THEODORUS NIEMEIJER's 4- KRÏÏLTABAK No. 4 3595 Woensdag 12 April 1922; 35"' Jaargang. ieuws- an Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. No. van oudsher de meest geliefde tabak op Texel. Üiuuenlaod. 1-52++ Hl Van week tot week. «DU blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagmorgen Advertentlén daags voor de uitgave vóór 4 nar nam. Prigi der Adeerttnhbn HoNNEMENTEN en AdVERTENTIEN worden aangenomen oQ <i« Uttg. Fun* LANGEVELBA 9 E ROOIJ, Parkstraat, BonnovTaxaa LICHT OP! 3»1° £06 Abonnementspriji per 8 maanden; Voor den Burg 50 Ct«. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en ander, landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; COURANT. Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. w POSTCHEQUE- an OIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 8 April tot en met Vrijdag 14 April: voor rijwielen 8,22 uur, voor rijtuigen 8,52 uur ""hoogwater Reede van Teiel. Zomertijd. Donderdag 13 April v.m. 10,34 Vrijdag 14 .11,16 Zaterdag 15 Ik59 Zondag 16 12,43 Maandag 17 1,05 Dinsdag 18 1,51 Woensdag 19 2,44 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Borg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7uur. Voor postwissels, kwitantiën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uui Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 26 Haart 1923. Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11 vm. 2.45 nm. 5,15 nm. Helder 9,15 12,15 nm. 4,— 6,35 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Helder8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9.06 7,28 sneltrein 9,06 10,27§ 1.26 12,37. 3.19 4,12" 0-32 4,25§ 8-35 7,30 9,40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,57§ - 9,45 9,19 11.42 12,23§ 3,11 lL20t 1.03 Niet op Zon- en feestdagen, f Alleen op Zon- en Feestdagen, ft Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 1—8 April. De Tweede Kamer ia Vrijdag met Paasch- vacantie uiteengegaan. Ze heeft den be- tingsarbeid afgedaan gekregen en zal nu een paar weekjes mogen uitrusten Tenzij zich onvoorziene gebeurtenissen mochten voordoen. Onmogeiyk is dat niet, want de parlementaire gebeurtenissen van de afgeloopen week hebben weer eens het bewijs geleverd, dat in de politiek en in ons parlement alles mogelijk is. We hebben het oog hierbij op de veriassing, die de be handeling van de Indische Vlootwet bracht Men weet, hoe de kamermeerderheid de behandeling ervan doorgedreven had, on danks het felle verzet der oppositie. En de behandeling had reeds een aanvang genomen, toen plotseling het besluit viel om er maar eerst mee op te houden. De indirecte aanleiding hiervan was het in grijpen van den Minister vanbuitenlandsche zaken in het debat. Z.Ex. kwam uiteen zetten, dat ook na de conferentie van Washington de Vlootwet niet overbodig geworden was. Aan de conferentie mocht zeer zeker positieve beteekenis worden ge hecht, maar ook na de garantie der mogend heden mogen we ons met ontslagen acuten van den plicht, om voor ons zelf te zorc.on. De Kamer behoorde de Vlootwet dus aan te nemen, meende minister van Karnbeek. De oppositie achtte net gewensent een stook T.Ctuft^Aimrr \an u, ,~rm TAM*- Theoöorus Niemeijer 1m Ccvxrrm een bespreking te houden over de verklaring van den Minister, maar deze stond al „gepakt en gezakt" voor zijn reis naar Genua Daarom stelde de heer Oud voor, de behandeling van de Vlootwet aan te houden tot na de terugkomst van den Minister. Anti-Rev. eD Christ Historiscben protesteerden tegen dit voorstel De Indische Vlootwet mocb' niet wachten, geen dag en geeo nacht. Tot aller verrassing echter, kwam de leider der Katholieken, de beer dr. Nolens, zich aan de zijde van mr. Oud scharen en werd diens voorstel met 66 tegen 15 stemmen aangenomen. De coalitiege- nooten keken boos, de ministers verschoten van kleur, maar de katholieken stemden onverstoord mee met hun leider voor uit stel van de behandelÏDg Waarom volgde dr. Nolens deze taktick Er zfld daarvoor verschillende antwoorden gegeven, maar het meest voor de hand liggende is wel. dat de leider der katholieken de neuzen geteld had en nu eeo nederlaag van de rechterzijde wilde voortioineD, Ook is de veronderstelling mogeljjk ni tonjuist, dat dr. Nolens rekening heeft gehouden met het feit, dat de Katholieke arbeiders afgevaardigden niet geestdriftig voor de Vlootwet zijn gestemd. Het scbjjnt zelfs zeer wel mogelijk, dat een deel er van tog9n bet ontwerp zal stemmen of op den dag der stemming wegblijven zal. Op grond van deze veronderstellingen ook, wordt aangenomen, dat de Vlootwet wel eens voorgoed van de baan kan zijn. In elk geval duurt het eenige weken, voordat minister van Karnebeek uit Genua terug is en dan heeft bij't vermoedelijk eerst nog druk met bet bezoek dat de koning van Zweden aan ous land brengt. Daarbij naderen de verkiezingen met rassche schreden en de mogelijkheid is derbalve groot, dat de Vlootkwestie bij de stembus ook nog een belangrijke rol zal spelen. 0 0—0 In de Eerste Kamer is de Grondwetsher ziening aan de orde gekomen eD er is heel wat oppositie aan den dag getreden. Zal de Senaat ook nog weer eens voor een verrassing zorgen In de Tweede Kamer cal eerlang nog eens weer het vraagstuk van protectie of vrijhandel aan de orde komen. Door een aantal Kamerleden is een voorstel van wet ingediend, houdende bet instellen van invoerverboden. Het is de bedoeliDg der voorstellers, de regeering, met bet oog op de groote malaise in bandel en industrie in ons land, tijdelijk te machtigen, een invoerverbod te stellen voor die artikelen, waarvoor dat de regeering wenscheiyk voorkomt. Het voorstel is bedoeld voor den tyd van een jaar. De voorstellers ver klaren, geen protectionisten te zijn, doch ze meenen, dat de noodzakelijkheid thans dringt om tijdelijke maatregelen te nemen. De omstandigheden maken inderdaad, dat het voorstel zeer actueel moet worden genoemd, 't Is echter de vraag, hoe de regeering en meerderheid der Kamerleden tegenover bet vraagstuk staan. Dal moet nog worden afgewacht. —o—o- o Het meeningsverschil ODder de katho lieken beeft er toe geleid, dat Vrijdag te U'recht een vergadering werd gebouden 7co ben die instemmen met de actie van M van Cranenturg. De bijeenkomst was druk betoont en ze bad een meer of min der opgewonden verloop. Hot Kamerlid M baren van Wijnbergen was aanwezig om zijn stem te laten hooren tegen ben die meenen, dat er naast de bestaande Katb, Staatsparty een nieuwe party moet komen. Hij waarschuwde met klom tegen bet stellen van eigen candidaten, omdat dat de kracht der katholieken zou breken, de katbolieke arbeiders misschien in de armen der sociaal-democratie zou voeren. Andere sprekers streden met vuur voor de opriohtiog van een eigen organisatie, die zich trouw wil houden aan de katho lieke beginselen, maar er tegen wil waken dat de dure proefnemingen op sociaal ge bied worden voortgezet en het tot een samenwerking komt met de sociaal demo craten. Het resultaat der bijeenkomst is geweest dat met 160 stemmen .tegen 87 en 14 blanco werd besloten met eigen lijsten uit te komen. De verdeeldheid in de R.K. gelederen-is hierdoor een feit geworden. —o—o—o— Als deze regels in druk verschijnen zal de conferentie te Genua een aanvang heb ben genomen. Reeds voor het einde der week waren de meeste gasten ter plaatse aangekomen. Er heersebte in Genua dan ook een drukte van belang en in de bladen kan men allerlei bijzonderheden daarom trent lezen. —o—o—o Te Bern is de aangekondigde voorcon ferentie der neutralen gehouden. Aan de conferentie werd deelgenomen door Zwit serland, Noorwegen, Zweden, Spanje en Nederland. Blijkens de mededeelingen in de bladen bebben de besprekingen voor namelijk geloopen over de vraag, wat de neutralen te Genua kunnen doen om de conterentie te doen gelukken. Vooral bet Nederlandscbe standpunt dat de neutralen moeten traebten bemiddelend op te treden waar dit mogelijk was, vond nogal instem ming. Ook is uitvoerig de kwestie van een internationale credietverleening be sproken. Men was bet er over eens, dat er een einde moet komen aan het uit geven van bankpapier door de landen met lage valuta en dat er voor den export- bandel internationale bankbiljetten moeten worden uitgegeven. —o—o—o— In de Fransche Kamer is in de afgeloo pen week de dienstplicht behandeld. Er is lang en breed over gesproken. Voor en tegenstanders van verkorting van den diensttyd lieten zich hooren en verschil lende amendementen werden behandeld. Deze werden echter allen verworpen en de regeeringsvoorstellen, waarin men geleide- iyk tot een diensttijd van 18 maanden wil komen, werd aangenomen. o—o—o Te Weenen hebben by de berdenkiDg van den dood van ex keizer Karei monar chistische betoogingen plaats gebad. TEXEL, 11 April 1922. Witte Kruis. Ter bestemder ure was de opkomst Vrijdag in hotel de Oranjeboom heel gering. Toen de voorz. de heer v. d. Vegt, tot het openen der vergadering overging, was dat heel wat ver beterd, zoodat deze er zijn tevredenheid mocht over uitspreken. Spr. heet dp aanwezigen, 15 leden, hartelijk welkom. De notulen worden na vqprlezing goedge- fiVvrouw mod'ine maurnlhjd5unliglit"2I<zep in de keuken geven, die bevolt me 'l' bestel Sunlight.zeep keurd. Op advies van de commissie van rekc- nlng-opnemers, de heeren A. C. Rab en Qroene- wold, de rekening over 1921 evenzoo. De uit gaven hebben de inkomsten over 1921 over troffen met een bedrag van ruim f50,— toch sluit de balans tot een bedrag van f6794,13, met een voordeellg saldo van even f30,—. De begrooting over 1922, hierna Ier tafel gebracht, is niet kloppend te maken. Alle mogelijke besnoeiingen zijn aangebracht, de duurte-toeslag van de magazijnhoudster is o. a. ook ingetrokken, toch blijft een geraamd tekort van f200,—. Dit is te wijten aan de ver plichte extra bijdrage aan de algemeene kas van f0.25 per lid, wat voor onze afdeeling een bedrag van f400,— vordert. De uitgaven van het Hoofdbestuur aan sanatoria en ontsmettings oven hebben de draagwijdte van de financiën overschreden, daarvoor is de extra-afdracht aan het Hoofdbestuur noodig. In verband met de slechte stand van de financiën der afdeeling Is een verzoek om vrijstelling voor onze afdeeling bij het Hoofdbestuur ingezonden. Naar aanleiding van de cijfers van de be grooting worden door de heer Bossen enkele opmerkingen gemaakt, o. a. betreffende de aan koop van verplegingsmatericel tot een bedrag van f300, Het doet de voorz. genoegen, dat de heer B. op die post de aandacht vestigt, want ook het bestuur vindt het verschrikkelijk, dat èn door verwaarloozing èn door langer in bezit houden dan noodig is, de aanschaffing van materieel zooveel offers van de kas vraagt. Vooral de verwaarloozing van het materieel Is het bestuur een doorn in het oog. Allerlei maatregelen worden besproken, de hand te houden aan het artikel, dat een her nieuwde aanvraag na 9 weken voorschrijft, zoomede het heffen van een boete bij vuil terug brengen, woiden als het meest afdoende be schouwd. Zonder stemming wordt daarna de begrooting goedgekeurd, met dank aan de secretaris-pen ningmeester, de heer Wierenga. Op voorstel van mej. M. Rab, wordt besloten in de geest als bij de wijkverpleging, aan ge bruikers van artikelen van het Witte Kruis, na het gebruik een kaart te zenden, met verzoek om een vrijwillige vergoeding daarvoor. Volgt verslag van de magazijnmeester. Toe stand van het magazijn keurig in orde, alle lof, maar de telkens wederkeerende klacht kan niet achterwege blijven, dat het publiek de artikelen maar onder zich houdt, lang na het gebruik, waardoor de voorraad soms geheel is uitgeput. Met klem verzoekt de magazijnmeester, de heer Pisart ons de ledeu op hnnne verplichtingen in deze te wijzen. Het bestuur zal ten slotte verplicht zijn boeten te gaan heffen van ieder die bet betalen kan en de auderen van het gebruik der artikelen uit te sluiten. 854 artikelen werden in 1921 uitgereikt. Betreffende de ziekenauto deelt de heer Pisart vervolgens mede, dat tot heden een bedrag van f605,09 is ingekomen. Een nieuw beroep is noodig, het mag niet stilstaan met de giften, stilstand is achteruitgang. Met toestemming van B. en W. zullen midden-zomer lijsten wor den gepresenteerd om giften voor het goede doel. Aan de orde is vervolgens de verkiezing van bestuursleden, wegens periodiek aftreden van de heeren Boswijken Vlessing, niet herkiesbaar en vertrek van de heer v. d. Craats. Volgens de statuten moeten de zaken onder medewerking van heeren medici geschieden, om nu daaraan tegemoet te komen, zonder de vertegenwoordiging door gewone leden in het bestuur daardoor in de weg te staan, wordt besloten, dat de medici in het bestuur ais adviseerend lid zullen zitting hebben. Tot bestuursleden worden gekozen de heeren G. D. Kikkert en P. Bossen te den Burg en C. Kuip ie Koog. De heer Bossen die aanwezig is, verklaart de benoeming met genoegen aan te nemen.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1