Mo tor dienst Texel-Harlingen eon nette leerjongen. TE KOOP J. J. KUMPER. vertrekt niet DONDERDAG maar DINSDAG naar Harlingen. PLAATSMAN. GEVRAAGD Aanmelding bij den Chef-maobinis'; van het Uem. Electr.-bedriji te Den Burg op Zaterdag 8 Oct. 1921. 6 beste Weenerstoelen, 1 mah. Linnenkast, 1 ronde Tafel, 1 Salontafel, 1 beste Oliebladtafel, 4 nieuwe geëm. Kacoels, 1 van f 25, 2 van f 27,50en 1 van f 30, nieuwe kachelpijpen, ^ellebogen, reparatiëi aan kachels enz. worden weder als vroeger soliede en billijk, door mij gemaakt. Met aanbeveling "Witte Kruislaan - Den Burg. De veehandel. 't Loopt naar de herfstmarkten, den tijd dat er gewoonlijk leven is in don veehandel, maar zooals het zicbnulaat aanzien blijft het een dooie boel, zegt de Vee- en Vlh. In den gebruiksveehandel zit hoege naamd geen schot. Wel zien we de zwart gekielde Spanjaarden op de Rot- terdamsche markt ze zijn aan hun donkere koppen, met een calotje gedekt, gemakkelijk te onderkennen doch zaken doen ze veel minder dau voor den oorlog. De prijzen ziju hun te hoog, want ze koopen een best beest, en dat kost altijd nog meer dan f600, watin- tusschen al f 200 minder is dan verleden voorjaar. De zeer verhoogde invoarrech- rechten, die Spanje thans heit (pl.m. f 90 per stuk) is ook een ernstige belemmering voor het herstel van den handel op Spanje. Andere landen kunnen bij de huidige geldkoersen niet of weinig koopen de hooge hooi- en voaderprijzen voor de opzetters daarbij in aanmerking genomen voorziet het blad geen fleurige herfst markten. Ontwerp Landbouw- Ongevallemcet. Evenals bij de Ongevallenwet 1921 wordt ook bij het ontwerp-Landbouw- ongevallenwet gesproken van ongevallen in verband met de dienstbetrekking overkomen. Dat loopt in de praktijk op niets uit, voorspelt de geneeskundige medewerker van de N.Rt.G'c. Maak voor inwonend boerenpersoneel maar eens onderscheid tusschen in en buitén dienstbetrekking. Het zal voor een in wonenden knecht of meid met onbegrensden arbeidstijd steeds mogelijk zijn te 'oetoogen en vol te houden dat het ongeluk hem in verband met zijn dienstbetrekking overkomen is. Als hij een s'ok snijdt om een hond te slaan en zich daarbij in de vingers snijdt, zal het een stok genoemd worden om de koeien te drijven. Als hij van den hooi zolder valt en zijn been breekt bij het krijgertje spelen, zal het bij het kippen voer gebeurd zijn. Als hij btf een nachtmerrie uit bed valt en zijn been breekt, zal het plan verzonnen worden om naar de koeien te gaan kijken, die zoo te keer gingen odz. Die geheele scheiding tusschen ongeval in en buiten dienstbetrekking is boven dien hier dubbel kunstmatig, anti-sociaal en onhoudbaar. Want het is uit een sociaal oogpunt bezien onverschillig door welke oorzaak de knecht of meid gedurende korter of langer tijd ongeschikt tot arbeiden wordt. De geldelijke gevolgen wegen er hem of haar niet lichter of zwaarder om, of hij zich bij het maaien voor zijn baas of bij het maaien van een klein lapje hooilana van zijn oude moeder bloedig verwondt. Nog nooit vertoond. Zaterdag j.l, verrichten te Kimswerd twee stoelen matters hunne werkzaam heden in de waterlooze opvaart, naast de Centrale, beschut door het ()tiltsje" dat over genoemde opvaart ligt. N. Harl. Ct. Veel fruit. In de Beemster is de oogst van de vruchtboomen zeer groot. De afslagver eeniging „Beemster, Purmerend en Om streken" heeft zelfs manden te kort voor haar leden, om de appelen en peren te doen aanvoeren. H b 1 d. De wondere zomer. We lezen van winterpostelein (clay- tonia perfoliata), die bestemd was den a.s. winter over te blijven, maar die nu al zoo groot is en zooveel neiging tot bloeien vertoont, dat het noodzakelijk is haar te snijden. We zien Afrikaantjes, opgekomen uit zaadjes van planten van dit jaar, in vollen bloei. Ja, alles schijnt dit jaar mogelijk. De minister van landbouw heeft, naar aanleiding van een verzoek van het hoofdbestuur der Ned. vereeniging tot bescherming van dieren, de districts veeartsen uitgenoodigd, aan de onder hen werkzame veeopzichters op te dragen, wanneer zij eenigerlei mishandeling van dieren waarnemen, daarvan proces verbaal op te maken. In de gemeente Purmerend, waar onlangs de belasting op publieke ver makelijkheden van :0 tot 20 pCt. was verhoogd, heeft de Raad thans die be lasting geheel afgeschaft. Alleen bij kermisvermakelijkheden blijft ze gehand haafd. Krankzinnig auto-bestuurder. Dezer dagen hadden een inspecteur en eenige agenten van de verkeerspolitie postgevat aan de grens van Amsterdam langs den weg naar Zaandam teneinde nummer- en rijbewijzen van auto's te controleeren. Plotseling kwam een auto in kalme vaart op de politiemannen af. De be stuurder reageerde niet op het teeken tot stoppen en zou den inspecteur heb ben overreden, als deze niet snel opzij was gesprongen. Het was natuurlijk onmogelijk den wagen tegen te houden. Echter was het nummer zeer duidelijk.leesbaar, zoodat het niet moeilijk viel, te onderzoeken, aan wie de auto toebehoorde. Het is gebleken dat de bestuurder iemand was uit een plaats ten Noorden van het IJ, iemand die als een voorzich tig en bekwaam rijder bekend stond. Bjj het onderzoek deed hij echter vreemd. Hij wist niets meer van den rit af. De bestuurder was n.l. plotseling krankzinnig geworden en is thans naar een gesticht overgebracht. Hbl. Aardappelen rooien met de machine. Op verschillende plaatsen van den Haarlemmermeerpolder zijn aardappel- rooimachines ingevoerd en in werking gesteld. Deze machines voldoen uitstekend en besparen heel wat werk. Het beschot der aardappelen is be vredigend en de qualiteit is van de meeste soorten h9el best. Op de Da Costakade te Amsterdam viel een 9-jarig kind uit het raam. Ge lukkig bleef het kind aan een bloemen- hekje hangen. Het zusje, die dit zag sprong toe, juist toen het kind naar be neden zou vallen. Ook eenige voorbij gangers zagen het kind in zijn hachelijke positie. Eén van hen ging vlug naar boven, trapte de deur in, doch was juist te laat. Het kind viel, doch werd ge lukkig opgevangen door vier mannen, die met een deken klaar stonden. Tijdens dit voorval wist een laaghartig individu van een der helpers een paar nieuwe schoenen mee te nemen. YLet zal niet gaan Na bekomen machtiging van den Minis ter van Arbeid om den arbeiders gelegen heid te geven de verloren uren (gevoig van een korten bedrijfsstilstand in baar fabriek „Tubantia") in te halen, had de firma Ten Cate te Almelo doen aan plakken, dat deze week anderhalf uur per dag langer gewerkt zou worden. Met vrijwel algemeene stemman besloten de wevers hierop... niet in te gaan. Dat het zeldzaam droge jaar voor den landbouw op de kleigronden nog zoo slecht niet is, blijkt thans met hot rooien der bieten. E9n landbouwer te Goede- reade rooide ruim 26,000 K.G, van een gemet. Een gewicht dat maar zelden voorkomt.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2