tJS. iïïL«, I 2 Gemengd Nieuws. Marktberichten. AdverïentiSn. algemeene vergadering Komt allen op naar de Cocksdorp. VOLKSFEEST Opgeluisterd door muziek. Predikbeurten. Den 17 dezer Rammenfokstation „Texel." vergadering uitgenoodigd opgeluisterd door blaasmuziek van een 5-tal heeren uit Dirkshorn en er gaat één roep over de mooie welluidende muziek, die door deze heeren belangeloos gegeven werd. Ook later heeft men hiervan nog gedurig kunnen genieten. Te 8 uur werden in het lokaal van den heer Koppen de prijzen uitgereikt bij ge paste toespraken door den voorzitter der feestcommissie, die tevens dank bracht aan allen, die hadden meegewerkt tot het schit terend welslagen van dit opgewekte feest. De leerlingen van de bijzondere school maakten dien dag een rijtoer, waarbij Z6 vergezeld werden door vele personen in rijtuigen en op fietsen. Des avonds gaf het hier bestaande muziekcorps een uitvoering in een daartoe ingerichte tent. Talrijk waren de personen, die daarbij aanwezig waren. Oosterend ziet met genoegen terug op den dag, waarop onze Koningin 41 jaar is geworden. Baden met lampionverlichting. Enkele dagen geleden gingen eenige vreemdelingen in de Engelsche badplaats Deal, niet tevreden met het baden over dag en bij maanlicht, een bad nemen bij het licht van Chineesche lampions. Het waren leden van de Londensche vegeta- riörsvereeniging, die vacantie hadden. De vegetariërs, grootendeels lieve meisjes, hadden haar lampions vastge maakt aan bamboe stokken en deze in een roeibootje gezet, waardoor het water vlak het schijnsel weerspiegelde. Andere lampions namen ze mee in zee. Terwijl de eene helft der badenden lampions omhoog hield, kon de andere helft zich naar hartelust in het zilte water ploeterenlater wisselden ze om. Het vroolijke stelletje had enorm veel pret en massa's menschen stonden, aangetrokken door het zonderlinge schouwspel, dit gade te slaan vanaf het strand. Deze aardigheid belooft populair te worden in Engeland en in onze bad plaatsen moet men het ook maar eens probeeren. R N. Op den huwelijksdag gearresteerd. In een Rotterdamsch magazijn waren dezer dagen een paar zijden japonnen ontvreemd, waarschijnlijk door twee vrouwen, die zich bij het bezichtigen der goederen hadden uitgelaten, dat een van haar binnenkort ging trouwen. Win kelpersoneel van het warenhuis in gezel schap van eenige rechercheurs stelden zich op voor den ingang van het stadhuis tegen het uur van trouwen, op Woens dag en wees als vermoedelijke daderes een der bruidjes aan, die bij nader onder zoek bleek getooid te zijn in een der gestolen kleedingstukken. De bruid trouwens een bekende winkeldievegge werd aangehouden en naar het politie bureau Pauwensteeg gebracht. Woorden van wijsheid. Geen ladder biedt bij het beklimmen meer gevaar dan de ladder van den roem. Terwijl het leven ons medesleept, mee- nen wij uit eigen beweging te handelen onze bezigheden, onze genoegens zelf te kiezen, maar als wij het eens wat nauw keuriger bekijken zijn het slechts de plannen en neigingen des tijds, die wij genoodzaakt worden uit te voeren. Er is een beloefdbeid, die u op een afstand houdt't is een vernis, maar een van die versche vernissen, die men niet durft aanraken. Daden wekken tot navolging, meer dan veel geschrijf en lang betoog. Wat de concurrentie doet. Betaalde men te Souburg acht dagen geleden voor een H.L. steenkolen of eiei briketten f3.20, thans bedraagt de prijs voor eenzelfde hoeveelheid f2,65. Een handelaar bracht de vorige week de prijs terug op f2 80 per H.L. Een twee tal andere leveranciers adverteerden 's anderen daags f 2.70. Doch de eerste handelaar, ook niet baDg, liet uitroepen Vanaf heden eierbriketten te bekomen ad f2.65 per H.L. Niet arm gestorven. De „Hollandsche Amerik." schrijft Het werd herhaaldelijk gezegd in de pers, dat het steeds de wensch van An drew Carnegie geweest was om arm te sterven, 's Is maar de vraag wat onder arm wonit verstaan. Bj zijn leven heeft d9 man, die met yzer en staal duizenden tonnen pouds won, zoowat 351.000.000 dollars wegge geven aan wetenschapsscholen, boeke rijen, pensioenfondsen, weldadigheids doeleinden en menschlievendheidsideeëu. En na zijn dood, gelijk verleden week uit een rapport bij den Staatscontroleur te New York ingediend, was er nog bruto ODgeveer 4 millioen dollars over. Men kan dat natuurlijk wel arm noe men. En zeggen, dat dit sommetje slechts een overschotje is van het fortuin, dat „de Schotsche landverhuizersjongen." in zijn leven heeft bijeengegaard. Wij houden niet veel van stories „hoe arme jongens hier in Amerika in korten tijd millionair werden", om aan de jeugd ais loffelijk voorbeeld te worden voorge legd en aangepreekt. Levensdoel, levenswijze, levensbe schouwing, moeten anders zijn, wil men wandelen als voor Gods aangezicht, en Zijn welgevallen in Christus deelachtig zijn. We herinneren ons ook uit opleidings jaren in Nederland, hoe daar aan onder wijsinrichtingen groote mannen op handels- en nijverheidsgebied, die van niets begonnen waren en zich hadden opgewerkt tot allerlei industrieele ko ninkjes, werden voorgehouden als waard na te streven. Er is wat beters en edelers dan het verkrijgen van aardsche schatten, al geeft men die later weder weldadig voor een deel weeg. (Ziedaar het oordeel van een kranten man uit „het land van den dollar,") Geen fluitspel in de kerk. Onze bekende fluitist, de heer Cor Kwant was voornemens, in samenwer king met mevrouw Kwant en den orga nist v. d. Hoek, een kerkconcert te geven te Driebergen, waar uitsluitend stichte lijke muziek zou worden uitgevoerd. Hij ontving op zijn verzoek aan kerkvoogden, daartoe de Ned. Herv. kerk beschikbaar te stellen, het bescheid, dat genoemde kerkvoogden afwijzend moes ten beschikken, daar gevreesd werd voor ontstemming onder de gemeenteleden wanneer de fluit als solo instrument in de kerk gebezigd wordt. Weten de heeren kerkvoogden, zegt het Utr. Dagbl., dat de fluit ook op het orgel voorkomt, dat de fluit bij voorkeur het instrument is om de stichtelijke stemming in de muziek aan te geven, zooals uit de werken der grootste com ponisten blijkt? En kennen heeren kerk voogden hun Bijbel niet meer In den honderdvijftigsten Psalm vers 4 staat o.m. „Looft hem met den trommel en de fluit". Wanneer worden vrouwen oud Een buitenlandscb blad heeft zijn leze ressen de vraag voorgelegd, wanneer een vrouw oud wordt. Een moeder antwoorddeEen vrouw wordt oud op den dag, dat haar oudste dochter haar haar eerste liefdesgeschie denis toevertrouwd. Een lezeres schrijft: Een vrouw oud? als je dochter je hoed of je blouse gaat leenen, is het tijd de bakens te verzetten. En wanneer zij zegt„Moeder, toen u joDg was..." is alle hoop weg. Een lezeres schrijftEen vrouw is oud. wanneer zij geen belaüg meer stelt in de andere sekse." - Een andere lezeres sprak op een krans waarop dames van alle leeftijden bijeen waren, over de rondvraag en men was het er over eens, dat bet laatst aange baalde antwoord het beste was. Maar nu rees de vraag, wanneer de vrouw de belangstelling voor den man verliest. Men vroeg er de oudste van hot gezel schap naar, een vrouw van bij de zeven tig. Zij antwoorder „Dat moeten jullie liever vragen aan iemand, die ouder is dan ik." Men werd dus niet veel wijzer, Men meldt uit Westzaan aan het Hbl In de vorige week gehouden Raads vergadering bestreed de heer Kars (comm. partij) bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1922 de verhooging der jaarwedden van de wethouders van f 50 op f 250. Voorts betoogde hij de wen- scheiijkheid van afschaffing der presen ting Iden voor de Raadsleden. „Ieder," aldus de heer Kars, moet iets doen om de gemeentefinanciën weer in het goede spoor te helpen." Ook op andere pun ten pleitte hij voor zuinigheid in het gemsentebebeer. De jaarwedden der wethouders worden echter verhoogd. E -n voorstel-Tanger (A R.) gesteund door de heeren Kars en Van Voorst (lib.) tot afschaffing van het presentie geld voor Raadsleden, werd aangenomen. Van 1 Jan. 1922 af zullen de Raadsleden van Westzaan hun taak dus zonder vergoeding waarnemen. Van loonder ving is naar 's Raads meeDing geen sprake, daar de vergaderingen bij avond worden gehouden, terwijl ter secretarie gelegenheid wordt gegeven de stukken na werktijd in te zien. Zondag 4 September 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v. m. 10 uur de. Kroese. Kerkcollecte. Waal, n.m. 3 uur ds. van Grasstek. den Hoornv.m. half 11 ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. H. BuiBkoo!. n. m. 3 uur ds. Schellenberg. Oosterend, v.m. 10 uur ds. van Grasstek. Cocksdorp, vm. halt 11 ds. Schellenbeig GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds Zwaan Em. Predikant Helder, n.m 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Barthel van Aalsmeer. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar Avondmaal. Scha.gen, 1 Sept. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 76 Vette Koeien 1 400 a f 700. 35 geldekoeion mag. f300 a 1550 70 kalfkoeien f 500 a f750 52 Nuchtere kalveren 1 18 a f 36,00 235 lammeren 1 26,a f 38,00 434 schapen vette f 40,— a f 66, overhouders 1 a f 29 varkens mag. f 38.a f 48,—. 56 varkens vette f 1,14 af 1.24 p. K.g 180 Biggen f 16 00 k f 26.00 Boter f 2,80 a 13,00 per K.G. Kioeieren f 11.00 a t 13,per 100. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 27 Aug. tot en met 2 Sept. 1921. GEBOREN Grietje, d v. Mefiert de Waard en Grietje Bremer, Agatha Cornelia, d.v. Johannes Matheus Bakker en Trijntje Veegt-r. ONDERTROUWD: Wiebe van der Zee en Maartje van der Vlies. Albert Johanues Kefiser en Catharina Adriaaa Helena Breesnee. OVERLEDEN Jacob Geus, 77 jaar, wedn. van Pietertje Wuis. Pieter Koijser, 83 jaar, wedn. van Aagje Roeper. Neeltje Bakker, 44 jaar, wed. van Cornell's Kuijter. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). 2 verschillende huissleutels, een kantkraag Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Aug. 1921 Ingelegd 1 4174,59 Terugbetaald - 6152,23 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4928. ACHTERI'ITGAN'G VA Si DE NIEREN. 7 Een huisdokter verklaart, dat de ergste gevallen van nierziekte gevonden worden bij personen, die te veel hebben gedronken, te zwaar hebben gegeten en een inspan nend leven van haast en drukte geleid hebben. Hij vergeleek bij een onderzoek de nieren van een jongen man van 40 jaren met die van een ouden man van 70 jaren. Beiden droegen den stempel van ouderdom. Waarom Omdat het leven dat de jonge man leidde, hem in den bloei van zijn leven nieren als van ouden man bezorgde. Hoe verduidelijken deze woorden niet al te dikwijls de oorzaak van rugpijn, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, nier- gruis, rheumatische aandoeningen, voort durende vermoeidheid, enz. Nierziekte wordt a!s te voorkomen be schouwd vergeet dit niet. Vermijd tocht en kou, wees matig met uw eten en drinken, zorg voor denoodigerust, lichaams beweging, ontspanning en slaap, en voor geregelde ontlasting Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn een onschatbare hulp aan de natuur tot onder houd en herstel van de werkzaamheid der nieren. Door deze organen bfj te staan in hun taak om het bloed te zuiveren, draagt dit erkende niergeneesmiddel veel bjj om de kwade gevolgen van onbedachtzaamheid tegen te gaan. Als de nieren verzwakt zijn, versterk ze dan met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zijn zij gezoDd, wees dan zoo verstandig om haar gezond te houden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 per doos. 49 ONDERTROUWD f A. J. KE-JSER en C. A. H. RRSESN'EE. Huwelijksvoltrekkini 15 Sept. a.s. Eenige kennisgeving voor Texel. GETROUWD M. B. HYLKtHA' Wedn. ian J. Oedema en J. C. KEIJS^R De Heer en Mevrouw HYLKEMA Keijeer, betuigen hunnen -dank voor de belangstelling bij hun huwelfk ondervonden Utrecht, 1 Sept. 1921. hopen onze geliefde Dudere, Behuwd- en Grootouder^ SIJBRAND v. d. STE2RE en PIETJE KOORN, den dag te herdenken waarop zij voor 35 jaar door den Echt zijn verbonden. Dat God hun nog lang moge sparen is den wensch van hun liefhebbende Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Nieuwendam, Sept. 1921. Heden overleed na een smartelijk lijden van eenige weken onze gelielde Moeder, Dochter, Zuster, Behuwd zuster en Tante, NEELTJE BAKKER, Weduwe van Cornelis Ruiter, in den ouderdom van 44 jaar en 4 maanden. Namens de Familie: HILTJE KUITER. NANTJE KUITER. Oosterend, Texel, 1 Sept. 1921. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag a.s. te 2 uur n.m. Hiermede worden de leden van boven genoemde vereeniging uitgenoodigd ter op Dinsdag 6 Sept. 's avonds half negen in het Café „den Burg". Het Bestuur, Dr. D. L BAKKER, Voorzitter. S. J. KEIJSER, Secretaris. De op Texel woonachtige leden der Vereeniging tot Verbetering van de Scha penfokkerij in Noord-Holland, worden hiermede ter op Woensdag 7 Sept. 's nam. half een in het hotel „de Zwaan." Onderwerp Verkoop der dit jaar door het rammenfokstation opgefokte ram- lammeren. te de Cocksdorp op Donder dag 8 September a.s. Voorm. halt 10 Kinderspelen. Nam. 2 uar Touwkruipeu en tobbesteken 3 Ringsteken paard en kar inleggeld f 1,50* tegelijkertijd Ringsteken op de fiets, inleggeld f 0 50' JJearna üindernisJoopen voor joogeosvan 12 15 jaar. Reiswedstrjjd voor meisjes van 12 15 jaar. Hardloopen met hindernissen achter kin derwagens voor srouwen boven 18 jaar. ïonruiteren voor heeren. Niet-Eierlaoders f 2,- en f 0 75 in leggeld. Aangifte tot deelname bijJ, BARENTS en B. CüEVERT. De Commissie. t

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2