ff| 171 rT N°. 3543. Woensdag 12 October 1921; 35stf Jaargang. SUeuws- an Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland» ABONNEMENTEN e» ASVERTENTIEN worden aangenomen btS de Vitg. Eixma LANGEVïL»* BE ROOIJ, Parkstraat, Bum of T x b, Van week tot week BEDRIEGERS BEDROGEN ■a HOOGWATER Reeile van Texel. 10'27§ l 'l\ 6'07f i nil Winkeliers, oie U andere zeepsoorten IN DE HANDEN STOPPEN, ALS U SUNLIGHT= ZEEP VRAAGT, BEDRIEGEN ZICHZELF, WANT ZIJ VERLIKZEN HUN DEBIET. U WENSCHT DE ZOO GUNSTIG BEKENDE SUNLIGHT. DE EENIGE BESTE ZEEP. GEEN ANDERE. LET DUS OP HET WOORD „SU NLIGHT" OP IEDER STUK ZEEP. 8WB9 -*4 it Mad verscUynt Woensdsg- en Xnterdajmorgen Abonnementsprijs per 3 ir.aandcnl Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.] URANT. ldverteutlëu daags voor de uitgave vóór 1 uur nam. Prü* der Adverientiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. LICHT OP! Van Zaterdag 8 October tot en met Vrijdag 14 October: voor rijwielen 5,45 uur, voor rijtuigen 6,15 uur Donderdag 13 Oef. v.m. 6,24 Vrijdag 14 7,10 Zaterdag 15 7,45 Zondag 16 8,17 Maandag 17 8,48 Dinsdag 18 9,19 Woensdag 19 I» 9,52 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling I October 1931, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 4.1o B Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.JJ 7,28 sneltrein 9,11 12,37 3,24 1.52it 4.42 4,12** 6.36 4,25 8,39 7 30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9-45 9,15 ».42 12.19§ 3,11 3.06 6,06 8,56§ 10.58 11.15T l'03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 1-8 Oct. Bezuiniging begint het wachtwoord te worden van onzen tyd. We hebben jaren lang boven onze kracht geleefd, we leven nog boven onre kracht. Dat is de waarheid, die we in onze dagen als algemeen hooren verkondigen. We moeten zuiniger worueu, ons leven moet soberder worden ingericht het geldt voor allen, ook voor onze gemeentelijke en provinciale huishoudingen en voor den staat. De malaise, de sterk verminderende inkomsten, noodzaken er toe. Minister de Geer heeft het algemeens consigne uitgegeven. Hij is opgetreden met de leuze van bezuiniging. En zoo langzamerhand begint men den invloed te merken hier en daar. De indiening van het wetsontwerp, dat ten doel heeft den bouw van nieuwe scnolen te beperken tot het strikt noodzakelijke, is daarvan ook een bewijs. Het is een ontwerp van Dr. de Visser, maar achter diens breede rug ziet men de schaduw van minister de Geer. Het feit, dat er zooveel geld voor den bouw van bijzondere scholen werd gevraagd, sedert de gelijkstelling verkregen werd, kan op zich zelf niet zooveel verwondering wekken, als men in aanmerking neemt, dat er talrijke groepen vau meuschen waren, die vóór de gelijkstelling financieel niet m staat waren het bijzonder onderwas, dat zy wenschten, te bekostigen. Het wets ontwerp-de Visser gaat intusschen tegen de verkeerde uitwassen en is mede ge- inspireerd geworden door de noodzakelijk heid van bezuiniging. Met het schrijven van den Nijverheids- raad aan den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, waarvan in de bladen melding wordt gemaakt, was dit eveneens het geval. In dat schrijven sprak de Nijverheidsraad als zijn meening uit, dat 6en aanzienlijke beperking in de uitgaven van <}en Staat noodzakelijk is en dat mits dien ook op de onkosten van den Nijver heidsraad behoort te worden bezuinigd. De leden waren dan ook bereid, in het vervolg geen aanspraak te maken op presentiegelden voor het bijwonen van vergaderingen, terwijl ook verdere bezui nigingen worden overwogen. Het goede voorbeeld is er als het eens in wat breeder kring gevolgd werd. Misschien, dat we in de komende dagen nog wel meer nieuwigheden op het gebied van bezuiniging zullen beleven. De oppositie, die er hier en daar al gevoerd wordt tegen de door de Grondwetsherziening in uitzicht gestelde verhoogicg van het inkomen der Koningin en dat van de leden van het Koninklijk Huis, alsmede tegen de ver- hooging van de „Schadevergoeding," die aan de Kamerleden wordt gegeven, de oppositie dan neemt gaandeweg in kracht toe en zelfs de onnoozele wachtgelden, die sommige of liever vrjjwat Kamerleden boven hun „tractemem" opstrijken, zijn al niet veilig meer voor de „bezuinigings woede." En als men dan daarby nog bedenkt, dat de aigemeene verkiezingen naderen en dat er binnenkort een Nationale Bezuini- gingsbond in actie zal komen, dan mag worden verwacht, dat weldra het wacht woord „bezuinigen" nog in veel sterkere mate zal worden gehoord. o—o-o— Van wat er in de laatste dagen op het gebied der buitenlandsche politiek voorviel, was stellig wel het voornaamste, de con ferentie te Brussel. De vertegenwoordigers van meer dan 20 landen kwamen daar samen, om de kwestie van de hulpverlee ning aan Rusland met elkander te bespre ken. De conferentie, waaraan ook door de z.g. neutralen, alsmede door Duitschland woidt deelgenomen, werd [geopend door den Belgischen minister van buitenland sche zaken, den heer Jaspar. Deze heette de afgevaardigden welkom en zei in Zjjn openingsrede o.m., dat het een teeken was van hooge beschaving, waarover men zich mag verheugen, dat zoovele staten bijeen kwamen in deze moeilijke tyden,ondanks diepgaande meeningsverschillen, na een noodlottigen strijd en dat alleen met het doel noodlijdenden ter hulp te komeD, on geacht de politieke situatie, waarin deze zich bevinden. Nadat de Fransche afgevaardigde Nou- iens tot voorzitter was benoemd, namen de besprekingen een aanvang. De conferentie sprak zich uit voor een systeem van hulpverleening als door Hoover gevolgd wordt, waarbij aan dezen in Rus land voile vrijheid geiaten is. Een moeilijke kwestie is vooral die van het geld of het crediet. Om maatregelen te nemen is geld noodig en dat kan niet uit particuliere zakken worden gehaald. Nansens meent dat men eerst met 100 millioen kan beginnen, maar er zal 350 noodig zijn, ook omdat niet alleen thans voedsel noodig is, maar groote voorraden zaaikoren moeten komen, zal de hongers nood een volgend jaar nog niet erger zijn. De regeeringen nu, die zelf ai geld te kort komen, zijn begrijpelijkerwijze wel huiverig om aan Sovjet Rusland credleten te ver- leenen, zoolang er een regeering is, die weigert haar financieele verplichtmgen na te komen en eenvoudig maar de spons over de lei haalde. Men mag benieuwd zijn of de Brusselsche conferentie, deze moeilijkheid zal weten op te heffen. —o-o—o— In Duitschland is nog steeds de kwestie van de „Unruldung" der legeering aan de orde. Bjj de debatten in den Rijksdag is weliswaar de binaeuiandscho politiek der re- geering, met alleen de stemmen van de communisten en Duitsch nationalen tegen, goedgekeurd, en daaruit mag worden ge concludeerd, dat de positie van het Kabi net zeer versterkt is, maar do kans, dat er een vast aaneengesloten regeeriDgscoa- litie op broederen grondslag dan de be staande zal komen, lijkt nog niet heel groot. De moeilijkheid zit vooral in het feit, dat het onmogelijk is gebleken de onafhankelijk sooialisten in één coalitie te vereenigen met de Duitsche Vslkspartij. De onafhankelijken willen wel tot een coalitie toetreden, maar ze hebben daar voor een aantal voorwaarden gesteld, waarop de andere pal tijen maar niet zoo zullen ingaaD, omdat daaronder voorkomt de eisch tot opheffing van het privaatbe zit onder zekere voorwaarden en de sociali satie van het Duitsche mijnwezen. Men ziet, dat het pad om tot een regee- ringscoalitie te komen op een breederen grondslag, nog lang niet geëffend is. —o-o-o— Te Wiesbaden is een conferentie gehou den. waarbij men eigenlijk niet van gede legeerden kan spreken, geen resoluties wer den gesteld en behandeld, en die toch meer en beter resultaten heeft opgeleverd dan menige bijeenkomst van den Oppersten Raad. We bedoelen de conferentie tusschen den Duitschen minister Rathenau en den Franschen minister van herstel Loucheur. Beide hebben de besprekingen gevoerd, als twee vakmannen, wie het er om te doen was tot resultaten te komen. Het ging om de oplossing van de vraag, op welke meest practische wijze Duitschland zich kan kwijten van zijn plicht tegenover het herstel van Frankrijk. En het resultaat is uitstekend geweest. In 't kort komt de regeling hierop neer, dat Duitschland krachtig zal meehelpen tot herstel der verwoeste gebieden en dat er een regeling voor den Duitscben uitvoer is getroffen, die, als alles goed loopt, de sancties overbodig zal maken en wat dan in het belang van beide partijen zou zijn. TEXEL, 11 Oct. 1*21. De wondere zomer. Vorige week werden door de heer C. Bakker Cz., alhier, aardbeien, groot van stuk, geplukt van plauten van de koude grond. Ondergang. Blijkens advertentie in dit nummer zal Ds. Schermerhorn van Nieuwe-Niedorp a.s. Dinsdag optreden met het tooneelstuk „Ondergang". Aan de Nieuwe Apeldoornsche CouraDt ontleenen wij, omtrent zijn optreden aldaar, het volgende: toch kan ook een tegenstander sym pathiek staan 1 tegenover een propaganda in den vorm als die van gisteravond, waarin, niet door speculatie op de lagere instincten, doch door opvoering tot hooger peil van het denken en voelen, belang stelling gevraagd en bij velen wellicht ge wekt zal worden voor een levensbeschou wing, die, wanneer alle aanhangers kon den stijgen tot de aristocratie van den geest, welke ds. Schermerhorn bereikt heeft, ongetwijfeld een krachtige stoot zou kunnen geven aan de bereiking van een samenleving, gegrondvest op hoogere be ginselen dan die waarop de huidige dik- wijls biyk geeft te rusten. Het karakter van ons blad laat niet too daarover vorder uit te weiden. Genoeg zjj 't daarom, nog eens hier vast te leggen, dat Schermer horn gisteren aan velen een bjjzonderen avond heeft gegeven, waarvan ongetwijfeld door allen, die het voorrecht hadden hem by te wonen, iets meegenomen is. Ds. Schermerhorn schetst in zyn werk den strijd tusschen twee levsnsbeschou- wingen, die van den aristosratischen Ernst van Haarsbergen, telg van een oud ge slacht, één geworden met de oude tradities daarvan en die van den zoon, die beroerd is geworden door den adem van den nieuwen tyd. Een hevige botsing wordt 't tusschen het oude, dat met den moed van de wanhoop vecht om zyn handhaving en het nieuwe, dat ten slotte ten koste van het oude, overwint. De hevigheid van deze botsing, welke niet uitsluitend was de strijd tusschen twee menschen, doch do stiyd van twee zielen, het geweldig tragische in den llguur van den vader, heeft ds. Schermerhorn, die al de in zyn drama optredende personen zelf beleven- digde, den toeschouwer voor oogen gesteld. Zonder eenig decor, met alleen een warm- rood gedekte tafel en een fauteuil, als steunpunten, werd 't dank zy den grooten zeggingskracht van den schryver, die hier, als geen andere dat zou kunnen doen, uitzegde, wat hij doorleefde, tot een brok leven, het leven in al zyn hoogten en diepten, in zijn geluk en weedom, in zyn stryd en overwinning tenslotte. Scherp heeft ds. Schermerhorn do twee beginselen in de personen van vader en zoon tegen over elkander gesteld, de vader, de in zyn overtuiging eerlyke mensch, de zoon, als do idealist, de man uit ander hout ge sneden, die zyn vader niet kan begrypen, zooals deze hem niet begrypt. Misschien heeft dc schrijver 't niet zóó bedoelt, maar byna zeker is de grootste sympathie uit gegaan naar den vader, den drager van de oude idee, die, verlaten door vrouw en zoon, de ondergang ziet van zijn geslacht niet alleen, maar van hem zelf, als mensch. Een ondergang, welke hy meent te moeten ontgaan door een revolverschot. Voor den modern denkenden mensch kan dit slot, dat een absolute ondergang beteekent, min of meer onaannemelyk zyn, 't heeft geen afbreuk gedaan aan den totaal indruk, welke, we memoreerden dit reeds, er eene was van iets byzonders. De aanwezigen hebben den voordracht kunstenaar gehuldigd in een eerbiedig ge boeid luisteren tot het einde toe. Be Koog11 October. De eerste ouderavond werd hier giste ren gehouden in het iokaal van de neer Kikkert. Door de heer Weenink werd het doel der ouderavonden uiteengezet, waarna de verkiezing van de leden der ouaer- commisrie plaats had. Gekozen werden de dames M. Eelmau- Brerner en C. Eelman-Daalder en de heeren A. Epe, R. J. Daalder en C. Kuip. Het huishoudelijk reglefnent, in ont werp aangeboden, werd behandeld, waarna de heer Weenink onder mede- deeling, qat dit jaar nog een dergelijKe avond zal worden gehouden, de bijeen komst, met een woord van dank voor de goede opkomst, sloot. Oosterend, 10 Oct. Het was gisterenmiddag feest op het sporltoireiu alhier. De driekleur out-

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1