Van der Graaf Co.'s bureaux voorden handel tem en&cd ieüwa. INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten- 1 ark?, ri«? titexL ?eBw5 I Texel< 4 Maart 1922- Hotel Texel. ülgemeene Vergadering Vergadering van de vereenig. „Dorpsbelang" AMSTERDAM (hoofdkantoor) ROTTERDAM BRUSSEL. Incasso's van achterstallige cn betwiste vorderingen. Handelsinformaties!. T)V8ftT3NT IËN Wed. Jacob Dekker, in den gezegenden ouderdom van 83 jaar ea 5 maanden. ZIEKENFONDS Uitvoering D. E O Oosterend, 5 Maart Een schat onder den vloer. Esq landbouwer te Boekei (Nootd- Örabant.) heeft een buitenkansje gehad door het vinden van een pot met geld. Hoeveel er inzat, kunnen we niet pre cies zeggen daarover loopen de berichten uiteen. Het Hgz. meldt n.l., dat de man bij het afbreken van zijn oud buis onder den vloer een pot met geld vond, inhou dende plm. 460 stuks gave zilveren muntstukken uit de 15e, 16e, 17e bd 18e eeuw. Het jongste dateert 1808, „Lodewnk koning van Holland". In de Prov. 's Hert. Crt. lezen we echter dat de pot-inhoud bestond uit 95 Rijksdaalders, een partijtje kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes. Hoe 't ook zij, 't is in alle geval een meevallertje. woensdag; 8 Maart 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's 8 uur Bijbellezing. Eierenveiling. Hen Burg, 6 Maart. De meneer is een reus Balmuziek hedenavond. te den Burg. tot het opmaken van de voorwaarden voor de melklevering vanaf 1 April '22 tot 1 April '23. sproken was, zei de koning: .die man heeft ook gelijk." „Maar dat is toch niet mogelijk", merkte daarop iemand uit 's konings omgeving op. „U hebt ook gelijk," antwoordde de koning. Zoo was het ook ongeveer Zaterdagavond in hotel Texel. De beide sprekers betwistten elkander het gelijk en in sommige opzichten hadden zij beiden gelijk en gaven de aanwezigen ze ook gelijk. „De oorlog is een gruwel," dat geven wij de sprekers grif toe en wie die gruwel weet te bannen uit onze samenleving, verdient de dank van de geheele natie daarvoor, hetzij hij dan is anti-militairist, communist, socialist, syndicalist, of tot welke groep van „-risten," „-nisten" of „-listen" hij ook behoort. Dat zal echter aan een enkele groep van menschen niet gelukken,zoolang het menschdom zich zoo gaat versnipperen in partijen of partijtjes. Daar is samenwerking voor noodig, zegt de heer de Vries, die het eerst het woord voerde, en hij sprak de hoop uit, dat de vergadering tot verbioedering zou leiden van anti-militai- risten en sociaal-democraten. „Goede trouw voorop," zei de heer de Vries, „laten we gelooven in elkanders goede trouw." Maar de heer Constandse zei, hoe kunnen wij gelooven in de goede trouw van de S.D.A.P., die in 1914 niets in de richting van anti- militairisme heeft gedaan. Daarop de heer de Vries weer: „dat moogt gij de S.D.A.P. niet verwijten, dat heeft geen enkele partij gedaan, zoomin in Holland als in het buitenland," en de heer Constandse: „Ik constateer bij U een volslagen gebrek aan revolutionaire kennis" en de Vries weer: „Met U valt niet te praten." Lezers I het eind van het lied is geweest, dat debaters elkaar niet hebben overtuigd. Wat te denken was. Bij loting was uitgemaakt, wie het eerst zou spreken en de tijd was aldus verdeeld, dat eerst door elk een uur werd gesproken, daarna elk twintig minuten en tot slot ieder nog zeven minuten. De heer Constandse had het laatste woord en de heer Rentenaar sloot de vergade ring, die door de heer Henkes was geopend." Bij de vorige week te 's Gravenhage gehouden examens slaagde voor 3e stuurman, groote stoomvaart, de heer A. J. P. van Son, leerling van de zeevaartschool alhier. Geld is de ziel van de negotie; Geldzucht is de bron van alle kwaadWel duidelijk werd zoowel het een als het ander belicht, in het tooneelspel „Geld", dat Maandagavond gegeven werd in het gebouw Eben Haëzer. Dit oorspronkelijk tooneelspel in 3 bedrijven en waarin 14 personen handelend optreden, heeft een uitstekende strekking. Wij heb ben Maandag volop genoten, de uitbeelding was af te noemen. De koopman Monning won veel geld en zooals het veelal gaat, het winnen van geld werd hem een hartstocht. Zijn zoon Dolf ging in dat zakendoen op, doch Dirk stootte zich daaraan bij herhaling, tot hij het niet meer hou den kon en de zaak verliet om met handen arbeid zijn brood te verdienen en te trouwen met de vrouw zijner keuze, een meisje zonder geld, die zooals vanzelf spreekt, in het oog van de vader geen genade kon vinden. Vader wordt rijk, verkoopt zijn zaak voor veel geld en Dirk loopt het door ziekte en werkeloosheid tegen, hij wordt gedwongen bij zijn vader om steun aan te kloppen. Hij wordt afgewezen. In het laatste bedrijf is de vader tot armoede vervallen, hij heeft in olie gespe culeerd. Dolf moet nu het brood verdienen, overlaadt zijn vader met verwijten en dan komt Dirk, de gesmade Dirk, die vader een plaatsje aan zijn disch aanbiedt. De vertolking was uitstekend, de rollen, ook de ondergeschikte, werden goed weergegeven. Het gebouw was Maandag geheel gevuld, zelfs moesten personen worden afgewezen. Wij vertrouwen dat ook Dinsdagavond een volle zaal zal geven. Ds. Kroese sprak een inleidend woord en een woord tot slot, de bijeenkomst werd met gebed geopend en met dankzegging gesloten. Melden wij voorts, dat een voordracht,een samenspraak, een tweetal koor zangnummers en een duet verdienstelijk werden gegeven en dat de jonge directeur der vereeniging ons in de pauzen op heerlijke orgelmuziek vergastte. Het herhaaldelijk, daverend applaus is voor de uitvoerenden wel het bewijs geweest, dat de uitvoering uitstekend is geslaagd. In de avondsdienstoefening nam heden Ds. J. L. van Grasstek van zijn gemeente, die hij ruim 12 jaren gediend had, afscheid met een prediking naar aanleiding Deuteronomium 2910 eerste gedeeltegij staat heden allen voor het aangezicht des Heeren, uws Gods. Een groote schare, die het geheele kerkgebouw vulde, was opgekomen om dit laatste woord aan te hooren. Het was een treffende prediking, waarin van veel moeite en teleurstelling, maar ook van veel zegen en belangstelling en verrassing werd gewaagd, en die met stille aandacht beluisterd werd. De consulent, Ds. Kroese, van den Burg, sprak namens gemeente en Ring den scheidenden leeraar en zijn vrouw een hartelijk afscheids woord toe, dankzeggend voor het vele goede, door hen verricht, en hun een rijken zegen tóewenschend in de nieuwe werkkring van de Evangelisatie te Edam, waarna Ps. 121 4 werd toegezongen. De beer Klanssen gaf Zaterdag te Oosterend, everals Vrijdag te Den Burg eene lezing over het lot der Doopsgezinden in Rusland en bet werk der Doopsgezinde zending op Java. Gescbetst word hoe goed de Russische Doopsgezinden het hadden in Zuid-Rusland voor den oorlog en boe tr< urig z(j door den oorlog tot ellende zijn vervalleD. In het werk der zending in no'N 'orden van Java heeft men een heilrijk wetk te zien. In de pauze wordeu enkele muzieknum mers op het orgel gegeve.D en daarna wer den lichtbeelden vertoond die op de lezing betrekkiDg hadden. Ze waren mooi en duidelijk en by ieder beeld werd het een en ander door den heer Klaaasen verteld. De lantaarn werd bediend door den heer Klimp die daarvoor een hartelijk woord van dank ontving. Ook werd dank gebracht aan den spreker en aan de aanwezigen, die in grooter aantal aanwezig geweest zouden zijn, wanneer het weer wat beter was geweest. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) llulpverleening aa i de Noodlij .enden in Rusland. De Centrale Groep tot leniging van den Hongers nood in Rusland verzocht mij in deze gemeente in de week van 25 Febr. tot 4 Maart te col lecteeren voor het Brood- en Boterfonds ten behoeve van de millioenen hongerenden in Rusland. Natuurlijk worden zij die zonder zich iets te ontzeggen gemakkelijk ruim kunnen geven, opgewekt om met groote sommen te steunen. Maar juist ook de kleine bedragen moeten ruimer toevloeien de hulpverleening moet de zaak niet van enkele rijken, maar van allen zonder onderscheid worden. Om aan te toonen dat ieder kan meehelpen, heeft boven genoemd comité gezegdZou niet ieder in deze week voor zijn hongerende medemenschen kunnen uitsparen 'tzij 1 pond boter of 1 pond margarine of 1 brood, zoodat hij al was 't maar f 1,35, f 0,85 of fö,22 tot leniging van den hon gersnood kan bijdragen In den oproep voor de collecte staat: „Laat niemand zich in een bang uur van zijn leven moeten verwijten dat hij tot redding van zijn medemenschen zelfs geen boterham overhad. Laat het kleine Neder land groote cijfers toonen." Wij ontvingen dit verzoek te laat om er in deze daartoe bestemde week gevolg aan te geven. Wij hopen echter dat in deze of de komende week alle inwoners van Texel, Katho lieken zoowel als Protestanten, in de gelegen heid zullen worden gesteld om hun gave bij te dragen. Gaarne wil ik ter inleiding van deze collecte eenige dingen ter aanbeveling en tot recht zetting van bij velen bestaande misverstanden zeggen. Allereerst dit: Weet men wel, hoe groot de nood is? De man die meer dan iemand in staat is ons hierover in te lichten, de bekende Pool reiziger Profess. Fritjof Nansen, die eenige weken geleden ook in ons land gesproken heeft, en wiens optreden 'n diepen indruk maakte, heeft ontzettende dingen meegedeeld. Het hongersnoodgebied is tweemaal zoo groot als Frankrijk en heeft een bevolking van 33 mil- lioen zielen. Van dezen zijn waarschijnlijk al 10 millioen reddeloos verloren. Men kan zich den toestand eenvoudig niet indenken. Daar zijn menschen die zich trachten te voeden met aarde gras, boomschors en zelfs paardenmest. En bij de verschrikkingen van den hongersnood zijn verschillende epidemieën gekomende reeds zoo zwaar getroffen hongerstreek is door vlek- typhus en cholera geteisterd. f. Prof. Nansen heeft door lichtbeelden deze feiten nog te meer doen uitkomen. Daar zag men huizen waarvan de menschen de strooien daken hadden afgenomen om er zich mee te voeden. Daar zag men kinderen met door den honger opgezette beenen en onderlijven, maar verder ontzettend mager. Daar zag men de lijken van kinderen en volwassexen op karren geladen om zoo naar de begraafplaats te worden gebracht, naaktwant de achtergeblevenen kunnen de kleeren der dooden niet missen „Afgrijselijk zoo schreef de correspondent van de Nieuwe Rotterdamsche Courant was de aanblik dier totaal ontvleesde kinderlijkjes met hun verstarde oogen. En zoo was 't een maand geleden. Hoe zal'tnuzijn? De toestand schijnt weer verergerd. Het is waar dat de menschen in hun wanhoop lijken verslinden en elkaar dooden om eikaars lichamen op te eten." Prof. Nansen eindigde met deze woorden „Zullen onze kinderen en kindskinderen ons niet verwijten, dat wij een steenen hart gehad hebben, zoo wij tegenover dezen nood onge voelig blijven Dag en nacht zie ik hulpelooze stervende oogen op mij gevestigd. Daarom roep ik U toe, helpt eer het te laat is I" Ondanks dit alles komen vele menschen met allerlei bezwaren en opmerkingen. Maar Christus wijst ons in de gelijkenis van den Barmharti- gen Samaritaan een beteren weg. Toch wil ik op enkele bezwaren nader ingaan. Men zegt: deze droevige toestanden zijn het gevolg van het Sovjetbestuur. Zoolang deze regeering, die dit alles up haar verantwoording heeft, blijft, is alle hulp 'n lapmiddel. Zoo praat men elkaar na dat alle schuld bij de Bolsjewiki ligt. Maar een van de weinigen die den toestand kennen, Prof. Nansen, verzekert dat de grootste en definitieve oorzaak van de ramp is de on gekende droogte van het vorige jaar, die den te velde staanden oogst totaal heeft doen mis lukken en een vruchtbare bewerking van den grond heeft verijdeld. Voor deze droogte die zonder voorbeeld is in de geschiedenis van het Wolgagebied, is niemand verantwoordelijk. De grond is op alle plaatsen opengebarsten door gebrek aan vocht. De menschen moeten thans van voedsel voorzien worden en dan van zaai zaden, anders verandert het Wolgagebied, een van de grootste graanschuren van Europa, in een uitgestorven woestenij. Men zegt ook wel: dan moet de Sovjet- regeering zelf maar voorgaan met helpen. Dr. Nansen verzekert dat de Sovjets meer doen dan men wel meent. Zij onderhouden 21/. mil lioen. menschen en hebben daaraan reeds een bedrag van 160 millioen gulden ten koste gelegd. Dan een veel genoemd bezwaar: zou onze hulp wel degenen bereiken voor wie het be stemd is En men fantaseert dat het Roode leger zich er wel van meester maken kan. Maar Prof. Nansen heefteen overeenkomst met de Sovjetregeering gemaakt, zoodat hij de distributie der levensmiddelen ten volle kan controleeren en hij durft U te verzekeren dat iedereen die bijdraagt er van opaan kan, dat hetgeen gegeven wordt ook werkelijk aange wend wordt tot ondersteuning der behoeftigen. En dan nog dit bezwaarer is dichterbij in ons land, ook nog genoeg te doen Zeker, maar men kan best het een doen en het ander niet laten. Helaas verschuilen zich achter dit argu ment vaak degenen, die zich graag van het een zoowel als het andere willen afmaken. Nansen zei in den Haagdit geslacht zal de schande niet willen dragen millioenen te laten verhongeren, die gered konden worden. De voorzitter van eene vergadering in Londen waar Nansen sprak, zeiHet is de taak van het Christendom om hier te helpen. Daar klonk een stem uit de zaal: Het Christendom is ver ouderd wij hebben met het Christendom af gerekend. Aan ons de taak om metterdaad de onwaarheid van deze bewering klaar aan het licht te doen treden 1 Ik hoop dat aan mijn, naar alle dorpen van Texel gezonden verzoek om a. s. week een collecte te houden, gevolg zal gegeven worden. Laat ieder meer geven dan hij gemakkelijk geven kan. Laten we er eens echt iets voor opofferen. Zij die mogelijkerwijze niet door collectanten bereikt worden, kunnen hun gave ook storten op mijn postrekening No. 49982 kantoor den Burg, Ds. F. W. J. BRüMMER gemachtigde door de Centrale Groep tot Leniging van den Hongersnood in Rusland. Den Hoorn, Maart 1922. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester van Texel brengt ter open bare kennis, dat de besmettelijke veeziekte mond en klauwzeer, op Bertha's hoeve te Eierland alhier (eigenaar B. A. Westgeest) als geweken kan worden beschouwd. Texel, 7 Maart 1922. De Burgemeester voornoemd, BUYSING DAMSTE. Zondag 12 Maart 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's av. 7 uur ds. K oese. Collecte voor Ru-land. Waal, v.m. 10 uur ds. Schellenberg. den Boom, 's av. 7 uur os. Brümmor. Oudeschild, v m. 10 uur ds. Brümner. Oosterend, vm 10 uur ds. Krorse. Collecte voor Rusland Oocksdorp, «v, halt 7 Us. .rsohellenberg. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur ds. C. Dekk-r van Waardhuizen, n.m. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZIN DE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Doop, Collecte nood Rusland. Den Hoorn, v.m. 10 uur ds. Koster. Alkmaar, 3 Maart. Op de heden aebouden graanmarkt waren aaugevoerd 1357 H.L. De prijzen waren Tarwe f 13,— a f 14 gerat chev. f 13,50 a f 15,75, gerst winter 1 a i haver 1 13 50 a f 15.25 bruine boonen f 38,a f 44,00, duivenbounen f 25,— a f 0,—, witte boonen f 45,— a f 47, blauwmaaniaad f a t erwten groene kl f25,— a f 28,—, erwten groene gr. t 34,— a f 48,— grauwe f 30,— a 1 42,— vale f a t rogge f 13,— af 13,50 koolzaad f afrood mosterdzaad af paardeboonen f 15,50 a f per 100 Kg. Aangevoerd 109 partijen. 13055 stuks. Kipeieren 16,20 a i 7,60 per 100 stuks, eendeieren t'8,40 a f9, Formerend, 7 Maart. Aangevoerd 529 Runderen waaronder: 230 vette koeien 65 i 125 Ct. per K.G 0Qo Gelde koeien 1 165 A 550; Melkkoeien f 165 A 550; 60 stieren. 27 vette kalveren f 1,60 a 12.00 p. Kg. 913 Nuchtere kalveren f 14 a 145, 947 Schapen f 45,— a i 55. 576 vette varkens f 0.76 a f 0.80 per Kg. CO magere varkens i 18 a 1 80,00; 137 biggen f 12,00 a 125,00; 0— overbonders 126 a f 45, kipeieren 17.50 a t 8.50 per 100; CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moet het verslag van de vergadering van Overheidsperso neel tot het volgend nummer blij ven liggen Maagpijn, 14 krampen, brakingen, slechte spijsvertering, verstopping enz, moeten spoedig zwichten voor Foster's Maagpillen, het ideale, zacht werkende laxeermiddel. Prijs f'0,65 per flacon, alom verkrijgbaar. V GEBOREN MARIA DIVER A, dochter van Joh. STROOMER en N. 8TROOMERSlamaD. Burg, Texel, 4 Maart 1922. Ioplaats van kaarten. ONDERTROUWD: A. C. GEERTSEMA en H. C. R. BRANS. Anna Puulowoa, 3 Maart 1922. ONDERTROUWD: D. DE HAAS en F. FORMER. Huwelijksvoltrekking 16 Maart a.s. Den 9 Fetr. overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, ocze innig geliefde pleegmoeder en tante GEERTRU1DA HOOJE.V, NameDs de Familie, Wed. G. DROS-van Doom. Paterson N.J. (N.A.) H= deu overleed, zrcht en kalm. mijn gelieide Echtgenoote ANTJE VLAS, in den ouderdom van 77 jaar en 10 maanden. J. J. DE BOER. Burg, Texel, 4 Maart 1922. op Woensdag 8 Maart 'savonds 8 uur in het café den Burg. Punten van behandeling 1 Jaarverslag 2 Rekening en verantwoording over 1921 3 Rapport Commissie rescuing opnemer» 4 Benoeming van een Commissaris. HET BESTUUR. te Oosterend, Texel, op Zaterdag 11 Maart te 7 uur 's av. bij v/d SLIK.KE, Te 8 uur kunnen gegadigden voor de melklevering de inschrijvingsvoorwaarden vernemen. Het Bestuur.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2