HOEDEN voor spotprijzen 12 lamschapen en een best kuikalf Prima gesmolten koevet Rundvleesck Lappen, Soepvleesch en gehakt 60 Rollade en stokjes 70 Aanbev. C. VISSER. OPRUIMING van alle voorradige Naar normale tijden. de bekende STYLO PENNEN, Boekhandel Parkstraat. bij M. KUIP. TE KOOP Te bevragen by C. v. d. STERKE, Haven, Texel. 50 cent per pond, cent per pond. In de klauwen van een woekeraar ster. Een 67-jarige juffrouw te Amsterdam die een pension wilde oprichten, kon de 1250, die zij daarvoor noodig had, niet van een solide instelling krijgen, omdat zij geen borgen had. Zij kwam daardoor terecht bij een vrouw, die haar bij mon delinge overeenkomst f 250 leende tegen 10 pCt. per maand. Van toen af aan droeg zij van haar zuurverdiende geld elke maand f 25 af aan de woekeraarster, let welals rente, niet als aflossing Toen zij na een paar maanden tweemaal dat bedrag niet kon betalen, werd een voudig i 50 bij de hoofdsom opgeteld en was zij in het vervolg 10 pCt. van het verhoogde bedrag, dus f30 per maand aan rente schuldig I Doodelijk bang als zij was voor de bedreiging van de woeker aarster om, als zij in gebreke bleef, bij haar aan de deur „schandaal te maken" hield zij bijna vier jaar die betaling vol (aldus bij elkaar meer dan f 1400 be talende aan „rente", terwijl van eenige aflossing natuurlijk nog niets had kunnen komen), toen het Bureau van den Armen raad, op het geval attent gemaakt door een kennis der juffrouw, er in slaagde haar uit den greep der woekeraarster te verlossen en de voorschotgeefster zuchtend de verklaring teekende, vau veidere vordering af te zien. Teekenend voor de manier, waarop 't eenvoudige mensch geïntimideerd werd, was wel"t „testament", door haar, toen zij eens geen rente betalen kon, onderteekend, waarbij zij haar „geheele nalating, zooals mijn inboedel en verders wat er is" aan de voorschotgeefster vermaakte. Geluk kig kon de Armenraad de juffrouw ver zekeren, dat die, gewoon op een gezegeld velletje gesteide „testamentaire beschik king", van nul en geener waarde was. Een deurwaarder hield te Midlum een executorialen verkoop. Maar dat werd van het standpunt van den schuldeischer gezien een mislukking. Want het publiek was zoo eensgezind op de hand van hem wiens inboedel onder de hamer kwam, dat alles en alles slechts f65 opbracht. Voor dat geld bleef de eigenaar eigenaar van al zijn hebben en houden. En de vervolgings- kosten bedroegen, zegt de N. Harl. Crt. ongeveer f170 Poolverzorgiug bij de hoenders. Het gebeurt wel dat een hoen zich de pooten bezeert doordat het zich in een draad of iets anders wikkelt en waarvan het zich niet kan losmaken. Daardoor kan ontsteking of verzwering of welke andere verwonding ontstaan, die het loopen lastig maakt. Zulke ver wondingen. late men niet ean zichzelf over. Men vange de dieren, verwijdere de draden of andere schadelijke voor werpen en late den zieken poot in lauw zeepwater baden, om hem vervolgens zorgvuldig met zuiver water af te spoe len en dan af te drogen. Daarna be strijkt men de wond met vaseline, teneinde zoodoende de genezing le be spoedigen. Alles roept om bezuiniging. Burgem. en Weth. van Zwolle stel. len dan Raad voor met de gemeente besturen van Deventer, Enschedé Pen- gelo, Almelo en Kampen in overleg te treden over de aanstelling van een ge- meenschappelij ken bezuinigings- inspec teur. Jonge oudjes. Te Numansdorp is een paartje in ondertrouw opgenomen, dat samen 145 jaren teltde bruidegom is 74 en het bruidje 71. Cijfers die spreken. Voor toelating tot de Kweekschool met den Bijbel te Groningen hebben zich 93; voor de Rijkskweekschool voor on derwijzers 57voor de Gemeente-Kweek school voor onderwijzeressen 51; voor de Dagnormaalschool 40 candidaten aan gemeld. Reken daarbij nog de gewone normaallessen en de stoomcursussen, dan wordt het nu wel zeker ieder dui delijk, dat de ambitie voor deze betrek king begeerlijk is. En op het platteland schier op ieder plaatsje worden gewone of Christelijke normaalscholen geopend. Bedum, Ten Boer en zelfs te Warffum 2 naast elkaar. Een soldaat was al een paar maal geopereerd om een kogel utt het lichaam te verwijderen, maar 't was niet gelukt. Voor de derde maal zou men het nog eens beproeven. Toen de man weer weggemaakt zou worden, verzocht hij den chirurg Als de kogel weer niet gevonden wordt, wees dan zoo vriendelijk en naai de wond niet dicht. Zet er dan maar knoopen aan. Een grap? De „Dordr. Crt." schrijft We hebben een paar weken geleden een bericht in ons blad opgenomen, dat de heer G. Los Gzo., te Zwijndrecht, was benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Er stond verder nog in dat bericht, dat het Chr. harmoniege zelschap „Het Geklank des Konings" den heer Los, die zijn zilveren huwelijks feest toen juist herdacht, een serenade had gebracht, en dat de burgemeester van Zwijndrecht, de P. Doorn, den heer Los in een hartelijke toespraak geluk- gewenscht had met zijn onderscheiding. W(j zochten vruchteloos de „Staats courant" af naar de offlcieele mededee- ling van de benoeming des heeren Los en toen de „Staatscourant" in gebreke bleef, de benoeming in haar kolommen te verwerken, hebben we in Den Haag geïnformeerd. Er was niets van een be noeming bekend. En dus is de heer Los geen heusche ridder in de orde van Oranje Nassau. Wat er dan wel is gebeurd? We meenen te weten, dat de heer Los zijn ridderorde met de oorkonde uit Den Haag kreeg toegezonden. Bedriegelijk echt. Een vergissing moet hier niet in het spel zijn. Men vermoedt een grap. Een aardigheid vcor de zilveren bruiloft, die echter door verschillende omstandigheden van een bedenkelijk karakter is gewor den. Naar wij vernemen, is deze zaak dan ook bij de politie in onderzoek. Aardige combinatie. In een Noord-Hollandsche gemeente werd dezer dagen een meisje geboren, dat „Duifje" gedoopt is. Op zichzelf is dit niets bijzonders. Doch de vader van de jonggeborene heet toevallig J. Gans en de moedor I. Koekkoek. Inderdaadaardig toeval. Prijsdaling eieren en kaas. Op de markt te Purmerend was Dinsdag de gemiddelde prijs van de kip peneieren 6 cent. Ook de prijs van de kaas was lager, de boerenkaas werd verkocht voor f 54, met Rijksmerk f60 per 50 K.G. Bezuinigen van boven af. De heer Klijnen, lid van den Maastricht- schen gemeenteraad heeft als bezuini gingsmaatregel een verlaging van 5 pCt. op de salarissen van B. en W. en de overige gemeente-ambtenaren voorge steld. Tegen veler verwachting in, werd dit voorstel ondersteuud het zal in een volgende vergadering behandeld worden. De dood xoenkt ieder uur. Toen Ds. Van den Broek te Dordrecht zich Zondagmorgeu met zijn huisgenoo- ten naar de kerk bt-gaf waar hij zou prediken, werd bij onderweg onwel. Hij wankelde en viel dood neder. De heer v. d. B. was 62 jaar oud. Te Andijk (N.-H.) zi)n]in korten tijd 40 gevallen van typhus voorgeval len. Een politieke echtscheiding. Een „Landgericht" in Duitschland heeft dezer dagen, op verzoek jvan den man, een huwelijk ontbonden verklaard Dit is niets bijzonders in een land, waar thans zoovele echtverbintenissen geschei den worden. Maar wel is in dit geval de motiveering vreemd geweest, die de rechter zijn vonnis gaf. Be man, een lid van de feudale, zeer vertakte familie van Tschirschky, een hooggeplaatst militair, vroeg echtschei ding, omdat zijn vrouw sedert de revolutie wat de politieke overtuiging betreft, steeds rooder was geworden. Van een hoofdofficier mag men Diet verwachten, dat hij in vrede en vriendschap leeft met een links-radicale vrouw, betoogde de heer van Tshirschky. En de rechter gaf hem gelijk. Deze rechter oefent zgn beroep uit in Potsdam. Roet in het eten.] De Vrijz. Kiesvereeniging te Dreischor heeft zich afgescheiden van den Vrijheids bond, omdat zij was toegetreden onder voorwaarde, dat [bovenaan de lijst een laDdbouwdandidaat zou worden geplaatst, aan welke voorwaarde niet is voldaaD, Een oplevend land. Het „Vad." had een onderhoud met den nieuwen gezant van Letland, waar aan wij het volgende ontleenen Het land heeft een bloeienden land bouw en een zeer arbeidzame, onder nemende, beschaafde bevolkiDg, die met de Russische moedzjiks absoluut niets gemeen heeft. Analfabeten komen er niet voor. Het volksonderwijs was er steeds goed, thans wordt er, zoo mogelijk, nog grooter aandacht aau gewijd. De regeering der republiek heeft een merkwaardigen ommekeer op agrarisch gebied tot stand gebracht. De groote bezittingen, die weleer de helft van het laDd vormden, zijn verdeeld onder kleine landbouwers en zoo zijn er tienduizen den boerderijtjes gevormd. Hierdoor is de oorzaak voor ontevredenheid ten plattelande weggenomen. Weder verkrijgbaar: voor doorachrijf-afdrukkeD, Doorschrijfboeken, Bloes en Nota's.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2