mvviiii V° 3606, Zaterdag 20 Mei 1922; 35*" Jaargang. "Nieuws* en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland* Bemengd Nieuws. Firma J. ASJES Ez. Dit blad verschQnt Woensdag- en Saterdagmorgen Advertcntlëu daags voor de uitgave vóór I uur nam. ABONNEMENT EN en ABVERTENTIEN worden aangenomen bfl d» Vitg. Fïmua LANGEVELBABEROöIJ, Parkstraat, Boks or Titu LICHT OP! HOOGWATER Reede van Texel. Post- en telegraafkantoor Den Bnrg geopend. Dienstregeling 26 Maart 1923, VE U 11, LA'l'OM. DE WIDDSTROOPER TEXEL, 19 Mei 1922. iïog juist gered. Woensdagmiddag geraakte een kind van de arbeider H. Spigt nabij de hof stede de Nieuwe Wamberg te Eierland te water. Het ongeval werd door de moeder opgemerkt, die het geluk had het kind, schijnbaar levenloos, op de wal te brengen. De buren die op het angst geschrei van da moeder kwamen toe- loopen, verleenden bijstand, en mej. Barhorst slaagde er daarbij in, door toe passing van de kunstmatige ademhaling, de levensgeesten te doen wederkeeren. De Doopsgez. gemeenten Beverwijk, Burg c. a., Helder, den Hoorn en Wierin- gen hebben als bestuuider der Algem. Doopsgez. Sociëteit te Amsterdam afge vaardigd den heer Joh. Keijser Dz. te den Burg. Oudeschild, IS Mei. Heden zijn verzonden met twee stoom schepen en een motorboot 2386 lam meren en 5 koeien. Den RoomIS Mei.') Gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer W. R. van Douwen alhier in de school in dienst kwam. Dien dag was voor do jubilaris eene onvergetelijke dag, hem werd namens de burgerij van wyk H een prachtige stoel met bloemen tafel en pot met plant aangeboden. Passagierstarieven naar Amerika. De directie van de Holland Amerika Lijn heeft de tarieven voor het vervoer van passagiers eerste klasse van Europa naar de Vereenigde Staten, m6t f37 verminderd. De overige tarieven, ook die voor het vervoer herwaarts, blijven ongewijzigd. Zetters en schatters blijven. ™'De Tweede Kamer heeft verworpen de artikelen van het ontwerp tot wij ziging der wetgeving op de directe be lastingen, die bedoelen afschaffing van de College's van zetters voor de grond belasting en van schatters voor de inkomstenbelasting. Aan een ketting blijven hangen. Zaterdagavond reed een Amsterdam mer met een motorrijwiel met zijspan- wagen door het dorp Purmerland in de richting van Purmerend. In het zijspan zat de vrouw van den bestuurder en op de duozitting zijn vriend. De zijspan- wagen raakte een ketting van een op haalbrug met het gevolg, dat die wagen over het water kwam te hangen en de inzittende vrouw ernstig bekneld raakte. Zij werd vervoerd naar het Gasthuis te Purmerend, waar zij geopereerd is. Gis teren is zij echter aan de gevolgen van het ongeluk overleden. Nederland en een leening aan Duitschland. Mr. G. Vissering deelt aangaande be richten over deelnemiDg van Nederland in een Duitsche leening mede, dat hij is uitgenoodigd om deel te nemen in een commissie door de commissie van Herstel ingesteld, als eenig vertegenwoordiger van de ex-neutrale landen. Deze com missie zou hebben te onderzoeken of en zoo ja, onder welke) voorwaarden een leening aan Duitschland mogelijk zou zijn. In deze functie heeft de heer V., intusschen noch opdracht noch mandaat der Neaerlandsche regeeriug. Wel heeft het departement van Financiën overleg gepleegd met mr. Vissering terzake. Dieren-wishandeling. Een bijzonder geval van dieren-mis- hacdeling is gesignaleerd door de politie van Barradeel aan den weg naar Kims werd. Bij wijze van merk heeft de veehouder H. een elftal lammeren de staarten doen afkappen. Een hier woonachtige export slagersknecht heeft dit werkje voorden boer opgeknapt, doch de politie is er achter gekomen en heeft H. verbaliseerd. Moge dit geval van ergerlijke ruwheid anderen tot zachter zeden stemmen. Bovenstaande ontleenen wij aan de N. Harl. Courant, 't Klinkt voor onze Texelsche schapenboeren zeker onge looflijk. Nestje in een brievenbus. Uit Bussum wordt als een bijzonder heid gemeld, dat in de brievenbus van een villa aan de Boschlaan een koolmees een nestje heeft gebouwd en daarin op 9 eitjes zit te broeden. Men heeft brieven en courantenbezorgers gewaarschuwd, RIJT UIGFABRIEK. Heiligeland - Alkmaar. Voorradig alle soorten voor luxe- en bedryfagebruik, Levering ouder garuntle. Zeer billijke prijzen, zoodat nu het broeden ongestoord kan plaats hebben. Het zinken van den zandzuiger. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat het aan een misdrijf is te wijten, dat de zandzuiger „Geopotes I" van de fa. Volker en Zn. Maandagmorgen te Hoek van Holland in zinkenden toestand verkeerde. Onder aan den zandzuiger bevindt zich een bak, bestemd voor het opvangen van steenen. De moeren, waarmede een plaat aan den bodem van dien bak zit vastgeschroefd, waren alle plm. 5 cM. omhoog gedraaid. De plaat is daarna door de drukking van het water omhoog gelicht zoodat het water binnen kon stroomen. Alles w\jst er op, dat het misdrijf vooraf behoorlijk is overwogen en door een deskundige moet zijn gepleegd. Aan boord van den zuiger bevonden zich twee wachtlieden, die echter onder invloed van een stevigen borrel rustig in het vooronder lagen te slapen. Had de sleepboot „Ursus" niet gemerkt, dat de zuiger zoo diep lag, dan zouden deze twee trouwe wakers slapende met den zuiger naar den kelder zijn gegaan. De scheuring in de S.D.A.P. in Limburg. Nadat de leider der S.D.A.P., de heer Troelstra, in de openbare vergadering te Heerlen een rede gehouden had, heelt hij 's avonds een samenkomst gehad met verschillende uitgetreden leden. Zulks had ten doel de eenheid in de party te hernieuwen en de uitgetreden leden te bewegen, weder lid van de S.D.A.P. te worden. Een samenkomst zou plaats hebben met de partijgenooten van den heer v. d. Ploeg, die de anderen tot uittreden genoodzaakt hebben. Naar het zich laat aanzien zal een verzoening tot stand komen. Tel. (Wordt verro-td) Abonnemenispröi per S maanden'. Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; COURANT. Prjje der Advertentiini Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Qrooto letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. S POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 652. Van Zaterdag 20 Mei tot en met yrijdag 26 Mei voor rijwielen 9,30 uur, voor rijtuigen 10,— uur Zomertijd. Donderdag 18 Mei v.m. 2,15 Vrijdag 19 3,09 Zaterdag 20 4,13 Zondag 21 5,27 Maandag 22 6,33 Dinsdag 23 7,26 Woensdag 24 8,11 Des namiddags is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwitantifin, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur (Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Vertrekuren van de Boot. Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.45 nm. 5,15 nm. Helder9,15 12,15nm.4,- 6,35 Op Zon- en Feestdagen: van Texel6,— v.m. 5,15 nm. van Helder8,45 6.35 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6,30 9,06 7,28 sneltrein 9,06 10,27§ 1.26 12,37 3,19 1.52ft 4.37 4,12" 6,32 4,25§ 8,35 7,30 9.40 Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,579,45 ^19 11.42 12,23§ 3,11 3,10 6,06 6,10§ 8,47 9,- 10,58 ll,20f 1.03 Niet op Zon- en feestdagen, t Alleen op Zon- en Feestdagen, ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. naar GER8TAECKER. 16.) Goeden morgen, heer houtvester, zei de herbergier tot den jager. Het is mij aangenaam, dat ik u tref. Ik wilde u juist komen vragen ot gisteren inHerslinger wild geschoten is ot ik iets kon krijgen. Ik heb totaal niets meer en moet zeker gebraad hebben. Goeden morgen, Kerdelmann, zei de houtvester. Ja, ik geloof, dat gij iemand kunt staren; wij hebben zss of zeven «tuks neergeveld. Men zoekt naar e6n gsffelbok die op ons gebied gevlucht is. Ver naar ons toe? vroeg de waard. Dit weet ik niet, luidde het antwoord, ik ben niet bfi de opsporing geweest. Heden middag, deok ik, znlt g(J wel hooren wat er van het aangescboten dier geworden is. Zeg eens, hebt ge niets van Meier ge zien Van den hulphontve3ter neen zei de waar.1 kalm. Was hij gisteren niet op de jacht? Neen. Hij is sedert eergisteren ver dwenen en geen measah west waar t jj is. Sedert eergisterenriep Kerdelmann verwonderd, Er zal hem toch geen ongeluk overkomen zijn De bemel weet het 1 zuchtte de hout vester, terwijl hij van «ijo paard stesg en dit bfi de tengels nam. Mija honthakkers zijn allen op zoek en hebben tot nu toe mets gevonden. Bij den verach gevallen sneeuw is het zoeken erg lastig, zoo niet Hier onderbrak hij plotseling en bleef als napeinzend staan. Wat, heer houtvester vroeg de waard. Och niets, zei de ander, daar viel mij alleen iets te binnen. Hij dacht aan de kraaien, die aan den rand van het bosoh te zamen zaten, en een onbehaaglijk gevoel bekroop hem. Da waard had liover gabad, dat de hout vester doorgesproken haddeze brak echter het gesprek kort at, knikte hem toe en leidde het paard naar den muur, waar hem zijn oud9te knaap behulpzaam tegenkwam. Zidel 't dier niet af, HaaB, zei de vader, ik rjjd onmiddellijk het wond in. Bind het aan dien paal, totdat ik mijn ontbijt geno men heb. Daarop trad de houtvester zjjo woning binnen, terwijl de herbergier langzaam naar huis ging. YII De houtvester nam zwijgend zfin ontbijt. De vrouw vrosg r-car Meter ea de verloopsn jaoht, maar hij gr-f slechts korte antwoorden. Opnieuw daoht hij aan de kraaien, diö hij daarboven bijeen gezien had. Mogelijk, dat zij daar toevallig bijeen ziton, gelijk dat in den winter meer voorkomt, mogelijk echter ook hij huiverde bij de gedachte dat zfi door den lijkreuk v&n den onge lukkige daar samen gelokt waren. In ieder geval wilde hij zekerheid hebbenspoedig besteeg bjj zijn paard en reed snel terug naar het beukenboech. Een deel van den weg word hem gespaard Reeds van verre hoorde hij stemmen van naderende menschec en spoedig herkende bjj op de witte sse9uw de donkere gestalten van eenige mannen, die iets zwaars droegen. Het was de hulphontvester Scholz van Herzlingen met een zijner opzichters en Schneider, dien Muller zooeven verder bad gezonden. Deze drie droegen het bloedende lijk van den houtvester Meier, over wiens treurig einde geen twijfel meer bestond. De aangeschoten gaffelbok, dien zij niet ▼order gezocht hadden, was inderdaad in dat kreupelhout gevlucht, waarin zij, om de sneeuw, niet eerder doordringen wilden ▼oor zij wisten, dat de gaffelbok erin was. Zoo geen spoor uit het bout voerde, zoo Scholz bij den waarscbjjnlijken uitweg poet vatten, terwijl de beide opzichters bet dui delijk bloedspoor zouden nagaan. Zoo kwamen zfi op do plaats, waar de kraaien rondvlogen on near hun geichreeuw verm redden zij. dat daar het h rt zijn eiaa- strijl uuges reden 'had en dat dr kraaien, i— door den reuk van bet irissohe bloed aan gelokt, zich bier verzameld hadden. Zij waren niet op het verschrikkelijke voorbe reid, dat ben opeens overkwam: Meier'u levenloos lichaam met gapende bloedwon den. Het was duidelijk, dat de ongelukkige, op wions lijk zij hier liepen, door een stroo- per vermoord was, Wie was eohter de dader De houtvester, na van zfin schrik beko men te zijn, had er eerst geen vrede mede, dut het lijk onmiddellijk weggehaald werd, alvorens het gerecht ter plaatste wat ge weest. Doch dit liet zich niet meer verande ren het lijk moest naar Hollendeik ge bracht Worden. Muller reed snel vooruit om zijn vrouw de dooamare te verhalen. Oogenblikkeljjk gaf hu er aan de overheid kennis van. Een geneesheer vau een nabu rig dorp werd geroepen om den dood vast te stellen. Twijfel over een moord koa niet bestaan. De vermoorde had zeven mes steken bekomen, welke ieder atzonderljjk doodelijk waren en 's namiddags ging eea gerechtedienaar met den schout en twea gendarmen naar de plaats, waar men het lijk gevonden had, om een juist denkbeeld van het moordtcoueel te hebben. Hier viel hun enkel hst geweer van deu vermoorde in de haadeD, wijl de sneeuw alles bedekt hield.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1