IJsclub Eierland. Marktberichten. Algeroeene Vergadering ADVKRTISNTIÉN. St. Nicolaasfeest, St. Nicolaas en winter mogen zich wel verstaan, voor de winkeliers in feest artikelen komt het ons niet zoo heel gewenscht voor. Het is weer van „blijf in huis" en dat is jammer, want de neringdoenden heb ben zich beijverd de uitstallingen zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Niet alleen de winkels in kinder speelgoederen en feestgebak, neen ook de bloemenwinkels, de manufacturen winkels, enz. enz. prijken met keurige etalages. Kijken lokt tot koopen, mogen het weder ook daarom spoedig eenigszins diagelijker worden. Maandag wacht ons het groote feest en de maskerade. Naar verluidt zijn heel wat plannen, in de geest van de wel doende Sint, in voorbereiding. Verantwoording v. d. Vis. Nog kwamen aan ons bureau de vol gende bijdrage in C. M. V. Rozenburg f 10, - MJ Z. Burg 1,- totaal vorige opgave f 418,03 Totaal f 429,03 Witte Kruis. Ingekomen een gift van K. D. te Oudeschild 11,50. Een spaarkas in moeilijkheden. Door de centrale recherche is beslag gelegd op de geheele administratie en het reclamemateriaal van de Spaarkas N.V. Maasbank. Deze bank verstrekte boekjes met spaarzegels en nadat een bepaald bedrag was gespaard, konden de spaarders, dit bedrag vermeerderd met 10 pCt., uitbe taald krijgen. Daar sedert eenigen tijd de bank niet aan hare verplichtingen voldeed en de politie herhaaldelijk klach ten van spaarders kreeg, oordeelde men het noodig in te grijpen. De directeur P. M. werd na verhoord te zijn weder in vrijheid gesteld. Naar men mededeelt zijn duizenden spaarders over het geheele land ver spreid in deze zaak betrokken. Onge lukkige specu'aties zouden de oorzaak zyn dat de bank bare betalingen moest staken. Tel. Een bezuiniging van f75,000. De Tweede Kamer heeft artikel 141 der Waterstaatsbegrooting (f75000 voor een nieuw huis in de Laan Copes ten behoeve van de bureelen van de inspec teurs generaal van de Rijks Waterstaat) met 72 tegen 2 stemmen verworpen. Het aardige van deze beslisring is, dat de bureelen reeds in het nieuwe huis gevestigd zijD. Zij zullen er nu weer uit moeten. Wat de soldaterij kost. Mr. Marchant heeft in Den Haag een politieke rede gehouden o.m. over het militaire vraagstuk, speciaal over het beroepskader, omdat hem een uitdruk king zeer kwalijk is genomen, n.l. dat het beroepskader moet worden uitge brand. Een lid van dit kader heeft hem zelfs genoemd den Nederlandschen Landru (vroolijkheid). Spr. is opgekomen tegen den to stand welke men thans heeft, dat op 2071 milliciens der lichtiDg 1921 1008 officie ren zijn, dat is dus op iedere twee sol daten 1 officier. Bij de brigade grenadiers en jagers heeft men op 245 soldaten 88 officieren en 49 man administratietroepen. Het is nu zoover gekomen, dat de minister vun Oorlog in een geheime circulaire aan de officieren gevraagd heeftwat doe je feitelijk den ganschen dag? (Gelach.) Men lacht hier nu wel om maar men bedenke dat alleen aan offlcierssalarissen per jaar f 10.000 000 wordt betaald. Waar zoo met het geld wordt gemorst, houdt bij vol dat het beroepskader moet worden uitgebrand. (Applaus Begonnen ze al vast maar. Sch. Ct. Gedwongen vacantie. In de raadsvergadering teFinsterwolde (Groningen) interpelleerde het raadslid Kortinga, dat aan de school te Ekamp reeds 4 weken vacantie was, omdat de lokalen niet verwarmd waren. De burgemeester deelde mede, dat in Duitschland kachels waren gekocht, die nog niet waren ontvangen. Ongcwenschte gemeente-ambtenaren. De voorzitter van den Haagschen ge meenteraad zeide in de jongste raadszit ting o.a. „Er zijn trouwens nog wel ambtenaren in gemeentedienst, die wanneer ze nog eens benoemd moesten worden, niet gekozen zouden worden. Een „belastingbetaler" schrijft naar aanleiding dier bekentenis in het Vad. Als iemand in particulieren dienst niet naar behooren werkt, dan krijgt hij zijn ontslag. Waarom worden bedoelde ge meente-ambtenaren niet ontslagen Allicht zou ik deze vraag niet gedaan hebben, maar heden ontving ik weer een biljet van de gemeente-belasting en het stuit mij geweldig tegen de borst mijn zoo zuur verdiende penningen te offeren als dat soort ambtenaren wordt ge handhaafd. Daarom herhaal ik mijn vraag Waar om worden ze niet vervangen door menschen, die eerlijk hun salaris verdie nen. Verdronken. De landbouwer L. de Jong te Kootwijk gem. Stolwijk, reed Dinsdag met een beladen wagen van zijn erf naar zijn land. Bij een bocht wilde het voor den wagen gespannen paard een anderen kant uit daü de landbouwer, waardoor de wagen kantelde en wagen, voerman en knecht door het ijs te water geraakten. De knecht was spoedig op het droge; met veel inspanning trachtte hij De Jong, die onder den wagen terecht gekomen was, uit zijn benarden toestand te ver lossen, de pogingen bleven echter vruch teloos. Toen meerdere hulp kwam op dagen, was het reeds te laatDe Jong, ruim 30 jaar oud, bleek reeds te zijn overleden. Be Gemeentefinanciën te Emmen. De „Asser Ct." weet mede te aeelen dat de minister vao Ouderwijs, K. en W. aan het gemeentebestuur van Emmen medegedeeld heeft, dat hij, ter bestrijding van de kosten van den schoolbouw, begin Jan. 1922 aaa genoemd gemeentebestuur een som van f145.000 zal uitkeeren, zoodat de daaruit thans voortgevloeide moeilijkheden weldra uit den weg ge ruimd staan te worden. Vier dagen op zee. De tjalk Johanna Hendrika van de wed. Scholten te Veendam, geladen met papier van Velzen naar Veendam, was Vrijdag vertrokken en op zee in het ijs vastgeraakt. Hulpeloos dreef het schip heen en weer, een prooi van eb en vloed. Maandagavond zag men een klaplicht, blijkbaar van de Leek bij Hoorn. Des nachts was het schip met den vloed af gedreven tot het Zuiden van Urk, waar het in het vaarwater van de Zwolsche nachtboot kwam, die toevallig in deze richting koerste. Aan boord hoorde men, het was te deinzig om ver te zien, de bcot naderen. Men stak een roode lan taarn aan en zwaaide daar mede heen en weer. Dit sein werd op de boot ge zien en onmiddellijk werd koers gezet naar het schip. De boot brak het ijs en kreeg het vaartuig op sleeptouw. Dinsdag morgen werd het te Kampen binnen gebracht. Er was veel dryfijs in zee, de boot moest herhaaldelijk terugstoomen om er door te breken. De reis, die in gewone omstandigheden drie uur en driekwartier duurt, vorderde ditmaal zeven uur. De dienst is gestaast. Militaire onregelmatigheden. Bij een aanvullingsbegrooting van oor log over 1919 wordt een bijlage verstrekt behelzende bijzonderheden over 17 ge vallen waai in in 1919 bij de militaire administratie een kastekort werd gecon stateerd, dat uit 's Rijkskas aangevuld moest worden. In het geheel is aldus in dat jaar f 37.005.84"j verdwenen. In 8 van de 17 gevallen verdween het geld door diefstal of inbraak, althans volgens de opgave. Uit gesloten kamers of gesloten kisten heette eensklaps hets geld verdwenen. In geen dier acht ge vallen konden de daders worden ontdekt. Acht raadselachtige gevallen dus. Een maal belrof het een som van ruim f 15000. In 6 andere gevallen was „onnauw keurige administratie" de oorzaak van het verdwijnen en op een geval na bleek telkens de betrokken administrateur niet verantwoordelijk te kunnen worden ge steld. In de overige gevallen werd „ontrouwe administratie" geconstateerd, maar bleek slechts heel weinig van het verduisterde bedrag te verhalen, meestal doordat de schuldige de plaat gepoetst had. Het geheel geeft nu met bepaald den indruk van nauwgezetheid der militaire administratie. Trouwens als er zoo met geld gesmeten wordt als in dezen, is de verleiding ook wel groot. Sch. Ct. Valsche aangifte. Gebleken is dat de schoenmaker van den Soetendaalschen weg te Rotterdam, die door een telegram naar Gouda was geroepen en bij wien in dien tusschentijd zon ingebroken zijn, een valsche aan gifte heeft gedaan. De man had zich door een Brabantsche firma laten instal- leeren voor een bedrag van f 2000 opge daan. Van dit alles was niets betaald. Met een collega uit de buurt was het complot in elkaar gezet. De schoenen en alles wat er aan waarde in huis was werd in veiligheid gebracht. Daarna werd de inbraak in elkaar gezet en begaf de collega zich naar Gouda om het bewuste telegram over den zieken vader af te zenden. De twee pseudo- inbrekers zijn nu in bewaring gesteld. Boor de koude bevangen. Nabij de brug over de Brouwersgracht te 's Gravenhage is een oude dame op den grond gevallen en bewusteloos blijven liggen. Zij bleek door de koude bevangen te zijn. Per auto van den Geneeskundigen Dienst werd zij naar den Centralen Post en vandaar naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij na eenige uren overleed. En dat bij deze koude. Te Leusden (bij Amersfoort) is een gezin van 9 personen door den huis eigenaar uit de woning gezet. Drie dagen en drie nachten hebben die menschen vertoefd in een strooien hokje aan den Rijksstraatweg tusschen Amersfoort en Arnhem, daarna heeft een ingezetene van Leusden, een timmerman een houten hutje voor de stakkers ge bouwd. Bij gebrek aan een burgerlijk armbe stuur in de gemeente, heeft het kerkelijk armbestuur het gezin van het noodige voedsel voorzien, want er was absoluut niets in huis. N. v. d. D. De heer W. L rijwielhandelaar te Gouda, zakte op den Plattewegschen plas te Reeuwijk, door het jjs. Ondanks herhaalde pogingen tot redding met een boot, mocht het niet gelukken hem te redden. Na een kwartier werd hjj levenloos opgehaald. Rij kspostspaarbank. Aan het postkantoor Den Burg (Texel) en de, daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand Nov. 1921 Ingelegd f 6377,54 Terugbetaald - 9474,31 Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 4955. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. van 26 Nov. tot en met 2 Deo. 1921. GEBORENLeeodert, zoon van Gerrit Lievasrt en Janna Lagerstee. GETROUWD: Adrianus Theodorus de Wilt en Cornolia Dieuwerfje Fleos. OVERLEDEN Louis Jotian Kikkert, oud 68 jaren. Zondag 4 December 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. Waal, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. H. Avondmaal. den Hoornv.m. 10 uur ds, Biümmer. H. Avondmaal. Oudeschild, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek. Oosttrend, 'sav. 7 uur ds. v. Grasstek Zondagsschool n.m. 2 uur. Cocksdorp, 's av. halt 7 ds.Schellenberg. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 unr dr. Bouma uit Amerika, n.m half 3 dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm. 10 uur ds. de Maar. den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster Donderdag 8 December 1921. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'sav. 7 uur ds. Brümmer. DOOP8GEZ. GEM. DEN BURG. Vrijdag 9 December. Lezon en bespreken van Ibsen's Steunpilaren der maatecbappjj, in de kerkehamer. Purmerend, 29 Nov. Aangevoerd 630 Runderen waaronder: 465 vette koeiem 90 4 150 Ct. per K.G 1fie. Gelde koeien f 200 4 550; Melkkoeien f 200 4 550; 5 stieren. 29 vette kalveren 12,— a i 2.40 p. Kg. 140 Nuchtere kalveren f20 a 150, 875 Schapen f 35,a 1 35.—; 521 vette varkens 10,80 a 10.85 per Kg. 47 magere varkens 1 20 a f 34,00; 151 biggen f 13,00 a 124,00; 0— overhouders 118 a 1 28,—. kipeieren f 19 00 a f 22.— per 100 Schagen, 1 Deo. Aangevoerd: Uit de Sehager Courant: 125 Vette Koeien 1 300 a t 625.—; 20 geldekoeien mag. 1275 a f475 10 kalfkoeien f 450 a f600 24 Nuchtere kalveren i 14 a f 28,00 0 lammeren f ai —,00 193 schapen vette f 28,a f50,— 453 overhouders t 24,a f 32.—, 14 varkens mag. f a f 40,—. 97 varkens vette f 0,72 at0,83 p. K.g 110 Biggen f 12.00 4 f 20.00 Boter f 2,40 a 12,60 per K.G. Kipeieren f 18.a f 24,— par 160. NIER.AANDOENING BIJ KINDEREN 8 Kinderen zy'n zoowel als volwassenen onderhevig aan nieraandoeningen en meD heeft zelfs opgemerkt, dat procentsgewijze blaassteenen meer voorkwamen bjj kinde ren dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakts over Bij anderen is het gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis. windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve'"op te passen, als een kind klaagt over pynjin den rug en de ledematen, pjjn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nierzwakte bij kinderen het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en der gelijke onaangename kwalen veroorzaakt Als uw kind teer en kwijnend iis, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraandoening en onderzoek dit spoedig. Foster's Rugpijn Nieren Pillen bleken succesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling om opwinding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 'e avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm toe te dekken en het vooral niette straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juisten naam) zyn tc den Burg verkrijgbaar by T. Buys 4 f 1,75 per doos. 34 GEBOREN: JAN, zoon van J. 8IJP Jr. en M. 8IJP—Kkijser. Alkmaar, 1 Deo. 1921. ONDERTROUWD: R. KIKKERT en A. D. K. NANNENBERG. Burg—Texel. Veenendaal. Huwelijkevoltrekking 15 Deo, a.s. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en grootvader, den heer Jb. DAALDER, Oud-Stationchef bij da Nederlandsohe Spoorwegen, w'eduwna'r van Johanna van Wagtendonk, in den ouderdom van 64 jaar. Amsterdam, 30 Nov. 1921. R. O. W. Daalder, Amsterdam. L. G, J. A. DaalJer i N, A. C, Daalder-Bakker Alkmaar, en kinderen. I G. C. Busscher, Berkel A. Susscher Huisman (Z H.) J. 8. Bcsscher, Amsterdam. O. Nijzingh-Busecher j W. Nijzingh Amsterdam, en Kind. I Heden overleed zacht en kalm na een langdurig lijder, onze geliefde Broeder, de fleer P. J. GEENSE, in den ouderdom van bijna 33 jaar. Namens de Familie, C. J. GEENSE. op heden Zaterdag 3 Dec. 's avonds 8 unr bij G. Z'JJilKLIEF te de Cocksdorp. Het Bestuur.

Texelsche Courant | 1921 | | pagina 2