Binnenland* Gemengd Nieuws. De neutrale Volkenbonders zullen wel niet de opdracht van de hand wijzen, maar heel blij zullen ze er toch wel niet mee zijn. o—o—o— De Ierache kwestie is in de laatste dagen op den achtergrond geraakt, voornamelijk doordat er zoo weinig actie viel op ,te merken. Intusechen is Donderdag het ant woord van de Valera op de jongste nota der Britrche regeering door Lloyd George ontvangen. De inhoud van het antwoord van de Valera is nog niet officieel gepubliceerd, maar naar gemeld wordt, luidt het niets anders dan dat de Sinn Feinleiders verbla ren, bereid te zijn op een nieuwe conferen tie te Londen de vraag te bespreken of een grondslag kan worden gevonden, waarop de onderhandelingen met vrucht zouden kunnen worden voortgezet. De deur is dus nog open en waar de Valera haarfijn de conditiën van Lloyd George kent en ook weet, dat deze geen concessies meer wil doen, daar ligt de veronderstelling voor de hand, dat hU bereid is wat water in den wijn te doen. q—o—o De oorlog in Kl6in-Azië is thans een nieuwe phase ingetreden. De Turken heb ben geweldig klop gehad. Een week geleden wilde men ons te Konstantinopel nog doen gelooven, dat het met de Grieken gedaan was. Zy waren op hun linkervleugel omsingeld en hun front zou doorgebroken zijn. We waar schuwden, niet al te veel geloof te hechten aan dit Turksche overwinningsbericht,- omdat de berichten uit Konstantinopel dikwijls onbetrouwbaar waren gebleken. Die waarschuwing is niet overbodig geweest zooals door den loop der gebeurtenissen voldoende bewezen is. Wel hebben de Grieken een gedeelte van hun stellingen op den linkervleugel ontruimd, doch dit blijkt achteraf een krijgslist te z(jn geweeest, want toen de Kemalisten al hun aandacht wijdden aan het deel van het Grieksche front, dat verpletterd heette te zijn, zette de Grieksche aanvoerder een hevige stoot in tegen het hoofdfront van Kemals troepen, met het gevolg, dat dit weldra bezweek en de Turken op de vlucht sloegen. Dat deze Grieksche overwinning het eind6 is van den oorlog in Klein-Azië mag echter niet worden aangenomen. Eerst als Kemals hoofdmacht totaal vernietigd of gevangen genomen is, zal Griekenland de wapens kunnen neerleggen. En zoover is het nog niet, want de Kemalisten zgn op de vlucht en een vluchtende Turk is niet gauw te achterhalen. TEXEL, 6 Sept. 1921. Texelsch Fanfarecorps. Tot de weinige vereenigingen, die de tand des tijds in onze gemeente weer staan, behoort ook Texelsch Fanfarecorps. Morgen, Woensdag 7 September is het 30 jaar geleden, dat het Texelsch Fanfarecorps werd opgericht en niettegen staande veel eb en vloed, heelt het vooral de laatste dagen, blijk gegeven van een onverzwakt voortbestaan. Het Texelsch Fanfarecorps heeft zich onmisbaar getoond. Wat waren de feestelijkheden te den Burg en niet minder te den Hoorn geweest, zonder de opwekkende tonen. De heer G. Srnidt heeft sedert dit voorjaar de heer Groenewold als direc teur opgevolgd. Wij leliciteeren direc teur en leden met het 30-jarig jubileum van het corps. Wij wenschen het een gouden feest toe. Ernstig ongeval. Bij het vervoeren van een dorsch- machine had gistereD, Maandagmiddag, in Waalenburg een ernstig ongeval plaats. Een zoon van den heer C. Brouwer alhier, kwam daarbij voor de wielen van de dorscbmacbine te vallen en be liep ernstig lichamelijk letsel ter hoogte van het zitvlak en aau een zijner voeten. Hedenmorgen werd de patient naar het Ziekenhuis te den Helder vervoerd Lot Hg nationale militie. Lijst, houdende de namen der militie- plichtigen de 7 September 1921 deelnemen aan de loting der militie voor de lichting 1922. 1 Bakker Cormlis 2 Bakker Comelis 3 Bakker Simon 4 Boon Jan 5 Brans Comelis 6 Brans Pleter 7 Dalmeijer Arie Pieter 8 Dros Jacobus Adrianus 9 Duinker Nan 10 Eelman Comelis Johannes 11 Eelman Comelis Pieter 12 Eelman Jan Arie 13 Egmond van Nicolaas 14 Engel Comelis 15 Grave de Francois Leopoldus 16 Grisnicht Jacob 17 Houte van Francois 18 Kalis Jan 19 Kersemaker Jan 20 Keijser Marinus Comelis 21 Kikkert Nan Jacob 22 Kooger Marinus Jan 23 Kooiman Albert 24 Kooiman Pieter 25 Koorn Dirk 26 Mantje Pieter Marinus 27 Ran Nicolaas Christiaan Bemardus 28 Roeper Comelis Hertje 2h Roeper Willem 30 Sikkeleras van Jan 31 Slump Izak Joh. Stefanus 3d Smit Jan 33 Stark Rinse 34 Stolk Willem Zeger 35 Sutherland Harold Daniël 36 Tamboer Doet 37 Tatenhove van Jacobus 38 Tuinder Nanne 39 Vis van der Dirk 40 Visman Jan 41 Vlas Dirk Meijert 42 Vos Jan 43 Waard de Pieter 44 Werve van der Hendrik 45 Wolf de Jan 46 Wijn de Willem Nicolaas 47 Zoetelief Johannes Ben Hoorn1 September. Den Hoorn heeft weder feest gevierd. Stond het er 's morgens niet gunstig voor, wat het weder aanging, al spoedig klaarde de lucht geheel op en toen het Muziekcorps van den Burg arriveerde, was het een al feest. Het geheele dorp was oranje en vlagge- tooi. Met muziek voorop werd allereerst een rondgang door het dorp gemaakt, waar een ieder, die loopen kon, zich bij aansloot, het was één menschenstroom wat men zag. Na een korte pauze begon men aan het uitgebreide feestprogramma. No. 1 Ringsteken op fietsen voor da mes van 15 jaar en ouderen. Hiermede behaalde de volgende dames de prijzenlo. prijs Koekjesbak, Gre- tha van Rossum. 2e prijs schrijfstel in etui Joh. Gielis, 3e prijs azijnstel Eliza .Gielis. No. 2. Evenwichtmand voor jongens, geen [schoolkinderen le prijs gouden dasspeld Jac. Kuip. 2e prijs zilveren sigarenpijpje M. du Porto. 3e prijs zil veren sigarettenpijpje Joh. Lap. No. 3. Hindernisbaan voor jongens van 15 tot 18 jaar: le prijs zilveren horlogeketting Jac. Kikkert, 2e prijs koperen sigarettendoos D. Drijver, 3e prijs portemoDDaie Corn. Dekker Az. No. 4. Houtjesrapen voor meisjes tot 15 jaar le prijs zilveren armband Alida RaD, 2e prpjs roomstel Grietje Lap Dd. 3e prijs kop od schotel F. Boon Jd. No. 5. Ringrijden met paard en kar voor heer en dame le prijs glazen be- schuitbak en koperen rookstel de heer Jan Schraag en Mej. C. Smit. '2e prijs nikkelen trekpot en inktstel de heer J. Witte JJz. en Mej. Ch. C. Witte, 3e prijs dameshandtasch en sigarenblad de heer H. Boogaard en mej. B. Haakman. No. 6. Tonruiteren voor heeren, 18 jaar en ouderle prijs fietslantaarn Aris Smit Cz. 2e prijs koperen inktstel N. Kikkert Jz. 3e prijs rookstel Jac. Duinker Wz. No. 7. Stoelendans voor dames 18 jaar en ouder: le prijs koekschaal Adr. Eelman, 2e .prijs boterwarmer Trijntje de Waard, 3e prijs kapstok Evelina Huisman. Hiermede was het programma van den eersten dag afgeloopen. Het was voor de commissieleden een drukke dag geweest, die eindigde met nogmaals een rondgang met muziek door het dorp. o 2 September. Al vroeg waren de kindereD op de been, want een rijtoer is voor kioderen toch maar alles. Nu ze hebhen genoten, maar niet alleen de kiDdereD, want waren allen vol lof van den eersten dag, de rijtoer overtrof nog aJles. Met 46 rijtuigen plus de flitsen, trok men tegen 10 uur naar den Burg, om na een gedeelte van den Burg te hebben rondgereden, naar de Koog te trekken. Alweder was het de muziek, die de feestelijke stemming tot het toppunt dreef. Aan de Koog heeft men zich ook geamuseerd, zoowel aan strand als in de duinen. Na verschillende spel letjes, waaraan zoowel oud als jong deelnamen, te hebben gedaaD, werd het weder tijd om de terugtocht te aanvaar den. Te ongeveer vijf uur kwam men aan het dorp terug, waar de schoolkinderen nog weder een verrassing wachtte, be staande uit tombola zonder nieten. Ze gingen welvoldaan naar huis. Wie nu gedacht had dat de feestelijk heden afgeloopen waren, had niet goed gedacht. Aangezien er voor den stoelendans altijd veel liefhebsters waren, besloot het bestuur nogmaals een stoelen dans te doen uitvoeren. Prijswinsters werden ditmaal Neeltje Zegel le prijs, D. Brans—Boon 2e prijs, J. Bakker— de Winter 3e prijs. Na afloop was er bal in het Loods manswelvaren, dat voor de jongelui nog eenige gezellige uurtjes gaf. Geen wan klank werd gehoord. Dank komt toe aan het bestuur en allen, die hebben medegewerkt, om zoo een paar genoegelijke dagen te organi- seeren. Den Hoorn heeft feest gevierd. Spannende jacht. Een politieagent, die Woensdagavond ongeveer elf uur over den Haagweg fietste, bemerkte daar een bespannen tweewielig wagentje zonder licht. De agent riep den inzittende aan, maar deze meende dat de fietser het niet tegen zijn paard zou uithouden en hij legde er de zweep op. Paard en wagen stoven over den weg en daarachter zwoegde de politieman op zijn fiets. Vliegensvlug ging het den Haagweg af in de richting Delft. Over de Haagpoortbrug en de Lepel- brug stoof het gespan langs de oliefa- brieken Calvé het Jaagpad op. Daar wist de agent het paard vóór te komen. Hij plaatste zich op de Kastanjewete- ringbrug vóór den wagen, maar de boer zette zijn paard nog] eens aan, zonder te bedenken dat hij den politieman omver zou rijden en zwaar lichamelijk letsel kon toebrengen. De agent sprong juist op het laatste oogenblik terzijde, greep het wagentje, werkte zich onder verzet vaG den boer in de kar en trok hem de teugels uit de handen. Toen stond het paard spoedig stil en in galop ging het naar het politiebureau. De verbaasde boer trachtte zich nog even te verzetten, hij staakte zijn ver zet toen hij zag, dat tegen den politie beambte, die vroeger wachtmeester bij de huzaren geweest was, en nu het paard kalm naar de Markt bracht, toch niets te beginnen was. 't Wordt voor den boer een dure rit, want hij zal drie processen-verbaal krij gen 1 wegöns rijden zonder licht, 2 voor niet stilstaan op aanroeping, 3 we gens belemmering van een ambtenaar in functie. Geen Spaansche maar een Holland- sche schatgraver. De landbouwer S. te Baarle-Nassau stootte bij het uitgraven van een oude sloot op harde voorwerpen, welke scher ven bleken te zijn van een aarden pot. Bij nauwkeurig onderzoek kwam hij tot de aangename ontdekking, dat daar een pot begraven was geweest, bevattende een groot aantal gouden en zilveren munten, alle in gaven toestand, datee rende uit het begin der 16e eeuw. D. v. N. B. De trouwe wachter van den Martini toren te Groningen, die tal van jaren 's nachts zyn veiligheids-signalen over de stad liet klinken, heeft thans, wegens 65-jarigen leeftijd, eervol ontslag aange vraagd, waardoor de hoogste betrekking waarschijnlijk wel uit geheel Neder land niet meer vervuld zal worden, omdat Burgem. en Wetb. den Raad hebben voorgésteld (nu voor het instand houden de noodzakelijkheid niet meer bestaat) haar op te heffen. In den Kolhornerpolder is men over d9 opbrengst en kwaliteit der geoogste granen zeer teviedoo. Het gemiddelde beschot bedraagt 80 H.L. gerst en 62 H.L. erwten per bunder. Men herinnert zich niet dergelijke hoeveelheden te hebben geteeld, De burgemeester van Velzen heeft acrobatische luchttoeren en een parachu tesprong bij vliegdemonstraties verboden Een koe van de wed. J. G. was opgeborgen in den schutstal van het cafe „Ue Zon," te Tuk. Men maakte zich op, om naar een feest te gaan, toen het beest zijn gevangenis verbrak en een wandeling door de keuken van genoemd café maakte. Daarbij zakte het zware dier door het kelderluik en viel in den ruimen kelder tusschen flesschen, enz. Na zeer veel moeite mocht het gelukken het beest, dat niet het minste letsel had bekomen, tegen de acht treden hooge trap op weer naar boven te brengen. Onder Warnsveld is een fietsrijder door een auto aangereden en gedood. Verkeersunicum. Iemand schrijft in het Nieuws Op den hoek van den Overtoom te Amsterdam kom ik onverwacht te staan tegenover een oud heer die tot mij zegt Mijnheer mag ik met u mede naai den overkant. Ik ben blind. Hij was eenvoudig, doch goed gékleed Zijn rechteroog zag er normaal uitzijl linkeroog was weg. Ik loods hem langs de Amsterdamsche straatgevaren van zooveel per seconde, Maar hoe komt het dat u alleen is Ik heb niemand om mij te geleiden meneer. Kinderen heb ik niet en mijl vrouw is in ue zeventig. Kunt u nu de straatsteenen zien Neen, maar toch wel zooveel, dat ik begrijp, dat we er nu zjjn. En waar gaat u heen Ik ga naar de Leidschestraat. Naar de Leidschestraat Maar dat is veel te gevaarlijk. Dat is zeker gevaarlijk meneer, maar ik word altijd geholpen. Ik loop iederen dag een uur of drie. Het 75-jarig bestaan der Holland, sche Maatschappij van Landbouw in 1922 zal worden gevierd met een groote landbouwtentoonstelling te 's Graven' hage. Wie slechts doet wat hij doei moet, doet niet wat hij moet doen. Zwakke personen en zij, die aan hartziekten lijden, mogen geen koude baden nemen. Snelle lossing. Als een voorbeeld van snelle lossing leest men in Het Nederl. Zeewezen Het Fransche stoomschip Catinat, dat 9 Augustus te Rotterdam aan het adres der firma Kuyper, Yan Dam en Smeer arriveerde van Babia Blanca geladen met 10,425,000 K.G. tarwe los en in zakken begon op 9#dezer des n.m. 1 uur tot 5 uur te lossen. Den volgenden dag werd 'van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m.gewerkt en den lien Aug. kwam het stoomschip des avonds 8 uur leeg. Na aftrek van eenige uren dat op ilchterruimte moest worden gewacht, is de geheele ontlossing door de elevators der Graan-8levator-Mij. in 20 uren ge schied. In kringen van Haagsche ambte naren doet hardnekkig het gerucht de ronde, dat de regeering, ten einde tol bezuiniging te geraken, zou hebben be sloten, do salarissen der ambtenaren ie minima en maxima met 10 pCt, te verlagen. Het Volk heeft naar aanleiding hiervan inlichtingen ingewonnen, en deelt mee, dat te alleszins bevoegder plaatse van een dergelijk voornemen der regeering niets bekend is. Amersfoort voerde 't vorig jaar radicaal een vrij ver gaande winkelslui ting in avondsluiting om 7 uur, middag- sluiting van I'/j uur, Zondagssluiting In de pratijk is deze verordening echter op heel wat bezwaren gestuit. Oogluikend werden overtredingen toegelaten en thans wordt reeds aan den Raad voor gesteld de avondsluiting op 8 uur te bepalen, de middagsluiting te doen vervallen, de Zondagssluiting te beperken en de Zaterdagavondsluiting te brengen van half tien op half elf. Op het rijwielpad. „De Kampioen" schrijft: Zeer dikwijle komt het nog voor, dat wielrijders op het rijwielpad rijdende

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2