Gemengd Nieuws. Predikbeurten. Markt bericht en. wy hierbij raadplegen, als volgt „Moet gij links een weg inslaan, Neemt dan steeds de ruimste [baan, Gaat uw weg rechts van de hand, Houdt dan steeds den binnen- [k a n t." De schrjjver vestigt in verband daar mede er de aandacht op, dat bet ge- wenscht is 1 i n k s u i t een teeken te gaven, met hand, zweep of stok, dat men links afslaat, en aan de rechterzijde dat men rechts afslaat. Voor ditmaal genoeg, in een volgeud nummer hopen wij de regels verder te behandelen, vertrouwende daarmede èn voetgangers èn wielrijders en auto bestuurders een dieost te doen. Middenstands crediet. Donderdagavond had in hotel Texel een vergadering van de Algemeene Texelsche Middenstands-vereeB. plaats, die geheel aan het vraagstuk van het Middenstands-crediet gewijd was. De heer C. Adriaaose, directeur van de Algemeene Centrale Bankvereeniging voor den Middenstand, kantoor Helder, was daarvoor overgekomen en behandel de in een keurig verzorgd betoog het onderwerp. Onze ruimte laat niet toe, de heer Adriaanse bij zijn betoog op de voet te volgen, bovendien was de belangstelling van de middenstanders zelf niet even redig aan de belangrijkheid van 't vraag stuk, dat door de spr. zoo uitnemend en zakelijk behandeld werd wij zullen ons dus tot een kort overzicht bepalen. Als een der oorzaken van de sterke ontwikkeling van het Middenstands- credietwezen noemde spr. de concentratie van de groote banken en het daaraan verbonden gevaar voor monopolie en het dikwijls door die groote banken onge motiveerd opzeggen van crediet aan kleine middenstanders. Spr. gaf een kort resumé van de rede door de hoofd directeur van de Centrale Bankvereeniging, de heer Loeff, op het congres in 1921 te Rotterdam uitge sproken, om daaraan eigen beschouwin gen en toelichtingen vast te knoopen. Teekenend was wel hetgeen spr. aan voerde, dat het Middenstandsbankwezen is ontstaan en gegroeid, niettegenstaande vele middenstanders, en meestal niet de zwakste, zich daarbij op een afstand hebben gehouden en nog houden. Maar niettegenstaande dat, groeit en bloeit het middenstands-bankwezen. De uitstaande credieten, in 1916 drie mil- lioen bedragende, zijn toegenomen tot 29 millioen gulden in Ï920 en wanneer de toename van eigen kapitaal daarmede gelijke tred had gehouden, was dat uit staande creiiet nog hooger geweest. Omdat de groei van eigen kapitaal niet in verhouding ging was de Midden- stanösbank op ernstige beperking aan gewezen, juist in de dagen toen de aan vragen reusachtig toenamen. Een groot kapitaal, zegt spr., wordt ons nog steeds door de middenstanders onthouden, door het onder eigen beheer te houden en rente tederven, terwijl 't gevaar voor verloren gaan veel grooter is; spr. geeft daarvan verrassende staaltjes uit de practijk. Anderen, ver volgt spr. behouden hun geld op banken, die niet in de eerste plaats kunnen aan gewezen als banken, die ernstig mede- weiken om de middenstand te steunen. Toch kon dankbaar worden gezien op de cijfers van deposito's, die van 19IS tot en met 1920 zijn geloopen van bijna 3 millioen tot bijna 19 millioen gulden. Spr. deelt verder een en ander mede over de werkzaamheid van de midden- standsbanken, over de spaarbank, enz. alles om te doen zien, dat de midden stander voor al zijn geldzaken bij het middenstandsbankwezen uitnemend te recht kan en eindigt met een opwekking tot de aanwezigen om door algemeene steun de oprichting van een agentschap hier ter plaatse mogelijk te maken. Daartoe aan te moedigen, acht spr. ztjn taak, in het belang van de midden stand. Omtrent de werkzaamheid van de Centrale Bankvereeniging doet de heer Muller, directeur van Algemeene Dienst, mede ter vergadering aanwezig, nog eenige belangwekkende mededeelingen. Een aangename gedachtenwisseling met de middenstanders, speciaal over de middenstand en het groote belang van een sterke middenstands organisatie houdt de vergaderden nog geruimen tijd bijeen. ue vergadeiing was dcor een 20-tal personen bezocnt, - INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Landbouwtentoonstelling Alkmaar 13—14—16 en 16 September 1933. Wij ontvangen zoo juist bet programma van bovengenoemde groote tentoonstel ling van de Holl. Mij. v. Landbouw. Betreffende de atdeeling schapen, als voor onze gemeente het meest belang rijke, kunnen wij mededeelen, dat in de onderafdeeling Texelsche fokschapen, uitsluitend worden gevraagd dieren in geschreven in het jongvee register, het hulpregister B of het fokregister van de Vereeniging tot verbetering van de schapenfokkerij in Noord-Holland. Bij de aangifte moet het inschrijvings- (afstammings)bewijs worden ingeleverd. Deze gegevens zullen bij de desbetref fende dieren opgehangen worden. Alle in te zenden rammen moeten onder contröle worden gescboreD, waarvoor de aangifte vóór 1 Mei 1922 moet geschieden. (Ook voor de afdeeling wol.) De dieren zullen slechts in één num mer mogen mededingen, behoudens in de nummers 8 en 9, resp. ram met 6 directe afstammelingen en ram met 5 fokschapen. De dieren moeten op 1 April 1922 eigendom van de inzender zijn. Gevraagd worden 1. Ram geboren in 1920 of vroeger. 2. 1921. 3. Ooi met haar ramlam. 4. Ooi met hare lammeren, w.o. minstens 1 ramlam. 4 Ooien geboren in 1920 of eerder, geworpen hebbende en toebehoo rende aan één eigenaar. 4 Ooien, geboren in 1921, toebehoo- rende aan één eigenaar. 4 Ooilammeren, toebehoorende aan één eigenaar-fokker. 8. Ram met 6 directe afstammelingen. 9. Ram met 5 fokooien, van één eigenaar. Overigens moet de aangifte geschieden voor 1 Augustus a s. bij de secretaris van de afdeeling „Schapen", de heer J. Sijp Jr, Spoorstraat 20, Alkmaar, Inleggeld f 1, per nummer. 5. 6. 7. Op klompen. Men schrijft uit Barneveid Ook in deze omgeving worden de oude gebruiken bij boerenbegrafenissen meer en meer afgeschaft. Zelfs het dragen van een hoogen hoed door de verwanten wordt vaak nagelaten. Doch wat wij thans constateerden, leek ons wel wat heel erg modern. Daar volgde namelijk een welgesteld familielid den begrafenis stoet.... op klompen. Vreemdelingenreglement. Men Vestigt er de aandacht op, dat de bij Koninklijk Besluit van 31 Maart 1921 iu het vreemdelingenreglement aange brachte wijziging 22 April in werking is getreden. In verband hiermede wordt opgemerkt, dat de hier te lande vertoevende vreem delingen niet meer in het bezit behoeven te zijn of worden gesteld van een iden titeitskaart, noch van een controlepas en dat deze stukken dus ook niet meer bij het verlaten van ons land aan de grens behoeven te worden afgegeven. De bepaling, dat hier te lande komende vreemdelingen in het bezit moeten zijn van e n voor toelating geviseerd paspoort, blijft van kracht, met dien verstande, dat de vreemdelingen van Belgische, Franti.be, Zwitserscheen Luxemburgsche nationaliteit wel een paspoort, doch daarop geen Nederlandsche visum noodig hebben. Vrijdagavond halfnegen had te Klaaswaal een droevig ongeluk plvats. Een zoon van den arbeider A. Kruithof reed met een polderwagen, waarop drie kinderen zaten, bespannen met een paard naar het gehucht Oudesluis. Door onbe kende oorzaak ging het paard op hol en de tramrails aldaar over, juist toen een tram in de onmiddellijke nabijheid naderde. De wagen werd door de locomotief gegrepen en een eind weggeslingerd, waardoor de kinderen van den wagen werden geslingerd en één hunner de 8-jarige Jan Kruithof, onder de wielen der tram terecht kwam en daardoor on middellijk gedood werd. Wonder boven wonder kwamen de bestuurder, de overige kinderen en het paard er allen betrekkelijk goed af. Den machinist der tram treft geen schuld, daar het hollend voertuig juist achter eenige huizen vandaan kwam en hij daardoor het dreigend gevaar te laat bemerkte om nog tijdig te kunnen stoppen. De loonen van het gemeentepersoneel% De Telegraaf bevatte volgend bericht „Naar wij vernemen, wordt er op 't oogenblik ten stadhuize te Amsterdam gewerk aan een plan volgens hetwelk de loonen voor gemeentewerklieden en gemeente-ambtenaren met ongeveer 10 pCt. verlaagd zullen worden. Dit plan gaat uit van de afdeeling Financiën. Het Handbl. heeft geïnformeerd, met het volgend resultaat De heer Wierdels, wethouder voor Arbeidszaken en tijdelijk ook voor de wasch-, bad- en zweminrichtingen, gaf het categorisch antwoord: „Mij niets V3n bekend en 'k geloof het ook niet." De heer Wibaut, wethouder voor financiën en bedrijven, dus van het ge meentelijk departement waarvan het plan heet uit te gaan zei„Hiervan is mij niets bekend." Een mislukte doop. In verband met het niet invoeren van den zomertijd komen er nogal eens typische voorvalletjes voor. Te Maurik wilde o a. een vrouw de klok niet ver zetten en persé met den zonnetijd mee gaan. Nu gebeurde het, dat zij haar kind zou laten doopen. Op weg naar de kerk ontmoette zij eenige vrouwen die haar rieden, terug te keeren, daar de doop reeds geëindigd was. Ons vrouwje stoorde zich hier niet aan en ging door naar de kerk. Daar gekomen begaf de draagster zich naar de consistorie, terwijl de moeder voor de preekstoel ging zitten. Dominéé was reeds eenigen tijd met de godsdienst oefening bezig, toen de vrouw ongeduldig werd en riep Dominéé, wanneer wordt mein kiend edoopt Dominéé deelde haar mede, dat het doopen reeds geschied was en dit nu niet meer kon, waarop de vrouw zei Oh, dan kan ik wel naar huus gaon, he Dat is goed, zei dominéé, waarna de vrouw de kerk verliet en nog vergat haar kind, dat in de consistorie met de draagster wachtte, mede te nemen. Vad. Er in geloopen. De reizigers in den sneltrein van Praag naar Berlijn waren dezer dagen getuige van een vermakelijk scène bij de grenscontrole te Bodenbach. Niettegenstaande het warme voorjaars weer verscheen er bij de grensdouaniers een beer in een lange overjas tot den hals dichtgeknoopt. De ambtenaren vonden dat verdacht, lieten den man de jas uittrekken en zagen, dat hij voor hen stond alleen in zijn hemd. Deze slimmerd had zich te Berlijn goedkoop willen kleeden van onder tot boven. Doch op zijn pas werd geschreven „Is zonder pak over de grens gekomen, mag geen pak meenemen naar Tsjecho Slowakije." Rood haar met flapooren. In de Vereenigde Staten wordt tegen woordig ijverig gezocht naar menscben met rood haar en uitstaande ooren van het z.g. flapmodel. De Amerikaansche marine autoriteiten hebben n.l. een oproep in de dagbladen geplaatst, waarin wordt medegedeeld, dat 150 personen worden gezocht voor de marineschool voor draadlooze telegrafie. De voornaamste eigenschappen, welke van deze toekom stige marconisten worden geëischt, zijn, dat ze rood haar moeten hebben en wijd uitstaande ooren. Naar aan een berichtgever van de New-Tork Herald wordt medegedeeld, heeft men deze eischen gesteld op grond van de opgedane ervaringen. Men h9eft n.l. opgemerkt, dat roodharige menscben bijzonder vlug draadlooze telegrafie kunnen leeren en dat groote uitstaande ooren het best geschikt zijn voor het afstemmen der toestellen. Zondag 30 April 1933. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, Y.m. 10 uur WelEarw. Heer R. Schellenberg van Amsterdam. Waal, n.m. 3 uur dezelfde. den Hoornv.m. half 11 ds. Brümmer. Oudtschild, n.m. 3 uur Br. Boon van Breezand. v.m, 10 uur ds. H. Buiskool. Oosterendn.m. 3 uur ds. Brümmer. Cocksdorp, v.m. halt 11 B<\ Boon van Breezand. Maandcollecte. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Leesdienst, n.m. 3 uur Maandcollecte. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur <fs. de Maar. Den Hoorn, v.m. half 11 ds. Koster. Avondmaal. Purmereuu, 25 April. Aangevoerd 677 Runderen waaronder: 210 vette koeien 85 i 135 Ct. per K.G ,-n Gelde koeien f 150 a 550: Melkkoeien f 150 550; 17 stieren. 74 vette kalveren 11,70 a 11.90 p. Kg. 790 Nuchtere kalveren f 10 a f 42, 892 Schapen f 22,a f 45. 572 vette varkens f 0.92 a i 1.per Kg. 105 magere varkens f 20 a t 35,00: 245 biggen t 10,00 a f 24,00; 0— overhouders f - a t kipeieren f 6.25 a f 6.75 per 100 Schagen, 27 April. Aangevoerd Dit de Sohager Courant: 110 Vette Koeien f 325 a t 605.—; 295 geldekoeieD mag. f150 a 1375 60 kalfkoeien f 250 a f 500 167 Nuchtere kalveren 1 12 a I 20,00 —0 lammeren f a f ,00 schapen vette f af 221 overhouders t 30,a i 44. 11 varkeös mag. f 25.— a f 35, 92 varkens vette f 0,86 a f 0,94 p. K g 106 Biggen f 18.00 k f 28.00 Boter f 2.00 a f 2,10 per K.G. tlipeieren f 5 50 a t 6,50 per 100. WATERZUCHT EIK RE NIEREN. 5 Waterzucht is ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zichzelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraan doening. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoocen, dat het hart is aange daan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tfjdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze overspanning kan de nieren verzwakken. Andere indirekte oorzaken van water zucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de beenen en het lichaam enorm opzwellen en de buik, de borst en de hersens wor den aangedaan. Heete luchtbaden zijn nuttig doordat, zij de huidporiën openen en reinigen en ge regelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nieren. Maar gebruik om deze organen te helpen en te versterkea Fosters Rug pijn Nieren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te den Burg verkrijgbaar bij T. Buijs a f 1,75 per doos. 38

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 2