£en A nieuw artikel. 3567 Woensdag 4 Januari 1922; 85rt# Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdiemst. Gemeenteraad van Texel. 9 TwinK Olt hlsd verschoot Woengdaj- Satprdnirniorifen idvertentlëu daags voor de altgave vóór 1 uur nam. Prift der Advertenltinj ABONNEMENTEN e» a HVESTENTIEN worden aangesomê» big de üiig. Fiuha LAN9EVELÏ ft ÖE ROOIJ, Farkstruat, Burs or T i x 11> UCIIT OP HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Oen Burg geopend. Dienstregeling 1 ttetober 1931, Het Bestaat uit wonderfiflce gekleurde vlofffes Het óeeft Uvre kleedinQstukken elke kleur,welke U. wenscht even doelmatig als LUX ze wascht Het óeeft in een oogwenk een kom vol Kleurió tceepsop,hetgeen Uwe ven- schoten blouses als by toovensla.§ weder hunne oorspronkelijke tinten hergeeft,of andere frissche kleuren. TwinK wordt vervaardigd in lö ver schillende kleuren,waaronder de meest moderne van dit Seizoen. I+ieuwe stoffen zyn teóenwoordcQ zeer duur WELNU .THANS KOMT TwinK U TE HULP. De Lever-s Zeep Maatschappij VLAAR.DINGEM Air? URANT. AbOKnemtntspyüt per 3 maaiidew Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.' TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 31 December 1921 tot en met Vrijdag 5 Januari 1922: voor rijwielen 4,30 uur, voor rijtuigen 5,— uur Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 5 6 7 8 9 10 11 Jan. v.m. 12,41 1.22 2,10 3,09 4.23 5,36 .6,37 Des namiddags is het ongeveer een halfuut later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/? uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen Vertrek Texel 7,45 v.m. 11 v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel: 7,4ov.m. 2,45 nm. van Helder: 8,45 s 4.15 0 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.11 7,28 sneltrein 9,11 10,27§ 1.31 12,37 3.24 1.52++ 4.42 4,12** 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9; 15 11.42 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8^56 10.58 11,15+ 1.03 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Gehouden Zaterdag 30 December 1921 's voormiddags 10uur. Voorzitter de heer Bakker, loco-burge meester. Secretaris de heer Jonker. Aanwezig 12 leden, afwezig wegens ziekte de heer Dekker. Na opening van de vergadering worden de notulen gelezen, die ongewijzigd worden vast- gesteld. In verband met besprekingen dienaangaande in vorige vergadering, brengt de heer Boon dank aan B. en W. voor de verbetering in de Dorpsstraat te Oudeschild aangebracht. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. De vootz. doet mededeeling van a. kasopneming bij de gemeente-ontvanger boeken en kas in orde bevonden. b. dat de begrooting 1922 door Ged. Staten is goedgekeurd. c. gemeenteverslag 1920. Zal op .verzoek bij de leden van de Raad circulairen. d. Missive van de Min. v. Financiën, houdende mededeeling bezwaar te maken, voordracht tot een voorschot van f3500,— ingevolge de land- arbeiderswet, bij H.M. de Koningin te doen, nu voor de bouw van de woning (Verhoeve) reeds eer. bouwpremie is toegezegd. Sub a, bend voor kennisgeving aangenomen. e. adres van de afd. Texel der Nat. Chr. Geheel-Onthouders-Vereeniging, betreffende verbod van verkoop alcoholhoudende dranken gedurende de kermis 1922. Gesteld in handen van B. en W. om pra :advies. f. Schrijven van het raadslid de heer Dekker, betreffende de gevaarlijke toestand van de dijk van de polder „de Eendracht". In verband hiermede deelt de heer de Graaf mede, de heer Dekker op diens verzoek bezocht te hebben en stelt in verband daarmede de vraag: Is de Raad op de hoogte van de toestand van de dijk Eendracht? De heer de Graaf acht die dijk in slechte staat te zijn. De voorz. brengt in het midden, dat die dijk als alle zeedijken, toch onder toezicht staat van Ged. Staten. Ook de heer Vlaming acht het instellen van een degelijk onderzoek wenschelijk, z. i. is binnen afzienbare tijd te verwachten, dat de dijk voor de kracht van het water zal bezwijken. Als dijkgraaf van de 30 polders wil de heer Dijt niet graag bij de buren gaan kijken. Wanneer spr. echter nagaat wat Ged. Staten inzake de dijksvoorziening aan het bestuur van de 30 polders voorschrijven, dan wil spr. niet gelooven dat Ged. Staten de toestand daar als ernstig beschouwen. Boor de heer de Graaf wordt er op gewezen, dat de toestand veel ernstiger is geworden, sedert achter de Cocksdorp circa 100 meter duinen is weggeslagen, terwijl de heer Dijt opmerkt, dat over het algemeen de toestand van de dijken op Texel, ook die van de dertig polders meer dreigend is geworden. Een deskundig onderzoek achten ook de heeren Boon, de Vries en Vlaming, in verband met het adres van de heer Dekker en op grond van de besprekingen, dringend noodzakelijk. g. Verzoek van de heer G. Coevert, de onderwijzers te verbieden op verzekeringsge- gebied werkzaam te zijn. De voorz. merkt op, dat het adres blijkens mondelinge toelichting van adressant, hoofd zakelijk betreft de onderwijzer Daalder te Oosterend. In verband daarmede is door de heer Burge ter'een schrijven tot de heer Daalder gericht, waarop eerst gisteren eenig antwoord is inge komen en wel, dat de heer Daalder daarover met de Burgemeester zou willen spreken. De heer Vries zou die bijbaantjes en de verzekeringsportefeuille aan de heer Daalder direct willen ontnemen, het gaat z.i. ten koste van het onderwijs. Ook inzake deelnemen aan de beweging voor het anti-militairisme door de onderwijzers wil de heer de Vries maat regelen nemen. Laat ons de zaak door de Burgemeester laten afwerken, zegt de voorz. De bevoegdheid in deze berust bij Ged. Staten en het euvel zit bij de oude garde, de jonge onderwijzers zoeken geen bijbaantjes. Na eenige discussie, waarbij nog de meenin gen van de heeren de Vries en Boon, inzake het anti-militairisme even in botsing komen, wordt besloten het verzoek aan te houden. h. Een rapport van de gezondheidscommissie betreffende de slechte staat van een woning, eigendom van de heeren Gebr. Schumaker, een desbetreffend schrijven van het Dagelijksch Bestuur aan genoemde heeren Schumaker en het te dier zake ingekomen antwoord komen ter tafel. Eveneens aangehouden. i. Inzake de bestrijding van werkloosheid in onze gemeente, doet de voorzitter mededeeling van een bezoek van den heer Burgemeester aan den Haag. Reeds zijn opmetingen van Rijkswege ge schiedt betreffende de verharding van de weg naar de vuurtoren, niet onmogelijk is het dat reeds 1 Febr. a. s. de werkzaamheden zullen aanvangen. Ook betreffende tewerkstelling van werkloo- zen bij Staatsboschbeheer heeft het Dagelijksch Bestuur goede verwachtingen. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Benoeming lid commissie uan toezicht op het Middelbaar onderwijs. Benoemd wordt de heer P. E. K. Ebbinge Wubben, aftredend. 3. Idem lid schoolcommis ie. Benoemd de heer C. Schaap, aftredend. 4. Idem Regenten en Regentes Algemeen Weeshuis. Tot regenten worden herbenoemd de heeren A. Dros Albz. en J. Kooiman Gz., tot regentes mevr. N, Keesom-Dijt. 5. Idem leden en regentes Algemeen Armbestuur. Herbenoemd de heeren G. Witte Pz. en A. Bakker Jbz. en mevr. T. Zoetelief-Graaf. 6. Idem onderwijzer aan de 0 I schoot te de Cocksdorp. Op de voordracht komen voor de heeren M. J. Oele te 's Gravenhage. R. Bulthuis te Witveen (Fr.) F. Eelkema te Klasinaveen (Dr.) Benoemd wordt no. 1 datum van indienst treding door B. en W. te bepalen. 7. Idem bezoldigd ambtenaar uan den burgerlijken stand. Wordt benoemd de heer W. H. Kelder, net ingang 1 Febr. a.s le ambtenaar ter secretarie. 8. Sluiting kpsleening in 1922. B. en W. worden gemachtigd tot het aangaan van een kasleening tot ten hoogste f25.000,—. 9. Verhuur post- en telegraafkantoor. Sedert 1 September 1913 bedraaagt de huur voor het Post- en telegraafkantoor alhier f871 per jaar. B. en W. zijn er in geslaagd, behou dens goedkeuring van de Min. v. Waterstaat, over het komende tijdvak van 10 jaar, Septem ber 1923—1933, een huurprijs van f 1050,—per jaar te bedingen. Goedgekeurd. 10. Heffing hoofdelijken omslag ouer 1 Januari 1922—1 Mei 1922, Bij Rijkswet is bepaald, dat het belastingjaar voortaan zal loopen van 1 Mei tot 30 April. Alle verordeningen die niet in overeenstemming daarmede zijn vervallen daardoor met 1 Mei. Een overgangsmaatregel is daarvoor noodig. Het meest practisch komt het B. en W. voor over het 4 maandstijdvak 1 Jan.—1 Mei 1922 de hoofdelijke omslag in deze gemeente te heffen naar de aanslagen 1921, zij doen daartoe het voorstel. Met deze regeling kan de heer Keesom zich niet vereenigen, omdat reclame over dat tijdvak dan niet wel mogelijk zal zijn. Een onvrucht bare discussie is daarvan het gevolg, zelfs wordt nog even daarover met gesloten deuren beraadslaagd, maar als de vergadering weer openbaar geworden is, blijkt de heer Keesom nog dezelfde meening toegedaan. Een voorstel Keesom wordt met op één na algemeene stemmen die van de heer Keesom, verworpen; dat van B. en W. aangenomen. 11. Wijze uan heffing plaatselijke inkom stenbelasting na 1 Mei 1922. Bij wijzigingswet van 30 December 1920 zijn in de gemeentewet de bepalingen opgenomen, dat de aanslagen in de plaatselijke inkomsten worden vastgesteld en geïnd door Rijksambte naren zulks met ingang van 1 Mei 1922. Aangezien het nog aan geen enkele gemeente is gelukt ingevolge paragraaf 111 ontheffing te verkrijgen, stellen B. en W. voor geen adres te dier zake in te zenden. De heer Epe is sterk tegen de regeling ge kant. Op deze wijze wordt de bevoegdheid van de gemeente te veel ingekrompen. Boven dien worden de inkomsten bij de heffing naar de inkomsten van het afgeloopen jaar te wissel vallig. Tot nu toe werd naar het inkomen van de laatste 3 jaar belasting geheven. Ook de heer Dijt acht heffing naar 3 jaar meer wen schelijk. Het voorstel B. en W. wordt ten slotte met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. 12. Beroep tegen besluit Vereeniging uoor Chr. Volksonderwijs tot niet-aan- uaarding aangeboden schoolgebouw. In het preadvies te dezer zake, weerleggen B. en W. de bekende bezwaren tegen de aan geboden school door de Vereeniging voor Ghr. Volksonderwijs te berde gebracht. Omtrent het hinderlijke van het passeeren van rijtuigen kwamen, aldus het preadvies, nimmer klachten in van het personeel van de 0. 1. school. Die school moge dan enkele meters verder van de rijstraat verwijderd zijn, de bocht waaraan het aangeboden gebouw ligt maakt al gauw dat de rijtuigen met minder vaart pas seeren en juist het rijden in draf maakt het rumoer. Van ongelukken aan kinderen van de o.l. school bij het spelen op de openbare weg over komen kwam ons nooit iets ter oore. Het argument van sterke trekking vervalt daarmee tevens, aldus B. en W., die verder te kennen geven, dat er gelegenheid blijft voor bijbouw van een lokaal van 30 leerlingen, terwijl de aangeboden school ruimte zal bieden voor 99 leerlingen, hoewel het hen niet aannemelijk voorkomt, dat de school zoo spoedig uitbreiding zal behoeven, gezien de moeite die men heeft gehad om 49 leerlingen op de lijst te krijgen waarvan inmiddels weer 2 door terugtrekken van de vader geschrapt zijn, 4 sedert geruimen tijd niet meer de school bezoeken en 4 vóór 1 April a.s. de 13-jarige leeftijd zullen bereiken, Mocht echter niettemin het aantal leerlingen in die mate toenemen, dat de beschikbare ruimte onvoldoende zal zijn, dan zal dat ongetwijfeld met een vermindering van het aantal leerlingen aan de openbare school gepaard gaan. waar dan wel een lokaal overcompleet zal worden. Het plan van het verbouwen is op advies van den heer Inspecteur gewijzigdwaardoor de kosten van verbouwing zijn verhoogd tot f 10.300,—. Bij een bezoek van den heer Hoofdinspecteur gaf deze te kennen de bezwaren omtrent de plek niet te onderschrijven. B. en W. stellen daarom voor in dere de beslissing van Z.Exc. de Min. ran Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in te roepen. Jammer en treurig vindt de heer Keesom het, dat deze zaak niet in gemeen overteg is in orde gebracht, spr. kan zich echter irtet het in te stellen beroep vcreenigen. REINIGT EN VERFT TEGELUKERTLID FABR1KAMTEN VAM SUMLIÜHT ZEEP EH L.UX Ook de heer Kikkert vindt het jammer dat men het niet in gemeen overleg is kunnen eens worden. Heeft overleg plaats gehad vraagt spr. In een vorige vergadering, zegt de voorz., is overleg aangeboden en door de heer de Vries aanvaard, doch later is genoemde heer komen zeggen, dat hij niet in kwaliteit had gesproken en zijn woorden terugnam. Zoodoende had geen overleg plaats. De heer Kikkert bestrijdt daarop het preadvies, de afstand van de straat is bij de o.l. school veel grooter. Het gevaar van ruiten breken kan z.i. niet door raambeschermers worden ondervangen, dat worden verzamelplaatsen van vuil. Spr. acht het spelen van de kinderen op dezelfde plaats een bezwaar voor de onderwijzers De speelplaats in het Park gaat ten koste van het beetje mooi, dat wij hier hebben. Spr. wijst er op dat we hier weer naar de school der vaderen zouden terngkeeren, terwijl men die te Oost juist heeft verlaten. Het stuit spr. tegen de borst voor het voorstel te stemmen. Naar mijn bescheiden meening dreigt de weg naar de Chr. school een lijdensweg te zullen worden, aldus de heer Vlaming. Een klein jaar geleden is het verzoek reeds ingekomen. Het wordt een onverkwik kelijke geschiedenis. Spr. handhaaft zijn be zwaren, acht het een ongeschikte plaatsen dat de ruimte veel te wenschen overlaat. Als oud leerling van de Chr. school te Oosterend heeft spr. wel eenige ervaring, dat het spelen van de beide scholen bij elkaar niet best zal gaan. Verder acht spreker het verschil van nieuw bouw en het verbouwen, plus waarde van het pand, niet veel meer dan f 10.000 te zullen be dragen, geeft in overweging niet op de inge slagen weg voort te gaan. Spr. heeft aan de eene zijde overwegingen van financieele aard, aan de andere zijde die van rechtsbillijkheid en zal straks zijn houding nader bepalen. In een vorig preadvies noemde B en W de school na verbouwing van f8500,— geschikt, nu niet dadelijk ongeschikt, zegt de heer Kuip, spr. vreest voor prutswerk. Hierna is het woord aan de heer de Vries, die aanvangt te zeggen.dat B en W voor de zooveelste maal het bewijs hebben geleverd van langdradigheid, bij zaken die hun sympathie missen. 28 September was het antwoord van het bestuur der vereeniging reeds ingekomen en thans 31 December wordt het eerst in de Raad behandeld. Ons Dagelijksch Bestuur, zoo vervolgt de heer de Vries, schijnt het als ambtsdragers dezer gemeente niet zoo ver te kunnen brengen, om met terzijdestelling van eigen inzichten recht te verschaffen aan andersdenkenden, op een wijze die buiten alle verdenking valt. Het gemak waarmee B. en W. over de be zwaren der vereeniging heenglijden is daarvoor weer een bewijs. Spr. onderwerpt dan het preadvies aan zijn

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1