Tan der Graaf Co.'s bureaux voor den handel. Kuperus kalender, j Vsiling vereen. „Texel" Hark tb© n e n ten Advbrtkntikn Dankbetuiging. „Vooruitgang is ons Doel" r Algemeene Vergadering Vergadering van leden Ned. R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit." Jaarvergadering Draagt Elkanders Lasten de doode paarden, AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM RRÜSSEL. Incasso's van achterstallige en betwiste vorderingen.,, Handelsinformatiën. ?f Hotel Texel. I BALAVOND Tninb. Vereen. Texel. J Voorloopig GEEN Groen- tenveiling. geperst haverstroo 3 12 artistieke bladen. Boekhandel Parkstraat. Naar w^j vernemen is thans het maken van 310 meter muur op de zee dijk te Oudeschild opgedragen aan de heeren L. Bruin Zoon alhier. Oudeschild, 16 Jan. Door de zeer lage waterstand tengevolge der Z. O. lijke sneeuwstorm, kon de Dageraad om 12,15 van den Helder, de Texelsche haven niet bereiken, waarop de dienst van 4,15 uit den Helder is gevaren en men om ruim 5 uur weder van Texel naar den Helder is vertrokken, zoo dat het vervoer van post en passagiers alleen eenige vertraging heeft ondervonden. Daling der prijzen. De onder Havelte gelegen boerderij „De lage Vele", bestaande uit kapitale boerenbehuizing met onderscheidene groote bijgebouwen, alles nieuw en naar de laatste eischen des tyds ingerich met ongeveer 9 H A. bijbehoorend weiland, bouwland en bosch werd voor ruim 'n jaar voor f 20,000 verkocht. J.l. Woens dag ging het geheel in verschillende perceelen aan onderscheidene koopers bij publieke verkoop voor slechts f 10,000 van de hand. Landarbeidersloet. Tot dusver is op grond van de land arbeiderswet ruim 1,6 millioen gulden uit 's rijks kas verstrekt, ten behoeve van 't verkrijgen van een eigen huisje met een stukje grotd. Voor Friesland was het bedrag f 276,555,89. Tachtig duizend gulden aan kost baarheden verdwenen. Eenige dagen geleden bevatten eenige bladen een aankondiging, waarbij door een Engelsche verzekeringsmaatschappij f 5000 werd uitgeloofd voor het verstrek ken van inlichtingen, welke zouden lei den tot het terugbekomen van het ver- dwenene. Uit een door „De Avp." ingesteld on derzoek bleek het voigende: Een bekende firma gaf aan een Amster- damscbe koopman een aantal ringen, oorknoppen, broches, dasspelden e.d. in commissie, de waarde van een en ander zou 80,000 gld. bedragen. Eind December zou de Amsterdam mer de kostbaarheden moeten terug brengen in het Haagscbe magaziin der firma. De commissionair vertrok uit Amsterdam, doch ging eerst een brief bij een kennis te Rotterdam bezorgen. Hij vond nog gelegenheid de preciosa aan anderen te toonen. Bij zijn gang naar het station Hofplein struikelde hij over een trottoirband en opstaande miste hij het pakje. Om 4,40 uur had bij ze nog in zijn bezit om circa 8 uur was hij de kostbaarheden kwijt. Naar het blad verneemt waren de fluweelen boven de waarde veizekerd. De commissionair bevindt zich in voor- loopige hechtenis. Aanranding bij de grens. Een Venlonaar, die geregeld naar Duitschland ging om meubelen te koopen werd in de buurt van Vierssen aange rand door 'n paar Duitschers, die zeiden, dat de reiche Hollander wel veel geld moest hebben. Meu sloeg den Hollander bewusteloos en denkende 'n portefeuille te hebben, trok men er met 'd Holland- sche pas vandoor, na eerst met den gouden ring nog 'n stukje vleesch van den vinger te hebben gerukt. De beide aanvallers (Duitsche straat muzikanten) werden spoedig gearre steerd en ODze Venlonaar kwam Dins dagmorgen thuis bont en blauw toege takeld, maar met nieuwe pas en al zijn gelei. Waarom in geen soliede winkel gekocht. De heer H. te Middelbarnis kocht van een paar rondreizende kooplui in bonten een vel bont voor f 75. Dit bont zou afkomstig zijn van een zilvervos. Het bleek echter later dat het een waardeloos geiten velletje was. De kooplui zijn natuurlijk niet meer te vinden. Lang niet mis. Officieel is er vastgesteld, dat er in Duitschland in 1921 voor veertig milli- oen mark aan telefoondraad gestolen is. Een vooruitgang bij 192u, want toen bedroeg het 15,000,000 mark. Zal ie niet veel aan hebben. De dame: „Weet je wat ie krijgt voor z'n kerrewei? Z'n leven laüg krijgt ie 25 gulden in de week en daarna krijgt ie pesjoen". Geen verhoogin j meer. Gedeputeerde Staten van Groningen hebben aan de gemeentebesturen bericht, dat zij besloten hebben, geen nadere algemeene herziening van de jaarwedden der gemeente-ontvangers ter hand te nemen. Hij heeft zich bedacht. Zekere Charles Garland te Boston werd een jaar geleden erfgenaam van een millioen dollar. Hij weigerde even wel die erfenis te aanvaarden omdat naar zijn meening bet particulier bezit de oorzaak van de meeste onrust in de wereld is. Thans heeft hij verklaard, dat hij tot andere gedachten gekomen is en thans bereid zal zijn de erfenis in ontvangst te nemen. Een reuzenkei. Eenige inwoners van Holten hebben bij het zandgraven in den Wolterberg een kei ontdekt die in afmetingen de Amersfoortsche en Oldenzaalsche keien moet overtreffen. Getracht zal worden dezen reuzenkei naar een geschikte plaats in het dorp te vervoeren. Vele huwelijken zijn daarom drage lijk, omdat de eene helft zich opoffert. De hand van den fiscus. De hand van den gemeente-fiscus blijkt zich soms over groeten afstand te kun nen uitstrekken. Dit ondervond eeD aan geslagene in de plaatselijke directe be lastingen naar het inkomen te Heerlen (Limburg) die wegens navordering nog circa f 800 aan de^gemeentekas schuldig was. De aangeslagene was een vrijgezel derhalve iemand van het slag, dat den gemeente fiscus doorgaans nogal wat last bezorgt. Immers vrijgezellen verplaatsen zich gemakkelijk en zijn, vooral bij voorgenomen „vertrek naar elders", spoedig da meening toegedaan ze maken me toch niks 1 Deze aangeslagene dacht er ook zoo over niet alleen, maar had zich in dien geest zelfs luidkeels tegenover den ge meente-fiscus uitgelaten. Dat was zoo'n afscheidsgroet van hem geweest, voor hij „naar elders" Nederlandsche stad hoog in het Noorden vertrok. Maar zooals gezegd, ook de hand van den fiscus reikt ver. In denzelfien trein, waarmede de weigerachtige belastingbetaler „naar elders" vertrok, reisde een opper-tollenaar der gemeente naar dezelfde ongenoemde stad in 't Noorden. En daar is den vol genden dag door toedoen van laatst genoemden conservatoir beslag gelegd op de reeds verhuisde meubelen van den weigerachtige, die eindelijk toch maar de wijste partij koos en belastingschuld plus de niet geringe kosten betaalde. L. K. Twee mensclien verpletterd. Aan de steenhouwerij en glasfabriek van de firma L. Jobs. v. d. Meulen te Leeuwarden, was men vorige week bezig met het aanvoeren van zware marmer platen. Op een groote lastauto stond een bok opgesteld, die aan weerzijden de marmer platen droeg. Een 5-tal werklieden was er mee bozig, die platen op den beganen grond te brengen. Men had één zijde van den bok leeg. Toen moest de aui,o een eindje verrijden en daartoe was het noodig, dat de stut ten, die de mai merplaten steunden, wer den verwijderd. Plotseling kantelde de nu onevenwich tig belaste en niet meer gesteunde bok, en de beide mannen, die de steunsels weg namen, werden bekneld tusschen den bovenkant van de terzijde op den grond staande platen en de kantelende marmer massa, een gewicht van duizen den kilo's. Zij werden doodgedrukt. De één, de 40-jarlge A. H. Ruedisueli uit Breda geboortig, waar thans nog zijn ouders woneD, was aan het hoofd getrof fen en direct gestorven. De ander, de 36 jarige S. v. d. Kamp die vooral aan de borst getroffen werd, leefde nog, maar overleed ongeveer een uur later. Ruedisueli, die langen tijd in België woonde en met den oorlog de wijk nam naar ons land, was pas voor eenige weken in het huwelijk getreden. Van der Kamp laat een vrouw met 3 jonge kinderen na. Nieuwe munten. Er zijn voor de grove zilveren munten nieuwe modellen gereed. N. Ct. Een wethouder en een raadslid der gemeente 's-Gravenzinde hebben in de distnbutiedagen geknoeid bij den aan koop van tuif en f2560 gemeentegeld ia eigen zak gestoken. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft hen vrijgesproken maar in hooger beroep voor het gerechts hof is thans tegen ieder hunner een jaar gevangenisstraf geëischt. Beslagen ruiten. Groote ergernis voor den winkelman, Hij heeft zijn etalage tip-top in orde daar beslaan hem de ruiten en alle effect is weg. Is daar dan niets tegen te doen Toch wel. Men bevochtige een dotje watten met een paar druppels glycerine en stippe daarmee de ruit aan groote ruiten natuurlijk op meer plaatsen dan kleine, Vervolgens wrijft men met een linnen doek in kringen over de ruit, welke dan wordt bedekt met een uiterst dun laagje glycerine. Ten slotte poetst men de ruit af met een andere volkomen scboone linnen lap, zonder drukken en weer in kringen wrijven. Het is goed, de ruit eens per week geheel af te wasschen, anders wordt zij te vet. Een goede aanbeveling. Mevrouw Elsie Glasier te Londen, die dezer dagen door wijlen haar echtgenoot in zijn testament beschreven was als een volmaakt goede echtgenoote. heeft in de afge oopen week niet minder dan 2634 brieven ontvangen. In sommige brieven wordt haar om raad gevraagd, in andere vraagt men haar geldteleen, maar in enkele bonderden maakt men haar complimentjes, terwijl er in een groot aantal zich huwelijkscandidaten komen aanmelden. Donderdag 10 Jannarl 1022. HERVORMDE GEMEENTE. Den Hoorn, 'aav. 7 nur ds. Brümmer. Zondag 22 Januari 1022. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. Kroese. KerkcoUeole. Koog, n.m. hilf 3 ds. van Grasstek. den Hoornv.m. 10 uur ds. Brümmer. Oudeschild, D.m. nalf 3 ds. Schellenberg. Oosttrend, v.m. 10 uur ds. v. Grasstek Cocksdorp, v.m. 10 uur Ds. Schellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nar LeesdieDSt. n.m. half 3 DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, v.m. 10 uur ds. de Maar. Alkmaar, 13 Ja». Op de heden eehouden graanmarkt waren aangevoerd 1721 H.L. De prijzen waren Tarwe f 11,50 a f 12 50 gerst cbev. f 14, - a f 14,50. aerst winter f a f haver f 13,50 a f 14.50 bruine boonen f 30,a f 40,—, citroenboonen f 38,— a t 42, witte boonen f 25,— a f 43, blauwmaanzaad f al erwten groene kl f20,— a f erwten groene gr. f 44,a 152,— grauwe 1 38,— al vale f -a 1 rogge 1 a f 13, koolzaad f afrood mosterdzaad af paardebooaen 114,a 114,25 per 100 Kg. Eierenveiling. Den Burg, 16 Jan. Aangevoerd 21 partijen, 950 stuks, kipeieren 112,— a 113,20 per 100 stuks. Pnrmerend, 17 Jan. Aangevoerd 280 hun deren waaronder: 180 vette kooien 100 i 150 Ct. per K.G Qri Gelde koeien 1 260 a 600; Melkkoeien f 250 600; 10 stieren. 28 vette kalveren 11,80 a f 2.20 p. Kg. 113 Nuchtere kalveren 1 20 al 55, 1322 Schapen 1 40,— a 1 55.—: 101 vette varkens f 0 64 a 1 0.74 per Kg. 23 magere varkens f 20 a 1 30,00; 106 biggen f 9,00 a 118,00; 0— overbouders 124 a 1 42,—. kipejeren 1 14 50 a 1 15.50 per 100: Tegen aambeien, 7 droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pijn on middellijk bedaren, en heeft een bijzonder heelende werking. Prijs f 1.75 per doos alom verkrijgbaar, Door deze betuigen wij onzen hartelijken dank aan allen die huo liefderijke hulp ep bijdrage hebben verleend bij 't verlies onzer schuiten in dea storm van 6 Novem ber j.l. Dat hun aller loon niet uitblijve is de wensch van JaN cn PIET v. d. VIS. Vereeniging tot uitkeering bij overlijden te den Burg op Texel. op Donderdag 19 Januari 1922, 'savondi 8 uur in hotel „de Lindeboom". D. KEIJSER Sz., Voorzitter. P. LIEU WEN, Secretaris. Agenda Iogekemen stukken. Jaarverslag. RekeDiDg en verantwoording over 1921 Verslag commissie van rekeningopue- mers. Rondvraag. op Vrfjdag 20 Januari as. 's av. 7,30uur in calé don Burg, Agenda Jaarverslag v/d Secretaris en v/d boek- houder-penningmeester. Verkieziog bestuursleden, enz. Het Bestuur. op VrtJdag 20 Januari 's avonds half acht., in „de Zwaan. Agenda Opening. g' Notulen en Jaarverslag. Rekeningen Verantw. Pencingm. Beatnurs verkiezing. Rondvraag. Sluiting. |- Ook niet-leden kunnen deze vergade- iing bijwonen. Het Bestuur, je De Onderl. Paardenverz. >j te EIERLAND, 1 wenscht bij inschrijviDg te verkoopen vanaf tweeja'igen leef ijd in het tijd vak van 25 Januari '22 tot 1 Februari '23. }i In6chrt)viogabiljetten op zegel van 50 ct. I. worden iogewachi vóór 25 Januari e.k by li ondergetbij wien tekens inlichtingen zijn te bekomen. Namens het Bestuur, C. STOEPKER, Adra. I op Woensdag 18 Januari. Het Bestuur. Coöp. Vereeniging „De Landbouw" t te Terwolde bij Deventer vraagt aanbieding vau conditie binnenstroo ta leveren iranco wal Terwolde en/of J Deventer of Iranco station Twello en Vaassen. Offerten onder vermelding van te leveren kwantum te riohten aan den administrateur i W. WILLEMSEN.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2