m *p 'V n lllfflill 3570 Zaterdag 14 Januari 1922. 85"" Jaargang. Advertentieblad. Spoor- en Bootdienat. B i ei o e a i a n du Gemengd Nieuws. Fikma J. ASJES Ez. v' vf «i'-CW.'fö i? ieiiwg. idvertcntlën daags voor de uitgave vóór 4 our nam. v B O N N S li E N T E N es ASVSRTENTIEK worden aangenomen b$ de Uiig. Fi*ka LANGEV1EL1* 911 S O O IJ, Parkstraat, Bui» oi T x a a HUOGW.VrCR Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Dienstregeling 1 October 1921, INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. Mets Hz. te Oudeschild op Texel om vergunning tot het oprichten van een slagerij in de schuur staande annex het woonhuis op het erf van het perceel te Oudeschild kadastraal bekend in Sectie D, No. 839. Op Vrydag den 27 Januari 1922, des middags te twaalf uren zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de terzake iDgekomen schrifturen. Voorts wordt er de aandacht van be langhebbenden op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van de Gedeputeerde Staten bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, den 13 Jan. 1922. Burgem. en Weth. voornoemd, De Secretaris. De Burgemeester, JONKER BUYSING DAMSTE. TEXEL 13 Jan. 1922. Uitvoering „Nieuw Leven". Oudeschild6 Jan. De eens beroemde kapitein van Xöpenick (Duitschl.) is dezer dagen over leden. Men weet hoe deze kapitein, die in werkelijkneid de arme schoenmaker Wilhelm Voigt was, op den lê October 1908 zich in de uniform van,een Prui sisch officier had gestoken en een voorbijtrekKende wacht op het plein te Köpenich aanhield, den soldaten beval naar het stadhuis te marcheeren en er den burgemeester gevangen te Demen. Vervolgens plunderde hij de stedelijke kas leeg. Hij werd tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld, doch na twee RIJTUIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedryfsgebruik. Levering ouder garantie. Zeer billijke prijzen, jaar werd hem gratie verleend. Het geval veroorzaakte groote hilari teit, maar heeft velen tot nadenken gebracht over het blinde respekt, voor de Pruisische officiers-uniform. Van liefde die tragisch werd. Een zeer tragisch voorval heeft zich dezer dagen in den omtrek van Gecève afgespeeld. De beide tweelingdochters van een boer uit den omtrek der stad werden verliefd op een oud officier van het Hongaarsche Jeger. Daar de zustors zoo treffend op elkaar geleken, kon zelfs de officier hen niet onderscheiden zoodat hij feitelijk verloofd was met allebei, hoewel hij meende dat hij steeds met hetzelfde meisje verkeerde. Ten slotte kwam hij echter toch achter het geheim, en hij drong erop aan, dat de meisjes onderling zouden beslissen, wie er met hem zou trouwen. Zij kozen een beslissing door middel van een Amerikaansch duel, en lootten er om, wie van beiden een gifbeker zou uitdrinken. Het meisje, dat het fatale lot trok, pleegde inderdaad op deze wijze zelfmoord. De overlevende zuster werd gearresteerd. Voor de rechtbank wist zij evenwel haar onschuld te bewijzen. Zij werd dan ook vrijgesproken, doch inmiddels was de oudofficier verdwenen. Prijsdaling. Op do markt te Purmerend was Dinsdag grooten aanvoer van vette varkens. Er werden varkens verkocht voor 30 cent per pond. Sch. Gt. De spoorwegen krijgen concurrentie. Men is van plan eeD geregelden dienst te openen tusschen Soest, Baarn en Amersfoort met een grooten Londen schen motor-omnibus met 18 zitplaatsen binnen en 18 bovenop. Zaterdagnamiddag is een zware binnenbrand ontstaan in de Zuid-Holland- sche bierbrouwerij aan den Noordwal te 's Gravenhage. Het bleek, dat een groot aantal kurken platen, in pek gedrenkt en welke rondom een peksmeltoven in de vatenpekkerij opgestapeld lagen, door onbekende oorzaak in brand waren ge raakt, terwijl de oplaaiende vlammen ook hadden aangetast de boven de pek- kerij gelegen kuiperij, waarin waren op geslagen groote hoeveelheden vaten en duigen. In een z, g. bovenlicht, boven die kuiperij, waren de ruiten gesprongen Na ongeveer een half uur was men den brand meester. De schade wordt op 4 a 5 duizend gulden geschat. Een jongen, werkzaam bij den smid V. te Boskoop, geraakte in brand doordat hij de kachel met petroleum aanmaakte. Hij rende naar een achter de smederij liggende sloot en zonder zich te beden ken sprong hij er in, waardoor het vuur dadelijk gedoofd werd. Eenige lichte brandwonden had hij in het g3laat. Ook zijn kleeren waren gedeeltelijk verbrand. Een reuzen paling. In de Znidorzee, onder Wevershoof (NH) is een zeepaiing gevangen van ruim 27 pond. Het dier was Jang 1 67 M, en had een omtrek van 52 cM. Dronken automobilist. Maandag werden de straten van Kampen onveilig gemaakt door een automobilist, die z\jn wagen de meest grillige en onverwachte wendingen deed maken, zoodat de voorbijgangers telkens slechts door snelle zijsprongen het gevaar van aanrijding konden ontgaan. Het bevel der politie om te stoppen had alleen tot uitwerking, dat de bestuur der nog meer gas gaf en met nog grooter snelheid voortstoof. Het werd toen een jacht door een aantal agenten op rijwiel, die er eindelijk in slaagden hem te achterhalen en in te rekenen. De man, een handelsreiziger uit Zwolle, bleek smoordronken te zijn. Tel. Geheime jeneverstokerij ontdekt 1 In het voormalig gebouw vau de brand stoffen-distributie te Bergen (bij Alkmaar) dat vroeger als paardenstal in gebruik was en sinds een tweetal maanden weer als zoodanig was verhuurd, hebben Amsterdamsche rechercheurs een com plete branderij voor gedistilleerd in beslag genomen. De vaten en ingrediënten, in het ge heel 5 wagenvrachten, zijn naar de inspectie va« de Ryksbelastigen te Alkmaar vervoerd. Een 4-tal petroleumstellen werden brandend gevonden,zoodat de Amsterdam mers, die slechts een enkele maal in Bergen kwamen, handlangers moeten hebben. Wanneer vastgesteld kanworden.dat gedistilleerd is verkocht, dan volgt naast de verbeurdverklaring een veroordeeliug tot ten hoogste een jaar gevangenisstraf. De branderij was een zoodanige, dat de productie het Rijk een wekeiyksch nadeel van f 3000 kon bezorgen. Tel. De zon is de minst kostbare van alle geneesmiddelen en de rook van fabrieksschoorsten enz. een der meest verwoestende nadeelen. Een remmer bij het spoor te Leeuwarden vond bij het station een portefeuille met f400. Hjj deponeerde haar aan het bureau en na een half uur kwam de verliezer, iemand van den Bildtschen kant, opdagen, die, zonder aan fooi of bedankje te denken, zgn verloren gewaanden schat in ontvangst nam. Intusschende remmer heeft een eervolle vermelding verdiend, zegt het Rott. Nwsbl. Mag een Christen bloedworst eten Joh. De Heer antwoordt in het Zoek licht aan Ste H. Het antwoord op uw vraag of men bloed of bloedworst eten mag, vindt u beantwoord in Hand. 16:28-29. Niet tegenstaande alle spijswetten in Christus vervuld zijn, achtte de eerste Apostelen conferentie het toch noodig om het eten van het bloed te rekenen onder de din gen, „van welke dingen, indien ge uzelve wacht, zoo zult ge wel doen". Nu zijn er vindingrijke menschen, die gevonden hebben, dat bloedworst iets heel anders is dan bloed. Dit doet me denken aan hetgeen we tfldens ons bezoek aan Jeru zalem vernamen van de wetsgatrouwe Joden. Het was hun n.l. op Sabbat verboden om met de spoor te reizen, te water was dit echter geoorloofd. Maar wat bedachten nu de reizende Joden in hun vrome vindingrijkheid Ze namen eenvoudig een tobbe watei mede in den trein om er hun voeten in te zetten. Alzoo maakten ze de reis toch te water. Zoo verzekerde mij eens een broeder dat hy, gehoorzaam aan don raad vao Apos telen nimmer bloed atalleen maar blos 1 worst. V; <4*R: ■^*1 O Die Mad verschijnt Woensdrg- <m Katcnisffmorgen AbonnemenUpry} ««rS ««««dsn; Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. COURANT. Pri)i der Advertentiêni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- an OIRODIENST No. 053. LICHT DP! Van Zaterdag 14 Januari 1922 tot en met Vrijdag 20 Januari 1922 voor rijwielen 4,50 uur, voor rijtuigen 5,20 uur Donderdag 12 Jan. v.m. 7,31 Vrijdag 13 8,18 Zaterdag 14 9,03 Zondag 15 9,48 Maandag 16 10.34 Dinsdag 17 11,21 Woensdag 18 Des namiddags is het ongeveer een half uur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/3 uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 7,45 v.m. 11-— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen van Texel7,45 v.m. 2,45 nm. van Helder8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.11 7,28 sneltrein 9.11 10,27§ 1.31 12,37 3,24 I.52ft 4-42 4,12** 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9,44 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9H5 ll.42 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8,56 10,58 II,15t 1.03 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen, tt Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Even herinneren wij aan de uitvoering van Nieuw Leven op heden avond te geven in hotel Texel. Gezien èn de goede recensies betreffende het optreden van de Zangvereeniging op an dere plaatsen van ons eiland, èn het goede doel, bevelen wij een bezoek aan de uitvoering met nadruk aan. V. I. O. D. Bij de Woensdag j.l. gehouden verkiezing van een commissaris voor bovengenoemde vereeniging, het onderling fonds tot uitkeering bij overlijden, werden 2 lijsten ingeleverd voor de heer Adr. Bakker Jbz. oud-commissaris, die zoodoende bij enkele candidaatstelling is ge kozen. Het Nut. De liedjes van Diik Witte zijn overbekend, doen opgeld in heel ons land en daarbuiten. Donderdag a. s. komt de, dichter-componist- voordrachtkunstenaar ze in de vergadering van het Nut aan den Burg zelf ten beste geven. Ieder woord van aanbeveling komt ons over bodig voor, de zaal van hotel Texel zal onge twijfeld te klein blijken te zijn. Door den schipper tier blazerschuit T X 50 is hedenmorgen aangebracht een partij netwerk, waarschijnlijk een gedeelte der vleet van een logger. Het was gemerkt G. V. L. 7 Jan. Nabij de vuurtoren is een mijn aangespoeld, welke heden door personeel van de marine onschadelijk gemaakt is. Hoe gevaarlijk het is, dat de coupure aan de haven niet verlicht wordt, mag blijken uit onderstaande Bij den laatsten stormvloed stond het water een heel stuk op de kade, toen er een dame van den nieuwen weg af kwam fietsen en wanneer daar bij toeval op dat oogenblik niet iemand had gestaan, die de dame waarschuwde af te stappen, dan had zij pardoes in het water gereden. Zeer zeker zou het gewertscht zijn als de autoriteiten op dit gevaarlijke punt opmerkzaam werden gemaakt, daar er hoogst noodzakelijk één of twee lantaarns geplaatst moesten worden, daar door goede verlichting dergelijke gevallen en misschien nog veel ergere zullen worden voorkomen. 10 Jan. Heden te ongeveer half twee, arriveerde Z.K.H. Prins Hendrik in de haven. Z. K. H. was aart boord der torpedoboot G 9 welke tot voor de haven stoomde, waarna de Prins met gevolg met de motorboot Vlieg kamp 5 naar den wal werd gebracht. De Prins werd door den Edelachtb. Heer Burgemeester verwelkomd, waarna in twee gereedstaande auto's werd gestapt, om de tocht naar de Cocksdorp te aanvaarden. Te half vier vertrok Z.K.H. met gevolg weder uit de haven per zelfde gelegenheid, waarop de torpedoboot naar den Helder vertrok. Door gebrek aan plaatsruimte eerst heden opgenomen,-

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1