Na 3538 Zaterdag 24 September 1921; 35rt# Jaargang. leuws- Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. Gemengd Nieuw». fEUILLM DE SPOOKHOEVE. it blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentiën daags voor de uitgave vóór 1 aar nam. ABONNEMENTEN en ASVERTENTIEN worden aangeaoiatm b# da Uiig. Fibua LANGEVSLÏA 9 E R O O IJ, Parkstraat, Boa» o» T t x a HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 Juni 1921, 1°,27§ VII 8.) Dooi JEIN WEBSTEE. Indeeling lichting 1923. Beëindiging zomertijd. Muziekuitvoering den Hoorn. POLITIEAGENT of KOMMIES kan men in korten tijd worden met w einig kosten. Schrijf aan P. BOEK, Nieuw-Amsterdam. helderzienden blik werden do inkomsten meer dan verdubbeld. RIJTUIGPABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik. Levering ouder garuntie. Zeer billijke prijzen, Geioild baantje. Voor de betrekkiDg van gemeente werkman te Linschoten, hebben zich 187 liefhebbers aangemeld. Om zoo'n kleinigheid. Te Rotterdam kreeg de 63-jarige H. de B., wonende Coolstraat aldaar, twist met een zoon van een buurvrouw, J. v. d. M,, die daar op bezoek was, over het dichtdoen van een deur. De twist liep zóó hoog, dat v. d. M. De B. een vuist slag gaf in het gelaat, waardoor deze mot het achterhoofd op den grond viel en een hersenschudding bekwam, aan de gevolgen waarvan b\) is overleden. Van d. M. is aan het bureau Meerman straat in bewaring gesteld. Een voordeel van de droogte. Ongeveer een half jaar geleden ge raakte ten nadeele van den heer Henri Teulings, goud- en zilversmederij te 's Hertogenbosch, een staaf goud te water in den Dommel, nabij de Stationsbrug. Pogingen, om de staaf op te visscheD, mislukten. Thans is ten gevolge van den abnormalen waterstand, het grootste ge deelte van het Dommel-bed droog komen te liggen, met het gevolg, dat de goud staaf gevonden is. AboKncmenispriji per 3 maanden1. Voor den Burg 50 Cts! Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prjji der Advertentttn; Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Maandag 26 September tot en met Vrijdag 30 September voor rijwielen 6,15 uur, voor rijtuigen 6,45 uur Zomertijd. Donderdag 22 Sept. v.m. 12,27 1- 1,30 2,22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Zondag 25 Einde Zomertijd. Maandag 26 2,31 Dinsdag 27 4, Woensdag 28 5,26 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7 7» uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,-vm ll -vm2.45nm 5.15 nm Nieuwediep 9,15, 12,10 nm 4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 6,—v.m. 5,15nm. van Nieuwediep: 8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6.30 9-}J 7,28 sneltrein 9.11 12,37 3.24 l&tt 4.42 4 po 6,36 4,25 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,2°§ 8,36 7.52§ 9-45 9,15 n.42 12.19§ 8,11 3.06 6,06 6.07 8,47 10.58 ll,15t l'03 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zondag, tf Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Over 't algemeen nam m6n het leven op de plantage nogal gemakkelijk op, zooals meestal het geval is in een heerenhuis houding. Wij gooiden de aech van onze sigaren waar we wilden, legden onze beenen op de eettafel als het ons goeddacht en lieten de honden over de heele plaats los loopen. Het grootste doel van den deg bracht ik to paard door en vergezelde Raanor op zijn tochten door de plaatB. Spoedig ontdekte ik, dat hij het eigenlijke werk deea, al hoewel zijn vader nog steeds in naam aan 't hoofd van alles stond. Het fokken van volbloedpaarden is niet dat winstgevende baantje van vroeger en het vereischt een bekwaam persoon om een voordeelig saldo te kunnen boeken. Het verbaasde me zeer te zien welk een gezond oordeel Rad ia zaken had, want daar zag hij na hoelsmaai met naar uit. Hy etona er op nieuwet6 methoden in te voeren, terwijl zijn vaaer op tie icht onverschillige wijze van net Zuiden zied veraetoegu zuu bobben a les maar Dy het ouoe to laten, en door zyu (Voorkeur inlijving bij hospitaalsoldaten.) De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de lotelingen der militie-lichting 1922, die, ingeval zij ter inlijving worden be stemd, wenschen te worden ingedeeld bij een der compagnien hospitaaldaten, hetzij voor op leiding tot ziekenverpleger, hetzij voor oplei ding tot ziekendrager, hun verlangen daartoe voor 10 October a.s. kunnen te kennen geven bij den Burgemeester der gemeente, voor welke zij moeten loten of hebben geloot. Nadere inlichtingen zijn ter gemeente-secre tarie te bekomen. Texel, 22 September 1921. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYS1NG DAMSTE. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat de zoogenaamde zomertijd zal be ëindigd worden Maandag 26 September a.s. te drie uur in den voormiddag. Op dat tijdstip wordt wederom ingesteld de tijdregeling, berekend naar den middelbaren zonnetijd van Amsterdam, welke tijdregeling alsdan twee in den voormiddag aanwijst. De uurwerken behooren van 3 uur op 2 uur te worden gesteld. Texel, 22 September 1921. De Burgemeester der gemeente Texel, BUYS1NQ DAMSTE. TEXEL, 20 Sept. 1821. Bij de deze week te 's Gravenhage ge houden examens slaagde voor 3e stuurman Groote Stoomvaart, onze plaatsgenoot, de heer H. Boon Wz., leerling van de Zeevaartschool alhier. Naar men ons mededeelt, bestaat bij Texelsch Fanfarecorps het plan, Zondagmiddag bij gun stig weer een muziekuitvoering te geven te den Hoorn. Vrijwillige landstorm. De vergadering op Donderdagavond in hotel Texel gehouden, waar Luitenant de Jong van Helder voor de afdeeling Texel bovengenoemd optrad, was uitstekend bezocht te noemen. Vooral van de zijde van de jonge menschen, waarvoor de vergadering was belegd, was het bezoek groot. De spreker begon met te zeggen, dat het in zijn voornemen lag te spreken over de betee- kenis van vooroefening. In een tijd als de onze, zegt spr., waarin algemeen gesproken wordt van beperking van militaire lasten, ja zelfs van ontwapening, in zoo'n tijd behoort ér moed toe om over een onderwerp als genoemd te spreken. Door dit gezonde buitenleven begon ik weldra te vergeten, dat er zoo iets als zenuwen bestouaeu. Het eenige, wat die eerste dagen het genoegen vergalde, waren die botsingen tnsscuen Radnor en zijn vader. Ik geloot, dat zij zioh beiden oyer de uitbarstingen schaamden en ik bemerkte, dat zij ze voor mij trachtton te verbergen door een bijzondere, al was het een eenigs- zins stijve voorkomendheid jegens elkaar. Ten einde de raadselachtige gebeurte nissen, die volgden, duidelijk te maken, moet ik, geiooi ik, teruggaan naar den vijfden avond na mijn aankomst. Radnor gat een bal op „De visr Plassen" met het doel, zooals iaij zcide, mo met menschen in kennis te brengen, hoewel het in werke lijkheid ter eere van Poliy Mathers was. in elk geval werd de partij gegeven en iedereen uit de buurt ie benaming „buurt* is veelomvattend in Yirgmië, zij baechiijlt een straal van tien mjji) zoowel jong ais oud, kwam per rijtuig ot te paarade jongeren, om de helft van den nacht ta dansen, ae ouderen, om kaart teiipe.lsnen er naar te kijsen. Ik ontmoutte dien avond heel wat knappe meitjas het Zuiden 18 daarvoor mes eere bekend doch Polly Mathers was verreweg het. knapste, eix het was een oponüjka en levendige wedstrijd voor haar gnioten lusschen Ra. nor en Maiusou. Als Raonor Spr. zelf ziet ook niets liever dan alle wape nen, militaire uniformen enz. naar de musea ver dwijnen, hoopt dat de tijd spoedig zal aan breken, dat we met alle militair gedoe niets te maken hebben, maar zoover zijn we nog niet en met die werkelijkheid moet worden rekening gehouden. Over het weermachtsvraagstuk zal ik niet spreken, vervolgt luit. de J., mij zooveel moge lijk bij mijn onderwerp bepalen, maar toch even nog dit zeggen, dat hoe anderen er over mogen oordeelen, wij overtuigd zijn, mede te werken tot opheffing van het militairisme. Het leven in de kazerne is niet zoo aange naam, spr. erkent dit, het gedwongen verblijf onder de wapens niet verkieselijk, maar zoolang het plicht is, mogen de jonge menschen zich er niet aan onttrekken. Daarom juicht spr. het toe, dat de regeering een regeling heeft ontworpen om de persoonlijke militaire lasten te verlichteu, door het instellen van het instituut „vooroefening". Doel is inde burgerlijke samenleving zooveel geoefendheid op te doen, dat het verblijf in de kazernes met 4 maanden kan worden verkort. Instructeurs, voor zooveel mogelijk benoemd uit verlofspersonen, burgers dus, zullen daartoe, op alle plaatsen waar zich voldoende deelne mers opgeven, de noodige lessen geven. Dagen en uren waarop die lessen zullen plaats hebben worden in overleg met de deel nemers vastgesteld. In de steden wordt daar voor veelal de vrije Zaterdagmiddag bestemd. Zoolang niet het diploma is behaald, vragen de oefeningen vier uur per week of ongeveer 200 per jaar, daarna, tot de tijd van inlijving, ongeveer 50 uur per jaar. Jongens vanaf 16 jaar kunnen aan de oefe ningen deelnemen. Spr. wijst er nog op, dat er ook gelegenheid bestaat tot de kader-landstorm te worden toe gelaten. Niet alleen voor jongelui die een of andere inrichting van onderwijs bezoeken of hebben bezocht, maar ook voor anderen. Dat de oefeningen te Oosterend nog niet zijn aangevangen, niettegenstaande zich aldaar een 30-tal jongelui hadden opgegeven, vindt er zijn oorzaak in, dat de groote kosten tot nu toe een beletsel zijn geweest. Mochten zich nu te den Burg ook voldoende jongelui voor de oefeningen aanmelden, dan zou misschien zoo een oplossing kunnen gevonden worden. De regeering bedoelt ook een bezuinigings maatregel met de vooroefeningen. Als het ver blijf in de kazernes met 4 maanden wordt ver aart zijn heimelijke wonsch gehoor had ge geven, dan was het jonge dietriotohooid niet onoer de gasten geweest. Het Jiep naar het einde van den avond en de muzikanten, een korps negers uit do verschillen de plantages samengeraapt, bielden een weinig pauze na een wilden Virgimschen dans, die meer van een sioei- partij dan vaneen dans geaad had, toen ééc van allen ik geloof, dat het Polly zelf was het plan opperde om naar de laurierlean te gaan en te zien ol de geest zich soms vertoonde. Het verhaal van.de weggetooverde kip was alom verspreid en 6r waren dien avond verscheiden lachende zinspelingen op gemaakt. Toen ik naar boven liep om een hoed to balen, kwam ik Rad tegen die iets wits binnen in zyn jas knoopte, ea wat ia mijn oogen verdacht veel van een laken had. Hij kente en legde zijn vinger op de lippen, terwijl ty naar beneden ging en zien bij de anderen yoegete. Het was een heldere door de maan ver lichte avond en byna zoo licht als overdag. Wjj gingen in een troep net open grasveld over. Dó meisjes, die den geheeU-n aiond ovar de heideudaden van den geest ge lachen hadden, toonden nu eoater oen zekoro neiging om in het minden te olijven. Rad vocroe üe bende aan ea liep vooruit, ms.ar ik bemerkte, dai io«n wy bij de struiken kramer,hy tnsschen de schaduwen verdween en ik tenminste wist zeker, d&t kort, dan beteekent dat een besparing per persoon van f3,— per dag, over 120 dagen is 3gQ Wij hebben hier in korte trekken het gespro kene weergegeven. Spr. voegde daaraan nog toe, hier niet te staan voor persoonlijk voordeel, doch enkel in het belang der dienstplichtige jongelui, om hen in kennis te stellen met de gunstige bepalingen betreffende de voorge oefendheid. Mocht een der aanwezigen nadere inlichtingen wenschen, tot het geven daarvan was .spreker gaarne bereid. De heer Joh. Flens kreeg op zijn verzoek gelegenheid spr. eenige vragen te stellen. Ze werden door de heer de J. welwillend beant woord, die verklaarde, dat door hem op zijne wijze het militairsimc bestreden wordt, zoodat spr. en de heer Flens feitelijk naast, niet tegen over elkander staan. Hoe groot het aantal deelnemers was, dat zich voor de oefeningen aanmeldde, kan niet door ons worden medegedeeld, de jongelui behoeven de toestemming hunner ouders. De lust daartoe scheen onder dc aanwezige jongelui haast algemeen. Aan de ingang van de zaal werd antf-mlli- tairlstische lectuur verspreid. oize tocht beloond zou worden. Wij bleven in een groepje aan het einde van de rij hutten staan en wachtten of de geest zich vartoonea zon. Hij was zear vriende lijk, na een micuut oi vier, vijf versoheen er in de verte aan het einde van het laurierpad een wit gefladder. Toen, terwijl wij met de oogen vol verwachting op de plek staarden, zagen wij een groote, witte gestalte het pad oversteken, en ons toe wenken en een zacht„Kom I Kom word ons door den wind toegefluisterd. Geen vaa ons was zoo overmoedig, en ons ver trouwen was ook niot sterk genoog om de kans te wasen de illusie te bederveD. Wij koerden daarom lachend en gillend om en renden holderdebolder naar hnis terug, terwijl wij de onderen van het, ge zelschap bjjgend aankondigden: „We hebben den geest gezien Polly bleef op de veranda lanterfanten, toen het souper opgediend werd en wachtte, vermoed ik, op Radnor. Ik voegde me bij haar, vunig hopend, dat dit jongmensch nog wat weg zou blijven. Polly, met haar witte kleedje, dat in het maanlicht schitterde, haar lachende oogen, baar van opwinding gloeiende wangen, was het betoovecendste schepseltje, dat ik ooit ge zien had. (Worit vervolgd)

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1