'S°. 3540 Zaterdag 1 October 1921. S5rt# Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Firma J. ASJES Ez. Gemengd Meuws. FEUILLETON. DE SPOOKHOEVE. it blsd verschoot Woensdag- cu Zaterdagmorgen Advertentlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. ABONNEMENTEN es ABVERTENTIEN worden aangenomen b(j d» TJitg. Fisma LAN9EYILB #E R 0 O IJ, Parkstraat, Bon» of T x z. HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling 1 October 1921, 9.15 li'?? TEXEL, 30 Sept. 1821. Door onze vroegere plaatsgenoot, de heer Th. Schaap, leerling aan de Zendingscbool te Oegstgeest, werd Woensdag j. 1. met goed gevolg examen afgelegd voor godsdienstonderwijzer in de classis Leiden, Melkveehoudersbond. noe word ik POLITIEAGENT of KOMMIES? Dat kunt ge gratis gewaar wordeu bij P. Roer, Meaw-Amsterdam. KIJTÜIGFABRIEK. EEeiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedrijfsgebruik. Levering onder garantie. /.eer billijke prijzen. Jubileum der fotografische platen. In de fotografische wereld kan men dezer dagen het 60-jarig jubileum vieren van een zeer belangrijke uitvinding op fotografisch gebied. In 1871 vond n. 1. dr. R. L. Maodox de fotografische glas platen uit. Voor dien tijd kouden slechts vakmeDSchen fotograteeren, maar na de uitvinding der platen stond voor iedereen de gelegenheid om te fotografeeren open. De platen toch maakten verschillende moeilijke bewerkingen van het fotogra fische beeld overbodig. De uitvinder der platen was in 1846 te Bath, in Engeland geboren en was van beroep medicus. Hij hield zich veel bezig met het foto grafeeren van microben en bij het nemen van zijn proeven vond hij de broom zilvergelatine-laag uit, welke de tegen woordig zooveel gebruikte glasplaten bedekt. Hij zelf had van zijn uitvinding nagenoeg geen materieel voordeel, want hij stierf in 1902 te Portsmouth als een vergeten en arm man. Zijn uitvinding heeft echter een industrie in het leven geroepen, welke zich in een nog steeds toenemenden bloei mag verheugen: In den eersten tijd leverde Engeland aan de wereld het grootste aantal platen, daarna begon Belgie te concurreeren, maar tegenwoordig is het Duitschland, dat het grootste aantal fotografische platen produceert. Stofvrije kasten in loinkels. Naar den „Handeldr. Middenstand" ter oore is gekomen, moeten er van Regee- ringswege plannen worden beraamd, om stofvrije kasten, in winkels waar eet waren worden verkocht, verplichtend te stellen. Een dief werd schuldig bevonden en moest zijn straf afwachten van een rechter, die bekend stond om zijn ge voelig hart. Bent u nooit eer veroordeeld? vroeg de rechter vriendelijk. Nooit 1 riep de gevangene in tranen uitbarstend. Kom, kom, huil maar niet, zei Zijne Edelachtbare. Het zal nu gebeuren. Donderdagnacht is te Haarlem een automobiel met vier personen in het water van de Leidsche vaart gereden. De bestuurder meende, dat hi) een brug voor zich had. Een der inzittenden, N. A. S., werd in bewusteloozen toestand op den wal gebracht. Hij werd naar het St. Elisabeth-Gasthuis vervoerd, waar bleek, dat zijn toestand zeer ernstig was. De andere inzittenden bekwamen geen letsel. Valsche munters. De recherche te Amsterdam heeft 3 personen gearresteerd, die in een perceel aan de Gelderscbekade valsche guldens fabriceerden. De werkplaats was pover. De guldens, die tot dusverre opgespoord zijn een 5-tal z(jn van tin, te licht van gewicht en blauwachtig. Het rand schrift „God zij met ons" ontbreekt. Een reus. Op de veiling te Honselaarsdijk werd door de tuinierster mej. de weduwe K. v. Zanten een pompoen aangevoerd die 76 pond woog. In vakkringen is men verwonderd, dat in dezen drogen zomer een vrucht van zoo'n gewicht is kunnen groeien. In de rubriek „Waar ons geld blijft", in het „Tijdschrift der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel", lezen wij Huurcommissies. De kosten der huurcommissies hebben bedragen voor het geheele Rijk over 1917 f 65,074 1918 f294,499; 1919 1318,981. Raden van Arbeid. Bij 39 Raden v. Arbeid 1499 personen in vasten dienst, 483 personen in tijdelijken dienst. Het salaris vast personeel in 1921 is geraamd op f2,669,173.18; het salaris tijdelijk personeel in 1921 is geraamd op f 545,784,06 kindertoeslagen f47,388,26 vacantietoelageu f44,151.34; overige toelagen f 16,183.45. L. D. AbonnemenUprijt per 3 tr.aandenl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. Prü* der Adverlenhéni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 1 October tot en met Vrijdag 7 October: voor rijwielen 6,— uur, voor rijtuigen 6,35 uur Donderdag 29 Sept. v.m. 6,33 Vrijdag 30 7,28 Zaterdag 1 Oct. 8,12 Zondag 2 8,53 Maandag 3 9,34 Dinsdag 4 10,15 Woensdag 5 10,56 Des namiddags is het ongeveer een halt uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantiSn, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45v.m. 2,45inm. van Helder8,45 s 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6 30 9,11 7^28 sneltrein 9,11 1°,27§ 1.3' 12,37 3,24 1.52ft 4.42 412»» 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9.45 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8,56§ 10.58 11,157 I-03 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Door JEAN WEBSTER. 10.) Ik zal nooit vergeten, hoe ik eens op zekeren middag in het bosch tegen hem aanliep, toen ik alleen op de amppenjacht was. Of hij me gevolgd was, ot toevallig dezellde plek had uitgekozen, weet ik niet maar in elk geval, toen ik uit het kreupeel- hout, dat aan den rand van een lage dras sige plaats groeide, te voorschijn kwam, viel ik haast over hem. Hij lag met zijn gezicht op den zwarten, moüderigen grond en had zijn arm in een gat in den voet van een boom gestoken. Zeg, Mose!" riep ik verbaasd uit, „wat ter wereld voer je uit?* Hij antwoordde zonder zyn hoo.d op te lichten. T, Ik zit een slang aohterna. ik zag een groote, dikke slang hier in dit gat kruipen en zij verstopt zien daar nu en denkt me voor den gek te houden. Maar dat zit haar met glad. Ik beb haar bij den staart en zal haar er uit trekken." Terwijl bij sprak, braebt hij een kolossale zwart eu gele slang te voorsctüja, die vree- selïjk kronkelde en sist.wi.arop hij hear oold met een steen giug verbroeien. Ik Het was een aardig tafeltje rond, toen de voorzitter, de heer Kooij, Donderdagavond de vergadering in Café „den Burg" opende met het gebruikelijke welkom. De opkomst was vrij goed te noemen en de voorz. leidde direct het eerste en voornaamste punt van de agenda ter bespreking in, de melkprijs. Een ingrijpen van de Minister is, blijkens dc berichten in de couranten, niet te verwachten, zegt spr., op toeslag van regeeringszijde valt dus niet te rekenen. De prijzen van de melk producten zijn vrij belangrijk teruggeloopen, prijzen z.g. commissie kaas stonden Maandag te Purmerend f 72,50 en minder. Te Rotterdam is door de heer Vaandrager geadviseerd de prijs te laten op 18 cents in de stad. In het buitenland is voor de melkpro ducten het geld niet meer te maken. Van een tekort aan melk voor de consumptie te Helder is nog geen sprake, mede alweer omdat van de zuivelfabriek te St. Maartensbrug zoo noodig tegen billijke prijs melk kan worden betrokken. Volgens de couranten is echter te Helder 19 cents voor de liter geboden. Enkele leden achten verhooging van de melkprijs noodzakelijk. Ze erkennen het gevaar, dat er bestaat, dat melk van andere zijde zal worden aangeboden, nu de fabrieken niet meer dan 12 cents uit betalen, doch meenen het om die en andere redenen niet te mogen laten. Besloten wordt met ingang 3 October, in navolging van Helder, de melkprijs met 2 cents per liter te verhoogen. (Zie adver tentie in dit nummer.) Komt in bespreking: een toelage te geven aan de secretaris als vergoeding voor de vele bemoeiingen en werkzaamheden bij het ver werken van de overmelk in een vorig seizoen. Algemeen is men van de noodzakelijkheid overtuigd en na vrij algemeene discussie wordt besloten de secretaris een toelage van minstens f 75,— uit te keeren. Om de financieele verplichtingen van de bond te kunnen nakomen wordt tot een omslag per koe besloten. Een voorstel om weer een afdeeling te wor den van de groote bond, vindt algemeene be strijding. Met een gepast woord sluit de voorz. de vergadering. deed mjjn oogen dicht, terwijl hij hiermee bezig was en toer. ik ze weer opende, zag ik met afschuw, dat hij het lichaam in zijn blouse stopte. „Lieve hemel, Mose riep ik ontzet- „Wat ga je daarmee doen?* „In olie koken, mijnheer, om heksen te bezworen.* Toen ik dien avond thuis daarnaar infor meerde, hoorde ik, dat dit een van Hose's geregelde bezigheden was. Slangenolie stond algemeen bij de negers in de gunst als een oDieilbaar middel tegen heksen en Mose was hiervan de voornaamste leveran cier. Alles bij elkaar genomen, was hij het wonderlijkste wezen, dat ik ooit ontmoet hob en ik geloof, dat als ik een zielkundige in plaats van eon rechtsgeleerde geweest was, ik hem een interessante studie gevonden zou hebben. In dezan tijd boorde ik weer eenige ge ruchten omtrent Radnor, een en dat kwam uit een vrij rechtstreekaobe bron dat bij honderd dollar met poker verloren bad. Honderd dollar mag in deze dagen van bridge nu geen zeer zwaar verlies schijnen, maar bet was een groot bedrag voor die plaats en het vertegenwoordigde voor Radnor precies twee maauden salaris. Als opzichter van de plontgge betaalde de kolonel hem zeshonderd dollar per jaar, een vrij kleine som als men al bet werk, dat hij deed, in aanmerking neemt. Rad had mets, waarop hij aanspraak kou maken, buiten zijn salatis was hij geheel afhankelijk van zijn vader en ik vond bet meer dan dwaas, dat een jongmeuaob, dat aan trouwen dacnt, zoo maar in een spel poker twee maanden verdienste weggooide. De ge dachte sohoot me door het boofd, dat Polly achteraf verslandig deed nog wat te wach ten. Ik hoorde nog een ander praatje, dat ernstiger was dan deze pokerkwestie, het was echter maar een praatje en toen de bron biervan gevonden was, bleek bet niets dan een toevallige veronderstelling to zijn, docb zonder de geringste oorzaak was dezelfde verdenking reeds bij m(j opgeko men, en wel, dat net spook een vrouw van vleesch en bloed was. Het was duidelijk, dat Radnor in de een of andere moeiljjkneia zat, bij was gemelijk en prikkelbaar, zoo barsoh tegen de boerenarbeiders, das er verscheiden wegliepen en oogewooo zwijg zaam tegenover den kolonel en mij. Óm de maat vol te maken, bebaadelde Polly Mathers hem met opmerkelijke onverschil ligheid en souunk openlijk haar lachjes aan Mattiaon. Wat de moeilijkheid was, kon ik sleents gissen, doch is vrees, dat zij ook praatjes geboord had. De spookgeschiedenissen waren herhaald en overdreven, totdat zij geen scbjjn van waarheid meer bevatten. Nu spookte het niet alleen in het lauru-rlaanije, aoch ook bij de otoibultp, ea spoedig word die plek nog meer g-.vteeid dan oe vei laten nu*too. „De bronhu! c" was een uulto door do oa- tnur gevormd in de helling van een heuvel op ongeveer een halve mijl afstand van het huis. Het was uit deze holte, dat de ooderaardecho beek stroomde, die de plas sen van water voorzag en de kostbare be- eproeiïag voir de plantage leverde. Dat geheele gedeelte van Virginiö wordt ondermijnd door kalksteenspelonken en de plantage van mijn oom waa volstrekt de eenige niet, die op de onderscheiding van een eigen grot kon bogen. De ingang was half verborgen door ruwe, op elkaar ge stapelde rolsteenon, waarvan het vocht in groote druppels afdroop en zag er niets aanlokkelijk uit. Ik herinnerde mo als jon gen een konijn in deze spelonk gejaagd te hebben en boewei het heel gemakkelijk geweest zou zijn het ie vervolgen, verkoos ik buiten in den zonneschijn to blijven. Het spookte das ook bij de broaholte. Dit vond ik nu niet zoo vreemd. Het verwon derde ine enkel, dat het niet van het begin af zoo geweest was, het was juist een plaats voor spoken. Doch wat me verbaasde was het feit, dat Mose met het nieuwtje kwam aanzetten. Wu zateu op zekeren avond op bot terras het was bijna donker en ds gloed van onze sigaren was net eeoige wat nog te zien was toen Mose met zijn eigenaardige lange pasBen over het grasveld kwam a a ■- stuiveh.en zicii voor de vo ton «aoRaïoor wierp, terwijl hij klappertandde vsn an*. ,c, (Wordt vervolgd; n

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1