Tan der Graaf Co.'s bureaux voor den handel St. Nicolaas. Sigaren, Sigaretten en Cigarillos. OPZICHTER Binnenland INGEZONDEN STUKKEN. IJüVMSKTjBNTIJBN. Openbare Vergadering SprekerA. L. CONSTANDSE. AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen. Handelsinformatiën. tabakpijpen en doozen, sigarettenpijpjes enkokers Vrijwillige Verknoping. G. J. O. D. Dikkers, publiek verkoopeu: a. de Zuivelfabriek een best onderhouden rijwiel Het fiere Schooiershart, Liefdesmart en Troost mijn hart Muziekinstrumenten, Piano's en Orgels G. SMIDT, Oudeschild. I A. M. V. TEXEL 29 Nov. 1^21. Propaganda Landarbeidersbond. Ouders 1 De Cocksdorp. Om lang te leven. Een Japansch wetgever waarborgt zijn landgenooten een lang leven mits zij voldoen aan eenige zeer algemeene voor schriften „Eens per dag vleesch eten .grof linnen ondergoed dragen hoogstens 7 uur te blijven in een donkere kamer trouweD veel zwijgen".Het voor laatste maakt het laatste wel moeilijk! In de kamer, waar een petroleum kachel brandt behoort men steeds voor alle zekerheid een bak droog zand er op na te houden. Men weet, dat petroleum met water niet te blusschen is. de heer P. B. van der BUV', in den ouderdom van ruim 60 jair. Onderwerp: Gewetensvrijheid en de Ontwapeningscomedie in Washington. Ontvangen een ruime sorteering Intusschen worden te Washington de besprekingen over de groote kwesties van vtootbeperking, China en wat dies meer zij voortgezet. De hoop blijft levendig, dat, dat, z|j het ook niet zonder veel moeite, toch bevredigende resultaten zullen worden bereikt. We moeten bleven afwachten. o—o—o Over de andere gebeurtenissen van de afgeloopen week kunnen we kort zijn, omdat er weinig belangrijks te vermelden valt. De lersche kwestie is nog steeds niet opgelost. Verder willen we nog even melding maken van de Belgische verkiezingen. De uitslag daarvan is geweest, dat er niet veel verandering gekomen is in de politieke verhoudingen. De katholieken hebben eenige zetels gewonnen, de socialisten eon paar verloren. Een feit van beteekenis kan nog worden genoemd, dat de Vlamingen zeer versterkt in de Kamer teruggekomen zijn. Bij den heer Burgemeester onzer gemeente zijn voor de visschers v. d. Vis, (Storm 6 Nov. 1921) ingekomen de volgende giften K. Q. S. Krimpen a.d. Lek f 10, N. K. Boskoop 2,— C. de W. en 14 anderen den Haag 15,— Mej. A. K. Haarlem 1,— A. J. de W. Helder 2,— J. de W. Rotterdam 2,50 L. J. de W. Weesp 1,— C. R. O. Amsterdam 5,— M. K. Vlaardingen 5,— D. H. v. d. H. Bussum 1,— N. N. Amsterdam 1,— 1. C. M. Hilversum 2,50 V. N. Rotterdam 2,50 M. P. B. Zwolle 3,— Wed. P. J. v. d. Z. Terneuzen 2,50 Mej. K. H. M. de J. Arnhem 1,— Mevr. Wed. d. V. Muiderberg 5,— v. H. Amsterdam 5,— C. K. Delft 4,- E. B. Haarlem 2,50 P. C. Poortugaal 10,— A. E. I.-V. d. S. Baarn 20,— Mevr. S. Rotterdam 5,— J. Zwijndrecht 2, T. Hilversum 10, O. O. M. Soesterberg 8,50 A. H. A. 10,— N. N. Oosterbeek 2,50 N. N. 's Oravenhage 4, B. Amsterdam 10,— Mevr. V.—v. W. Rotterdam 10, D. H. Groot-Ammers 2,50 M. D. Dordrecht 2,50 M. W. Rotterdam 5,— L. L. Appelscha 2,— fam. v. D. Hilversum 3,50 J. Amsterdam 5,25 Mej. de R.-H. Amersfoort 10,— X 1,- M. Den Haag 2,50 Totaal f 199.75 Na aftrek van de advertentieonkosten in de groote bladen, blijft over een bedrag van f 168,79 nog is bij het hoofd onzer gemeente ingekomen van de lijsten door de Middenstandsvereeniging gepresenteerd in wijk B en K f427,94 maakt te zamen f596,73 Sedert onze laatste opgave is nog aan ons bureau ingekomen: Ieder een steentje den Hoorn f 1 L. K. Hoogeberg 2.50 Wed. G. G. Waal 3,— L. M. Noorscharwoude 2.— Gebr. K. Westen 2,— J. B. Dijkmanshuizen 2,50 N. N. Eierland 5,— N. D. Heemstede 2,50 Wed. S. D. Burg 5,— M. W. d. G. Cocksdorp 5,— f 30,50 Vorige opgave f 387,53 Totaal f 418,03 Uitvoering U. d. I. Er is wat voor en er is wat achter, zooals de baron Zondagavond bij herhaling zei, om het familiekind te wezen. Vooral wanneer je dan alles moet goedkeuren, wat tante genadig lijk over je besluit. Het voor is dan, dat je bedje z.g. gespreid wordt, maar achter ben je, als je zelfstandig iets zoudt willen doen. Het was een klucht, zooals er door onze naburen, de Duitschers, legio de wereld zijn ingezonden, met allerlei mogelijke en onmoge lijke verwikkelingen, die dan niet nalaten de lachlust op te wekken. Hartelijk en herhaaldelijk is er Zondagavond in hotel Texel gelachen, de klucht werd dan ook uitstekend vertolkt. Heinz en Herta, het reeds vier jaar eerder in stilte getrouwde paar, speelden hun rollen voor bedeesde jongelui uit stekend. Goed in haar rol was ook hun tante, die als een echte dictator over wel en wee van heel haar omgeving beschikte. Wij behoeven trouwens geen enkele der medespelenden uit te zonderen, vlot en goed spel gaven allen en de uitvoering is dan ook uitstekend geslaagd te noemen. Een eenigezins feestelijk karakter gaf nog de herdenking van het 15-jarig bestaan der ve(- eeniging. Bij monde van den heer Pisart, wer den de leden van U. d. I. aan het einde van het bedrijf toegesproken en de dames bloemen vereerd. 15-jarig bestaan Het komt ons voor, dat U. d. I. altijd bestaan heeft. Veertig jaar ge leden althans bestond hier ook een veieeniging van die naam en met hetzelfde doel en 25 jaar geleden eveneens. Als een Phoenix is U. d. I. ongetwijfeld telkens uit hare assche verrezen. Een bewijs voor hare onmisbaarheid Dat is propaganda I Er waren 13 leden te winnen, gisteren, Maandagavond en alle 13 zijn gewonnen. 40 landarbeiders waren naar café „Schoon oord" opgekomen, doch daarvan waren reeds 27 georganiseerd, maar ook die waren zoo over tuigd van de kracht der argumenten, door de beide sprekers naar voren gebracht, dat ze ons bij monde van een hunner, en met instemmend applaus der geheele vergadering hebben ver zocht een eenigszins uitvoerig verslag te geven, opdat zoodoende ook de afwezigen konden worden bereikt Wij hebben ons bereid verklaard, maar nu wij er voor zitten, bemerken wij eerst hoe moeilijk, neen, idat het onmogelijk is een met de gloed der overtuiging uitgesproken rede, ook maar bij benadering weer te geven. Door ons woord achten wij ons echter ge bonden, daar gaat-ie dus. Nadat de voorz. hét gebruikelijk welkom had uitgesproken en de noodzakelijkheid van orga nisatie had bepleit op grond van algemeene en plaatselijke omstandigheden, was het woord aan de heer Reitsma, lid van het Hoofdbestuur der Chr. Landarbeiders-organisatie. Spr. begon met te wijzen op de algemeene economische crisis, de malaise in het bedrijfs leven, die bijna alle vakken omvat, om daarna melding te maken van het algemeen streven van de werkgevers om al de lasten van de crisis op de schouders van de arbeiders af te wentelen. Dat kan niet en dat mag niet, meent spr. en daarom roept hij alle ongeorganiseerden op om zich door organisatie met hunne mede-arbeiders als een aaneengesloten geheel tegen genoemd streven te verzetten. Wanneer de koopkracht van het geld ver meerderd, zegt spr., is er niets tegen, dat een deel van het loon, dat thans genoten wordt, wordt ingeboet, maar het dient met de daling gelijken tred te houden en niet die vooraf te gaan. De loonen van de landarbeiders zijn immers nu maar ternauwernood toereikend om in de behoeften van het gezin te voorzien. Met klem roept spr. de arbeiders tot orga nisatie, om zich niet tegen elkaar te 'laten uit spelen, maar schouder aan schouder te staan, om althans hun bestaansrecht te verdedigen. Onze ruimte laat niet toe er meer van te zeggen. Als tweede spreker krijgt de heer Kuiper, hoofdbestuurder van de Kath. Landarbeiders- bond het woord, die aanvangt met te zeggen, hier al eens eerder, in woelige dagen, te zijn geweest. De toestand is hier verre van schit- térend en de noodzakelijkheid van organisatie voor de landarbeiders daarom des te meer klemmend, 't ls een eigenaardig verschijnsel, aldus vervolgt spr., dat de grootste, de meest onmisbare en werkwillige groep arbeiders, die der landarbeiders, onder de slechtste econo mische omstandigheden leven. Spr. wijt dat aan het gebrek aan organisatie, 't Is een heel gewoon iets, dat de economisch sterkere van zijn meerdere sterkte ten koste van de economisch zwakkere gebruik maakt en dat is, gezien de menschelijke natuur, heel goed verklaarbaar ook. Op de conferentie, die wij heden met de werkgevers hadden, is herhaaldelijk naar voren gebracht, de gemoedelijk, vriendschappelijke verhouding, die in deze gemeente tusschen patroons en arbeiders heerscht. Wij hebben ons daarover verheugd en wen- schen niets liever, dan dat die goede verhouding blijft voortbestaan, zegt spr. wij prediken niet de klassenstrijd en willen liefst in vriendschap pelijk overleg met de werkgevers de belangen der arbeiders voorstaan. Maareen loon, zooals aangeboden werd van 25 cents per uur voor losse arbeiders, deze winter, is toch werkelijk niet in staat om de verhouding goed te doen blijven. Van een bedrag van f 8,75, gerekend op 5 dagen bij een dag van 7 uur, is toch geen arbeidersgezin in de winter op de been te houden. De werkeloozen-uitkeering voor de land arbeiders, f9.60 per week, die algemeen te laag wordt geacht, ls zelfs nog hooger. Een innige samenwerking tusschen patroon en arbeider is noodig, dat is onze heilige over tuiging, zegt spr. maar dat dienen ook de werk gevers te beseffen. Het loon van de vaste arbeiders, f 17,30 met emolumenten, thans zoo maar met f3,30 te verlagen, ook daarvoor is meent spr. de tijd nog niet gekomen. Volgens de statistische gegevens zijn de prijzen van hetgeen voor het levensonderhoud noodig is, van Maart 1920 tot September 1921 nog met slechts 7 pCt gedaald. Het is waar, de groothandelprijzen zijn aan zienlijk meer gedaald, maar in de kleinhandel ieder weet dat, bemerkt men van groote daling nog heel weinig. Spr. vestigt de aandacht op de gevolgen van het gebrek aan organisatie voor de landarbeiders. De Nederi. boerenbond, spreker bepaalt zich tot de katholieke organisaties, telt 80,000 leden, de L. T. B. 7000 leden, terwijl de landarbeiders slechts ten getale van ongeveer 8000 georgani seerd zijn. Gevolg is zegt spr. dat de landarbeiders van alle sociale wetten zijn buitengesloten, behalve van de Invaliditeitswet. Met klem roept spr. de arbeiders tot orga nisatie en hij toont met een voorbeeld uit de tuinbouwwereld ontleend aan, dat die zich niet organiseert vijf gulden per week contributie betaalt, terwijl de georganiseerden slechts een of twee kwartjes betalen en daarvoor recht hebben op een uitkeering uit de werkeloozen- kas tot een bedrag van f57,60 per jaar. Wij moeten eindigen, het resultaat van de vergadering deelde wij reeds mede. Het militaiiisme leidt Uw kinderen op tot moordenaars. Protesteert met ons Komt allen naar Hotel Texel op Vrijdag avond a. s. Zte advertentie. (AJv.j Gezellige avond tben Ilaëzer. Het gebouw was Maandagavond flink bezet, toen de eere-voorzitter der vereeniging D.E.O., Ds. Kroese, het openingswoord uitsprak. Na gemeenschappelijk zingen van Gezang 138 vs. 1 en gebed, volgde voorlezing van psalm 150 en een woord van welkom in ver band met het voorgelezene. Een nummer koorzang werd heel verdien stelijk gezongen en na een nummer orgelmuziek volgde het hoofdnummer van de avondOp voering van het tooneelstuk in13 bedrijven: „Beleg en ontzet van Leiden". Een tweetal zangnummers werden voorts nog ten beste gegeven. Met een slotwoord en dankzegging door de eere-voorzitter werd de goedgeslaagde avond gesloten. De collecte voor het Russische kind door de afdeeling Texel van het Roode Kruis in wijk B gehouden door Annie Kalis en Marietje Lap gaf een opbrengst van f 99.50 die in wijk O gehouden door Tine Mantje en Corrie Mantje 58,86 van de heer H, Klimp kwam nog in 12,45 makende te zamen f 170.81 welk bedrag door het afdelingsbestuur inmid dels aan het Hoofdbestuur te 's Gravenhage is overgemaakt. Eenige dames en heeren alhier zijn voor nemens over enkele weken een tooneelvoor- stelling te geven ten bate van de familie Van der Vis te Oudeschild. Ten einde kans van slagen te hebben zullen ze den ingezetenen toegangsbewijzen aanbieden. Een woord van aansporing om dit loffelijk werk te steunen zal wel overbodig zijn. Heden ontsliep in hei Ziekenhuis J te Amsterdam,na een smartelijk lijden, on*o innig geliefde vaderen beouwd- vader Uit aller naam, S. van der BAN. J. M. van der BAN-Grisnicb. P.H.Polder. Texel, 26 Nov. 1921. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) M. d. R. 't Verslag van onze vergadering te Oosterend in uw blad van vorige Woensdag, stelde de zaak wat in een scheef daglicht, waarom ik wel eenige rectificatie wou. In de eerste plaats was de inhoup mijner rede niet ais in den Burg, waar ik ais onge routineerd spreker te veel stof behandelde en de uiteenzetting van doel en streven der Jong Liberale Partij zeker nagenoeg onbesproken bleef. In Oosterend had ik daaraan leering genomen en behandelde die vele stof niet. In zoover is 't verslag dus onjuist. En nu de vragensteller en insinuator Gomes, die wegliep. 'k Sprak tot hem over de leiders en leiding der strijdorganisatie, die steeds het goede voor bijziet. Als baas en knecht eendrachtig samen werken, heeft de leider der gezellenorganisatie niets in te brengen. Daarom is hij er op aan gewezen om zooveel mogelijk de verdeeldheid tusschen patroons en arbeiders te [bevorderen, om de arbeiders te kunnen organiseeren in zoo sterk mogelijke strijdorganisatie, waarvan hij de leider wil zijn, om zoodanig zijn positie te versterken en te verbeteren. 'k Haalde voorbeelden aan uit de dagelijksche geschiedenis van het Duitsche Rijk, wat als organisatie van Vorstendommetjes voor militair doel niets is dan een strijdorganisatie.'k Toonde hoe de Regeerders en Leiders daarvan steeds en altijd goede voorstellen der Ententemannen voorbijzien, om het volk te kunnen leiden en voorgaan in strijdbetoog en protestdemonstratie, ook nu nog. 'k Vroeg Gomes, die zelf iets van strijdorganisatie afweet, dit te bestrijden. Ik dank je wel, was zijn antwoord, en naar de deur gaande, uitte hij in 't heengaan een paar liefelijkheden aan mijn adres persoonlijk, waarna hij de deur achter zich dichttrok. Ik zelf heb er wat om gelachen Uw ver slaggever vond het blijkbaar belangrijk genoeg, daarvan verslag te maken, wat mij ongeveer in de zevende hemel der deugdzaamheid plaatste. Ik zie herstel der wereld mogelijk, doch de leiders der strijdorganisatie zullen 't niet brengen. Dankend Uw dw., H. BRAAM. Maagptjn, 14 krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz, moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f 0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. GETROUWD: A. Tb. A. de WILT en C. D. FLENS, die, t mede namens de familie, hartelijk dankzeggen voor de vein blijken 'van be langstelling bjj hun huwelijk ondervonden. Den Burg, 26 November 1921. Allen, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan of' borgtochten ondor zich hebben ten laste der nalatenschap van Jacob DAALDER Jnzoverleden te Oosterend op Texel, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen voor 20 DECEMBER a.s., bij JAN DAAL ,ER Jbz. te Oosterend op Texel. Afdeeling Texel. in Hotel „Texel" te den Bnrg op Vrijdag 3 Deeember a.s. 's avonds half 8. Debat gewenscht. Entree 15 cent, Het Bestuur der aid. Texel. Tevens ruim voorzien van een mooie collectie Aanbevelend V PLitTSMAX Notaris te Texel, zal op Woensdag 7 December 1931, des nam. 2 uur, in het Caté van den heer ZoeielM' te da Cocksdorp op Texel in den Polder Eierland op Texel, ka dister Sectie K. nommer 2324 groot 10.52 aren en b. een stoommachine met toebchooren melkbuscnle, mei knakker, kaaspersen, kaas koppen, pekelbakken en hetgeen vorder tot eene volledige kaasfabriek behoort, Combinatie a en b. TE KüOP: met prima binnen- en buitenbanden bij Joh. ZUIDEHA, Cocksdorp. en meer dan 500 andere p'atin ia voorraad voor Gramofoon ot Pathéfoon. Allerlei soorten zooals violen, mandolines, cithers, harmo nica's, mondorgels, fluiten eoz. (eerste klas merken) kunnen bionen 2 dag^n, geleverd worden tegen scherp concurreerende prijzen. Franco verzending over geheel Texel. Beleefd aanbevelend, Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van bij het Waterschap „de 30 gemeenschap pelijke polder»" op TexG, op jaarwedde van f2000,Benoeming voor één jaar, waarna vas-te aanstelling kan volgen. Schriftelijke aanmelding vóór 10 Decem ber a.s. bfl den voorzitter van genoemd waterschep.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2