m ^emenyrd Meuws INGEZONDEN STUKKEN. Predikbeurten. Harkt, berichten. D V E&'f K lv TIEN Teiel I-de Mok. 6—0 De Cocks dorp. Stoere wandelaars I De ramp te Genemuiden. Vrijdag is het laatste lijk gevonden van de slachtoffers bij de ramp te Gene muiden, d.L dat van den zoon van den veerman Velthuys Het lag bij de stoom bootsteiger te Zwartsluis, niet ver van de plaats, waar ook de andere lijken werden aangetroffen. Uitroeien van de kieviten. Eenige landbouwers in Friesland heb ben bij de regeering aangedrongen op een wijziging van de Jachtwet, in dien zin, dat het zoeken naar kievitseieren moet worden gestaakt op 15 April, inplaacs van op 1 Mei. De kievit, die zich voedt met wormen en insecten, is voor den landbouw een nuttige vogel en door het vele en lang durige eierzoeken wordt de kievit uit geroeid. Groothertogin Marie Van MecKlen- burg, de moeder van Prins Hendrik, is Zaterdagochtend, op het Paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage overleden. In Amsterdam wordt den 1 Mei dag eenzelfde regeling getroffen als voor de R - K. en Israëlitische feestdagen. De werklieden en ambtenaren kunnen, voor zoover mogelijk, een halven of heelen dag vrij krijgen, maar dat wordt afge trokken van hun vacactie- of verlofdagen. Ook kunnen ze naar vet kiezing een hal ven of heelen dag loon offeren. Gevaarlijke reclamebiljetten. Door de politie in Den Haag is in be slag genomen een partij van 9UQ reclame- blljntten, die aan de voorzijde het aanschijn hadden van bankbiljetten van 1000 gulden. Cijfers geven School en Huis bevat een artikel over „cijfers geven" van de hand van den heer Otto Barendsen. De schrijver doet er goed aan de ouders er eens op te wijzen, hoe dwaas het is de eerzucht van toch als begun stigde, immers begaafde leerlingen te pribkeleD, door hun goede vorderingen met goede cjjfers te beloonen. De schrijver waarschuwt tegen het hechten van te groote waarde aan scboolwaardeering en noemt verschil lende groote mannen, die in hun school jaren brekebeenen waren. Een Belgisch plan voor een kanaal tunnel. Naar de „Daily Telegraph" meldt is thans ook van Belgische zijde een plan opgesteld voor den aanleg van een tunnel onder het Kanaal. Volgens dit plan zou de tunnel vanaf de Bffgische kust worden geprojecteerd. Een comité waarin verscheidene minis ters zitting hebben, en vertegenwoor digers van alle partijen in het parlement zal de kwestie nader in oogenschouw nemen. In- en uitval van het Hbid. Afdoende reden. „Merkwaardig dat jij riet getrouwd bent, Jansen. Jij hebt een goede positie, bent een flinke, ge zonde kerel Ja zie je, dat zit zoo. Toen ik een jocgo man was, geraakte ik eens in het gedrang tn trapte bij ongeluk een dame op haar rok. Vuurrood van woede, draaide zij zich om. „Idioot, stommerik." En toen, met een allerliefsten glimlach O, pardon, meneer, 't Beteekent niets. Ik dacht, dat mijn man het had gedaan." Dat lesje heb ik nooit vergeten. Geachte Redactie. Eterenveiling. Den Burg, 24 April. In tegenstelling met de verwachtingen, zijn de omstandigheden wel anders, maar niet ITeter geworden. Malaise heerscht injalle bedrijfsleven, werkeloosheid is ingetreden. Een en ander zal van groote invloed zijn op de (Staatsfinanciën, die ingevolge de malaise geducht in de knel zullen geraken. Wanneer wij;een goed jaar verder zijn vooral, zegt spr., zal de invloed op de financiën sterk worden, gevoeld, door de daling van de opbrengst van de belastingen, nu de verdiensten algemeen zoo veel minder zijn geworden. Wij, zegt spr., die een democra tische politiek voorstaan, dienen daarvan vooral sterk doordrongen te zijn. Indien,toch de gelden daarvoor niet beschikbaar zijn, zullen demo cratische maatregelen daardoor achterwege moeten blijven. Wij willen niet van onze positie als kleine partij misbruik maken, zooals de S. D. A. P. dat indertijd deed, om eischèn te stellen die niet voor verwezenlijking vatbaar zijn. Voor alles houden wij, Vrijz. Dem. zegt spr. rekening met de omstandigheden. iedere oorlog, de ervaring heeft dat geleerd, b"?ngt een algemeene opleving, waarin geld als water wordt verdiend, die echter gevolgd wordt door een terugslag, een tijd van malaise. Die tijd maken wij nu door, zegt spi. Wij Vrijzinnig Democraten hebben voorvoeld dat het ook nu komen zou en hebben ervoor gewaarschuwd in Januaii 1920, toen wij een heffing in eens voor stelde, om de crisisschuld af te lossen de staatsschuld toch was van 1100 millioen in 1914 tot meer dan 2000 millioen gestegen. Minister de Vries wilde daarvan echter niets weten en het gevolg is geweest, dat de Kamer ons voorstel heeft verworpen en dat thans de begrooting al niet meer kloppend is te maken; ze sluit reeds met een tekort van 50 millioen gulden en dat zal wel erger nog worden. Van het gewicht van een tekort op de staats- begrooting, zegt spr. dient ieder zich reken schap te geven, het is hetzelfde als wanneer een particulier geregeld meer uitgeeft dan hij verdient, Dat moet zich tenslotte wreken. Dat is met leenen niet te verhelpen, want door de daarvoor verschuldigde rente stijgen de uit gaven en wordt dus het kwaad steeds erger. Spr. wijst in dit verband op Rusland en Duitsch- land. In Rusland heeft men getracht een streep door de staatsschuld te halen, in Duitschland is men maar doorgegaan papierengeld te druk ken, zonder dat dit door bezit van goud of zilver gedekt is. Gevolg van dit laatste is, dat de mark, die voorheen een waarde van 60 Hollandsche centen vertegenwoordigde, thans niet één cent meer waard is. Onze gulden heeft zijn waarde behouden en zal die blijven houden, zoolang onze staats schuld niet grooter wordt. Op dat feit dient bij deze verkiezingen de aandacht gevestigd. De begrooting moet kloppend gemaakt, door verhooging van de inkomsten of door verlaging van de uitgaven. En waar verhooging van belastingen, naar spr. meent, niet mogelijk is, daar moeten de uitgaven verlaagd. Met nadruk komt spr. op tegen de beschul diging, vooral van de zijde van de Vrijheids bond herhaaldelijk geuit, dat de slechte staat van 's Rijksfinanciën aan de democratische par tijen is te wijten. Die bewering is totaal onjuist, zegt spr. en hij herinnert er aan, hoe na November 1918 een stroom van democratie over heel de wereld is gegaan en waaraan in ons land vooral de heer Dresselhuijs de voorman van de Vrijheidsbond ijverig heeft medegedaan. Spr. herinnert, ten bewijze daarvan, aan de rede in Dec. 1918 door de heer Dresselhuijs in de Kamer gehouden, waarbij geen uitgave toen te hoog scheen voor democratische maatregelen en wat Minister de Vries de geestigheid ont lokte, dat de heer ter Laan precies hetzelfde over die dingen dacht als de heer Dresselhuys met dit verschil echter, dat het bij de heer ter Laan was de wellust van de slager, en bij de heer Dresselhuijs de offervaardigheid van het lam. Spr. voert dit slechts aan om de schuldigheid af te weren. ^Bij herhaling heeft men getracht de Vrijzinnig Democraten tot de Vrijheidsbond te doen toetreden en nu die pogingen tevergeefs zijn gebleken, zijn de bordjes verhangen en tracht men van die zijde ons als democratische partij de schuld te geven van de slechte staat van Rijks financiën. Maar zooals gezegd, vervolgt spr. na deze uitweiding, evenwicht in de financiën te bren gen door verhooging van belastingen is niet mogelijk, blijft dus over: bezuinigen. Al dadelijk rijst dan de vraag, zegt spreker waarop? Atschaffen de uitkeering aan ouden van dagen, het z. g. staatspensioen, zal zeker niemand wenschen. Besparing op uitgaven, spr. herinnert aan de weelderige inrichting van de bureaux van de raden van arbeid, zal zeker noodig zijn. De radenwetten door de rechtsche partijen tegen alle linkschen in doorgevoerd, zijn al zeer impopulair. Bezuinigingen, zij het dan ook kleine, in dat systeem, mogen niet verwaar loosd worden. Ingrijpende bezuinigingen zou spr. willen invoeren op de uitgaven voor leger en vloot, die sedert 1914 zijn gestegen van samen ruim 40 millioen gulden tot ruim 130 millioen gulden. Spr. laakt zeer het drijven van deze rechtsche regeering, speciaal de Anti Rev. en Chr. Hist, partij, inzake Dienstplichtwet, 106 millioen, en Indische Vlootplan, 300 millioen. Uitvoerig schetst spr. de behandeling van zaken, van oorlog en marine, in de kamer, om vervolgens als zijn meening uit te spreken, dat het in de toekomst moet gaan in de richting van de Vol kenbond, een internationaal gerechtshof en een weermacht, die slechts als internationaal politie- instrument zal dienst doen. Spr. wekt ieder, vrouw ot man, op, te kiezen menschen die in bovengemelde richting willen werkzaam zijn. Van de gelegenheid met de spreker vah gedachten te wisselen wordt door de heeren W. H. Lap en D. C. Dros gebruik gemaakt. De heer Lap wijt aan de heer Oud en zijn partijgenooten dat ze hun steun hebben gege- ved aan allerlei zaken, die zooveel geld kosten, sociale wetgeving, verhooging van salarissen en het scheppen van nieuwe baantjes en vraagt of de heer Oud de verantwoordelijkheid zou durven dragen leger en vloot zoomaar in eens af te schaffen. Op verzoek van de heer Oud licht de heer Lap toe, dat met die sociale wetten worden INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. bedoeld arbeidswet en werkeloosheldsuitkeerin- gen. Spr. meent, dat de Vrijz. Dem. partij uit dat oogpunt op Texel heeft afgedaan. In antwoord op de vragen van de heer Lap merkt de heer Oud op, dat aan die sociale wetten alle partijen schuldig staan, want dat die aangenomen werden met alle stemmen voor, behalve de bekende heeren Wijnkoop, v. Ravenstein en Kolthek, dus dat de heer Lap dan op een van die heeren zou moeten stemmen. Wat de verhooging van jaarwedden betreft, meent spr. dat zulks toch zeker door de tijds omstandigheden geboden was, dat niemand met hetzelfde inkomen rond kon van vóór de oorlog. Anders staat het met het uitbreiden van het aantal ambtenaren, de Vrijz. Dem. zijn het juist altijd geweest die op inkrimping heb ben aangedrongen. Spr. herinnert daarbij aan de motie Marchant, aan de voorstellen tot in krimping van het aantal beroepsmilitairen. We hebben daarbij echter steeds de leden van de Vrijheidsbond tegenover ons gevonden. Aan de heer Dros, die het in de Vrijz Dem. laakt, dat ze voor verhooging van de jaar wedden van de kamerleden hebben gestemd, geeft de heer Oud toe, dat er. een ongunstige tijd voor die verhooging was gekozen, ze had 3 jaar eerder moeten plaats hebben, maar het kan niet anders dan bij grondwetsherziening gebeuren en dat is zoo gebleven, omdat een voorstel v. Ravenstein, om het los van de Grondwet te maken, werd verworpen. De schadeloosstelling acht spr. heusch niet te hoog voor die zich aan de zaak wijden. Wanneer b. v. spr. weer in zijn betrekking van inspecteur terugging, had hij beter bezoldiging en een minder inspannende werkkring. Met dank aan spr. en hoorders sluit de voorz. te bijna 12 uur de vergadering. Zondag speelde Texel I, om 2 uur, tegen de Mok en, ondanks het weinig aanlokkelijke weer, was er toch nog een vrij groot getal toeschou wers aanwezig. Texel is direct in den aanval en ook gedu rende den geheelen wedstrijd ver in de meer derheid. De Mok was met een geheel andere ploeg in het veld gekomen, die o.i. lang niet zoo sterk was als de vorige en die dan ook tegen het sterke Texel weinig had in te bren gen. Met de rust was de stand 2—0. Na de rust wordt de Mok weer direct inge sloten en neemt Texel weer het geheele spel in handen, wat de 6—0 overwinning dan ook wel uitwijst. Wij hopen dat de Mok nog eens een sterkere combinatie in het veld kan bren gen, die Texel niet aan zoo'n goedkoop be haalde overwinning zal helpen. Texel II-tt.T.V. I. 0-1. Direct wordt hier door beide elftallen flink aangepakt en het spel is vrijwel gelijk op gaande. Deze partijen zijn goed aan elkaar gewaagd, hoewel wij ook hier in beide ploegen ver schillende invallers zien. De voorhoede van Texel is meestal niet snel genoeg, waardoor zij steeds even te laat is. (Athletiek beoefenen hoor, jongens!) Door beide partijen wordt hard gewerkt, doch het schieten laat te wenschen over. O.V.V. weet echter Logman, die verdienstelijk werk ver richt, onhoudbaar te passeeren. Texel pakt weer vinnig aan, doch kan het doelgat niet vinden, waardoor O.V.V. dezen aardigen wed strijd wint, hoewel o.i. Texel II wel een tegen- puntje had verdiend. Oudescliild, 22 April. Op de oefentocht met leerlingen van de binnenvaartschool, voor het meerendeel Volen- dammers, die voor binnenschipper worden op geleid, deed hedenmorgen het instructie-vaartuig motor-zeilschip .Prins Hendrik" onze haven aan. Na een kort verblijf vertrok men van hier, met bestemming naar Monnikendam. Toen Zaterdagavond de heer Henkes de aan gekondigde openbare vergadering van de S.D.A.P. afd. Texel opende, kon hij aan slechts een 20-tal personen het welkom toeroepen. De heer C. Thomassen trad als spreker op. Op kalme en duidelijke wijze zette hij zijn onderwerp uiteen. .Wanneer straks," zei spr., „door verschillende partijen het liedje van bezuiniging wordt ge zongen, dan zal men het hebben over overtollige ambtenaren, te veel gebruikt papier en dergelijke kleinigheden." Ook spr. is er natuurlijk voor, dat in dezen de grootst mogelijke zuinigheid wordt betracht. Een particulier neemt geen 3 knechts in dienst, als hij slechts werk heeft voor 2, dus ook de staat mag dat niet doen. Doch deze bezuiniging zet geen zoden aan den dijk. Ze zou slechts eenige duizenden kunnen beloopen. „Neen," zei spr. „wij moeten m i 11 i o e n e n bezuinigen, en dat kunnen we doen, en.wel op de uitgaven voor het militairisme. Spr. wil de gelden, daarvoor uitgetrokken, op nuttiger wijze besteden, b.v. ze gedeeltelijk gebruiken tot leniging van den woningnood, of voor een ■betere ouderdomspensioen-regeling. Met verschillende duidelijke voorbeelden trachtte spr. verder het verkeerde in de huidige Maatschappij aan te toonen, om ten slotte zijn toehoorders op te wekken,bij de a.s. verkiezingen hunne stemmen uit te brengen op den heer Duys. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door de h.h. Braam en Zuidema. Beide heeren werden door den heer Thomassen van antwoord gediend. Te ongeveer 11 uur sloot de voorzitter de vergadering. Twee personen van hier, de heeren K. Troost Kz. en J. van Harn hebben Zondag j. 1. een wandeling gemaakt rondom ons eiland. 's Morgens te kwart voor 10 vertrokken ze van hier langs het strand. Te ongeveer 4 uur waren ze aan het Horntje, waar ze één uur vertoefden, om daarna hun tocht langs den dijk voort te zetten, 's Avonds 10 uur arriveerden ze weder te De Cocksdorp. Ze hadden den afstand dus in ruim 11 uur afgelegd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Verzoeke eenige plaatsruimte in uw blad Bij voorbaat dank. Zaterdagavond j. 1. de vergadering van de „Vrijzinnig-Democratische Bond" bijwone.nde, bemerkte ik, dat alle bestuursleden aan de bestuurstafel mankeerden. Bij informatie kwam ik te weten, dat het bestuur afgetreden was, waarvoor wel een oor zaak zal zijn, maar de leden op Texel had men moeten berichten. Het getuigt wel, hoe weinig democratische gezindheid het bestuur is toegedaan geweest. Wij leven in het tijdperk van de Democratische politiek, in de groote partijen (R. K. Staatspartij, Anti-Rev. partij, C. Hist, partij) welke nog een eenheid vormen kraakt en scheurt het en waar de democratische groepen te voorschijn zullen komen. Daarom ligt er een mooie toekomst voor de Vrijzinnig Democratische bond te gloren, daar hij een pionier is voor verkrijging van gelijke ontwikkelingsvoorwaardcn voor allen en sociale rechtvaardigheid, m. a. w. voor een betere menschelijke samenleving. Een Vrijzinnig-Democraat. Texel, April '22. Zondag 30 April 1922. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, T.m. 10 uur ds. Kroess. Waal, D.m. 3 uur ds. Kroese. den Hoornv.m. balt 11 ds. Brümmer. Oudeschild, n.m. 3 uur Br. Boon van Breezand. O osterend, n.m. 3 uur ds. Briimmer. Cocksdorp, v.m. halt 11 Br. Boon v»n Breezand. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 nar Leesdienst. n.m. 3 uur Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur ds. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Avondmaal. Alkmaar, 21 April. Op de beden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 1016 H.L. De prijzen waren Tarwe t 13.— a f 14 50. gorst ohev. f 14, a f 15,gorst winter f a f haver t 14,50 a f 15.— bruine boonen f 48,— a t 58,00, citroenboonen 40,— a t 4250, witte boonen f 40,— a f 45, blauwmaanzaad f a 1 erwten groene kl f22,— a f 23, erwten groene gr. t atgrauwe t 30,—at 85,— vale f at—, rogge f a f koolzaad f af rood mosterdzaad af—, paardeboonen f 14,50 a 115,50 por 100 Kg. Aangevoerd 115 partijen. 15500 stuks, kipeieren 16,00 a t 6,80 per 100 stuks, eend ieren f7,00 a f7,20 Tegen aambeien, 7 droge of bloedende, wende men Foster's Zalf aan. Deze doet de jeuk en pjjn on middellijk bedaren, en heeft een bjjzonder heelende werking. Prijs f 1.75 per doos alom verkrijgbaar, V GESOREN: GEttKIT, zoon van J. GRI8N1CH en J. A. GRISNICH Hagen. P H.Polder, 22 April 1922. W. H. LAP en H. E. LAP-Djjt gaven hiermede kennis van de geboorte van bannen Zoon ARIE JACQUES WILLEM. Den Burg, Texel, 25 April 1922. Eenige kennisfoving voor Texel. Hiermede vervullen wij den treu- rigen plicht keunis te geven, dat ten o»ze buiza is overledem, onze geliefde Vader, Bsbuwd en Grootvader, de heer GERRIT KRUL, Echtgenoot van wijlen Trijntje Kiljan, ia den ouderdom van ruim 74 j*ar. Namens do fami ie, A. K.NOL Kz. Nieuw-Dui oor Eierlard, Texel, 23 April 1922.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2