8° 3537, Woensdag 21 September 1921. 358t' Jaargang. nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Van week tot week lt blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagmorgen Abor.nemenltprijt per 3 maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Advertentiën daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. Préder Advertentünj Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. ABONNEMENTEN eg ABVERTENTIEN worden aangenome» b ij de Ui tg. BANBEVEL» BE R 0 O IJ, Parkstraat, BnaaorTixis LICHT OP! Van Zaterdag 17 September tot en met Zondag 25 September voor rijwielen 7,30 uur, voor rijtuigen 8,— uur HOOGWATER Reede van Texel. Zomertijd. Donderdag 22 Sept. v.m. 12,27 Vrijdag 23 1,— Zaterdag 24 1,30 Zondag 25 2,22 Einde Zomertijd. Maandag 26 2,31 Dinsdag 27 4,— Woensdag 28 5,26 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. ^voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7l/j uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 6,- vm 11.- vm 2.45 nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15. 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9,11 10,27§ 1,31 12,37 3,24 1.52ft 4.42 4,12** 6,36 4,25 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9,15 11,42 12,19§ 3,11 3,06 6,06 6,078,47 8,56 10,58 ll,15f 1,03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zondag, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 10—17 Sept. Het is een drukke parlementaire week geweest, de laatste van bet oude zittings jaar. Zelfs is bet bouden van een avond vergaderine noodig geweest, om door de interpellaties en de aan de orde gestelde wetsontwerpen heen te komen. En dit is nog niet eens ten volle gelukt, want de stemming over het wetsontwerp, inzake de rtjksuitkeeiing aan de gemeenten, is tot bet nieuwe zitingsjaar moeten worden uitgesteld. Als deze regels in druk verschijnen zal dat nieuwe zittingsjaar reeds een aanvang hebben genomen. De traditioneels derde Dinsdag van September, de Prinsjesdag voor den Haag, staat weer voor de deur en met eenige belangstelling wordt weer uitgezien naar wat de regeering by monde van H.H. de Koningin aan de vertegen woordigers van bet Nederlandsche volk heèft mede te deelen. Vrij zeker zal daarin ook gesproken worden over de jongste politieke crisis en de daarop gevolgde re constructie van bet Kabinet. By bet alge meen begrootingsdebatl'zal daarover straks echter niet veel me6r behoeven te worden gezegd, daar de interpellatie van den heer Marchant over dat onderwerp in de Tweede Kamer gehouden en de daarop gevolgde debatten, het onderwerp vrijwel hebben uitgeput. By dat debat is tevens aan het licht getreden, dat de regeering zich thans van den steun der geheele rechterzyde verzekerd kan houden, zoodat de positie van het Kabinet door de crisis aanmerke- lyk versterkt is geworden. De Kamer heeft de herziening van de Kieswet gedaan gekregen en daardoor een aantal gebreken, die ons nieuwe kiesstelsel bleken aan te kleven, gecorrigeerd. Het zyn technische verbeteringen, vooral wat de stemlijsten en de regeling der voorkeur stemmen betreft, waardoor aan het begin sel niet wordt getornd. By de verkiezingen in 1922 zullen de verbeteringen nuttig effect kunnen hebben. Dat duurt niet zoo lang meer, want het verkiezingsjaar nadert met rasse schreden en als het gerucht mocht worden bevestigd, dat de verkiezingen voor de Kamer ver vroegd en niet in den zomer, doch in het voorjaar van 1922 zullen worden gehouden, dan mag men verwachten, dat de politieke actie, die reeds begonnen is, weldra de volle aandacht zal vragen. Dat de komende begrootingsdebatten onder den invloed der naderende verkiezingen zullen staan, is wel zeker. o—o- o De Soc. Dem. Arb. Party heeft een jubi laris in haar midden. Het is de heer Van Kol, die Woensdag 21 dezer herdenkt, dat hy voor 60 jaren lid werd van de Socia listische Internationale. Als spreker en schiyver eerst onder het pseudoniem „Riënzi*, heeft hy veel bijgedragen tot de verbreiding der socia listische beginselen. Hij had eenige jaren zitting als lid der Tweede Kamer en vertegenwoordigt thans de sociaal-democratie in de Eerste Kamer, De S.D.A.P. zal den jubilaris den 21sten tot een feestdag maken. Door de beide Kamerfracties zal hem een maaltijd worden aangeboden, terwijl 24 dezer door het partybestuur een receptie zal worden ge organiseerd. oo—o De Valera heeft geantwoord op de jongste nota van Lloyd George, maar het antwoord is een eveD groote teleurstelling geweest als het eerste. Hy verklaarde, dat de Dail Eyreann bereid was deel te nemen aan de converentie te Inverness, maar onder de nadrukkelijke bijvoeging, dat de afgevaardigden wenschten beschouwd te worden als vertegenwoordigers van een onafhankelgken souvereinen staat. Deze verklaring liet niets aan duidelijkheid te wenschen over en de Valera had evengoed „neen" kunnen zeggen. Toen Lloyd George dan ook het [ant woord van de Valera gelezen had, gaf hij dit aan de koeriers terug, onder mede- deeling, dat de gestelde voorwaarde on- aannemeiyk was en de gevolgen ernstig zouden zijn. De Valera werd uitgenoodigd dit nog eens te overwegen, terwyi Lloyd George mededeelde, genegen te zyn bedoeld schrijven niet als verzonden te beschouwen, opdat de Ieren in de gelegenheid zouden zijn een nieuw antwoord in te zendon. De Valera heeft echter dadelyk daarop het antwoord gepubliceerd, .waaruit Lloyd George de conclusie trok, dat zyn verzoek geen ingacg bad gevonden. Hy zond daarop aan de Valera te Dublin een uit voerig telegram, waarin hij mededeelde, ONOVERTROFFEN voor Corduroy en andere Kindermanteltjes O dat het antwoord van de Valera hem nood zaakte, de voorgenomen conferentie te Inverness in te trekken. De intrekking van het voorstel voor de conferentie te Inverness schynt te Dublin intusschon meer indruk te hebben gemaakt dan Lloyd George wellicht zelf verwacht zal hebben. De Valera heeft zich althans gehaast onmiddeliyk tot Lloyd George het verzoek ce richten, de conferentie door te laten gaan, maar dan zonder dat de partyen zich tot iets behoefden te verbinden. M.a.w. de Valera wil de kwestie van de souve- reiniteit van Ierland uitschakelen. NARICHT. Lloyd George hoeft op dit verzoek doen weten, dat een conferentie onmogeiyk is, zoolang de Sinn Peiners Ierland's souve- reiniteit eischen. De wisseling van nota's duurt volgens de laatste berichten voort, dooh zonder dat het partyen tot nu toe nader bij elkander brengt. —o—o-o— De wrijving tusschen Beriyn en Milnchen heeft hel aftreden van het Beiersche Kabi net tengevolge gehad. Verwacht wordt dat het wel eenige tijd zal duren eer het nieuwe Kabinet de regeeringstaak van het oude zal kunnen overnemen, want eerst moet de politieke verwarring in Beieren een einde hebben genomen. De afscheiding van wat men zou kunnen noemen de republikeinsche en de monar chistische strooming is in de laatste tijd zeer verscherpt. Intusschen is de aandacht in de laatste dagen van de Kabinetscrisis en van de wrijving tusschen Berlijn en Munchen in sterke mate afgeleid, door de berichten over de vervolging van de moordenaars van Erzberger. Het is de justitie gelukt uit te vinden, wie den moord op Erzberger be dreven hebben, n.l. de gewezen officieren Schulz en Tillessen en deze ontdekking heeft tevens geleid tot de zekerheid, dat de beide moordenaars deel uitmaken van een uitgebreid monarchistisch complot. De beide moordenaars zijn voortvluchtig en konden nog niet worden opgespoord, maar een 9-tal andere personen, allen gewezen officieren en behoord hebbende tot de be ruchte ijzeren divisie van generaal Von Eberhardt, werden reeds achter slot en grendel gezet. De raak heeft vooral in Bn'eren groote opwinding veroorzaakt en een feilen strijd tusschen de rechterzyde en de Ryksregeering uitgelokt. Er loopen allerlei geruchten van een op handen zynde putch der monarchisten, maar de andere partyen zyn op hun qui vive en de monar chisten zullen weten, dat een gewaar schuwde vijand voor twee geldt. {De toe stand biyft in Beieren zeer ernstig en onzeker. —o—o—o De Turken kunnen biykbaar woer eens hun overwinningsfanfares laten weer klinken. Het offensief der Grieken tegen Angora toch is weer ineengestort en in het gezicht van de begeerde stad heeft het Grieksche leger een zware nederlaag ge leden, waardoor de vruchten van de over winning by Sakaria weer in eenmaal ver loren zyn gegaan. Het Kemalistische leger- bericht, dat de gebeurtenissen vermoedelijk wel wat te sterk kleurt, heeft gemeld, dat de terugtocht van de verslagen Grieken in een wilde vlucht ontaard is, dat ze gewon den en veel oorlogsmateriaal in den steek lieten. Of het zoo erg is, moet nader biyken. En ook, of Kemal pasja over vol doende reserves beschikt, om de nederlaag der Grieken te voltooien. Deze hebben zich thans vermoedelyk teruggetrokken op hun zeer sterke achterwaarts gelegen stellingen en 't is de vraag of ze daar zoo gemakkelijk uit verdreven zullen kunnen worden. Maar tevens ook is het de vraag, of het Grieksche leger dezen tegenslag weer voldoende te boven zal komen en het aan een nieuwen opmarsch tegen Angora zal kunnen denken. o—o—o Het internationale comité tot hulpvor- leening aan Rusland, dat door de gealli eerden werd ingesteld, is te Parys bijeen gekomen. Men weet, dat de Sovjets ge weigerd hebben een afvaardiging van het comité in Rusland toe te laten voor het instellen van een onderzoek ter plaatse. Toch heeft het comité in die zeer onheusche behandeling nog geen reden gevonden, om het bijltje er by neer te leggen. De ontzettende nood, die in Rusland heerscht, moet worden gelenigd, ondanks de ondankbaarheid der bolsjewistische leiders. De commissie heeft daarom besloten den 6 October te Brussel een groote inter nationale conferentie te beleggen, teneinde het vraagstuk der hulpverleening nader ouder de oogen te zien. Ook de Oostzee- stat.n en Dui'schland zullen tothetbywo- nen uezer c.nferentie worden ui'geaoedigd. URA DE LEVER'S ZEEP-MAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEN, Fabrikante van Sunlight Zeep.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1