Gemengd N ieuws. Gemeenteraad van Texel. Algentecne Vergadering van liet Ramnen- fokstatiou „Texel" Mclkveelioudersbond. Wichelroede. Maandagmiddag had op den Hoofd weg nabij den Vijfhuizerweg een ernstig ongeluk plaats. Terwijl de 74 jarige arbeider C. S. aldaar reed met eeu met stroo beladen wagen, schrok het paard voor een passeerende auto. Door den hevigen schok werd de man zoo ver van den wagen geslingerd dat hij in de wegsloot terecht kwam. De bestuurder van de auto stopte onmiddellijk, wist het paard tot staan te brengen en met moeite den ouden man, die reeds geheel in de modder was weggezakt op het droge te krijgen. S. werd onmiddellijk naar zijn woning gebracht, De omzet in de Rijksvischhallen te IJmuiden bedroeg in Augustus f 936,656, tegen i 1.087.320 in Augustus van bet vorige jaar. Visch is, wat voedingswaarde be treft, tamelijk gelijk aan vleesch, alleen is het watergehalte doorgaans iets hoo- ger. Het uitgevaarde tapverbod, dat voor den geheelen duur van de kermis te Zaandam van kracht is, deed zijn gunstige uitwerking gevoelen. Toch waren er nog wel, wien men het kon aanzien, dat zij ook iets anders dan alcoholvrije dranken gebruikt hadden, wat ook wel mogelijk was, omdat het verkoopen van bier was toegestaan. Op haar verjaardag overreden en gedood. Gistermorgen is in de Jan Pieter Heyestraat te Amsterdam een meisje, dat dien dag 4 jaar was geworden en op weg was een verjaardagscadeautje te balen bij haar grootmoeder, door een tramwagen overreden. Zij is door den Geneeskundigen Dienst vervoerd en helaas onmiddeilijk in het gasthuis over leden. Voor Rossum is bet 7 jarig zoontje van schipper Timmermans uit Avereest overboord geslagen en verdronken. Twee maanden geleden verloor T. op dezelfde wijze zijn vrouw. De fooien-millionair. Te New-York is overleden de millionair James W. Hebron. De wijze waarop hij zijn millioen dollars bijeen had gekregen was zeker niet alledaagsch. Hij begon zijn carrière als portier van bet bekende luxe-restaurantDelmonico's op een bezoldiging van één dollar daags. De fooien waren echter zoo enorm, dat hij er het millioen van overlegde. De man was dan ook als „Delmonico Jimray" een New-Yorksche beroemdheid. Brand en schrik. Door onbekende oorzaak ontstond te Brakel brand in een schuur, die over sloeg op een belendende woniDg. Beide perceelen werden jn de asch gelegd. De huisvrouw is door den brand zoo ge schrokken, dat zij eenige uren later ten gevolge daarvan is overleden. De politie stelde een ernstig onder zoek in, daar er vermoedens van brandstichting waren gerezen. De heer Starrevelt te Pijnacker heeft een aardappel gerooid, die een kilo weegt. Deze reuze aardappel zal op de tentoonstelling te Zoetemeer te be zichtigen zijn. 3 Goedkeuring rekening Algemeen Armbestuur 1920. 7. Benoeming; onderwijzer te Oude- scbild. 8. Regeling van liet vervolgonderwijs. 9. Benoeming personeel vervolgonder wijs Schaap met dén ramlam NG. 1. C. R. Keijser <S Co. 2, C. Dijt. 3. dezelfde. Schaap met 2 lammeren, waarvan minstens 1 ramlam G. 1. R. J. Keijser. 2. G. Schraag. 3. C.R.Keijser Co. E.V. Jb. S. Keijser en C. R. Keijser Co. Schaap met 2 lammeren waarvan minstens 1 ramlam NG. 1. C. Keijser Sz. 2. C. R. Keijser Co. 3. Jb. Zuidewind. 5 Ooilammeren G. 2. C. R. Keijser. 3. M. Zuidewind. 5 ooilammeren NG. 1. W. T. Bakker. 2. Gebr.Keijser. 3. M.Zuidewind. 5 éénjarige fokschapen G. 1. C.R.Keijser Co. 2. Jb.S.KeijSer. 3.S.C.Eelman 5 Éénjarige fokschapen NG. 1. C. Keijser Hz. 2. C. de Wit. 3. M. Bas. 5 oudere fokschapen G. 1. C. R. Keijser Co. 2. Gebr. Keijser. 3. Joh. Roeper Johz, 5 Oudere fokschapen NG. l.Joh. Roeper, 2. K. Eelman Dz. gehouden in het Café „den Burg" op Dinsdag 9 September 's av. 8,30 Te ruim 9 uur wordt de vergadering door den voorzitter geopend, die daarbij wijst op den toenemenden bloei van het fokstation. De notulen worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. De omslag ter bestrijding van de huishoude lijke uitgaven werd voor 1921 bepaald op f 0,50 per élite-ooi. Het aantal élite-ooien bedraagt 47 en dat der elite-rammen 4. Ram F 105 moest dit jaar geschrapt worden als élite-ram, daar bijna al zijn kinderen afweken in type. Tot élite-ram werd uitverkoren F 98. Van de 10 jonge rammen dit jaar opgefokt, werden 6 geschikt voor den verkoop geacht. Bij de verkiezing, die intusschen plaats had, werd met op een na algemeene stemmen her kozen de voorzitter Dr. D. L. Bakker, die deze benoeming aanvaardde. Door een der leden was de vraag gesteldof het geoorloofd was, wanneer men dit zou wenschen, zijn ooi(en) eerder bij de(n) voor haar aangewezen ram(men) te mogen brengen. Besloten werd, dat toe te staan, mits voor iedere week eerder, weidegeld wordt betaald. Vervolgens brengt de voorz. in bespreking de dek- en weidegelden. Hierover ontspon zich eenige discussie besloten wordt, dit te laten zooals het is, zijnde dus f 2,— voor dek- geld en f 1.voor weidegeld. In N.H. zijn enkele fokkers, die gaarne als lid tot het fokstation zouden willen toetreden, doch het reglement levert voor hen wel eenige bezwaren, o.a. het laten dekken hunner élite ooien gelijktijdig met die op Texel en verder het opfokken der rammen op Texel, want, zegt de voorz., het is een eerste eisch, dat alle die ren onder gelijke omstandigheden worden op gefokt. Een der leden stelt daarop voor om ook in N.H. een fokstation op te richten, waarop de voorz. antwoordt, dan krijgen we 2 concurreerende stations, waarbij het Noord- Hollandsche door zijn meerdere zwaarte het zal winnen. Besloten wordt één fokstatiou te blijven houden, en de Noord-Hollandsche fokkers, die dit willen, in de gelegenheid te stellen lid te worden, maar vast te houden aan het regle ment, waardoor dus de Texelsche fokkers, die de kern vormen van de fokkerij van |het Texel sche schaap, steeds eerst in de gelegenheid zullen zijn, om ook van de Noord-Hollandsche lammeren, op Texel opgefokt, te kunnen koopen. Een warm woord van dank brengt de voorz. vervolgens aan den heer R. P. Keijser voor de uitstekende oppassing, die de jonge rammen ook dit jaar weder op „de Ruitersplaats" hebben gehad. De hierna volgende rondvraag levert niets op, waarna de vergadering wordt gesloten. Op de hierna door den heer E. Dz. Govers gedane mededeelingen over de Weideproef en de Scheercontróle, tusschen Texelaars, Wins- leydales en Lincolns, komen we nader terug. Ingez. Donderdagavond vergaderde de melkvee- houdersbond in hotel de Oranjeboom alhier. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de voortdurende droogte, die het melkvee ge heel afhankelijk maakt van de gevende hand, doordat de weiden zoo goed als heel geen voedsel meer opleveren. De uitkomsten van het melkveehoudersbedrijf zijn uit dien hoofde uiterst treurig te noemen, vandaar dat er drang van de leden uitging tot het bestuur om te vergaderen, teneinde ge zamenlijk te bespreken of door verhooging van den melkprijs iets tot verbetering van die uit komsten zou kunnen worden gedaan. Komt ter tafel een schrijven vart de slijters, behelzende de vraag, waarheen ze zich met de overmelk kunnen wenden, wanneer straks de melkprijs wordt verhoogd, en verder het ver zoek, dat de boeren, die rechtstreeks aan de klanten leveren, zich ook aan den verhoogden prijzen zullen houden. De voorz. vreest voor de overmelk en het verlies, dat uit het verwerken daarvan zal voortvloeien bij verhooging van den prijs der consumptiemelk en de secretaris ,en enkele leden zijn dat roerend met hem eens. De meerderheid echter acht de verhooging zoo gemotiveerd, dat het daarom niet mag uitblijven. Besloten wordt te trachten een gecombineerde vergadering te houden met den L. T. B. oei zoo te komen tot verhooging van den melkprijs. De voorzitter dankt de aanwezigen voor de aangename besprekingen, wanneer hij de ver gadering sluit. Wij vernemen, 'dat dezer dagen op de hof stede Leiden in Eierland met de wichelroede naar goed drinkwater zal worden gezocht. Een uitvoerig artikel over het wichelroede loopen moet wegens plaatsgebrek achterwege blijven. De Qocksdorp. Evenals op de andere dorpen van ons eihnu is het voUsfutst op donder lag j.l. alhier uitnemend geslaagd. Her weder was bij uitstek goed. Het aantal belangstel lenden was zeer groot. De uitslag der verschillende wedstrijden zal in een volgend nummer van dit blad een plaats vinden. De commissie kon ons daarvan nog niet alle gegevens verstrekken. Gehouden Vrijdag 9 September 1921 's voormiddags halt elf uur. Voorzitter de heer Buysing Damsté, burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 10 leden. Afwezig de heeren Boon, Keesom en Dekker. Na openin. van de vergadering worden de notulen van de vorige vernadering gelezen ze worden ongewijzigd vastgesteld. 1. ingekomen stukken. a. Schrijven vaD den heer Jb. Kooger Cz. houdende aannetn ng benoeming tot lid der schoolcommissie. Aangenomen voor kennisgeving. b. Adres van de Texsische On ferwi.zers- vereeniginv betreffende het ook door ander onderwijzend personeel dan de hooiden vervolgonderwijs te doen geven. Te laat ingekomen, komt bij behandeling van punt 9 nog ter sprake. c. Adres van den Alg. Bond van Politie personeel. Aangehouden tot volgende vergadering. d, Mededeelingen van de comm. v. M.,0. in deze gemeente, betreffende de Zeevaartschool alhier. Wij stippen aan dat de Z. V. S. in 1920 werd bezocht door 77 leerlingen, waarvan 13 uit onze gemeente, te weten 7 den 2 jarigen cursus en 6 de stuurliedenafdeeling. Door schenking kwam de school o. a. in het bezit van een installatie voor draadlooze tele grafie. 2. Aanbieding begrooting Algemeen Armbestuur voor 1922. De begrooting, sluitende in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van f10761,77, wordt gesteld in handen van een commissie be staande uit de heeren Keesom, Boon en Vlaming. Een post van f7000 komt op de begrooting voor als gemeentelijk subsidie, vorig jaar was dat f7500,— Ingekomen is een schrijven van het Alg. Armbestuus (naar aanleiding van de op merking door de commissie gemaakt) hou dende bericht, dat de aflossing van f3000 hypotheek opzettelijk buiten de rekenrng is gehouden. Waar men er tot heden niet in is kunnen slagen, het geld weder op le hypotheek te kunnen plaatsen, was het geld tijdelijk in de Boerenleenbank belegd, waarvoor de rente werd verantwoord. De heer Keesom, voorzitter van de commissie van onderzoek, heeft zich na deze toelichting bevredigd verklaard. Ook de heer Vlaming is van dit gevoelen' Rekening goedgekeurd. 4. Voorioopige vaststelling gemeente- rekening eu rekening eiectnciteits- bedrijf 1920. De heeren Koning, de Graaf en de Vries belast met h6t onderzoek der gemeente rekening 1920 en de heeren Kikkert, Beum- kes en Dekker idem voor de rekening electriciteitsbedrijf 1920 hebben geen aan leiding gevonden tot op- of aanmerkingen en adviseeren totgoedkeuriDgen voorioopige vaststelling; waartoe wordt besloten. De voorz. brengt ook aan deze commissiën dank voor hunne bemoeiingen. 6. Jaarwedde gemeente geneesheer voor Eierland. In verband met het in vorige vergadering ingekomen verzoek van Dr. Keidel, om een vervanger voor rekening der gemeente, gedurende 3 weken, geven B. en W. in hun preadvies te keoneD, dat het h. i, niet on billijk is te achten, dat verzoeker, die toch ook particuliere practijk uitoefent, zelfeeD gedeelte dier vervangingskosten draagt. De vergoeding van'de helft der kosten van vervanging gedurende een verlof vao 14 dagen komt hen billijk voor, waarom zij den Raad voorstellen, de jaarwedde van Dr. Keidel te verhoogen met f 100 en te brengen op f1500 en vrije woning en, de woninghuur stellende op f 400, de pensioens grondslag te bepalen op f1900,—. Zonder discussie aangenomen. C. Aankoop grond annex Algemeene Bewaarschool. Waar de heer Inspecteur van het lager onderwijs geen bezwaar heeft tegen het beschikbaar stellen van de tegenwoordige bewaarschool, voor de vereeoiging Chris telijk Volksonderwijs en de school 1 October ter beschikking der gemeente wordt gesteld, stellen B. en W. voor het aan de Bewaar- schoolv6reenigiug toebehoorend perceel grond, 110 M3 annex de schoolgelegen, door de gemeente te doen overnemen voor de som van f400, De heer Vlaming acht het perceel aan de Nieuwstraat niet heel geschikt, ook na ver bouwing en heeft slechts om finantieele redenen zijn stem aan het voorstel gegeven. Dat de vereeniging na zooveel jaar kosteloos gebruik van de school nog f400,— voor de 110 M'J grond durft vragen, vindt spreker een eigenaardige dank. De heer Kikkert heeft vernomen, dat de schoolvereeniging grond had voor f 1,50 per M* en dat door B en W te hoog werd gevonden. Dat is niet juist, zegt de voorzitter. Nog heeft de heer Kikkert vernomen, dat de schoolvereeniging het gebouw aan de Nieuw straat niet zal aanvaarden. Wat dit betreft, is de heer Kikkert juist in gelicht, zegt de heer de Vries, als secretaris van de vereeniging is mij dat bekend. Spreker bevestigt verder, dat B cn W den prijs van f 1,50 voor grond aan de Julianastraat niet te duur hebben genoemd, ze hebben daarvan nooit kennisgekregen. De grond bij de bewaarschool vindt de heer de Vries te duur Laat ons dan trachten er iets af te krijgen, zegt de voorzitter, maar wij kunnen dat terrein bij de verbouwing niet missen. Na de verklaring, dat het aangeboden gebouw niet zal worden aanvaard, is, meent de heer Beumkes, alle verdere discussie overbodig. Van die meening is niet de voorzitter. Het gebouw met erf en de verbouwing zijn door den heer Inspecteur goedgekeurd en de gemeente moet er dus het perceel grond van de Bewaarschoolvereeniging bij hebben, i De heer Dijt brengt'nog in het midden, dat de schoolvereeniging het bedrag vooraankoop grond destijds beeft geraamd op f2500,—, iets dat door den heer de Vries wordt toegegeven, die daarbij te kennen geeft dat het thans f 1500 is en bovendien, dat de bouwmaterialen thans zijn gedaald, zoodat het verschil tusschen den bouw van een school en de aangebodene thans geen f25000 meer zal bedragen. Nadat de heeren Kuip en Dijt nog iets hebben te berde gebracht, vraagt de heer de Vries weder het woord, waartegen de voorz. eenig bezwaar oppert, hetgeen een eenigszins heftige discussie tengevolge heeft. De voorz. brengt naar voren dat het besluit waarvan de aankoop grond een onderdeel is, in vorige vergadering [genomen is en dat besluit zoo maar niet aan kant wordt gezet. Nadat de heer de Graaf nog als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat het gemeente bestuur eenmaal berouw over den bouw aan de Nieuwstraat zal hebben, omdat de plaats daar met het oog op het verkeer ongewenscht is, wordt tot stemming overgegaan en met 5 tegen 2 stemmen tot aankoop besloten. Tegen stemden de heeren Kikkert en de Vries. De heeren de Graaf, Vlaming en Kuip onthielden zich van stemming. Op de voordracht komen voor, de heeren 1. R. Schreuder, Broek in Waterland. 2. A. H. van Ruijven, Utrecht. 3. Joh. B. Klokke, Baarn. Op een vraag van den heer Vlaming be treffende de richting van de sollicitanten, zegt de voorz. dat hem datj onbekend is. Met 9 stemmen wordt No. 1 gekozen. 1 stem was op No. 2 uitgebracht. Met de nieuwe wet op lager onderwijs is vervolgonderwijs gekomen in de plaats van herhalingsonderwijs. Door B. en W. zijn in verband met een desbetreffend schrijven van den heer Inspecteur v. h. lager onderwijs inlichtingen gevraagd aan de hoofden van scholen. Gehoord het advies van de schoolcommissie, is een reglement opgemaakt, dat na artikels- gewijze behandeling wordt goedgekeurd, nadat op voorstel van den heer Vlaming art. 5 zoodanig is gewijzigd, dat de lessen indien gewenscht ook 's avonds om 6 uur kunnen aanvangen. Nog spreekt de heer Vlaming de wenschelijk heid uit dat het vervolgonderwijs in verband met art. 10 goed gecontroleerd zal worden. Op informatie van den heer Beumkes deelt de voorz. mede, dat het hoofd der betrokken school ambtshalve hoofd is van den vervolg cursus en daarvoor betaling krijgt, en tevens betaling krijgt voor het geven van onderwijs, wanneer hij daarmee belast wordt. In verband daarmede zegt nog de voorz., dat blijkens het adres van de T. O. V. men daar van de gedachte uitgaat, dat er is te verdeelen een zekere som geld en de vraag is aan wie dat zal ten goede komen. B. en W. zpu uitg.-gaan van bet stand punt vaD den neer Inspecteur, die te kennen geeft, dat z.i. de meest geschikte krachten zijn zij, die les geven in de hoogste klassen. Waar de heer Groenewold heeft te kennen geven, liever niet in aanmerking te komen, dragen B. en W. in z(jn plaats voor den heer J. de Jager, onderwijzer met hoofdakte aan de H.U.L O. school. Mej. Wilkesbuis wordt daar voorgedragen voor handwerken. Aan de overige scholen de hoofden en verder de onderwijzeressen voor leasen in handwerken. Worden benoemd. 10. Verharding weg naar den Kuildijk. Waar sedert 1 Dec. 1920 het personeel van net Vliegkamp, voor zoover ze niet elders een woning in gebruik hebben tot de bevolkiDg onzer gemeente behooren eu bijdragen in de lasten, komt het B. en W. billijk voor, dat de gemeente zich ook ten hunnen behoeve eenige uitgaven getroost binnen de flnancieele draagkracht der ge meente. Verbetering van den weg naar bet Vlieg kamp, inzonderheid voor rijwiel verkeer ligt h.i. in de lijn, waarom zij voorstellen, voor de beharaing van den zandweg tus schen den Kuipweg en den dijk tusschen de polders de Kuil en Hoornder-Nieu wland, een subsidie toe te kennen aan den polder de Kuil tot een bedrag van het benoodigd materiaal (kosten begroot op f 300.— De heer de Graaf vreest, dat, wanneer dit voorstel wordt aangenomen, de bewo ners van de vuurtoren zullen komen met een verzoek om een beharden weg. We zullen ieder geval op zicdzelf be- oordeelen, meent de voorz, Wordt bij acclamatie aangenomen. Bij de rondvraag informeert de heer Beumkes naar het lager landbouwonder wijs in deze gemeente Er wordt door de H. M. van Landbouw een onderzoek naar het aantal leerlingen, dat is te wachten, ingesteld, antwoordt de voorz. De heer Vlaming wijst op het gevaar, dat woeste, onbekwame motorrijders voor de veiligheid opleveren De voorz. zegt extra politietoezicht toe. Bnrgerlijke Stand der Gemeente Texel, van 3 tot en met 9 Sept. 1921. GEBOREN Aris, z.v. Pieter vao der Vis en Pietje van der Vis, te Oosterend. Juhan, z.v. Simon Koppen en Mei- noutjrt vao Scharenberg, te Uostereiid. Reijer, z v. Reijer van der ViaenEu- geltje Ellen, te Oosterend. Gerardus Cornelis, z.v. Willem Barhorst en Cor nelia Bakker, t9 Dukmacshuizeu. ONDERTRoU WD Jan van oer Heijden en Marie Dut. OVERLEDEN Hendrik Schoenmaker, 69 jaar, gehuwd met Naatje Smit. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten raadhuize). een wageimo?r.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2