II 1 Jï°. 3557, Woensdag 30 November 1921 Sö81' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad, Spoor- en Bootdienst. m Van week tot week Dit fcJttt verschijnt Woensdag- en Xaterdigmorgen Advertcntiën daags voor de uitgave vóór I uur nam. ABONNEMENT SN es ABVERTENTIEN worden aangenotaea bij do Uitg. Firma LANG1SVIL1 BB R O O IJ, Parkstraat, Bob» or T b x b t HOOGWATER Reede van Texel. Dienstregeling 1 October 1931, is geen zeeppoeder - geen geraspte zeep geen tablet - doch zuivere zeep in vlokken t DOET WOL NIET KRIMPEN! r AboKnemsnlsprijt per 3 maanden; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.', TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prvder AAvertentii Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 052. LICIÏT OP! Van Zaterdag 26 November tot en met Vrijdag 2 December: voor rijwielen 4,20 uur, voor rijtuigen 4,50 uur Donderdag 1 Dec. v.m. 9,36 Vrijdag 2 10,14 Zaterdag 3 10,52 Zondag 4 .11,32 Maandag 5 Dinsdag 6 12,32 Woensdag 7 1,16 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Th uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9,11 10,271.31 12,37 3,24 1.52ft 4.42 4,12*» 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7-52§ 9-45 9,15 11.42 12,19§ 3,11 3,06 6,C6 6:°7§ 8.47 8,56 10.58 11,151* l.°3 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Invordering 's Rijks directe belastingen. De Burgemeester van Texel maakt bekend, dat de kohieren no. 10 en 11 der Personeele belasting over het belastingjaar 1921 invorder baar zijn verklaard en aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Ieder daarop voorkomende belastingschuldige is verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Texel, 26 November 1921. De Burgemeester, BUYSING DAMSTE. 19—26 fliov. Zal de Eerste Kamer worden afgeschaft Dat was de vraag, waarmee ten onzent de Kamerweek begon. Die vraag is al oud en in den loop der laatste jaien is er al heel wat over gezegd en geschreven. En nu de Grondwetsherziening behandeld wordt inde Tweede Kumer, waren er al dadelijk een aar.tal leden bij, om de oude tante van de overzij nu maar het licht uit te blazen. "Waarom ook zou men zich door bet soms lastige, oude mensch laten kapittelen en op de vingers kijken En bij dealgemeene be schouwingen werden al d6 zoDden van ta.nte, tot zelfs die uit het verre verleden, opgehaald. Het was dan ook een dankbaar onderwerp, omdat het.de sprekers aanlei ding gat tot bJee°" voerige historische beschouwingen. En oe tegenstanders vaa het voort laten bestaan der Eerste Kamer en daarmee tevens van het regeeringsvoorstel, dut de oude dame alleen maar wat moderner in de kleeren wil steken, hebben zich geweerd. Zy meenden, dat juist door het opkalefateren ervan, de Eerste Kamer des te meer over bodig zou worden en weinig anders zou ztjn dan een verlengstuk van de Tweede, waar buiten deze het heel best kan stellen. Afschaffen dus en dan er wat beters voor in de plaats, n.l. bet volksreterendum. Zoo wilden het de vrijz. domocraten, maar Mr. Troelstra, die het eene wel wilde, had naar het andere weer geen ooren, omdat een referendum nooit door het volk is begeerd. 6n men moet het volk vooral niets op dringen. Van de rechterzijde wist men, dat zij van een afschaffing der Eerste Kamer niets wilde weten, al waren er door de katholieken ook zekere amendementen ingediend, om in het regeeringsvoorstel nog wat wtjzigiog te brengen. Van de liberalen of Vrijheidsbonders, viel vooraf weinig met' zekerheid te zeggon, totdat de heer Visser van IJzendoorn verklaren kwam, dat er verdeeldheid heerschte in de gelederen er waren voor- en tegen standers. Het eind van het lied is intusschen ge weest, dat de Kamer het voorstel-Mar- chant, tot afschaffing der Eerste Kamer verworpen heeft, met 46 tegen 38 stemmen. De linkerzijde, behalve drie leden van den Vrijheidsbond, stemden voor het voorstel. Het amendement-Marchant, om een volks referendum in te voeren, viel met |71 tegen 14 stemmen. De Eerste Kamer is dus niet het slachtoffer van de Grondwetsher ziening geworden. De Kamer, die in de avondvergaderingen de Waterstaatsbegrooting onder handen heeft genomen, is met de Grondwetsher ziening nog lang niet gereed. —o—o o— De conferentie te Washington blijft nog steeds veel van de aandacht vragen. En toch valt er zoo weinig definitiefs nog van mede te deelen. Er wordt geconfereerd in groepen en samen, maar omtrent da resul taten blijft men vrijwel in het ODzekere. Intusschen doen zich, naast de groote vraag, welke resultaten de conferentie ten slotte zal opleveren, tal van andere kleinere vragen voor, die met het geheel in zeer nauw verband staan. Zoo kan men b.v. de vraag stellen, waarom Briand toch zoo spoedig naar Parijs teruggekeerd is. Het werk te Was hington is nog lang niet gedaan en zelfs Lloyd George heeft nog het plan zich er heen te begeven, zoodra de overeenstem ming tusscben Ulster en Zuid-Ierland ver kregen is. Waarom gaat Briand nu reeds naar huis Het antwoord kan alleen een gissing zijn. Briand heeft er niets meer te doen. Hij heeft zijn groote redevoering gehouden, de toejuichingen der Amerikanen die me6r Pransch dan Engelsch gezind zich betoonen iu ontvangst genomen en verder moet men het te Washington maar uitmaken. Intusschen is het nog zeer de vraag, of Briand in een beste stemming te Parijs teruggekeerd is. Hij heeft ongetwijfeld met zijn redevoering een doel nagestreefd, maar dit ter conferentie niet kunnen be reiken. Hij heeft de vrees van Frankrijk voor de Duitsche revanche by de el uitge meten, maar geen der bondgenooten heeft ook maar even getracht, de toezegging te doen, die de vrees zouden opheffen. Bal four, die met velerlei strijkages zijn vriend Briand huldigde, voor zijn mooie, heldere uiteenzetting, gaf hem meteen te verstaan, dat Engeland het heelemaal met de politiek van Frankrijk niet eens was. En in dien geest heeft ook de Amerikaansche gedele geerde zich uitgelaten. Wat meer zegt, in de conferentie, die op de rede van Briand is gevolgd, heeft het Franscb6 standpunt bjj geen enkele der bondgenooten onder steuning gevonden. Hoewel van de beraadslagingen geen uitvoerige verslagen gepubliceerd zijn. beeft men toch uit de berichten voldoende kunnen afleiden, dat er te Washington harde noten zijn gekraakt. Van Engelscbe zijde heeft men Frankrijk „verweten, dat het een veel te groot leger op de been houdt, waarop Briand de bondgenooten ge prikkeld heeft door te spreken van het Engfalécne „mannisme". En cok het MAAKT ZIJDE NIET GEELf DE LEVER'S ZEEP-HAATSCHAPPIJ, VLAARDINCEN. Fabrikanta van Sunlight Zeep. Italiaansche leger kreeg van Briand een veeg uit de pan, wat alweer tengevolge heeft gehad, dat een aantal gewapende Italiaansche studenten in het Fransche consultaat te Turijn den boel kort en klein geslagen hebben. Briand is inmiddels naar Parijs térug- gekeerd. En duidelijk is daarmee gedemon streerd, dat Frankrijk aan de zaak der ontwapening verder niet veel medewerken zal. —o—o—o— Er is nog een andere reden, om te ver onderstellen, dat Briand niet in een al te opgewekte stemming te Parys teruggekeerd is, n.l. de redevoering van den Engelschen minister van buitenlandsche zaken. Lord Curson beeft een rede gehouden, die in de Fransche pers groote ontstemming heeft gewekt en waaruit opnieuw aan het licht is getreden, dat de verwijdering tusscben de beide bondgenooten eer toe dan afneemt Curson sprak over de pogingen, die er worden gedaan, om den vrede der wereld te veroveren. „Wy verlangen daar allen naar", verzekerde Curson, „maar het kan alleen geschieden door samenwerking." Wanneer Frankryk een afzonderiyke poli tiek zou volgen, zouden wjj op den duur Duitschland geeu ondienst bewijzen en zou Frankryk zich zelf Diet beschermen: De werkeiyke kracht van onzen grooten bond genoot bestaat niet in de .dapperheid van zyn soldaten, haar leger of zijn onuitput- teiyken geest, zijn volk, of zelfs zijn zaak. Zij ligt in het feit, dat het geweten van de wereld en haar vereenigde physieke kracht niet zullen dulden, dat in het hart van Europa opnieuw een groote, gevaar- ïyke mogendheid ontstaat, die altijd mot de sabel rinkelt en een voortdurende be dreiging is van Europa. Wij zullen Duitsch land veranderen in een vreedzaam lid van bet Internationale Hof van Europa, indien slechts de groote mogendheden gezameniyk optreden, niet eDkel om aan bet verdrag kracht bij te zetten, maar om duideiyk te maken, dat geen wraak of vergelding door ben zal worden geduld, dat zij zullen medebelpen om Duitscbland zijn rol te doen speleD, mits bet oprechtheid en goede trouw toont. Men ziet, hoe uit de rede van Curzon een andere geest spreekt, dan uit die van Briand, welke in DuitschlaDd tot felle pro testen aanleiding heeft g6geven en waar- schyulijk nog een officieele critiek van de zyde dar regeering in den Ryksdag zal uitlokken. Maar dat niet alleen, Curson heeft een deel van zyn rede ook gewijd aan de Fransche politiek, zooals de Engel scbe regeering die niet wenscht. Curson besprak de aangelegenheden in den Levant en verklaarde daarby, dat veel belangryker dan een overwinning van Griekenland of Turkye is, dat geen overwinning wordt behaald, maar dat er vrede komt. Deze zal echter nooit bereikt worden, indien de eene mogendheid de andere een voor deel tracht af te snoepen en op eigen hand overeenkomsten sluit. Curson heeft hiermee Briand een veeg uit de pan ge geven, die wel niet onbeantwoord zal biyven. Intusschen worden de gevoelens tusschen Parys en Londen er niet warmer op. Dat blykt wel uit alles. —o—o—o— Hugo Stinues, de Duitsche industrieel en mynmagnaat, is naar LoDden geweest, om aldaar te confereeren met de groote mannen van bet Engelscbe bank- en handels wezeD. Men heefl over deze reis allerlei commentaren gelezen, maar wat Stinnes nu eigeniyk te Londen gedaan heeft, valt niet met zekerheid te vertellen. De Fransche pers, die met leede oogen het uitstapje van den Duitscher zag, beweert, d&t Stinnes getracht heeft, met de regeeringspersonen besprekingen te krygen, over de kwestie der schadevergoeding, maar dat men overal „niet thuis" gaf. Daarentegen wordt van Duitsche zijde beweert, dat men over de resultaten van de reis vao Stinnes te vreden kan zyn. Stinnes zou besprekingen hebben gevoerd met de geldmagnaten van de City, over een credietverleening aan de Duitsche industrie, waardoor deze dan op baar beurt de regeering zou kunnen by- springen. Ook zou een voorloopige overeen komst verkregen zijn, In hoever dit al of niet juist is, zal nog nader moeten blyken, doch dat er achter de coulissen, met of zonder medeweten der regeeringen, druk gewerkt wordt is zonder twijfel. Dat men daarover te Parijs niet prettig gestemd is, kan verklaard worden. -O- o o 0v6r de conferentie te Washington is zooals boven gezegd, nog niet veel te ver tellen. Do besprekingen vorderen slechts langzaam en over geen enkel punt van het programma is nog volledige overeenstem ming verkregen. De moeielijkheden zitten vooral in de houdiDg vaD Japan, welke weer voor een deel beheerscht wordt door de gebeurtenissen in Japan zelf. De Mikado is n 1, ïydende en zyn toestand is van dien aard, dat, herstel uitgesloten en het einde naby schijnt. De kroonprins Hiro Hito is tot regent benoemd en beeft deze waardigheid thans aanvaard. Gezien de scherpe meeningsuitingen, die in den laatsten tijd op het gebied der binnen- en buitenlandsche politiek in Japan aan den dag treden, spreekt het wel van zelf, dat de jongste gebeurtenissen bun invloed moeten lateD gelden. Men mag benieuwd zijn, in hoever op de conferentie te Was hington de „troonsverwisseliDg* in Japan haar invloed zal laten gelden.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 1