ADYEETENTIÊN. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot heemraad van de 30 Gemeenschap pelijke polders de heer G. Witte Pz. alhier. Oude zaken. Onder bovenstaand hoofdje komt een artikel voor in het bekende vakorgaan „Het Tabaksblad", over de fabrieken der firma Kaag te Hoorn, Wij ontleenen daaraan het volgende Er valt moeilijk een tak van bedrijf in ons land aan te wijzen die bogen kan op zooveel oude zaken als het tabaksbe- drijf. Onlangs bezochten wij de fabrieken der firma Kaag, te Hoorn, een zaak die in 1793 werd opgericht. Gij moet den ouden tabakswinkel niet in een der hoofdstraten zoeken, want dan vindt ge hem niet. Het is een goede veertig jaar geleden, dat de schrijver van dit stukje te Hoorn vertoefde en waarnam, dat op de drukke Hoornsche weekmarkt de liefhebbers van goede rooktabak, desondanks de zaak van de firma Kaag best wisten te vinden, want aan had het personeel geen handen ge noeg om de klanten te bedienen. En dit waren niet alleen de „burgers, boeren en buitenlui", die voor eigen gebruik de beroemde tabak kwamen koopen, doch nog veel meer werd gekocht door de winkeliers en wederverkoopers, die voor raad kwamen opdoen, om de rookers hun ner woonplaats van het geurige kruidje te voorzien, dat door de kerverij van Kaag werd in den handel gebracht, en de firma een reputatie heeft doen ver werven, zooals alleen door goede kwali teit kan worden verkregen. lioe goed de zaken op den ouden voet ook werden voortgezetde firma was daarmede niet tevreden, want zij is wel oud, maar niet verouderd. Zij is inte gendeel met haar tijd meegegaan en de oude kerfbanken werden reeds langs door moderne machines vervangen. Wanneer de firma Kaag is begonnen ook sigaren te fabriceeren is ons niet bekend, doch wel hebben wij gezien dat zij thans een sigarenfabriek bezit, die aan alle eischen van den tegenwoordige tjjd voldoet en waarmede de firma haar ouden naam eer aandoet, aangezien de kwaliteit der sigaren even goed is als haar algemeen bekende rooktabak. Oudeschild, i November. Gisteren zijn bij de strandvonderij te Oudeschild aangebrachteen kist, 4 bussen, 13 platen, 3 battings. Het hout is gemerkt K—C. Naar wij vernemen zal het Texelscb Fanfarecorps bij gunstig weder, Zondag middag een uitvoering geven in de tuin van de K. W. Bewaarschool alhier. Oosterend, i Nov. Gisterenavond werd hier in „Het Wapen van Amsterdam" een goed be zochte vergadering van den Middenstand gehouden. Men was daarvoor bij bek kenslag opgeroepen. Nadat door den voorzitter, den heer Pisart, een wooid van welkom was ge sproken, gaf deze in een duidelijk over zicht de groote voordeelen van een goede boekhouding, daarbij voor oogen houdende het bekende gezegde: „Wie schrijft,die blijft." na bedoeliDg dezer vergadering was dan ook, te Oosterend een boekboud- cursus te vestigen onder leiding van den heer Boonstoppe), te den Burg. Deze cursus zou gehouden kunnen worden in een der lokalen van de o 1. school. E. éaven z'c!l 21 cursisten aan, wat voldoende geacht werd. De voorzitter deelde evenwel mede, dat meerderen zich tot Dinsdag a. s. kunnen aangeven bij de» heer C. Timmer Jz, en dat ook daar de voorwaarden vernomen kunnen worden. Hoe grooter de deelneming, hoe kleiner zullen de kosten zijn. Aan het slot bracht de heer Pisart dank aan allen voor de belangstelling, daarbij den wensch uitsprekende, dat de lessen voor allen vruchtbare resultaten zullen geven. Meue werd dank gebracht aan deheeren Boetrel en T. Buis voor het gratis bet schikbaar stellen van auto en benzine, onder verdere aanbeveling. Hiermee werd de vergadering gesloten. Vorst op komst. Boven de Eempolders worden talrijke vluch en wilde eenden &n ganzen op geme k de „trek" langs de Zui lerzee,- strandlijoen is in vollen gang; da land man voorziet vroege en strenge voist. Tegen den uitverkoop. Van hedeu af verstrekt het Duitsche passenbureau te Arnhem alleen visum als de houder de bewijzen kan overleg gen, dat zijn aanwezigheid in Duitschland noodzakelijk is. Zeilschip gezonken. In het vaarwater nabij Oude Tonge is tengevolge van den storm een zeil schip gezonkeD, vermoedelijk afkomstig uit Kampen. Zoodra het bekeDd was, werd door eenige personen getracht het schip met een roeiboot te bereiken, wat eerst na veel moeite gelukte. Het bleek echter, dat niemand meer aan boord was, zoodat het vermoeden rees, dat de bemanning, mede omdat de roeiboot weg was, zich had trachten te redden. Naar men echter verneemt schijnt dit bootje omgeslagen te zijn. Gioteren is het lijk van een manspersoon van 17 a 18 jaar, vermoedelijk de knecht, aangespoeld, terwijl te boltgensplaat het lijk van een meisje van 7 a 8 jaar gevonden zou zijn, Tel. De steenfabricage. Men schrijft uit Zevenaar aan het Hbld.": Zooals te voorzien was tijdens den afgeloopen drogen zomer, hebben de steenfabrieken in de buurt het zeer druk gehad. Het blijkt, dat de raming verre is overtroffen door de productie. Er zijn steenovens, waar in drukke jaren 3 a 4 millioen steeneu werden aangemaakt. Thans hoort men spreken van 9 a 10 millioen en een enkele vervaardigde zelfs 12 millioen steenen. Men kan dan ook in alle opzichten op een voor deze branche schitterend tijdperk terugzien. Melkprijzen. In verbaDd met den strijd, die op het oogonblik in Zuid- en Noord-Holland over de melkprijzen wordt gevoerd, ver dient vermelding het besluit, dat 18 Oc tober door een groot aaDtal fabrieken in Friesland genomen werd, om den melk prijs te verlagen tot 10 cent per liter. In aanmerking genomen, dat bovendien de boeren wei- en karnemelk terug ont vangen, komt dit op een prijs voor den boer van netto 12 cent per liter. Tot deze verlaging is besloteD, omdat bij de voortdurende daling van de zuivelprij- zen een hoogere prijs tot groote verliezen zou leiden. Geheel in overeenstemming hiermede werden in het Friesche Land bouwblad de coöperatieve fabrieken gewaarschuwd tegen het betalen van een te hoogen voorschotprijs (de coöperatieve fabrieken betalen een voorschot en reke non later definitief af). In Noord- en Zuid-Holland wordt op bet oogenblik aan de boeren nog 15 A 16 cent per liter netto betaald. R.N. Te Schagen weigerde iemand zijn belastig (f 1,50) te betalen. Dit had een onkostenbedrag van 112 ten gevolge 1 Op den dag vóór den publieken verkoop zijner in beslag genomen meubelen be taalde hij alles. Had hij maar dadelijk betaald. Dure vergeetachtigheid Te Bussum had iemand bij het ver laten van den trein daarin zijn koffer laten staan, waarin zich een waarde van f200 bevind. Hij deed onmiddellijk aangifte, er werd naar Hilversum gete lefoneerd, maar vergeefs. De koffer was niet meer in het net. Trouiolustig op ouden dag. Te Oosterblokker (Noord-Holland) is een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan het bruidje 69 jaren telt en de bruidegom 73. Duitsche concurrentie. Te Kerkrade (Limburg) is van gemeen tewege aanhesteed het bouwen van een MULO-school. Laagste inschrijvers waren de heeren G, Ruyters aldaar, met f159,763 en M. Külh, te Würselen (Duitschland) met f 138,792. De Leidsche recherche heeft aan gehouden een uit de provincie Groningen afkomstig9n student, thans te Leiden, die zich schuldig maakte aan verduis tering van een smoking tot een waarde van f200 en een rijwiel. Hij is ter beschikking gesteld van de justitie. Mooie gift. Door de kindereu van wijlen den beer W. J. B'ijdenstein, is ter herionering aan hun vader, aan bet Pastorieforids der Doopsgez Gemoorde te Eosch'-de een schenking gedaan van f12000. N. Ct. Bij de firma Wisbrunn en Liffmann te Leiden zijn zeven meisjes gearresteerd in verband met diefstal van manufac turen, terwijl ook de moeder van een der meisjes, verdacht van heling, in hechtenis is genomen. N. Ct. Geen geld in kas. Te Winschoten kregen de gemeente ambtenaren aanschrijving, dat de flraand- salarissen op 1 Nov. niet zouden worden uitbetaaid, wijl er geen geld in kas is Dienstmeisje (tot haar terugkeeren- de mevrouw): Er is een dame hier geweest, die vreeselijk op u gescholden heeft, ge weldig opgewonden was en tenslotte zei, dat zij u een paar oorvegen zou willen geven. Mevrouw En wat heb je toen gezegd DienstmeisjeIk heb gezegd, dat het mij vreeselijk speet, dat mevrouw niet thuis was! Vernieling van wegen door vracht auto's. Verscheidene leden der Tweede Kamer wezen in de afdeelingen op de schade door zware vrachtauto's aan verschillende wegen toegebracht. Zij drongen op spoed aan bij het treffen van maatregelen om daarin te voorzien. De vraag kwam tersprake, of het mogelijk zou zijn, van gebruikers van vrachtauto's een bepaalden retributie te heffen, naar evenredigheid van de capa citeit dier voertuigen, terwijl sommige leden de voorkeur gaven aan volstrekt verbod voor vrachtauto's boven een zeker gewicht. Andere leden waren echter van oordeel dat de oplossing van dit vraagstuk in eén andere richting moet worden gezocht. Gisteren is op het terrein van de firma Frans Swarttouw aan de Maas haven te Rotterdam een der twee stoom- kranen, vermoedelijk door overbelasting van de rails gekanteld en in de haven gevallen. De machinist die den kraan bediende verdronk. De familie v. W. aan den Ouden Amer3f. Straatweg te Hilversum heeft een dag en nacht in de grootste onge rustheid doorgebracht. Het 9-jarig zoontje Willem was n 1. den heelen dag niet thuis geweest. De politie was ijverig in de weer, maar zonder resultaat. Eerst den daarop volgenden morgen wie beschrijft de blijdschap der ouders keerde het reeds dood gewaande knaapje terug. Hij had door de bosschen ge dwaald en den ganschen nacht over de heide gezworven 1 Te Oranjewoud is de 48-jarige ar beider J. Libbenga uit een boom geval len. Hij kwam op het hoofd terecht en was bijna onmiddellijk dood. De man laat een vrouw en 3 kinderen achter. Te Godschalxoord heeft de tuinder J. Hensen deze week 32 pond aarabeien geplukt. Ontduiking Registratieloet. Voor de Almelosche Rechtbank stond terecht de chef-machinist J. H. Ste Almelo, terzake dat hij 1 Juni 1920 door notaris Ten Hoopen te Wierden den verkoop van twee huizen te Almelo heeft laten beschrijven voor f 8 <00, terwijl de werkelijke koopsom f 10,000 was. Geëischt werd 1 maand gevangenis straf voorw. met een proeftijd van 2 jaar De vreemde besmettelijke ziekte in Zeeuwscb-Vlaanderen is op het oogen blik nog Diet gewekeD. Wel is de moeder van de overleden kinderen De J. van Nieuwvliet vooruitgaande, maar te Aar denburg en IJzendijke deden zich zes nieuwe gevallen voor met doodelijken afloop. Ook op Zaamslag en te Hoek is een geval. De bestryding van de ziekte eischt veel moeite, vooral omdat zich verschillende omstandigheden voordoen, waarmee de doctoren blijkbaar niet vol doende op de hoogte zijn. Bezuiniging. pe Paketvaart heeft als maatregel van zuinigheid de draadlooze scheepsinstal laties afgeschaft, behalve op de schepen voor de vaart naar Australië, op die van de lijn Hongkong-Singapore en op die voor den sneldienst. Voorts zullen de electrische waaiers op alle schepen ver wijderd worden, behalve op die van den sneldienst en van den dienst naar Australië De laatste maatregel levert een bezuiniging van een millioen gulden 'Sjaars op. De Spaansche schatgraver werkt tegenwoordig in bet groot. Met gesteen drukte briefjes verblijdt hij tallooze laDd genooten in de hoop, dat deze of gene er nog zal inloopen. Nog niets van de Brandaris. Nu er gewettigd vermoeden bestaat, dat de reddingsboot „Brandaris" veron gelukt is, heeft Z. K, H. de Prins den burgemeester van Terschelling verzocht, 's Prinsen deelneming te betuigen aan de nagelaten betrekkingen van de omge komen leden der bemanning. Waarom koopt je man geen auto voor je? Hij zegt, dat hij er geen kan be kostigen. Verbeeld je, wat een reden. Zondag 6 November 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, ym. 10 uur ds. Kroest. H. Doop. Kerkcoilecte. Waal, y.m. 10 uur ds. Schellenberg. den Hoornv.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. Graestek. Oosterend, n.m. 3 uur ds. r. Grasstek H. Doop. v.m. half 11 Zondagsaohooi. Cocksdorp, 's av. huil 7 ds. Schellenberg. Daakdag voor het gewas. Oogstcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst. n.m 3 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE. O osterend, v.m. 10 uur ds. de Maar Burg, 's av. 7 uur ds. de Maar. Donderdag 10 November 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. Schagen, 3 Nov. Aangevoerd: Uit de Schager Courant: 110 Vette Koeien 1360 a f 650. 290 geldekoeien mag. 1200 a 1500 40 kallkoeien 1 450 a f 500 30 Nuchtere kalveren 1 14 a f 26,00 0 lammeren 1 a 1 ,00 270 schapen vette f 41,a f 65, 141 overhouders 1 24,a f 36.—, 15 varkens mag. 1 18.— a 1 30, 60 varkens vette f 0,80 a 10,90 p. K.g 140 Biggen 1 10.00 f 18,00 Boter 1 2,60 a 1 2,70 per K.G. Kipeieren 1 17.— a 1 19,- per ICO. MOEDER! DENK ER OM. 4 Vrouwen dienen meer rust te nemen. Als volwassenen deden wat zij onderwijzen vroeg naar bed gaan zouden veel minder menschen lijden aan nierkwalen. He£ is niet verstandig om na de inspanning overdag, 's avonds nog laat te strijken, ver stellen, stoppen, enz. Denk er om, moeder Laat naar bed gaan, zorgen, overwerking en ongeregelde maaltijden overladen het bloed met urinezuur, en het filtreeren van zulk vergiftigd bloed verzwakt de nieren. Die pijn in den rug, in de lendenen en zijden is een waarschuwing van nierzwakte, die als niets gedaan wordt, kan leiden tot nier ontsteking, blaaskwalen, nier waterzucht, niergruis en -steen. Besluit zulke gevaren te vermijden. Ver minder de inspanning der nieren Vermijd laat naar bed gaan en onverstandige ge woonten. Geniet meer frissche lucht, wan del meer buiten, en zorg voor meer ge zondheid-gevende slaap. Laat Foster's Rugpijn' Nieren Pillen u bijstaan in uw poging om gezond te worden. Dit geneesmiddel voor de nieren bereikt zulke uitstekende resultaten, doordat het uitsluitend op de nieren en blaas werkt doch niet op de ingewanden. Vroege be handeling is het best. Bijtijds genomen kunnen Foster's Rugpijn Nieren Pifien de' ontwikkeling van nier- en blaaskwalen voorkomen. Duizenden dankbare vrouwen danken haar geluk en gezondheid aan dit speciale niergeneesmiddel. De handteekening van James Foster komt voor op elke echte doos. Te den Burg ver krijgbaar bij T. Buijs af 1.75 per doos. 38 Za'erdag 22 October is voor ons een dag geweest, dien wij niet spoedig zullen vergeten. Immers mochten wij veel belang stelling ODderrindec, perjooaljjk en schrif telijk. Vooral zullen wij nog lang aan dien dag worden herinnerd door de ge schenken van blijvende waarde, die wij ont vingen, waarvaQ wij die uit dj Gemeenten van Oosterend en Oudeschild in 't bijzonder willen noemen. Voor alles zeggen wj) hierbjj ain a"en hart'dijtf dank. Ds. en Mevr. VAN GRASSTEK.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2