoek tegen eenige ambte naren van Bouw- en Woningtocht die zich schuldig zouden gemaakt hebben aan onregelmatigheden. Uit de boeken van den bouwkundige J. J. L. bleek, bij onderzoek door de belastingambtenaren, dat genoemde bouwkundige in 1919 aan een viertal ambtenaren bedragen in geld had gege ven. Deze gegevens werden ter beschikking gesteld van de justitie. Uit het door haar ingestelde onder zoek en verhoor der betrokken personen bleek, dat deze geschenken door den bouwkundige L. niet gegeven zijn, opdat bedoelde ambtenaren iets zouden doen of hebben gedaan in strijd met hun plicht. Het justieel onderzoek heeft dan ook geen termen opgeleverd om tegen bedoelde personen een vervolging in te stellen. Hoewel bij de justitie deze zaak is afgedaan, is zij dat evenwel niet voor de gemeente. Gebleken is n.l. dat deze ambtenaren door het aannemen der gelden in strijd hebben gehandeld met de bestaande voorschriften voor de gemeeeteambtenaren. In verband hier mede is thans deze zaax in handen van het gemeentebestuur, dat naar de feiten thans een nader onderzoek instelt. Fraude Het bestuur van de Spaar- en Voor schotbaok te Winschoten heeft den boek houder geschorst en aangekondigd, dat alle uitbetalingen tot 22 September a.s. gestaakt worden. Bij de inleggers heerscht groote onge rustheid over hun spaarpenningen. Het motorscheepje van 100 ton, dat voor veertien dagen van Rotterdam de reis aanvaardde naar Ned.-Indië, is naar wij vernemen, te Lissabon binnen geloopen met verlies van de schroef. Statistiek. De statistiek is een pracht-wetenschap Je kunt er alles mee bewijzen, zelfs „wat in den grond niet waar is". Zoo herinneren we ons een statistiek van rechterlijke vonnissen, waarmee werd bewezen, dat in zekere stad het aantal negers dat daar woonde, bijzonder misdadige neigingen vertoonde. 300 pCt. van deze negers had een vonnis te hun nen laste. 300 pCt. daar staat men even van te kijken. 't Geheim was, dat er in die stad één neger woonde, die drie veroordeeÜDgen achter den rug had. Hier moesten we aan denken, zegt het Nieuwsbl. v. Friesl, toen we lazen dat B. en W. van Lemsterland op hun aandrang aan den minister om alsnog een voorschot te mogen ontvangen voor den bouw van 31 woningen, zulks met 'n beroep op den grooten woningnood, van den minister een weigerend ant woord ontvingen, omdat volgens statisti sche gegevens in Lemsterland geen woningen te kort zijn, maar zelfs 34 woningen te veel. Ia een groote plattelandsgemeente kan toch wel woningnood heerschen, ook al staan er in zeker deel dier gemeente woningen leeg. De Minister snapt dat zeker niet. Werkverschaffing. De gemeente Assen heeft plm. 60 H.A. heide tot groenland doen aanmaken door werkloozen. Dat zijn, door ondes kundigheid, gewoonlijk de goedkoopste krachten niet, en zoo is de ontginning op gemiddeld f 2000 per H.A. gekomen, terwijl anders vaak niet meer dan f300 wordt betaald. Dat meerdere moet men dan maar kwijt rekenen voor hot goede doel. 't Zou anders voor bedoeling moe ten worden uitgegeven en 't is voor jonge menschen beter, dat ze werken dan doelloos rond te loopen. De arbeiders, werkzaam in de flesschenfabrieken te Leerdam, hebben ae voorstellen der patroons, een werk week van 51 uren, aangenomen. Wanbetalers Ned. Hem Gemeente. Voor het Kantongerecht te Almelo waren gedagvaard een aantal leden der Ned. Herv. Gemeente aldaar, wegens het niet betalen hunner aanslagen in den Kerkelijken Hoofdelijken Omslag. Vele dezer aanslagen liepen over 3 jaren (1917, 1918 en 1919) en varieerende tusschen f 20 a f 40sommige bedroegen nog minder. Van de voorloopig 53 gedagvaarden was ongeveer een 15-tal verschenen. Ter behartiging der belangen van de Ned. Herv. Gemeente trad op mej. mr. H. G. Veth, t3 Almelo. De bezwaren, welke meerendeels door de gedagvaarden werden ingebracht, waren hoofdzakelijk dat men geen lid der Ned. Herv. Gemeente was of meer was. Op de vraag van den kantonrechter, of ze dan gedoopt waren, was het ant woord der meesten, dat ze dit niet wisten, wel had men het hun verteld. Eenigen voelden geen financieele ver plichtingen tegen over een lichaam, waarvan zij op 17- of 18-jarigen leeftijd lid geworden waren op aandrang, of onder dwang hunner ouders. Zij vróegen af, of zij door een mondeling afgelegde verklaring als leden beschouwd konden worden. Een ander had voor eenigen tijd zijn lidmaatschap opgezegd bij de dienst bode van den dominee. De dienstbode had zijn naam in een boekje geschreven en gezegd, dat alles in orde was en hij niet meer behoefde terug te komen. Ze scheen met dergelijke zaakjes wel op de hoogte te zijn 1 Op de vraag aan enkelen, of ze dan nooit naar de kerk gingen, was het antwoord, dat dit wel gebeurde, doch men evengoed de Joodsche en Katholieke kerk bezocht. Of ze hun kinderen hadden laten doopen Jawel, was het antwoord, maar men had dit beschou vd als een bloot formule of een noodzakelijk kwaad. Een was er, die, toen hij „Christelijk" was, steeds had betaald, maar nu hij „on-Christelijk" was geworden, dit niet meer wenschte te doen. „Ik heb in de gaten gekregen, dat je van het goede te veel kunt krijgen," zei bij. Voor de meeste gevallen vroeg mej. mr. Veth 14 dagen uitstel, om een onder zoek naar het lidmaatschap te kunnen instellen, terwyl over de andere met 14 dagen uitspraak zal geschieden. Hbl. Fast op de dubbeltjes. De Gemeenteraad van Steenderen heeft afwijzend beschikt op het verzoek der Vereeniging voor Chr. Nat. School onderwijs om de gelden toe te staan voor den bouw eener nieuwe Chr. School welke f 49.000 zou kosten, terwijl men met verbouwen zou kunnen volstaan voor f 13 a f 14,000. Doorzichtig. Een magazijnbediende te Rotterdam moest een brief met een waarde van f 1000 naar een bankinstelling brengen. Hij is naar bij zegt onderweg door oen man aangesproken, die hem een horlogeketting te koop aanbood en hem een sigaret gaf, na het rooken waarvan hij bedwelmd was geworden. Hij was op een stoep in slaap gevallen en miste natuurlijk bij het wakker worden de f 1000. De politie geloofde echter niets van dit verhaal en heeft den jongen man, evenals de persoon bij wien hij inwoonde als verdacht van verduistering in hechtenis genomen. Het jongmensch heeft thans bekend. Zijn kostbaas is in vrijheid ge steld. Thuis blijven. De agenten van politie te Breda mogen zich op hun vrije dagen niet buiten de gemeente begeven, is voor eenigen tijd aan de betrokxenen medegedeeld. Het hoofdbestuur van den Alg. Bond van Pol.personeel, wijzende op deze beperking in de bewegingsvrijheid, ver zoekt nu den gemeenteraad, aan eiken agent wien op zijn vrije dag geweigerd wordt zich buiten de gemeente te bege ven, een vergoeding toe te kennen van f5. Er wordt in het adres aangehaald dat zelfs noodzakelijke familie of andere bezoeken der agenten wordt geweigerd. Draai ze den nek om. Bij den Raad der gemeente Graven- hage zijn adressen ingekomen van dr. J. E. Alberts en kapitein M. C. Th. v. Raven, om te klagen over de kraaiende hanen. R. N. Een 5-jarig meisje v. G. te Sliedrecht is door een auto overreden en direct gedood. De chauffeur heeft geen schuld. Predikant-ambtenaar. Te Groningen is uit 60 sollicitanten naar de betrekking van ambtenaar van de provinciale vereeniging „Het Groene Kruis", benoemd ds. H. fiooghiemster, Doopsgez. predikant te Uithuizen. Vliegen. Auto-ongelukken gebeuren dagelijks, maar het feit dat er soms onbevoegden het stuurwiel in handen hebben, is voor niemand een reden om niet een taxi te nemen, wanneer hij haast heeft. Zoo heeft ook reeds menige waaghals of onvolleerde ongelukken met vliegtuigen veroorzaakt en daardoor helaas wel het luchtvaartverkeer in discrediet gebracht. Men mag dan ook wel overtuigd zijn, dat de twee voorheen genoemde lucht- rampen bij grootere voorzichtigheid voorkomen hadden kunnen worden. „Veiligheid voor alles" is de leus van de K. L. M. en deze heeft bewezen de juiste te zijn. Ook van nature wan- trouwigen beseffen dit. Dezer dagen belde iemand zijn levensverzekerings maatschappij op, om te vernemen of zijn polis van kracht bleef, indien hij ging vliegen. „Indien met een toestel der K.L.M. wel, anders niet," was het ant woord. Een tuinder te Loosduinen inde op de Hanzebank zijn veilingtegoed, groot ongeveer f 4000. Eerst den volgenden dag ontdekte hij, dat hij zijn portefeuille met den inhoud verloren had. Alle na sporingen bleven vergeefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Engelsche brieven, bonnetjes van veilingmanden en andere papieren, die voor den vinder blijkbaar geen waarde hadden. Het couvert van een der brieven had men gebruikt om alles in te pakken en daar een postzegel opgeplakt zoodat geen handschrift iets verraden kan. Aan „Het Onderwijs" meldt men uit Amerongen De Openbare School te Overberg, gem. Amerongen, is te klein, waarom de Hervormden verzochten, nu er Jtoch een nieuwe school moest komen, een bijz. school voor Chr. Nat. onderwijs te stich ten. De Gereformeerden waren het hier niet mee eens en gaan nu ook bouwen. Eenige voorstanders van neutraal onder wijs eischen nu het voortbestaan der gemeenteschool, zoodat dit gehuchtje nu spoedig drie scholen rijk zal zijn. Zaterdagavond is het nieuwe strijd middel door de georganiseerde arbeiders op het Haagsche Koffiehuis, te Utrecht toegepast. Van ongeveer 7 uren af was het café zoo goed als uitsluitend door arbeiders bezetslechts aan enkele personen werd consumptie verstrekt, doch overigens werd niet bediend. De ODgewenschte gasten gedroegen zich zeer ordelijk, zoodat van ingrijpen door de politie geen sprake kon zijn. Voor het café was een groote menschenmassa op de been, die door de politie onder leiding van den hoofdcommissaris en een hoofdinspecteur tot doorloopen wer den aangemaand. Op 't stationsplein te Haarlem ge raakte een 22jarige dame onder den trein, die uit Bloemendaal binnenkwam. De ongelukkige werden beide beenen afgereden. Een uur na het gebeurde overleed ze in het ziekenhuis. Om een schaaf. De 23jarige timmerman G. D. te En schedé kocht van den 57 jarigen arbeider C. W. een schaaf. Alvorens echter de schaaf te overhandigen, nam W. den nieuwen beitel uit den schaaf en zette er een oude voor in de plaats. Gevolg: een twist, waarbij D. tenslotte met de schaaf den ander szoo krachtig op het hoofd sloeg, dat W. enkele uren later overleed. Tegen den daderv is thans zes jaar gevangenisstraf geëischt. Noodlanding. De vlieger Ehler van de Nociam, met een tweedekker op weg van Goes naar Vlissingen, heeft bij Middelburg door een defect een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig kwam in eer. sloot terecht. Ehler en de twee inzittende dames zijn ongedeerd gebleven.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2