Sunli$ht£eep V 3577 Woensdag 8 Februari 1922; S58t# Jaargang. nieuws- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland. Gemengd Nieuw». Van week tof week. Dit blad verschijnt Woensdag- es Zaterdagmorgen ABONNEMENTEN ea AMVERTENTIEN worden Aangenomen» hg cto Advertentlön daags voor de uitgave vóór 4 uur nam. 17, tg. Fi* ma LA N GEVEL» ME R O O IJ, Parkstraat, Bune or T x a LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. TEXEL, 7 Febr. 1922. Een Texelsch Schapen-Stamboek. AbOKtiemenltprv» per 8 maanden. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Prü» der Adverlenliit Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 4 Februari 1922 tot en met rijdag 10 Februari 1922: oor rijwielen 5,25 uur, voor rijtuigen 5,55 uur Donderdag Vrijdag Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 9 Febr. 10 11 12 13 14 15 v.m. 6,06 7,10 8,03 8.49 9,33 10,17 11,02 Des namiddags is het ongeveer een half uur iter hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. Tl, uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks- erzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uut Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur terdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 October 1921, Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen rtrek Texel 7,45 v.m. 11— v.m. 2.45 n.m. Helder 9,15 12,15 n.m. 4,15 Op Zon- en Feestdagen a Texel7,45 v.m. 2,45 nm. i Helder: 8,45 4.15 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam, rtrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,11 7,28 sneltrein 9,11 10,27§ 1.31 12,37 3,24 I.52ft 4.42 4,12»» 6,36 4,25§ 8,39 7,30 9|44 Van Amsterdam naar Helder, rtrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,20§ 8,36 7,52§ 9,45 9il5 H.42 12,19§ 3,11 3.06 6,06 6.07 8,47 8,56 10,58 II,15+ 1.03 Niet op Zon- en feestdagen. Alleen op Zon- en Feestdagen. Alleen op Zaterdag INiet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. Straatlantaarns. Burgemeester en Wethouders van Texel bren gen in herinnering, dat bij art. 62 der veror dening van politie verboden is matten, kleeden en dergelijke uit te kloppen tegen lantaarnpalen. In verband met de schade welke bij over treding van dit verbod aan de lampen kan worden aangebracht, inzonderheid wanneer het betreft electrische lampen, wordt dringend ver zocht bedoelde handelingen na te laten. Bovendien stelt men zich anders bloot aan strafrechtelijke vervolging. Texel, 6 Februari 1922. Burgemeester en Wethouders voorn., BUYSING DAMSTE. De Secretaris, JONKER. Dekoengsteu. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat ingevolge de Paardenwet 1918, ieder, die eigenaar of houder is van een 2-jarigen of ouderen hengst, daarvan jaarlijks voor 1 Februari aangifte heeft te doen aan den Burgemeester der gemeente zijner inwoning. Zij, die zulks verzuimd hebben, wordt ter voorkoming van een strafvervolging, ernstig in overweging gegeven, de aangifte alsnog ten spoedigste in te dienen. Formulieren daarvoor zijn ter gemeente secretarie kosteloos verkrijgbaar. Texel, 6 Februari 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. 28 Jan.—4 Febr. De parlementaire arbeid is weer ten onzent hervat. In de afgeloopen week kwamen zelfs aan beide zjjden van het Binnenhof de Volksvertegenwoordigers bijeen. De Tweed6 Kamer om de begrootiogs- arbeid weer ter hand te nemen en de Eerste Kamer om bet dienstplichtontwerp te be handelen. Wat dit laatste betreft, heeft de Senaat, zooals verwacht was, haar sanctie aan het ontwerp verleend. Toch stemde op een paar leden na de gebeele linkerzij ie tegen, in navolging van hetgeen in de Tweede Kamer destijds het geval was. Daar was het toen eeo aannemen op het nippertje, doch in de Eerste Kamer was de meerderheid wat grooter. Minister van Dijk heeft intusschen het beoogde succes verkregen, maar hij heeft ook in de Eerste Kamer nog heel wat tegenstand tewoord moeten staan. Daar vond hij echter een krachtigen steun in oud-gouverneur Iden- burg, 'die een argument gebruikte.dat zeker wel even de aandacht zal hebben getrokken, ook over de grenzen van ons land. De heer Idenburg wees er dan op,- dat wel het gevaar van den Duitscheo militairen kolos vetdweneu is, maar thans is er in het zuiden een groute militaire macht ontstaaD, waar tegen wt) op onze hoede moeten zijn. Vrees voor België zat by hem niet voor en hy geloofde aan de vrouelieveudheid der Belgische regeering, maar het militaire verbond, dat België met Frankryk heeft gesloten, eisoht van ons, op onze hoede te zijn. Ook minister van Dijk heeft geantwoord, dat wy niet vooraan kunnen gaan in ont wapening. Het onderwerp waarover in onze Kamers nog wel vaker zal worden gesproaen Binuenkort komt de Indische Vlootwet met haar eisch van 300 millioen aan de orde, want de regeering heeft in de resultaten van de conferentie te Washington geen aanleiding kuDnen viDden om de aanvraag wat te verminderen. Zooals gezegd hervatte de Tweede Kamer het begrootiDgswerk. De begrootiog van Arbeid was auD de orde en tal van actueele onderwerpen zyu daarbij de revue ge passeerd. Behalve het parlementnieuws was h6t in de laatste dagen nog altijd de ruzie in den Vnjz. Dem. Bond, die om de aandacht vroeg. De beer Van Bc-resteijn heeft ge weigerd af te treden als Kamerlid en dit nader gemotiveerd en tevens beeft hij over de kwestie een heele brochure vol geschre- veu. Voorts gaan de heeren elkander in redevoeringen te iyf. Iu de Kamer nemen ze geen notitie meer van elkander. Maichant en Oud zitten broederlijk naast elkaar op hun bankje, maar van Berensteyn en Teeustra bemoeien zich niet meer met ben. En Duys tapt moppen op den Vryz. Dem. broedeitwist, o-o—o— Bij onze Oostelijke buren overheerecht thans één ondeiwerp al de andere. Aller aandacht concentreert zich daar ten volle op de groote spoorwegstaking, waarmee de sprokkelmaand het fel bewogen Duitscblaud oo het lyf kwam vallen. Alle andere groote binnen- en buitenlandsche vraag stukken hebben er voor een oogenblik af gedaan. Ea geen wonder, want Duitschland maakt tbaDS weer een even geweldige, als gevaarlijke crisis door. Ondanks het bemiddelend optreden en de waarschuwin gen der regeering heeft bet bestuur van bet Rijksverbond van spoorwegpersoneel gevolg aan zyn ultimatum gegeven en de algemeene staking geproclameerd. En de gevolgen bleven niet uit. Wel is de staking niet algemeen en bepar.lt zij zich hoofdzakelijk tot Noord- en West-Duitech- land en Saksen, toch heeft ze het spoor wegverkeer in Duitschland volslagen in de war gestuurd. De dienst is in groote ge deelten van het land geheel ontredderd. In Zuid-Duit8chiand wordt niet gestaakt en in bet bezette gebied evenmin. In Beieren wil het persoeeel niet en in de bezetta streken mag het niet, doordat de iniergealheerde commissie onmiddellijk etn stakingsverbod heeft afgekondigd. Dg beambten in het bezette gebied hebben het niet gewaagd, zich tegen dat verbod te verzetten. Zjj weten maar al te goed, dat de geallieerden niet met zich laten spotten. Ook door ryksprêsident Ebert is eon stakingsverbod uitgevaardigd. Onmiddellijk nadat het vaststond, dat de staking zou worden geproclameerd, kondigde de rijks president een verordening af, waarin aan do staatsambtenaren het recht van staking werd ontzegd en ieder die tot staking aan zette strafbaar werd gesteld. Aan dit stakingsverbod hebben de Duitsohe spoor wegbeambten zich echter niet gestoord. Zij hebben het werk Deergelegd en tevens hebben bun besturen nadrukkeiyk gepro testeerd tegen de dwangverordening van Ebert. We zien in het gebeurde een herhaling van de geschiedenis, die zich in 1903 onder Dr. Kuyper in ons land afgespeelde. Dr. Kuyper volgde destyds het voorbeeld van Bnand en Ebert heeft thans het voorbeeld van Dr. Kuyper gevolgd door de afkondi ging van zyu „muilkorvenwet*. Door de Duitsche vakbonden wordt daartegen thans fel geprotesteerd en ook de onafhan kelijk socialisten en communisten roeren zich geducht. Zij achten de verordening van president Ebert in strijd met de grond wet en hun Rijksdagfracties hebben de onmiddeliyke afacbatfiog der verordening geëisebt. Ook is een beroep gedaan op president Lëöe, om onmiddellijk deu Rijksdag bijeen to roepen. De regeering heeft zich natuur lijk aan deze protesten niet gestoord. Op haar last heeft de polile te Beriyn en in meerdere groote steden beslag gelegd op de stakingsgelden der spoorwegvakvereeni giDgen, ten beurage van meerdere miili- oenen. En ook werden groote hoeveelheden stakiugspamfletten in beslag genomen. By die strenge maatregelen weet de regeering zich gesteund door de meerderheid van het Duitsche volk en het parlement. Zelfs de sociaal-democraten hebben onomwonden de zyde der regeering gekocen. De „Vor- warts", het hoofdorgaan der party, Dam zonder aarzeling de afkODdigiDg van het stakingsverbod in bescherming en ook de aDdere krasse maatregeleu. „Het gaat hier", schreef het blad o m., „om een kwestie van reusachtige beteekenis. Wanneer de beambten door bedreigiDg met staking of door te staken bun loonen zelf kunnen vaststellen, dan zou dat beteekenen het einde van den Staat en ook bet einde van elk socialistisch streven." Zooals we boven reeds mededeelden, beeft do stakiüg in een groot deel van Duitschland bet verkeer geheel in de war gebracht. Vooral ook Berlijn heeft daarvan te lijden, omdat er in de stad slechts voor een beperkten tijd brandstoffen en voedsel voorradig zyn. Daar de stakers ook de goederentrein»-n laten staan waar ze staau, meent men dat er weldra in de stad aan veel gebrek zal zijn. Wel is doorderegee- riDg een technische hulpdienst in bet leven geioepen en wordt er voor het postvervoer b. v. veel gebruik gemaakt van vliegtuigen, doch het blijven slechts lapmiddelen. Daarbij komt, dat de toestand nog ze6r onzeker is. Da bond van Beriynscbe gemeentearbeiders heeft o. m. reeds besloten tot staking over te gaau, als bet bestuur bet tijdstip daar voor geschikt acht. En zoo dreigt er van meer kanten uitbreiding van den feilen strijd. Maar er wordt ook onderhandeld en dat mag een gunstig teeken worden genoemd. De Ryksregeering heeft zich bereid verklaard, een deputatie van bet Rykaverbond van spoorwegpersoneel te ontvangen, voor een bespreking. Intusschen komt de staking het ryk en de stakers iederen dag op millioonen aan schade en verloren loon te staan. o—o—o— Over de andere buitenlandsche berichten moeten wij ditmaal kort zijn. Melden wy dus alleen nog, dat de con ferentie te Genua om meer dan één reden zal moeten worden uitgesteld eD dat het met de grensregeling tusschen Noord- en Zuid-Ierland niet wil vlotten. hjoo »k jSl'nliylit Zeep ^ckniik .hebik op minste tijd, om op m'n g,-nu>k novi votondtr5lc.de»» nr. uevr.Q'A zr.eiwv.' vlaadoi *jor.*4 Onderstaand ontleenen wij aan het Friesch Landbouwblad. Op 27 Januari j.l. had een bijeenkomst van fokkers van Texelsche schapen in de provincie Friesland plaats, teneinde de verkregen resul taten, opgedaan met genoemde schapen tc bespreken en eventueel te komen tot oprichting van een stamboek-vereeniglng. De aanwezige fokkers waren éénstemmig van oordeel, dat het Texelsche schaap zulke goede kwaliteiten bezit, dat het zuiver door fokken van dat ras met behulp van een goede stamboekhouding, zeer gewenscht geacht moet worden. Uit de besprekingen kwam duidelijk naar voren, dat dit ras vooral uitmunt door de kracht en het weerstandsvermogen der jonge lammeren, alsmede door den krachtigen groei tot den herfst. Men achtte dit een belangrijke eigenschap, speciaal voor onze provincie, van waaruit men in den herfst juist zooveel lammeren verkoopt. Of volwassen schapen zoo zwaar zullen worden als volwassen Lincolns werd betwijfeld, maar dat zij bij slachting een best figuur zou den maken, daarvan was men wel vrij zeker. Over de melkopbrengst zijn de ervaringen nog beperkt. Deze moet bepaald best zijn, zoolang de lammeren zuigen, maar ook daarna waren verschillende tenminste evengoed als gekruiste en beter dan zuivere Lincolns. In het komend seizoen zal de melkopbiengst van verschillende schapen nog eens goed gecon troleerd worden. Voor zoover bekend, werd de wol steeds op eerste kwaliteit getaxeerd, de wolopbrengst is minder dan bij de Lincolns, maar meer dan bij de Friesche schapen. Na' de bespreking der resultaten werd be sloten tot oprichting van een stamboek. Oudeschüd, 4 Febr. Door het vele Ijs in zee, kon de „Dage raad* welke een paar malen de dienst op de haven heeft gedaan, heden de haven niet be reiken en moest naar het Horntje worden ge stoomd, de terugtocht van het Horntje ging lang niet gemakkelijk en heeft bijna anderhalf uur geduurd. „Een pondje boter kost maar een stooter" (12'/i). Dat was, meenen we, in den FraDschen tijd. Maar nog vroeger was ze toch ook niet duur. In een zuivel boek lezen we, dat in Mei 1744 in Friesland een pond boter ruim 14 cts. kostte. Waarby men in aanmerking nemen moet, dat men destyds voor 14 cts. in bet algemeen heel wat meer koopen kon dan tegenwoordig. N. v. Fr. Geen sterke drank in cantines. Bij de te Leeuwarden gehouden stem ming omtrent den al of niet verkoop van sterken drank in de millitaire cantines is gebleken, dat de meerderheid tegen deo vei koop was. Het verbod blyft dus weer voor een jaar van kracht. R.N.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1