Gemengd Meuws, Men verzoekt ons te melden, dat de rekening van de feestcommissie te den Burg is nagezien en in orde be vonden door een commissie uit de burgerij de heeren de Beurs en Boswijk, het batig saldo ad f 10,is afgedragen aan den penningmeester van Texelsch Fan farecorps. De commissie van de feestelijkheden brengt dank aan de burgerij en vooral aan hen, die in het bizonder tot het welslagen hebben bijgedragen. Ieder een postrekening! "Wij vestigen de aandacht op art. 14 sub 3 van de nieuwe regeling van den Postcheque- en girodienst, voorgeschre ven in Girobesluit 1921, luidende: „Overschrijvingen van de eene post rekening op de andere geschieden koste loos." De goedkoopste weg om geld over te maken. Oosterend. Donderdag j.l. had onder begun stiging van het schoonste zomerweer de rijtoer naar het vliegkamp „De Mok" plaats, welke door den heer Daalder ter herinnering aan zijn 40-jarig ambts jubileum aan de leerlingen der openbare school werd aangeboden. Met 8 rijtuigen vertrok men te onge veer half 10 van Oosterend, en reed over Den Burg en Den Hoorn tot nabij het vliegkamp, waar men te ongeveer 12 uur aankwam. Het laatste gedeelte van den weg vereischte van mensch en dier eenige inspanning, doch deze word ruim schoots beloond door al het interessante en leerzame, dat men op het vliegkamp te zien kreeg. Onder deskundig geleide bezocht men achtereenvolgens de ver schillende gebouwen, waar men het maken en herstellen der onderdeelen in oogenschouw nam en verscheidene com plete vliegtuigen van zeer nabij kon waarnemen. Ook bracht men een bezoek aan de inrichting voor draadlooze tele grafie. Hier was de opnemer juist in gemeenschap met eene vliegmachine, die eenigen tyd te voren in tegenwoordigheid van de kinderen en de geleiders was opgestegen, en zich op dat oogenblik reeds nabij Ameland bevond. Natuurlijk zagen de kinderen niet alleen het op stijgen, doch ook het dalen der machines. Een en ander wekte in hooge mate de belangstelling der aanwezigen, zoodat allen ten zeerste voldaan waren. Een woord van hartelijken dank mag dan ook gebracht worden aan den Comman dant en de bezetting van het vliegkamp voor de zeer vriendelijke ontvangst en de uiterst duidelijke uitlegging. Nadat door de goede zorgen vaD den jubilaris allen rijkelijk voorzien waren van het noodige voedsel en de niet minder noodige lafenis, werd de tocht voortgezet. Nu ging het door Den Hoorn naar de duinbeplanting. Eenigen tijd vertoefde men op den Fonteinsnol en onder 't lommer der boomen. Ook hier, zoowel als onder den rijtoer, werden de kinderen rijkelijk onthaald. De zon was reeds ondergegaan, toen men, opgetogen over den uitmuntend geslaagden tocht, te Oosterend aankwam. Hulde aan den jubilaris eD zijne echt- geooote voor den hoogst genotvojlen dag, aan de kinderen geschonken. (Niet van onzen gew. correspondent.) 12 Sept. Gisterenmiddag werd op het sportveld alhier, een voetbalmatch gespeeld tusschen O. V, V. en Texel II. De wind was zeer sterk en maakte het spelen moeielijk. Voor de rust werd de stand 1 1 en na de rust werd geen enkele bal meer gemaakt. De beide clubs bleken vrijwel tegen elkander op gewassen te zijn. Bij den voorzitter van „Texel's Belang" is een bedrag van föü,— aan giften ingekomoD, waarbij f25,— van den welbekenden heer Edward W. Bok, thans te Scheveningen verblijf houdende. Beroepen bii de Gereformeerde Kerk alhier, de heer ds. J. van Heuten, te Oldekerk. Dit is, naar men mededeelt, reeds het vijftiende beroep, dat werd uitgebracht. Harde raadgevingen hebben geen uitwerking zij zjjn als de hamers, die van het aanbeeld worden teruggestooten. Treurig ongeluk. De opzichter van Polder Waard en Groet, de heer de Graaf, had Vrijdag morgen een bezoek gebracht aan den secretaris van dien polder, den heer Breebaart te Hoogwoud. Daar vandaan komend moest de heer de Graaf, die per motorrijwiel was, de traraoverweg bij halte Aartswoud passeeren. Die ter plaatse daar bekend is, zal weten dat een boschje het uitzicht op de tramlijn totaal onmogelijk maakt en dat is zeker wel de oorzaak geweest dat de heer de Graaf de komende tram uit richting Schagen niet heeft zien aan komen, met het noodlottig gevolg, dat de tram hem overreed. Op het oogenblik dat 't ongeluk ge beurde bemerkte de machinist-leerling het ongeval en werd direct gestopt. Bij onderzoek bleek, dat het motor rijwiel van achteren was gegrepen, en de ongelukkige berijder door de tram als 't ware in tweeën was gesneden. ne dood moet direct zijn ingetreden. Door het trampersoneel werd het ver minkte lichaam in de tram gelegd en mee naar Wognum genomen. Het slachtoffer was 46 jaar oud en laat een weduwe na. Mr. Treub. „Het Vaderl." meldt, dat mr. Treub voorzitter van den Nederlandschen en Indischen Ondernemersraad wordt. Het bestuur van den Nederlandschen en Indischen Ondernemersraad zal in Nederland en wel in Den Haag zijn zetel krijgen. Dit bestuur, dat uit een groot aantal leden zal bestaan, en waarvan alleen nog de voorzitter mr. Treub werd benoemd, zal worden samengesteld door de lichamen, die tot de instelling van den Raad het besluit hebben genomen, t.w. de meeste maatschappijen, die in relatie staan met Indië, als daar zijn de stoomvaartmaatschappijen, de Ko ninklijke Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Nederiandscb- Indië, de Billiton-Maatschappij en verder alle cultuurmaatschappijen. Het doel van den Nederlandschen en Indischen Ondernemersraad is beharti ging van de belangen van het in Indië gestoken kapitaal. Vliegongeval. Het vliegtuig de C 13, komende van Texel is Dinsdagmiddag te Oost Terschel ling door een defectl aan den motor tusschen paal 24 en 25 op het strand neergestort. De inzittenden waren niet gewond, de schroef was aan beide kanten afgebroken en de machine overigens zeer beschadigd. Heel Oosterend was Woensdagmorgen reeds vroeg op de been om het vliegtuig van nabij te kunnen bezien. Van andere zijde meldt men ons hier omtrent dat men naar Terschelling was gekomen, om een aangespoelde mijn te demonteeren. Bij de landing bleven de wielen in het losse zand steken, waar door het toestel over den kop sloeg. Het vliegtuig is den volgenden morgen gedemonteerd, en naar West Terschelling overgebracht, om vandaar naar den Helder verscheept te worden. N. Harl. Ct. Naar het Perbureau Vas Dias uit Hilversum verneemt, zullen daar met ingang van heden alle openbare ver makelijkheden gestaakt worden. Aan leiding tot deze actie, die uitgaat van alle bioscooptheaters en andere amuse- mentsoudernemingen aldaar, ;is het be sluit door den Kilversumschen Raad in Maart j.l. genomen, dat a.s. Maandag in werking treedt, tot verhooging der belasting op de openbare vermakelijk heden vau 20 pet. op 40 pet. Genoemde ondernemingen hebben thans besloten na inlevering van de overgebleven plaatskaarten te weigeren de nieuwe door de belastingverhooging bezwaarde plaatsbewijzen van de gemeente te aan vaarden en als uitvloeisel hiervan zullen zij hun theaters sluiten. Door den Ned. Bond van Bioscoop-Theater directeuren, benevens door verschillende notabelen, die sympathie met de actië hebben be tuigd, is aan de belanghebbenden krach tige fiuancieele steun toegezegd. Vanwege den Alg. Ned. Zuivel bond wordt medegedeeld In verband met enkele berichten in de dagbladen, als zou er reeds nu hier en daar een tekort aan consumptiemelk ontstaan, lijkt het ons gewenscht er op te wijzen, dat deze klachten over een melktekort niet veroorzaakt worden door een te geringe productie van cod- sumotiemelk, doch dat deze het gevolg zfiu van prijsverhoudingen iD de melk en zuivelindustrie. Zoo is bet ons bekend, dat een zuivel bedrijf in da omgeving van den Haag pogingen aanwendt om een bepaald quantum melk voor de consumptie van de hand te doen, doch hierin niet kan slagen, zonder twijfel doordat deinkoo- pers van consumptiemelk nog voldoende hoeveelheden melk kunnen betrekken tegen lageren prijs dan voor deze indu- striemelk moet worden betaald. Een Zeevaartschool te Utrecht. De Kon. Nederl. Paketvaart Mij. heeft een terrein aan het Merwedekanaal te Utrecht aangekocht, waarop eerlang de Zeevaartschool zal verrijzen ter opleiding van jongelui voor deze Maatschappij, zoo als nu te Amsterdam geschiedt. Utr. Nwsbl. 16 Menschen te water. De leuning van de noodbrug aan de Oranjestraat te Zaandam bezweek voor den al te zwaren druk van 16 merschen, Waardoor het heele gezelschap in 't water duikelde. Gelukkig kwamen zij met den schrik vrij. Door ivespen gestoken. De bedrijfsleider van de boerderij aan de stichting bet „Hoogeland te Beek bergen, die Maandag onder de paarden geraakte, waarmee hij op den akker werkzaam was, doordat deze tengevolge van wespensteken op hol sloegen, is in het Ziekenhuis te Apeldoorn aan de gevolgen overleden. Een horzelsteek. Een paard van den landbouwer P. Zeg waard Jz., te Pijnacker werd door een horzel gestokeD, terwijl het voor een wagen stond, waarop hooi geladen werd. Het dier begon achteruit te loopen en kwam met wagen en al in de sloot langs den weg terecht. Met veel moeite gelukte het het paard weer op het droge te krijgen. Na eenige uren is het echter gestorven. Boffers. Het waterschap „de Purmer", verze kerde zijn beambten bij „Kosmos" te Zeist. De gepensionneerd9n ontvingen 1 Juli slechts 60 pet. van het hun toe komende bedrag. Het bestuur van het waterschap echter besloot de ontbrekende 40 pet. uit de polderkas aan belanghebbenden te geven. Stakende schoolkinderen. Te Vierakker (onder Warnsveld) hebben de kinderen van de School met den Bijbel, die bij de Oranjefeesten geen vrijaf kregen, hoewehhun ouders evenals de andere ingezetenen voor de te houden kinderspelen hadden bijgedragen, voor het overgroote deel dien dag gestaakt. Zij begaven zich te zamen naar het feestterrein, waar zij, daar hun eigen onderwijzend personeel ontbrak, onder leiding van de R.K. en openbare onder wijzers aan de verschillende wedstrijden konden meedoen. In het plaatsje wekte dit geval veel opzien. Opleiding tot bouwvakarbeider. Te Huizen wordt 4 dezer de 2-jarige opleidingscursus geopend voor leerling bouwvakarbeiders uit gewezen Zuidersee personeel, ondergebracht bij de Am- bachtsteekenschool. In het geheel nemen 127 personen waaronder verschillende volwassenen, deel, waartoe de cursus over 5 schoollakalen en 4 leeraren be schikt. Alweer zoo'n onvoorzichtige Een soldaat, te Harderwijk in garni zoen, vond op h9t kazerne-terrein een ei-vormige handgranaat. Nieuwsgierig naar de constructie van het projectiel ging hij het met zijn zakmes bewerken. De granaat ontplofte en verwondde ernstig zijn handen en aangezicht. Na in het miljtair hospitaal verbonden te zijn, werd hij per Roode Kruis-auto naar Utrecht vervoerd, om aldaar onder behandeling van een oog-specialist ge steld te worden. Hbl. Voor één Hollandsche gulden krijgt men thans ongeveer 11.000 sowjet-roebel. Uit de oudheid Te Erm in de gemeente Sleen is bij het uitbaggeren van een stroompje een meter onder den grond een straatje van 1 meter breedte gevonden. Bij het uitbreken van eenige steenen vond men een urn waarin een koperen plaat, hoogstwaarschijnlijk een familie wapen voorstellende. Vermoed wordt dat het straatje de toegang is geweest tot den grafkelder van de familie Oldenburg, die in de 17e eeuw een burcht bij Erm bewoonde. De boeren hébben het in de groole bladen gedaan. We lezen in het Rott. Nieuwsbl. Al wat van den boer komt is duur Al wat van den landbouw komt heeft ons te pakken. Boter, eieren, aardappelen, melk, alles blijft even duur en ware het Argentijn- sche vleesch niet gekomeD, de prijzen van het vee zouden niet omlaag zijn gegaan. Wij hebben dan ook vernomen zegt „Uiltje" in de Bred. C t. dat bij de concurrentie van het bevroren vleesch de boeren hebben geschreeuwd als varkens op de slachtbank. Het ge volg is dan ook, dat het varkensvleesch nog duur gebleven is. Doch laten wij, waar de toestand zoo ernstig is, alle ironie rusten. Wanneer men den landbouwers opmerkt waarom toch alles zoo peperduur blijft, schrijft men dat toe aan de hooge arbeidsloonen en de moeilijk te verkrijgen werkkrach ten. En als men dan ten slotte heelemaal niets meer weet, dan geeft men de... droogte de schuld. De droogte 1 Maar eilieve, diezelfde droogte is ook oorzaak geworden, dat over 't algemeen de oogst buitengewoon rijk en gunstig is geweest. Daar spreekt men maar lie ver niet van, want die zit veilig in de voorraadschuren der boeren opgeborgen. Trouwens ook voor de droogte intrad waren het de boeren (men denke aan vleesch, boter, kaas en eieren), die de prijzen hoog hielden en schatten verza melden. Vooral de kleiboeren. En wat nu de loonen en arbeidsver houdingen betreft, ook dat is bij den boer niet zoo erg als men het wel gelieft voor te stellen. Ziehier, wat de Nieuwe Ct. daarover schrijft „Onlangs in een dorp logeereDde, heb ben wij niets bespeurd van een inkrim ping der werkuren. Men leefde zonder zomertijd. Het leek ons daar geheel op den toestand van vroeger toen de Regee ring zich nog niet bemoeide met deze aangelegenheid. Het uurloón was wel opgeslagen, doch het gering aantal hel pers buiten het eigeu personeel, kan onmogelijk van grooten invloed zijn op de productiekosten van zuivelproducten, eieren, aardappelenteelt enz." En zoo is het niet op één enkel dorp. Zoo is het vrijwel overal. Waar de boeren het hardste klagen en lameteeren, zijn ze er gewoonhjk het best aan toe. We herinneren ons nog dien boer uit de Haarlemmermeer, die toen wij hem opmerkten. „Maar baas, ge hebt een prachtig9n aardappeloogst" ons ant woordde „Och, jawel, de oogst is best, maar „Wat maar?" „We hebben te veel aardappels, men heer 1" Is het niet God geklaagd Een boer (de goeden uitgezonderd) is nooit tevreden. Hij is egoïst. Dat is een der redenen van de groote duurte. Van den boer zelf is geen prijsverla ging te wachten. Liever (tijdens de distributie is het trouwens vaak genoeg bewezen) zal hij zijn vruchten in de kuilen laten verrotten dan zich aan een prijsregeling onder werpen. En zoo zijn niet alleen vele Holland sche boeren. Zoo zijn ook de Westfaalsche, de Beiersche, de Belgische, enz. Het verschijnsel is internationaal. Zoo -zelfs dat in Duitschland de bis schoppen herderlijke brieven moeten uitvaardigen tegen de boerenwoekeraars. Daarbij vertegenwoordigt de landbouw tegenover d9 Regeering een groote macht, zoodat deze ziqh wel honderdmaal bedenkt, eer zij ingrijpt. Vandaar de traagheid in Den Haag om den dolzinnigen uitvoer van aard appelen en zuivelartikelen tegen te gaan. Men leeft hier nog te veel in de over tuiging, dat de boer betzelfde verdrukte wezen is als in de 80er jaren, toen het er werkelijk droeyig met den landbouw uitzag. Maar toch niet zoo droevig als thans met den consument der steden, die van deze overdreven bescherming der boeren steeds meer de dupe wordt. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer herdacht de voorzit ter het overleden lid H'elsdingen, die ais plichtsgetrouw en nauwgezet man de algemeeDe achting genoot. De Minister van BiDnenlandsche Zaken sloot zich, namens de Regeering, bij de woorden van den voorzitter aan.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2