een best stierkalf. Verkiezing. Van der Graaf Co.'s bureaux voor den handel Bmnenlao d arkïbeïichtteH. &.D V EHTENTJUBtN candidaatstelling AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige @1 betwiste vorderingen. Handelsinformaties. INGEZONDEN STUKKEN. Nagekomen Nieuwjaarsgroeten. critiek, waarin hij in hoofdzaak dezelfde be zwaren ontwikkelt als de heer Kikkert. Bij het gevaar voor tocht en ongelukken blijft spr. lang stil staan, z.i. is op die nauwe plaats het gevaar voor ongelukken grooter en wat de sterke trekking betreft niet denkbeeldig. Maar ik wil nog wel eens wat zeggen, ver volgt spr., n.l. hoe B en W tegenover de Raads leden breed trachten uit te meten, de moeite die de vereeniging zal hebben om een Chr. School bevolkt te krijgen, daarvoor moet nog eens op de ingediende lijst worden gesabbeld om het idee te geven, dat een bepaald getal nooit zal bereikt worden. Neen mijneheeren zegt spr. als wij bij de tegenwoordige stand, het juiste getal opgaven, zouden B en W leelijk op hun neus kijken en kippevel krijgen vanwege de inkrimping van het getal kinderen aan de M.U.L.O. School. Waarom wij dat niet doen vraagt spr. Wel I dan besparen wij de moeite aan de heeren Bakker, Epe en Pisart, om weer met een zegeltje de baan op te gaan om de opgegeven adressen te bewerken. Wie het laatst lacht, lacht het best. Spr. komt vervolgens met het cijfer van de verbouwing plus dat van waarde bestaande pand en aangekochte grond, tot een bedrag van f 15,000,—, terwijl een school als door het be stuur is aangevraagd, van twee lokalen, thans zou kosten f 25,000,—. Eindelijk, zegt spr., wordt de raad met een beroep op zijn verantwoordelijkheidsgevoel verzocht het voorstel B en W te aanvaarden. Spr. wenscht aan het eind van z'n betoog nog even te vragenWaar zat het verantwoorde lijkheidsgevoel van de Raad en het Dag. Bestuur toen in de niet te vergeten dure jaren twee nieuwe openbare scholen werden gebouwd, die samen f 80,000,— kosten, waarvan een be zocht kon worden door hoogstens 21 kinderen? Waar zat dat verantwoordelijkheidsgevoel bij de stichting van de de dure zeevaartschool, waar de bevolking het wee over uitroept? Waar zat het toen de gemeenteschuld werd verhoogd met f 60,000.— voor een nieuwe weg terwijl de buitenafwonende bevolking allerwege uitziet, wanneer de wegen in hunne omgeving zullen worden behard. Durft gij thans met een beroep op het ver antwoordelijkheidsgevoel van deze raad advi- seeren, bij een verschil van f 10.000,een deel der bevolking, dat anders denkt dan gij, nog langer te negeeren Spr. doet een beroep op zijn mederaadsleden om het voorstel te verwerpen, het preadvies wordt door hem een en al misleiding genoemd. De heer de Graaf zegt het woord misleiding niet gaarne voor z'n rekening nemen, doch tegen het voorstel B en W te zullen stemmen. Ik zal voor het voorstel stemmen, zegt de heer Boon, er is een school voor allen. Toen de heer Kikkert sprak, en nu richt spr. zich tot de heer de Vries, heb ik met respect geluisterd, maar als gij begint heb ik het gevoel met een adder te doen te hebben. Uw motiveering is vergiftig. De heer Dijt wenscht even te constateeren, dat het pleit van de heer de Vries niet ging over de plaats, enz. maar in hoofdzaak hatelijk heden waren aan het adres van B. en W. Op de insinuaties van de beer de Vries zal d6 voorz. niet ingaan. Hei standpunt van verdachtmaking zal de heer de Vries niet baten. Echter wil spr. even zeggen, dat de autoriteiten B en W herhaaldelijk laten wachten, dat zij wat de scboolbouw betreft ook telkens worden teleurgesteld. Dat er zooveel tijd mee verloopt is niet aan het Dag, Bestuur to wijten. Spr. gaat nog even in op de bezwaren door de vereeniging naar voren gebracht. Het verkeer te dier plaatse staat at te nemen, voorts wordt een kwartier wande len onder de hoede van de onderwijzers door schoolartsen thans aanbevolen boven het gebruikelijke epeelkwartiertje. Misschien kon in die richting een middel worden gevonden. Het verschil lusschen verbouw en nieuw bouw zou wel heel wat meer bedragen dan t 10 000,— meent spr,. Bezuiniging is geboden en spr. acht het oordeel van de heer de Vries over de houding van B en W daarom niet gerechtvaardigd. Een zaak, waarvoor de gelden uit de opeubare kas moeten komen, moet, meent d« heer Epe in het openbaar behandeld eu hij beschuldigt de voorstanders van de Chr. school, dat zij het zijn oie steeds alles onder elkaar hebben bekonkeld en hij wil daarbij het geheugen van die voorstanders even opfrissehen. Spr. is een van de leden van de com missie en moet veiklaieo, dat bij het onder zoek zijn respect voor die Christelijke men- schen ODtzetteDd is gedaald. De ouders, die hunne kinderen hadden opgegeven voor de school, wisten n. b. met eens dat de gelden voor de bouw uit de gemeentekas moesten komen, maar bovendien moet spr. Dog dit zeggen, dat na het indieneu van de 2e lijst de heer de Vries aan spr. beeft gevraagd: „krijgen wij naast de commissie weer een commissie?" waarop spr. heeft geantwoord, dat het met noodig zou z(jn. wanneer hem gelegenheid werd gegeven, voor de voorstanders van de school z'n meening op eenige plaats, desnoods in Eben Haezer, te mogeD uiteenzetten. De gelegenheid is spr. Diet gegeven, zij hebben openbaarheid geschuwd, regt spr Bij de stemming die hierna volgt, wordt bet voorstel B en W aangenomen. Tegen stemmen de heeren Kikkert, de Graaf, Vlaming en de Vries, Dlaoco de heeren Kuip en Beumkes. 13. Uituoering Vleeschkeuringsuief. In een zakelijk preadvies hebben B en W ter kennis van de R-rad georaent, wat door hen in dez»- reeus is ve'-neot De heer Vlaming breDgt een woord vud dank aan B en W voer uo wijze van handelen in deze en is er voor het voorstel B en W met beide handen aan te nemen. BesloteD wordt B en W te machtigen een goedkoopere regeliDg te treffen en zoo Doodig dispensatie te vragen betreffende de uitvoeriog vleeschkeuringwet, die 1 Juni 1922 in werkiDg zal treden. Bij de rondvraag vestigt de heer de Vries de aandacht op de toestaDd van het z.g. Schildpad tengevolge het verkeer met rijtui gen voorde watervoorziening vanOudescbild De voorz. licht toe, dat om de belangen van Oudeschild het verkeer oogluikend is toegestaan. B en W zullen de aandacht aaD het pad blljveo schenken. WaDneer een particulier sloopt aan de weg is hy verplicüt een lantaarn te laten brauden, de beerj;Kikbert,.meent dat ook het gemeentebestuur daartoe verplicht is bij het rooien van boomen, enz. Aan de rooiers, zegt de voorz., is de ver plichting opgelegd, 's avonds alle rommel aan de kant te doen. Naar de verbindingsweg Waalderweg Hallerweg informeert de beer Kikk rtde voorz. zegt iü comité nadere inlichtingen toe. Naar invoering 7e leerjaar informeert de de heer Giaaf. Zal nader onder de oogen worden gezien antwoordt de voorz Waarom is aan rioleeriog Oosterend nog geen gevolg gegeve",vraagtdeüeerVlammg Aanvankelijk uitgesteld om financieels reden, later om in dagen van werkloosheid te worden uitgevoerd. Is thans spoedig te wachten zegt de voorz. Op de ontzettende lekkage van de toren te de Koog, wijst de heer Epe, die tevens informeert of inzake verbreeding van de smalste gedeelten van de Koogcrweg by wjjze van werkverschaffing misschien iets zou kUDnen worden gedaan. Betreffende de toren zegt de voorz. onder- zóek toe, de Koogerweg is, me6nt de voorz. feitelijk geheel te smal. Niets meer te behandelen zynde, sluit de voorz. met de beste wenscheu voor 1922 de vergaderiDg. TEXEL 3 Jan. 1>,22. Bij de vorige week te 's Graven- hage gehouden examens, slaagde voor 3e stuurman groote stoomvaart, de heer C. de Jonge, leerling van de Zeevaart school alhier. Tot opzichter bij het waterschap de 30 polders, is benoemd de heer C. Eecen te Oudkarspel. van gouden medailles aan hen, die zich bizoader onderscheiden op bet gebied van veredeliDg van planten. Wordt goedgevonden. Nog was ingekomen een schrijven van het hoofdbestuur, dat men paraat is tegen het voor-ontwerp arbeidswet en bereids een commissie heeft benoemd om t. z. t. zoo sterk mogelijk tegen het ontwerp te ageeren. Een vragenlijst door het hoofdbestuur ingezonden wordt aangehouden tot de volgende vergadering. De leden zullen vroegtijdig met de verschillende vraag punten in kennis worden gesteld opdat alsdan van gedachten kan worden ge wisseld. Besloten wordt, voor een b6drag van f 25,— deel te nemen in hetwaarborg- fondo voor de in 1922 te houden land- bouwweek, bij gelegenheid van het 75- jarig bestaan der Hollandsche Maatschap pij van Landbouw. Tot penningmeester van de afdeeling wordt herkozen de heer J. Keijser Augz. Voorts worden tot bestuursleden geko zen de heeren J. S. Keijser en C H. Dijt. Allen nemen de benoeming aan. Volgt verslag van twee algemeene vergaderingen door de heer Keesom en van een door de heer Jb. Roeper Jbz. waarvoor aan den heer Roeper dank wordt gebracht door de voorz., aan de heer Keesom door de vice voorzitter. De prijsuitdeeliDg heeft hierna plaats in geld. Medailles te laten aanmaken bracht te veel kosten mede. Bij de roudvraag wordt door meerdere leden de wenfchelijkheid uitgesproken, de fokveedag wat eerder te houden. Aangename besprekingen volgeö, waar na de vergadering door de voorz. met een terugblik op het afgeloopeu jaar en de beste wenschen voor het komende wordt gesloten. Oudeschild, 30 Dec. De storm van hedenmorgen heeft aan het pakhuis vaa Van Gelder, dat by de molen der firma Dros Co. aan de baven staat en tot bergplaats van zeegras wordt gebezigd, nogal wat schade aangericht, de westeiyke boek aan den achterkant, is er gebeel afgerukt, de planken waren wel 25 M. ver weggewaaid. Op Texelstroom, dreef nieuw hout en netwerk, de golven liepen zoo hoog, als zelden wordt gezien. Het Centraal Algemeen Comité van Steun voor de noodlijdende arbeidersgezin nen in de veenstreken in Drenthe Mr. J. T. Linthorst Homan Commissaris der Koningin in de Provincie Drenthe, Al gem Voorzitter G. Köotstra, Burgemeester van Emmen, Voorzitter. A. Gautier, Burgemeester van Coevorden. Mr J. A. Ten Holte, Burgemeester van Dalen. A. Vriend, Burgemeester van Odoorn M L. Mulders, Burgemeester van Schoone- beek. A. Jongbloed, Burgemeester van Sleen. Mr. Dr. A. Roodvoets, Secretaris Penning meester, Emmen (gemeente-secretarie.) Alkmaar, 30 Dec. Op de heden Kehouden graanmirkt waren aangevoerd 1033 H.L. De prijzen waren Tarwe f 11,50 a f 13.-. gerst enev. f 13, a f 14,25. aerst winter f a f haver i 13.75 a f 14.50 bruine boonen f 38,a f 40,—citroenboonen f 36,— a f 40, witte boonen f 40,— a f 44, blanwmaanzaad f 46,— a 1 erwten groene kl f22,— a f erwten groene gr- t at—grauwe f 36,—af vale f a f rogge 112,75a f 13, koolzaad f af rood mosterdzaad af—, paardeboonen f 13.— a f 13,50 Der 100 Kg. Eierenveiling. Den Burg, 2 Jan. Aangevoerd 50 partijen, 2881 stuks, kipeieren 17,80 a 110,60 per 100 stuks. Kinderen 5 ïyden al te vaak aan huidaandoeningen als uitslag, gordelroos, dauwworm, enz. Een probaat geneesmiddel vindt gij in Poster's Zalf, prijs f 1.75 per doos, alom verkrijgbaar. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekerden L. van Hoorn N. van Hoorn-Kikkert. Buitenzorg Cocksdorp. Nieuwjaarsgroet aan familie, vrienden en bekenden Mrs. P. Keppel en familie 30 Pierre Ave. Garfield NJ. Noord-Amerika. GETROUWD: A. VLESSING en FANNY ZECKENDORF De Heer en Mevrouw A. VLESSING- Zeckendorf, zeggen mede namens weder- zydsche familie hartelijk dank, voor de vele blijken van belangstelling by hun huwelijk ondervonden. Alkmaar, 3 Jan. '22. TE KOOP R. ZIJM, Znidhaffel. Het bestuur van de Vereeniging tot Uitkeering bij Overlijden „Vooruitgang is ons Doel", brengt ter kennis van stemge rechtigde leden, dat op Woensdag 11 Januari 1923, 'a avonds van 7 tot 8 uur in hotel „de Ora"jeboom<' te den Burg Texel de zal plaats hebben voor een commissaris vau toezicht. Deze verkiezing behoott te geschieden ter voorziening in de vacature, ontstaan door de periodieke aftreding volgens den rooster van den heer N. HUISMAN, (niet herkiesbaar.) Indien meerdere personen candidaat worden gesteld, zal volgens art. 34 sub d van het huishoudelijk reglement, op nader te bepalen tijd stemming worden gehou den. Formulieren voor ODgsaf 'candidaten z(jn verkrijgbaar bij den Secretaris. Texel, 4 Januari 1922. D KEIJSER Sz. Voorz'tter. P. LI EU WEN, Secretaris. De dijk aan het Horntje heeft het met de joDgste storm kwaad te verant woorden gehad. Een gat werd weer in de steenglooing geslagen, doch door het spoedig ter plaatse aanbrengen van zakken zand werd erger voorkomen. De golven liepen herhaaldelijk over de dijk heen. Onze correspondent te Oudeschild merkt, naar aanleiding van onze noot onder het ingezonden .stuk „2 kerst feesten" op, dat door hem geen verslag van het kerstfeest op de le kerstdag werd gegeven, omdat het in een parti culiere woning plaats had. Wij kunnen ons met die opvatting veroenigen. Een nieuw artikel. Het is een verblijdend verschijnsel, dat in een tijd van malaise een onder neming een nieuw artikel in den handel brengt. In 011s blad treffen de lezers een advertentie aan van do Lever's Zeep Maatschappij te Vlaardingen de bekende fabriek van Sunlight ;Zeep en Lux, welke fabriek ibans uitkomt met een zsepproduct „Twiok", dat reinigen en verven tegelijkertijd mogelijk maakt en wel verven iD 18 verschillende kleuren. Vergadering n. M v. Landbouw. Woensdag 28 Dec. werd een vergade ring gehouden door de afdeeling Ï6X91 in hotel de Zwaan. Na een kort openingswcord van de voorz. worden de notulen voorgelezen en onveranderd goedgekeurd Daarna doet de voorz. da mededeeliDg, dat van de oprichting van een Rijks- lagere land- en tuinbouwschool in onze gemeente voorioopig mets kan. komen, omdat een te gering aantal leerlingen daarvoor werden aangegeven. Vau de ingekomen stukken maken wij melding van een schrijven van het hoofdbestuur, betreffende de Broekemi stichting. Een veel te geriDg bedrag was over het geheele land bij het comité ingekomen, zoolat van het oprichten vau een proefboerderij moest wordeD afgezi-n. 0 commissie stelt de stich ting voer van een Broekema-fonds, waar van de renten kunnen worden aange wend lot het uitreiken vau beuizen «ooi landhouwsiudonten en het uitreiken (Buiten verantwoordelijkheid der Reductie) Aan het Nederlandsche volk. Een groote nood teistert de veenstreken van Drenthe. De werkloosheid, welke bijkans het ge heele afgeloopen jaar haar druk deed gevoelen, heeft onrustbarende afmetingen aangenomen. De voorheen zoo bedryvige streken kenmerken zich door algemeene ellende onder de arbeidersgezinnen. Duizenden arbeiders in de oorlogsjaren tengevolge van de in ons land heerschende brandstofschaarschte naar de venen gehaald teneinde de turfproductie zoo hoog mogelijk te helpen opvoeren, verkommeren, nu by de bestaande overproductie hun arbeid niet meer gevraagd wordt. De Duitsche arbeidsmarkt, welke steeds in het najaar zoovele krachten uit den Zuid-Oosthoek van Drenthe betrok en daar door den druk der periodieke werkloosheid verlichtte, is voor onze arbeiders gesloten tengevolge van den valutastand. Spaarpenningen van loonen, over de grenzen verdiend, waarop andere jaren voor een de-1 werd geteerd gedurende de immer moeilijke wintermaanden, konden derhalve niet gegaard. Ziedaar in 't kort de oorzaken van den nood der aibeiders in de veenstreken, van wie er honderden gezinnen zijn, wier hoofden reeds veertig en meer weken werkloos rondloopen en waarin ondanks den van overheidswege verleenden steun het meest noodige ontbreekt en clie vaak gehuisvest zyn in ellendige krotten. Moge uit den algemeenen steun van ons grootmoedig Nederlandsch Volk, waarop wij bij dezen een beroep doen, blijken, dat onnoodig is dezen nood in nog schriller kleuren te schilderen. Met eerbiedigen dank maken wij melding van de gaven in natura, welke Hare Ma jesteit de Koningin reeds ten behoeve van de noodlydenden heeft ter beschikking gesteld. Aan U, landgenooten, te toonen dat dit Koninklijk voorbeeld tot navolging getrok ken heeft. Gaven in geld worden gaarne ingewacht aan het adres van den Secretaris-Penning meester. Het Comité verzoekt beleefd geen giften in natura te zenden. Voor de inkomende gelden zullen door het Comité goederen worden aangeschaft ter uitdeeling onder de noodlijdenden zonder aanzien van gods dienstige of staatkundige richting.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2