N°. 3609, Woensdag 31 Mei 1922; ^358U Jaargang. Sieuvg- en Advertentieblad. Spoor- en Bootdienst. Binnenland Van week tot week Dit blad verschfynt Woensdag- es Zaterdagmorgen idvertentlën daags voor ile uitgave vóór 5 aar aam. POSTCHEQUE- en QIRODIENST No. 652. ABONNEMENTEN ea AïiVERTENTIEN worde» aaag6noms* bg ds UiigFi*xa LAN0EVELB& BE ROOIJ, Parkstraat, Beis or Tirss LICDT OPI HOOGWATER Reede van Texel. 12'28§ Ü'fS 3.11 54! 15 nooit zon TEXEL 30 Mei 1922. Z.V.S Texel—Z.V S Helder. 3-3. Sla dit niet over I Voor de Ziekenauto, Ben Hoorn30 Mei. Abonnementspryt per S maandeni Voor den Burg 50 Cts. Franco per post door geheel Nederland 75 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Losse nummers 3 cent.; TELEFOON INTERCOMMUNAAL No. 11. Priji der Advertmhtni Van 1 tot 5 regels 50 Cts. Iedere regel meer 10 Ct. Oroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekena. Van Zaterdag 27 Mei tot en met Vrijdag 2 Juni voor rijwielen 9,40 uur, voor rijtuigen 10,10 uur Zomertijd. Donderdag 1 Juni v.m. 1,10 Vrijdag 2 .2,04 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag 3 4 5 6 7 3,05 4.13 5,27 6,33 7,33 Des namiddags Is het ongeveer een halfuur later hoogwater. Post- en telegraafkantoor Den Burg geopend. Op Zon- en feestdagen Vm. 8 tot 9 uur n.m. 1 tot 2 uur Op werkdagen voor Telegrammen Vm. 8 uur tot n.m. 8 uur. voor Postzaken Vm. 8 uur tot n.m. 7'/, uur. Voor postwissels, kwftantlën, Rijks verzekeringsbank, postcheque en girodienst. Vm. 8.30 uur tot n.m. 3 uur (Voor Rijkspostspaarbank Vm. 9 uur tot n.m. 7,30 uur Zaterdagavond na 6 uur voor postdienst gesloten Dienstregeling 1 Juni 1923, Vertrekuren van de Beet, Op Werkdagen; Vertrek Texel 6,— vm. 11vm. 2.40 nm. 5,30 nm. Helder 9,15 12,—nm.4,— 6,45 Op Zon- en Feestdagen van Texel6,— v.m. 5,30 nm. van Helder8,45 6.45 Vertrek en aankomst der treinen van den Helder naar Amsterdam. Vertrek Helder. Aankomst Amsterdam 6'32§ o'™ 6.49f I 9,04 7,31 sneltrein 9,04 10,188 12.48 12,41 3,23 2 03ft l39 3,52'e t'Tl 4,20§ 6,41 7,20 9.29 Donderdag naar Schagen een markttrein, ver trek 7,45 aankomst 8,35. Van Amsterdam naar Helder. Vertrek Amsterdam. Aankomst Helder 5,23§ 8,36 7,56§ 9,40 9)21 11.30 5'52§ inao 8,54 1°.49 11,18* 12,56 Niet op Zon- en feestdagen. t Alleen op Zon- en Feestdagen. ff Alleen op Zaterdag Niet op Zaterdag, Zon- en Feestdagen. 80 87 Kei. De Koninklijke familie heeft haar tocht naar de Noordsche ijorden aangevangen. Vrijdagavond zQn de Koningin, de Prins, de Prinses en de broeder van Prins Hendrik, met gevolg, aan boord gegaan van de Batavier V en als deze regels in drük verschijnen, dobberen ze reeds op het wijde watervlak onder den Noorschen hemel. De tijd van reizen en trekken begint thans weer, al is de vacantietyd ook nog niet aangebroken. Het buitengewone warme weder van de afgeloopen week heeft stellig weer by menigeen het verlangen naar de lommerrijke woudstreken of naar het koele strand der zee gewekt. Maar hoe menig een ook moet dat verlangen onderdrukken, nu de economische toestanden over 't ge heel genomen zoo slecht en daarbij de kosten voor een grooter of kleiner zomer- uitstapje nog steeds zoo enorm hoog zijn. Het vorig jaar reeds is daarover steen en been geklaagd en hadden vooral onze bad plaatsen een slechten tyd. De hooge va luta hier weerhield de vreemdelingen naar ons land te komen en de lage marken- koers lokte daarbij menig landgenoot naar Duitschland. Voor plaatsen al3 Scbevemngen en den Haag ia het dan ook daarom reeds een meevaller, dat daar straks de vertegen woordigers der talrijke staten samen zullen komen, om de Haagsche conferentie by te wonen. Te Scheveningen maakt men zich reeds voor de ontvangst der talrijke gasten go- reed. Naar luid der berichten zullen de verschillende delegaties in de Schevenicg- sche hotels worden ondergebracht, terwijl door de journalisten een speciaal huis ge buurd is, dat „naar de eischen des tijde" is ingericht, zooai3 de vlugge journalistiek die noodig heeft. Ook is bepaald, dat de conferentie zal worden gehouden in het Vredespaleis. Er schijnt aanvankelijk nog naar een andere plaats te zijn omgezien, om technischs redenen, maar de beeren te den Haag zyri ten slotte toch zoo ver standig geweest, die technische bezwaren op zij te zetten. Waarvoor heeft men toch anders ook een Vredespaleis te den Haag? 0—0—0— In de Belgische Kamer heeft men evenals in de Frsnsche Kamer en het EDgel- scbe parlement nog een napraatje ge houden over do conferentie te Genua. En meteen is daarby ook de Nederlandscb- Belgische kwestie ter sprake gekomen. Evenals Jbr. van Karnebeek het hier deed, heeft de Bèlglscbe minister van buiten- landecbe zaken, de heer Jaspar, in de Kamer meegedeeld, dat de draad der onderhande lingen te Genua weer werd opgevat. Veel nieuws vertelde Jaspar er niet van, maar ht; bevestigde dan toch ook, dat de draad nog heel is. Over die'mededeeling hebben verschillende leden het hunne gezegd en vooral Poullet, de leider der Katholieken, en oud-minister Hymaos, hebben met sympathieke warmte de wenscheiykheid be'oogd, om de onderhandelingen voort te zetten en weer te komen tot herstel dor goede oude betrekkingen. En beide hebben daarby, meer of micid6r in sterke bewoor dingen, bet dryven der Belgische annexio- nisten veroordeeld. Dien weg moet het in België op. —0-0—0— Lloyd George heeft in het Lagerhuis ge sproken over de conferentie van Genua. Aanvankelijk had by verklaard, de debatten te zullen afwachten, om daarna decriiiek te woord te staan. De minister van oorlog Evano zou de besprekingen opecen. Maar daarmee waren noch Lloyd Georges vrienden noch de oppositie tevreden. Èo, om kort te gaan, Lloyd George is voor den aandrang besweken en verklaarde zich bereid de inleidende rede te houden. Don derdag heeft dat plaats gehad. De Fngel- sche eerste minister bepaalde sich hoofd- zakelyk tot de Russische kwestie. Over •de Bntsch Franscbe vriendschap liet hij zich niet uit en evenmin over de kwestie der schadeloosstellingen, omdat deze onder werpen toch eerstdaags aan de orde zouden komen. Na te hebben gezegd, dat tot het laatste oogenblik op de conferentie, by het bespreken van de onderhavige kwesties, een vriendschappeiyke en harmonische geest heeft geheerscht, gai Lloy 1 George een opsomming van de verhandelingen en ging by vervolgens over tot de be spreking der Russische kwestie. Kort samengevat kwam deze hierop neer, dat de eerste minister het Duitsch-Russische verdrag een vergissing van Duitschland noemde. Beide naties zijn er tevens door in discredi6t geraakt by de andere volken. Maar dat was toch blijkbaar niet het eenigste. Llcyd George liet ook uitkomen dat in die overeenkomst een gevaar en een waarschuwing liggen opgesloten. De „ongelukkige om tandigheden, waariD Rusland en Duitschland verkeeren", zouden wel eens kunnen leiden lot een Werkeiyke vriendschap als ze b.y. eens tot wanhoop werden gebracht. En, al is Duitschland ontwapend, de technische bedrevenheid van het Duitsche volk biyft. Daarby heeft Rusland alle materialen, die men maar denkeu kan. Zal men kunnen verhinde ren, dat de technisch geschoolde Duitschers de Russen verder uitrusten als ze eors tot wanhoop worden gedreven Daarom streefde in elk gtval de Eogelsche delegatie te Genua er naar Rusland te redden door een overeenkomst en het in staat te tte'len by te dragen in de wertldbehoeften, Wat de conferentie te den Haag betreft gaf Lloyd George weer eens van zyn on verwoestbaar optimisme blyk. Hij ver- verwacht er biykbaar nog heel wat goeds van. —0—0-0 De 31 Mei staat voor de deur en op het oogenblik, dat wy dit scbryven is er nog steeds geen overeenstemming bereikt tusschen de commissie van Herstel en de Duitsche regeering over de kwestie der schadeloosstelling. Dr. Hermes is naar Berlijn terug gekeerd, om aan zyn regeering verslag uit te brengen en het scbynt er toen een oogenblik gespannen te hebben. Naar de meening toch van een deel van het Kabinet, was Hermes te ver gegaan met de concessies en men sprak er zelfs van, dat Dr. Wirth als kanselier wilde af treden. Zoover is het echter niet gekomen. Het Kabinet heeft nieuwe voorstellen ont worpen en deze aan Borgman, die nog te Parys vertoeft, toegezonden. Door die voor stellen tracht de- Duitsche regeering tege moet te komen aan de wenscben van de Commissie, maar ze stelt voorop de nood- zakeiykbeid van een internationale leening. Wat dit laatste betrelt valt mede te deelen, dat de conferentie der financieele deskundigen, waaraan ook de Amerikaan- sche geldman Pierpont Morgan deelneemt, bezig is voorstellen voor e6U dergelyke leoning te ontwerpen. We zullen wel spoedig daarover iets naders vernemen. De onderhandelingen worden nog voortgezet. 'V Sv -Cd mÊ> 'V DE. LEVERS ZEEP-MD. DAT HAAR TEERSTE; STOFFEM AL5 rilEUW X' HOUDT ^KANTEN VAHI 5UNUGHT ZEG9 Met het oog op de warmte begon deze wed strijd reeds om 11 uur. Het was een aardige voetbalpartij, waarbij de partijen vrijwel tegen elkaar opwogen, hoe wel Helder o.l. wel sterker was, doch had nog niet de routine om die sterkte in doelpunten uit te drukken. Jansen in het Tex. doel ver richtte zeer goed werk. De backs en midden linie waren weer uitstekend. Z.V.S. Texel mist echter een vlugge voor hoede, wat wel jammer is, daar het anders een aardige ploeg kon wezen. Met de rust was de stand 1—0 voor Helder. Na de rust pakte Helder weer goed aan, het spel van de Heldersche voorhoede was goed. Texel komt echter meer en meer los en weet een tegenpunt te maken. Er komt nu spanning in het spel daar kort daarop Helder het 2e puntje maakt. Texel dringt nu meer en meer op en het Helder-doel verkeert nogal eens in gevaar, doch hier zijn ook de backs uitstekend. Het gevaar is op den duur echter voor Helder niet te keeren en Texel doelpunt 10 minuten voor het einde nogmaals met een prachtschot van Lippits. Hierin komt geen verandering meer, zoodat de stand gelijk is, dank zij het harde werken, vooral na de rust van de Texel Z.V.S.-ers. O V V. I—Texel I. 1-3. De opgewekte tonen van het Texelsch Fan farecorps lokten velen naar het sportterrein te Oosterend, waar O.V.V. zich zou meten met Texel i. O.V.V. verschijnt met een invaller, Texel met vijf invallers. Direct wordt van beide zijden vinnig aange pakt en gaat de strijd van doel tot doel. Het veel te kleine speelveld speelde Texel nogal parten, daar de hal vaak uitraakte. De ver dediging van Texel met Bruin onder de lat en Dirk en Jan als assistenten maakten een zeer betrouwbaren indruk. In het begin speelde Texel met 9 man, doch het spel is nog geen 10 minuten oud, of bij een worsteling voor het doel weet O. Koorn te doelpunten. O.V.V. komt geweldig opzetten, doch de Texel verde diging blijft safe en stuurt alles retour. Vooral de Ruijter schoot met zijn geweldige kanjers ailes naar huis. Na een half uur spelen komen Oome Siemen en H. Dijt de Texelploeg versterken. Ran speelt nu midden voor en Oome Siemen met Dijt op de linkerwenk. Dit blijkt Texel wel te versterken en Ran doelpunt met een onhoud baar schot voor de 2e maal. O.V.V. is nu ge heel ingesloten, doch door pech komt het voor de rust niet meer tot doelpunten. Na de rust komt O.V.V. opzetten en werkt hard om een tegenpuntje. Texel bijt echter vinnig van zich af, doch kan op den duur den druk niet keeren, waardoor O.V.V. van de kans profiteert (hoewel er wel wat geluk bij was) om een tegenpunt te maken. O.V.V. zwoegt nu hard om de gelijkmaker, doch Texel j wil den voorsprong vergrooten. Wij zien mooi werk van Ran en Oome Siemen, doch door j pech gaat alles tegen den paal of juist naast of over. Ran werd ook nog goed bewaakt, zoodat hij geen kans kreeg zijn gevaarlijke schoten te lossen. De spanning blijft echter bij het talrijke publiek zeer groot, doch geen der partijen wist meer te doelpunten, waardoor Texel welverdiend dezen aardigen wedstrijd won. Vermeld dient nog een strafschop, welke echter door Ran zeer sportief in de keeper zijn handen wordt getrapt. Het was een aar digen wedstrijd, de sterkste heeft gewonnen. Dienstregeling 1 Juni. Wij brachten in de dienstregeling van spoor en boot aan het hoofd van ons blad de noodlge wijzigingen aan. Van veel beteekenis blijken die wijzigingen niet te zijn, doch het reizend publiek dlenf er toch rekening mede te houden. Artikel 6 van het Motor-en Rijwielreglement verbiedt, op straffe van boete van ten hoogste f 25,aan bestuurders van motorrijtuigen en rijwielen binnen de bebouwde kom eener ge meente de linkerzijde van de weg (of straat) te houden voor zoover dit niet noodzakelijk is voor het uitwijken bij het inhalen van motor rijtuigen of rijwielen, van andere rij- en voer tuigen, dan wel van rij- of trekdieren of ander vee. Het bovenstaande is eveneens verboden aan de bestuurders van alle rij- of voei tuigen en aan bestuurders of geleiders van rij- of trek dieren of ander vee, vooral in bochten binnen de bebouwde kommen van gemeenten. RECHTS HOUDEN is dus eisch en plicht. Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat door de politie aan de naleving van ge noemd artikel voortaan streng de hand zal worden gehouden. Iedere overtreder staat thans aan strafrech terlijke vervolging bloot. Men neme onze waarschuwing ter harte. Hechts houden vooral op hoeken van straten en in bochten van wegen. Wij verwijzen naar de advertentie voor komende in dit nummer, betreffende de samen komsten die D.V. door het Leger des Heils afd. Helder op Texel zuilen worden gehouden op Maandag 5Juni (2e Pinksterdag). Circa 10 uur v.m. hopen de Heilssoldaten hier te arri- veeren om dan om half elf een openbare samen komst te houden nabij den molen te Oudeschild. N.m. half vier wordt een groot muziek- en zangfeest gehouden in de dennen, nabij den Fonteinsnol, en 'savonds om 7.30 een gezellige bijeenkomst in het gebouw voor Chr. Belangen Eben Haezer. Als sprekers zullen in de ver schillende samenkomsten optreden o.a. de heer S. Beunders Officier van het L. d. H., de heer H. J. Staalman lid van den gemeenteraad van Helder, de heer G. J. Geus Onderkapelmeester en leider van het Zangkoor. Het belooft een genoegelijken dag te worden, wij zijn zoo vrij deze samenkomsten aan te bevelen. Ingez. Met vriendelijke dank van de penning meester van het Witte Kruis werd van de vereeniging het Roode Kruis f72,88 ontvangen. Onze vroegere plaatsgenoot D. HuySer, zcon van den heer Q. Huyser, deed met gunttig gevolg examen als onderwijzer aan de Chri te- lijke Kweekschool te Rotterdam.

Texelsche Courant | 1922 | | pagina 1